Chrypka jest nieprzyjemną przypadłością. Dla większości ludzi stanowi – trwający krócej lub dłużej – przykry okres. Dla osób, które zawodowo posługują się głosem lub obcują z wieloma ludźmi może być to szczególnie trudny moment. Co zrobić, gdy boli gardło i jak złagodzić objawy chrypki?

Czy należy się przejmować chrypką?

Chrypka jest objawem, a nie chorobą. Jest to ogólne określenie, które opisuje nietypowe zmiany głosu (najczęściej bolesne). Typowe objawy występują, gdy głos może wydawać się świszczący, szorstki, napięty lub mogą wystąpić zmiany maksymalnej głośności mowy. Zmiany dźwięku są zwykle spowodowane zaburzeniami związanymi ze strunami głosowymi, które są mięśniami wytwarzającymi dźwięk w krtani. Jeśli mają zbyt mało przestrzeni ocierają się i powoduje to ból gardła. Istnieje wiele przyczyn chrypki, na szczęście większość z nich nie jest poważna i zwykle mija w krótkim czasie. Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, zaleca się wizytę u lekarza. Chociaż rzadko się to zdarza, uporczywa i długotrwała chrypka może być znakiem ostrzegawczym raka krtani. Najczęstszą przyczyną chrypki jest przeziębienie lub infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych, nadużywanie głosu (np. częste krzyczenie), refluks żołądkowo-przełykowy, palenie papierosów, alergie lub zaburzenia neurologiczne.

Sposoby na chrypkę

Leczenie różni się w zależności od schorzenia powodującego chrypkę i ból gardła. Zapalenie krtani wywołane infekcją górnych dróg oddechowych zwykle zanika samoistnie, gdy organizm zwalcza infekcję. Jakie są zatem Sposoby na chrypkę? Pomocne może być leczenie zachowawcze za pomocą środków łagodzących kaszel. W większości przypadków antybiotyki nie są wskazane przy ostrym zapaleniu krtani. Większość chrypek można leczyć, po prostu oszczędzając głos. Jeśli palenie tytoniu jest przyczyną chrypki, należy je ograniczyć lub najlepiej całkiem wyeliminować. We wszystkich przypadkach zaleca się unikanie palenia nawet biernego i picie dużej ilości ciepłych płynów. Operacja jest konieczna tylko wtedy, jeśli na strunach głosowych występują guzki lub polipy. Powinniśmy unikać środków odwadniających organizm, takich jak alkohol i kofeina. Nawilżanie powietrza w domu może być bardzo pomocne. Dieta też może mieć znaczenie. Nie tylko przy chrypce wywołanej przez refluks unikajmy pikantnych potraw i alkoholu. Starajmy się nie używać głosu zbyt długo lub zbyt intensywnie. W przypadku osób „pracujących głosem” należy unikać sytuacji, które wymagają nadmiernego korzystania z głosu, a jeśli jest już to konieczne, należy użyć mikrofonu. W internecie można znaleźć więcej artykułów o chrypce i bólu gardła oraz sposobów ich leczenia.