Grzybica pochwy (kandydoza) jest najczęściej występującym zakażeniem intymnym. Co trzecia kobieta minimum raz w życiu zmaga się z tą infekcją. U wielu może ona nawracać kilkukrotnie w ciągu roku. Trzeba postępować szybko, aby choroba już się nie powtórzyła. Choć mężczyźni nie odczuwają żadnych dolegliwości, to w przypadku zakażenia u kobiety, leczeniu powinien poddać się także partner.
Przyczyny powstawania zakażenia
W niedalekiej przeszłości grzybica pochwy kojarzona była w szczególności z brakiem higieny osobistej. Dla kobiet choroba ta była tak wstydliwa, że wizyta u ginekologa była ostatnią rzeczą, jaką mogły sobie wyobrazić. Dziś jest to oczywiste, że infekcja ta jest spowodowana przez drożdżaki, które, jak większość grzybów, doskonale czują się w ciepłym, wilgotnym i ciemnym miejscu. Dokładnie takie warunki panują w pochwie także zdrowej kobiety.
Co więcej, do infekcji miejsc intymnych dochodzi również poprzez nieleczoną rzęsistkowicę.
Objawy grzybicy
Pierwszymi objawami charakterystycznymi dla tej choroby są: ból w dole brzucha, obrzęk w okolicach miejsc intymnych, pieczenie i silny świąd. Infekcji towarzyszy czasem także stan podgorączkowy. To wszystko sprawia, że czujemy ogromny dyskomfort. Gdy pojawiają się białawe upławy w postaci grudek o charakterystycznym, dość ostrym zapachu drożdży to znak, że doszło do infekcji.
Obowiązkowa wizyta u lekarza
Niewielka liczba osób wie, że częsta przyczyna infekcji dróg rodnych jest związana również z przebytymi chorobami i leczeniem antybiotykami. Kobiety, które przyjmują leki hormonalne czy stosują kurację sterydami także są narażone na złapanie infekcji, ponieważ na skutek działania leku zabijane są bakterie – również te, które mają korzystne działanie. Z uwagi na fakt, że złe mikroorganizmy rozmnażają się szybciej, to zaczynają one dominować.
Objawy grzybiczego zapalenia pochwy są bardzo charakterystyczne i dają możliwość natychmiastowego postawienia diagnozy. Lekarz zleci nam stosowanie dopochwowego środka przeciwgrzybicznego. Co ważne, należy działać szybko i przestrzegać wszystkich wskazówek lekarza.
Codzienna higiena
Po skończonym leczeniu wskazane jest dbanie o wzmocnienie prawidłowej flory intymnej. Posłużą nam do tego odpowiednie preparaty zawierające sprzyjającą dla kobiecych dróg rodnych mieszankę bakterii. Jakie produkty wybrać? Informacje na ten temat znajdziecie na stronie provag.info.
Nie należy również zapominać o przestrzeganiu codziennej higieny. Do mycia miejsc intymnych wybierajmy specjalne płyny i emulsje, które w swoim składzie nie zawierają mydła. Pomogą nam one w łatwy sposób odnowić naturalną florę bakteryjną.
Aby zapobiec nawracającym infekcjom warto także zrezygnować z zapachowego papieru toaletowego, ponieważ barwniki i substancje zapachowe mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień. Wybierając bieliznę zdecydujmy się na bawełnę, która pozwoli naszej skórze oddychać.
W celu złagodzenia infekcji możemy również myć okolice intymne wodą z naparem z kwiatów nagietka, który działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Natomiast napar z przywrotnika pomoże nam zminimalizować swędzenie.