Nici chirurgiczne są powszechnie stosowane podczas wykonywania różnych zabiegów stomatologicznych. Dobrze założone szwy zapewniają prawidłowe gojenie i zrośnięcie się rany, i chronią ją przed powikłaniami i infekcją. Rola nici stomatologicznych jest bardzo duża, a ich zastosowanie bardzo szerokie. W jakie narzędzia operacyjne powinien się zaopatrzyć gabinet stomatologiczny? Do jakich zabiegów stomatologicznych wykorzystuje się nici chirurgiczne?
Czym powinny się charakteryzować nici chirurgiczne?
Nici wykorzystywane do zabiegów stomatologicznych powinny być elastyczne i cechować się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Powinny łatwo przechodzić przez tkanki i zapewniać sprawne zabezpieczenie brzegów rany. Materiał szwowy musi być odpowiednio dobrany do rodzaju wykonywanego zabiegu. To od rodzaju nici zależy czas gojenia rany i skuteczność leczenia.
Dobrej jakości nici stomatologiczne (dostępne w sklepie dla profesjonalistów https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-jednorazowe/nici-chirurgiczne.html) powinny być antyalergiczne, nie nasiąkać i nie powodować infiltracji bakteryjnej. Muszą być dobrze widoczne podczas wykonywania zabiegu i zapewniać łatwość wiązania węzłów. Ważnym elementem dobrej jakości nici są wtopione w szew igły ze stali chirurgicznej. Poprawiają komfort pracy i skracają czas przeprowadzania nawet skomplikowanych, chirurgicznych zabiegów stomatologicznych
Jakie są rodzaje nici stomatologicznych?
Na rynku dostępne są nici wchłanialne i niewchłanialne. W stomatologii używa się nici chirurgicznych obydwu rodzajów.
- Nici resorbowalne – to narzędzie operacje, które doskonale się sprawdzi w przypadku nieskomplikowanych zabiegów, kiedy czas podtrzymywania rany nie jest długi.
- Nici nieresorbowalne – wykorzystuje się w przypadku zabezpieczania głębszych ran, np. po usunięciu zęba. Taki materiał zapewni głębokiej ranie doskonałe podtrzymywanie, tworząc mocny i stabilny szew.
Jakie jest zastosowanie nici chirurgicznych w stomatologii?
Szwy chirurgiczne pozwalają na dokładne łącznie brzegów rany, a tym samym szybkie gojenie i komfortowy powrót do zdrowia. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się je przy takich zabiegach jak m.in.:
- ekstrakcja zęba,
- przeszczep dziąsła,
- usuwanie zmian chorobowych kości i dziąseł,
- umieszczenie implantu w kości.
Nici stomatologiczne są ogromnym wsparciem podczas procesu gojenia się ran po zabiegach implantologicznych czy wyrwaniu zęba, po którym zostaje duży zębodół. Doskonale się sprawdzą do zaopatrywania ran zarówno o krótkim, jak i długim okresie gojenia.
Nici chirurgiczne są niezbędnym materiałem operacyjnym, ponieważ wspomagają pracę stomatologa i zapewniają komfort pacjentowi.