Ból zęba – czasem nawet tego… którego nie ma

0
designed by Senivpetro - Freepik.com

Każdy, kto przeżył prawdziwy ból zęba, zgodnie potwierdza, że jest to jeden z najgorszych możliwych rodzajów bólu, jakiego zdarzyło mu się doświadczyć, a ci, którzy nie mieli tej wątpliwej przyjemności mówią, że mieć jej nigdy nie chcą. Dlaczego zatem tak często zdarza się, że słyszymy od kogoś, że boli go ząb? Może wynika to z nieświadomości, skąd taki ból się bierze? A może wynika z faktu, że każdy liczy na łut szczęścia i ma nadzieję, że akurat jego nie dotkną nieprzyjemne konsekwencje niedbalstwa?

Jakie kosmetyki dla skóry alergicznej?

0
skóra alergiczna

Cerze alergicznej często towarzyszy alergia pokarmowa – można to podejrzewać, jeśli zmiany na skórze pojawiają się po zjedzeniu jakiegoś produktu. Wtedy niezbędna jest wizyta u alergologa i wykonanie testów, które ustalą alergen. Wyeliminowanie z diety niekorzystnych produktów pomoże poprawić stan skóry.

SKÓRA ALERGICZNA:

  • na kosmetyki nie reaguje od razu, ale kilka-kilkanaście godzin, a nawet kilka dni po nałożeniu kremu,
  • Alergia może objawiać się zaczerwienieniem i lekkim obrzękiem w okolicach oczu i ust, czerwonymi, złuszczającymi się, swędzącymi, bolącymi plamami.
  • Dość trudno ją leczyć, szczególnie w skrajnych przypadkach (na przykład atopowym zapaleniu skóry).
  • Wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze indywidualnie program leczenia i pielęgnacji skóry.

Cera alergiczna

Skóra alergiczna jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o jej potrzeby i pielęgnację. Jest sucha i szorstka. Niezwykle łatwo ją podrażnić i uszkodzić. Alergicy borykają się z wieloma problemami skórnymi. Pokrzywka, rumień czy dokuczliwy świąd to tylko niektóre z nich. Alergiczna skóra charakteryzuje się nadwrażliwością, w rezultacie czego reaguje na działanie różnych czynników. Kosmetyki, odzież a nawet pokarmy mogą przyczynić się do powstających podrażnień. Ten rodzaj skóry możemy dziedziczyć po rodzicach. Skóra skłonna do alergii nie ma tak silnej bariery ochronnej jak zdrowe ciało. Może się zdarzyć, że jest jej całkowicie pozbawiona. Alergicy muszą więc pamiętać o jej delikatnym traktowaniu. Niewłaściwe produkty mogą pogorszyć jej stan. Wszelkie zmiany skórne wymagają leczenia. W innym wypadku alergia może rozwinąć się w poważne problemy skórne.

jak dbać o skórę alergiczną w odpowiedni sposób

Domowe sposoby

Zasady pielęgnacji cery alergicznej są podobne, co cery wrażliwej: należy starannie dobierać kosmetyki i unikać twardej, chlorowanej wody.

  • Kosmetyki muszą być hipoalergiczne, bezzapachowe, przeznaczone do skóry atopowej. Ważne, by miały odczyn pH 5,5, chroniły skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, odbudowywały barierę lipidową, działały przeciwzapalnie, łagodziły podrażnienia i regenerowały warstwę rogową naskórka.
  • Wszystkie preparaty muszą pochodzić z tej samej linii pielęgnacyjnej – stosowanie różnych może powodować uczulenie.
  • Do oczyszczania twarzy można używać mleczek do skóry atopowej, dermatologicznych kostek myjących, nie wolno natomiast stosować mydła ani kosmetyków o działaniu złuszczającym.
  • Kosmetyki na dzień powinny mieć mineralne (fizyczne) filtry przeciwsłoneczne, najlepiej dwutlenek tytanu, tlenek cynku lub mikę, bo najrzadziej wywołują reakcje alergiczne.
  • Skórę można złuszczać raz w miesiącu, wyłącznie peelingiem enzymatycznym.
  • Dwa razy w tygodniu warto nakładać maseczkę kojącą.

Skóra alergiczna jest trudna w codziennej pielęgnacji. Jednak jej delikatne traktowanie utrzymuje ją w dobrej kondycji. Posiadacze tego typu skóry muszą dbać o nią każdego dnia, bez względu na porę roku. Zarówno zimą jak i latem ciało potrzebuje nawilżenia i ochrony. Wybierajmy więc kosmetyki dedykowane skórze alergicznej i cieszmy się zdrowym ciałem, bez żadnych podrażnień.

Problemy z sercem – kiedy warto udać się na badanie EKG?

0

Choroby serca mogą objawiać się na różne sposoby, ale żadnego z nich nie wolno lekceważyć. Ignorowanie objawów zagrażać twojemu życiu; z chorobami serca nie ma żartów. Jeśli widzisz u siebie jakieś niepokojące objawy, zapisz się na badanie elektrokardiografem, które pozwoli ocenić stan twojego serca.

Badanie EKG – co daje?

Elektrokardiograf pozwala przeprowadzić badanie z zapisu pracy serca. Dużą zaletą takiego badania jest jego nieinwazyjność. Badanie EKG można przeprowadzić praktycznie każdemu, niezależnie od jego stanu zdrowia – jest bezpieczne dla pacjenta. Aby można było przeprowadzić badanie, należy użyć aparatów EKG, które umożliwiają natychmiastowy wydruk przebiegu pracy serca. Dzięki temu lekarz nawet bezpośrednio po badaniu jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta. Istnieją różne typy aparatów EKG, najczęściej wspomina się jednak o tych dwunastokanałowych; poza tym istnieją też trzy i sześciokanałowe.

Niektórzy obawiają się badań EKG, ponieważ  uważają, że urządzenie wysyła szkodliwe impulsy do ich serca. To nieprawda! Impulsy wysyła serce do aparatu, a nie odwrotnie – dzięki temu właśnie lekarz jest w stanie sprawdzić, czy z układem sercowo-naczyniowym wszystko jest w porządku.

Kiedy zdecydować się na badanie EKG?

Gdy odczuwasz kłucie w klatce piersiowej. To bardzo niepokojący sygnał, ponieważ może wiązać się np. z chorobą niedokrwienną serca. Dobry sprzęt, np. aparat EKG AspelCARD pomoże sprawdzić, czy z twoim narządem wszystko jest w porządku. Niepokojące kłucia w klatce to na przykład takie, które pojawiają się podczas aktywności fizycznej lub wzmożonego wysiłku. Kłucie raczej nie towarzyszy danej osobie przez cały dzień, pojawia się przeważnie na kilka minut i znika.

Kiedy zauważysz u siebie sinicę. Sinica to inaczej zabarwienie skóry na fioletowo lub niebiesko. Może pojawić się na skórze wtedy, gdy dojdzie do niewydolności serca. Dodatkowo sinica może objawiać się również niedopływaniem krwi do kończyn górnych i dolnych, czego efektem są zawsze zimne stopy i dłonie. Aparat EKG Aspel jest w stanie wykryć niewydolność serca – jeśli zostanie u ciebie stwierdzona, to lekarz będzie musiał natychmiast włączyć leczenie farmakologiczne.

Kiedy odczuwasz kołatania serca. Kołatania, czyli inaczej palpitację mogą pojawiać się bez żadnej konkretnej przyczyny – niektórym towarzyszą podczas aktywności fizycznej, u innych mogą pojawiać się w spoczynku, np. w nocy. Kołatania są niepokojącym objawem i warto zgłosić się z nimi do lekarza – on powinien przepisać skierowanie do kardiologa lub od razu na badanie elektrokardiografem.

Kiedy często odczuwasz bóle nóg. Opuchlizna czy bóle w łydkach to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów chorób układ krążenia. Takie bóle mogą często zwiastować miażdżycę, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Brak leczenia i zmiany trybu życia może doprowadzić nawet do śmierci.

Gdy zdarzają ci się omdlenia. Jednorazowe omdlenie oczywiście nie musi świadczyć o chorobie serca, ale jeśli utrata przytomności zdarza ci się częściej, to najwyższa pora wybrać się do lekarza. Aparat EKG Aspel zbada częstotliwość akcji serca i sprawdzi, czy w pracy narządu występują nieprawidłowości, które mogłyby doprowadzić do ewentualnych omdleń.

Gdy cierpisz na uporczywy ból głowy. Nigdy nie ignoruj bólu głowy, zwłaszcza takiego, który nawraca. Tępy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie ból może oznaczać, że chorujesz na nadciśnienie tętnicze. Skutkiem nieleczonego nadciśnienia mogą być różne powikłania, wśród których wskazuje się na przykład udar mózgu czy tętniaka aorty.

Aparat EKG Aspel  może być prawdziwym ratunkiem w sytuacji, w której jeszcze nie masz wykrytej choroby serca, ale podejrzewasz, że coś może być nie tak. Nie lekceważ objawów – badanie elektrokardiografem nie jest szkodliwe, więc nawet jeśli ma się okazać, że jesteś zdrowy, to i tak warto wykonać badanie. Nie wyrządzi ono krzywdy twojemu organizmowi, a przynajmniej upewnisz się, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie – to najwyższa pora zadbać o siebie i włączyć odpowiednie leczenie.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

Otoskopia – jak prawidłowo zdiagnozować ostre zapalenie ucha środkowego?

0

Ostre zapalenie ucha środkowego to jedna z najpopularniejszych chorób wieku dziecięcego. Początkowo jest to infekcja wirusowa, ale podczas niej bardzo szybko w ciele namnażają się bakterie i zwiększają stan zapalny.  O ostrych zapaleniach najczęściej mówi się tylko u dzieci, ponieważ mają one specyficzną budowę ucha. Ich trąbka słuchowa, czyli inaczej „przewód Eustachiusza” jest krótszy niż u dorosłych, co sprzyja namnażaniu się bakterii.

Ostre zapalenie ucha środkowego – co musisz wiedzieć?

Łatwo rozpoznać tę chorobę, ponieważ jej objawy są bardzo wyraźne. U dziecka, u którego wystąpiło ostre zapalenie ucha środkowego bardzo często stwierdza się przewlekły ból ucha i bardzo wysoką gorączkę (nierzadko powyżej 40 stopni Celsjusza!). Do tego mogą dojść takie objawy, jak np. wymioty. Dziecko też może skarżyć się na uczucie pełności w uchu – będzie mieć wrażenie, że we wnętrzu jego małżowiny usznej coś utkwiło. Jeśli te objawy brzmią dla ciebie znajomo, to udaj się z dzieckiem jak najszybciej do lekarza.

Wizyta u lekarza

Aby laryngolog mógł stwierdzić, czy u twojego dziecka wystąpiło ostre zapalenie ucha środkowego, musi przeprowadzić dokładne badanie. Do tego potrzebuje urządzenia zwanego otoskopem. Otoskop mini 3000 LED to idealny model do przeprowadzania badania nawet u najmłodszych dzieci. Jest on wyposażony w bezobsługowe oświetlenie, technologię LED HQ, która umożliwia oddanie rzeczywistych kolorów w doskonałej jakości. Dodatkowo otoskop mini 3000 umożliwia trzykrotne przybliżenie, które zapewnia wyraźny obraz. Dzięki temu lekarz po jednym badaniu jest w stanie stwierdzić, czy u dziecka wystąpił ostry stan zapalny. Dużą zaletą takiego otoskopu jest to, że można też podłączyć do niego gruszkę insuflacyjną, która służy do przeprowadzenia testu pneumatycznego. Taki test przeprowadza się u niektórych osób po to, by sprawdzić ruchomość błony bębenkowej. Poprzez badanie otoskopem lekarz może stwierdzić, czy doszło do upośledzenia przewodzenia dźwięku. Dodatkowo urządzenie to wykorzystuje się również do kontroli stanu uszu dziecka po przejściu ostrego zapalenia ucha środkowego, ponieważ zdarza się tak, że po chorobie zostają powikłania. Z powikłaniami nie ma żartów, ponieważ potrafią być naprawdę poważne. Do najczęstszych powikłań po ostrym zapaleniu ucha środkowego należą m.in.: zapalenie błędnika, ropień mózgu, zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwu twarzowego. Nigdy więc nie ignoruj objawów choroby i pamiętaj by udawać się z dzieckiem bezpośrednio do laryngologa. Lekarz  pediatra może nie posiadać otoskopu, zwykle nie ma też odpowiednich kwalifikacji do profesjonalnego przeprowadzenia takiego badania.

Jak leczyć ostre zapalenie ucha środkowego?

Do leczenia stosuje się początkowo leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli w ciągu 2-3 dób objawy nie ustępują, lekarz zazwyczaj zarządza włączenie antybiotykoterapii. Antybiotyki bardzo dobrze zwalczają bakterie atakujące wnętrze ucha dziecka, dlatego jeśli leczenie zostanie zastosowane odpowiednio szybko, nie powinniście martwić się o ewentualne powikłania. Warto pamiętać też o tym, by podawać dziecku kropelki do nosa oraz stosować okłady na ucho. Dobrze jest również dbać o odpowiednią higienę ucha, żeby nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się ropy po całym organizmie. Przy ostrym zapaleniu ucha środkowego nie zaleca się stosowania jakichkolwiek domowych metod (związanych np. z ziołolecznictwem). To poważna choroba, więc wszelkie działania powinny być konsultowane z lekarzem. W przeciwnym razie możemy jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia dziecka. Jeśli badanie otoskopem mini 3000 wykaże, że błona bębenkowa stała się wypukła, to czasem konieczne będzie też nacięcie jej, żeby wypłynęła z wnętrza ropa. Jeśli tego nie zrobimy, błona będzie stale rosnąć, aż w końcu może zostać rozerwana.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

0

Medycyna estetyczna to jeden z działów medycyny, który zajmuje się profilaktyką starzenia się skóry, a także umożliwia działania rekonstrukcyjne, mające odtworzyć stan sprzed procesu starzenia tak, aby pacjenci wciąż mogli czuć się zdrowo i młodo.

Chitozan – czyli dodatkowy rodzaj błonnika

0
chitozan

Chitozan (chitosan) to substancja pochodzenia naturalnego, której działanie przypomina błonnik. Właściwości chitozanu są takie, że pęcznieje w przewodzie pokarmowym przez co ogranicza apetyt. Nie jest trawiony, działa przeciwbakteryjne. Jest skuteczny w odchudzaniu, bo zapobiega wchłanianiu tłuszczów. Chitozan sprawia, że tłuszcz nie zostaje wchłonięty w jelicie, lecz związany i wydalony. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, z którego dowiesz się naprawdę wielu niezwykle ciekawych rzeczy na temat chitozanu.

Chitozan na odchudzanie – jak działa?

