Profilaktyka choroby wieńcowej to bardzo ważna rzecz w życiu każdego człowieka. Choroby układu krążenia należą obecnie do chorób cywilizacyjnych. Jak w wielu przypadkach – łatwiej jest im zapobiegać, niż je leczyć.

Jak dbać o serce

Podstawą zdrowego układu krążenia jest połączenie odpowiedniej aktywności fizycznej z dużą dawką odpoczynku i zdrową dietą. Tak naprawdę chodzi tutaj nie tyle o ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i dietetyka w tym zakresie, ile o odnalezienie zdrowego balansu. Pamiętajmy, że stres i przemęczenie są naszymi najgorszymi wrogami. Jeśli zatem po ośmiu godzinach męczącej pracy ostatnie, o czym marzymy to bieganie po parku, nie zmuszajmy się do tego. W tym przypadku korzystniej będzie położyć się z nogami uniesionymi do góry i spędzić 15 minut na błogim nic nie robieniu, zamiast zmuszać się do aktywności fizycznej. Zdrowy rozsądek to główne zalecenie lekarskie, aby utrzymać zdrowe serce. Serce potrzebuje właściwego odżywienia – takiego, które nie będzie obciążało układu krwionośnego, czyli pozbawionego cholesterolu, który odkłada się w żyłach. Cholesterol znajduje się wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego – a więc w mięsie, wędlinach, maśle, smalcu, jajach. Nie należy ich całkowicie wykluczać z diety, ponieważ tłuszcze nasycone są cennym dla nas źródłem energii. Jednak warto je ograniczać na rzecz zdrowych, pełnowartościowych tłuszczy.

Zdrowa dieta dla serca

Zamiana tłuszczy zwierzęcych na roślinne to podstawowa zmiana, która powinna nastąpić w każdej kuchni. W Biedronce możemy kupić wysokiej jakości oleje roślinne, które idealnie nadają się do smażenia, pieczenia czy gotowania, ale również do spożywania na zimno. Co więcej, Biedronka ma je zawsze w naprawdę atrakcyjnych cenach. W sklepie Carrefour dostaniemy również w dobrych cenach oleje zawierające duże ilości kwasów omega-3 pozytywnie wpływających na pracę serca. Warto również zakupić w Carrefour specjalne margaryny obniżające zawartość cholesterolu, dzięki zmianie proporcji tłuszczy nienasyconych do nasyconych, na korzyść nienasyconych. Aby utrzymać zdrowe serce, warto też mięso czerwone zastępować drobiem oraz tłustymi rybami morskimi. W Biedronce znajdziemy wygodnie paczkowany drób na tackach, podobnie jak ryby morskie wysokiej jakości. W sklepach Carrefour na stoiskach z drobiem czy rybami możemy kupić drób i ryby w bardzo szerokim asortymencie. Jest wiele produktów, którymi z powodzeniem można zastępować tradycyjne produkty mięsne. Dzięki nim obniżamy zawartość tłuszczy w swojej diecie, a nie rezygnujemy z jedzenia ulubionych gołąbków czy pulpecików. Wystarczy zamiast wieprzowiny używać w kuchni zmielonego mięsa z indyka – bardzo chudego, a jednocześnie pełnego wartości odżywczych!

W diecie osób, które chcą zadbać o zdrowie swojego serca, należy zadbać przede wszystkim o zamianę rodzajów tłuszczu. To tylko tyle i aż tyle – ponieważ używanie przez lata smalcu i masła, a także dużych ilości kiełbas, wędlin, żółtych serów i wieprzowiny sprawiło, że obecnie choroby układu krążenia zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. To przerażające, zważywszy na to, że tak niewielkim kosztem można ich uniknąć – jedynie nieznacznie zmieniając swój tryb życia i uważniej robiąc zakupy w ulubionych marketach.