Leczenie uciskiem polega na wywieraniu przez różne materiały ucisku na kończyny. Są dostępne różne produkty, dzięki którym niewydolne i poszerzone żyły są uciskane z zewnątrz. Zmniejsza się ich średnica, zastawki domykają się, a przepływ krwi żylnej wraca do stanu normalnego i przestaje zalegać w nogach.

Wyroby kompresyjne łagodzą bóle nóg, uczucie ciężkości nóg oraz obrzęki. Są skuteczną metodą przeciwdziałania rozwoju niewydolności żylnej kończyn dolnych. Kompresjoterapię rekomenduję się w celu zapobiegania zaburzeniom żylnym podczas ciąży i długich podróży. Zalecana jest także przez lekarzy w leczeniu zapalenia żył, zakrzepicy, a także po zabiegach na żyłach takich jak operacje, skleroterapia, czy wewnątrzżylna ablacja laserowa. Badania kliniczne wykazały, że długotrwałe stosowanie wyrobów uciskowych leczy żylne owrzodzenia podudzi.

Kiedy warto stosować wyroby kompresyjne?

Warto sięgnąć po wyroby kompresyjne, gdy:

  • Członkowie Twojej rodzinie mają żylaki, pajączki, czy obrzęki nóg.
  • Puchną Ci nogi i bolą po trudach dnia.
  • Pracę wykonujesz stojąc wiele godzin.
  • Planujesz długą podróż, szczególnie samolotem.
  • Z powodu otyłości Twoje żyły pracują gorzej, nogi zaczynają boleć i puchną.
  • Jesteś w ciąży.
  • Masz żylaki, pajączki, czy poszerzone, widoczne żyły.
  • Wiesz co to zakrzepica, bo dotknęła Ciebie w przeszłości.
  • Planujesz zabiegi likwidacji żylaków i pajączków.

Rodzaje wyrobów kompresyjnych?

W zależności od potrzeb oraz wskazań medycznych terapię kompresyjną w niewydolności żylnej można stosować w różnych klasach ucisku określających ciśnienia wywierane na poziomie kostki:

  1. klasa ucisku (18 mmHg do 21 mmHg) jest szczególnie przydatna w profilaktyce, czyli w zapobieganiu zmęczeniu i uczuciu ciężkości nóg.
  2. klasa ucisku (23 mmHg do 32 mmHg) polecana jest jeśli dyskomfort jest poważniejszy lub żylaki są już widoczne.
  3. klasę ucisku (34 mmHg do 46 mmHg) powinni nosić pacjenci z obrzękiem i zmianami skórnymi wynikającymi z niewydolności żylnej, a także pacjenci po wyleczeniu owrzodzeń podudzi i zakrzepicach.
  4. klasę ucisku (co najmniej 49 mmHg) zleca się pacjentom z ciężkimi objawami zespołu pozakrzepowego.

Ciśnienia zmniejszają się stopniowo ku górze, dlatego tak doskonale zapobiegają zastojowi krwi żylnej nie powodując stazy, czyli miejscowego zaciskania naczyń żylnych.

Najlepiej, aby lekarz, np. flebolog, czyli specjalista od żył przepisał wyroby uciskowe. Istnieją przeciwwskazania do stosowania ucisku, przede wszystkim: zaawansowana choroba tętnic obwodowych, ciężka niekontrolowana zastoinowa niewydolność serca, septyczne zapalenie żyły, sączące dermatozy i zaawansowana neuropatia obwodowa.

Co ważne: nie ma żadnych efektów ubocznych w leczeniu kompresyjnym, gdy wyroby są dobrze dobrane w zakresie rozmiaru.

Jak wyglądają wyroby kompresyjne?

Wyroby kompresyjne polecane w niewydolności żylnej to: podkolanówki, pończochy  oraz rajstopy, także w wersjo dla kobiet w ciąży oraz dla mężczyzn. Można wybrać modele z odkrytymi palcami i pełna stopą oraz z różnymi wykończeniami silikonowymi. Współcześnie są produkowane w oparciu o osiągnięcia wyrafinowanej inżynierii biomedycznej i mogą zapewnić rzeczywiste korzyści dla osób cierpiących na pajączki i żylaki. Są wygodne, doskonale odprowadzają wilgoć, pozwalają oddychać skórze, a nawet pochłaniają zapachy.

Nie bez znaczenia są także walory estetyczne: różne kolory przędzy i tekstury. Tylko Ty wiesz, że nosisz wyroby medyczne. Możesz je dowolnie komponować z modną odzieżą.

Jak nosić wyroby uciskowe?

Nawet jeśli dzianina wydaje się mocniejsza wyroby kompresyjne należy wkładać delikatnie, by nie doszło do uszkodzenia. Wkładanie kompresyjnych podkolanówek, pończoch czy rajstop to kwestia techniki! Przeczytaj uważnie instrukcje producenta, ponieważ nakładanie może czasem okazać się trudne, szczególnie dla osób o obniżonej sprawności manualnej.

Najlepiej jest robić to rano i nosić wyroby cały dzień, aż do wypoczynku nocnego, Ale zasada jest taka, że lepiej jest nosić dowolnie długo niż nie nosić w ogóle.

W wyższych klasach kompresji zapewne zauważysz, szczególnie na początku noszenia, nieco niekomfortowy silny ucisk. Jednak zawsze jest to znak, że kompresja działa: ciśnienie sprzyja transportowaniu płynów w układzie krążenia krwi i limfy. Dyskomfort ten mija po kilku dniach, tkanki przyzwyczajają się do ucisku.

  1. Pamiętaj, aby podczas dnia sprawdzać dopasowanie produktów uciskowych, ułóż je tak na nogach, by zlikwidować ewentualne zmarszczenia.
  2. Do wypoczynku nocnego wyroby muszą być zdjęte.
  3. Włóż swoje podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe rano, zanim nogi zaczną puchnąć
  4. Noś kompresję codziennie. To najskuteczniejszy sposób na udaną terapię.
  5. Wymieniaj produkty po czasie wskazanym prze producenta. Najczęściej produkty utrzymują prawidłową kompresję 6 miesięcy.

Ile kosztuje odzież uciskowa?

W Polsce refundowana jest jedynie płaskodziana odzież uciskowa na obrzęki limfatyczne. Wyroby kompresyjne zlecane w zapobieganiu i leczeniu chorób żył są kupowane ze środków pacjenta. Najtańsze są oczywiście podkolanówki, ale biorąc pod uwagę czas prawidłowego działania wyrobów – najczęściej 6 miesięcy – jest to najtańsza metoda terapii. Ta inwestycja może zmniejszyć ryzyko problemów z żyłami lub pomóc w skuteczniejszym leczenia żylaków i pajączków. Może również zapobiec konieczności wykonania bardziej inwazyjnych, bolesnych i obarczonych ryzykiem powikłań zabiegów leczenia żylaków.