Chitozan (lub czasami używana nazwa chitosan) definiowany jest, jako związek organiczny – wielocukier. Powstaje w procesie chemicznym, w którym chityna – związek występujący w pancerzach skorupiaków (krabów, homarów, kryla) zostaje przekształcony w chitozan. Ze względu na właściwości porównywany jest do błonnika pokarmowego. Chitozan nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym i wraz z tłuszczem dostarczonym z pożywienia zostaje wydalany z organizmu. Stąd związek ten odnalazł swoje wykorzystanie wśród osób odchudzających się oraz tych, które mają trudności z ograniczeniem tłuszczu w diecie. Jest składnikiem suplementów diety na odchudzanie. Chitozan charakteryzuje się szerokimi właściwościami, które można wykorzystać przy wspomaganiu odchudzania Ma wysoki wskaźnik pęcznienia, działa antybakteryjnie jednocześnie nie wykazuje właściwości toksycznych i nie zaburza funkcji układu odpornościowego i pokarmowego. Ogranicza wchłanianie tłuszczu w przewodzie pokarmowym i w bezpieczny sposób usuwa go z organizmu.

chitozan właściwości ma wiele - jakich

Jako związek powstały w procesie kontrolowanych przemian chemicznych jest określany jako bezpieczny dla zdrowia człowieka. Wspomaga odchudzanie i leczenie nadwagi.

Czy chitozan jest skuteczny na odchudzanie?

Chitozan można określić jako skuteczny środek wspomagający odchudzanie, ale jak każdy preparat musi być stosowany z rozwagą. Polecany jest dla osób, które stosowały lub stosują dietę odchudzającą, osiągnęły oczekiwane rezultaty i nie chcą zmarnować wypracowanych efektów. Przykładem może być okres świąteczny, gdzie pojawiają się często potrawy o znacznej zawartości tłuszczu. W takich sytuacjach chitozan jest bardzo skuteczny, ponieważ hamuje wchłanianie nadmiaru tłuszczu a tym samym zmniejsza ilość dostarczonej energii. Pamiętajmy jednak, że zasadą zachowania szczupłej sylwetki jest umiar w jedzeniu oraz umiejętność prawidłowego wyboru produktów. Chitozan (chitosan) dostępny jest w suplementach diety pod postacią tabletek. Jest to jeden z najskuteczniejszych, naturalnych i całkowicie bezpiecznych składników, który w udowodniony sposób ogranicza spożycie kalorii. Stosowanie chitozanu może okazać się niekorzystne w trakcie prowadzenia bardzo restrykcyjnych diet i głodówek. Substancja ta może nie spełniać swoich funkcji, a jednocześnie można łatwo doprowadzić do wystąpienia w organizmie niedoborów witamin (te w części obecne są w tłuszczach), a co a tym idzie zaburzyć szereg ważnych procesów metabolicznych w organizmie.

Dlaczego warto chodzić na przegląd zębów regularnie?

Mimo, że większość z nas nie lubi wizyt stomatologicznych, to do dentysty warto zaglądać częściej, niż wtedy, gdy boli nas ząb, dzięki temu można uniknąć wielu problemów oraz poprawić jakość życia. Dlaczego regularne przeglądy zębów są tak ważne? O tym poniżej.

Cheat day – czyli przyjemnie ułatwienie odchudzania

0
cheat day

Wyobraź sobie dietę odchudzającą, w której dozwolone są hamburgery, pizza, frytki i ciasta. Brzmi nierealnie, prawda? Okazuje się, że jeśli w ciągu tygodnia pozwolisz sobie na jeden dzień bez ograniczeń, twoje starania o utratę wagi wcale nie ucierpią. Wręcz przeciwnie – niektórzy eksperci twierdzą, że dzięki cheat day, czyli oszukanemu dniu, możesz zrzucić więcej! Czy taki sposób odchudzania naprawdę jest skuteczny?

Zalety oszukiwania na diecie

Przez cały tydzień dzielnie opierasz się pokusom, jesz dobrze zbilansowane posiłki i codziennie ćwiczysz. Wkładasz wiele wysiłku w pracę nad sylwetką, dlatego pomysł objadania się w niedzielę może wydawać się co najmniej ryzykowny. Eksperci z dziedziny dietetyki twierdzą jednak, że częściowe odejście od rygorystycznego przestrzegania diety ma swoje zalety. Cheat day może być traktowany jako nagroda za trwanie w postanowieniach i trzymanie się planu odchudzania. