Krtań jest to narząd łączący gardło z tchawicą, znajduje się w górnym odcinku układu oddechowego. Przepływ powietrza przez krtań wywołuje drgania strun głosowych i umożliwia mówienie. Podstawową funkcją krtani jest wydawanie dźwięku i ochrona dolnych dróg oddechowych przed ciałami obcymi. Przechodzące przez krtań powietrze powoduje drgania strun głosowych, umożliwiając mowę.
Zapaleniem krtani nazywamy stan zapalny fałdów głosowych i otaczających je tkanek. Obrzęk może skutkować zmianami głosu, takimi jak jego utrata lub chrypka. Zaburzenia funkcjonowania krtani dotykają każdego, niezależnie od płci i wieku. Zazwyczaj występują podczas sezonowych epidemii infekcji wirusowych późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Zapalenie krtani może mieć postać ostrą, krótkotrwałą do 3 tygodni lub przewlekłą, długotrwałą powyżej 3 tygodni. Większość przypadków wywoływana jest przez czasową infekcję wirusową. U osób dorosłych schorzenie nie jest groźne, natomiast u małych dzieci przy ciężkim przebiegu zalecana jest pomoc medyczna.
Przyczyny, objawy zapalenia krtani
Najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia krtani to: infekcja wirusowa, nadkażenie bakteryjne i nagłe, intensywne nadwyrężenie głosu (np. u wokalistów, lektorów, aktorów). Przyczynami przewlekłego zapalenia krtani najczęściej są: przewlekłe stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych, refluks żołądkowo-krtaniowy, alergia, długotrwałe przyjmowanie sterydów wziewnych i innych leków wysuszających śluzówkę, zanieczyszczenie powietrza, palenie papierosów czynne i bierne oraz nadużywanie alkoholu. Schorzenie może towarzyszyć również innym chorobom internistycznym. Czasem dochodzi do powikłań, które trudno szybko wyleczyć.
Najczęstsze objawy ostrego zapalenia krtani to: chrypka, utrata głosu, kaszel, ból, suchość w gardle, obrzęk węzłów chłonnych w szyi, zmęczenie, niekiedy występuje gorączka. W przypadku zapalenia bakteryjnego może pojawić się ropna wydzielina. Symptomy zapalenia pojawiają się nagle, nasilają się w ciągu 2-3 dni, czasem obejmują inne części dróg oddechowych. Zapalenie krtani może być niebezpieczne u małych dzieci, bo zmniejszenie dróg oddechowych może prowadzić do problemów z oddychaniem.
Leczenie zapalenia krtani
U osób dorosłych ostre zapalenie krtani powinno ustąpić w wyniku oszczędnego używania głosu, nawilżania strun głosowych, szybkiego usunięcia przyczyny, czynnika podrażniającego takiego jak np. papierosy, czy alkohol oraz stosowania leków łagodzących takich jak pastylki do ssania, inhalacji.
W przypadku infekcji bakteryjnych wskazane jest przyjmowanie antybiotyku przepisanego przez lekarza. Zapalenie krtani u dziecka objawiające się problemami z oddychaniem, świstem, problemami z połykaniem, zwiększonym ślinieniem się i gorączką powyżej 39,4°C wymaga konsultacji lekarskiej. W Warszawie ze specjalistycznej pomocy laryngologicznej można skorzystać w Szpitalu Optimum, klinice zajmującej się schorzeniami rejonu głowy i szyi. Sprawdź: https://optimum.pl/baza-wiedzy/zapalenie-krtani-przyczyny-objawy-leczenie/.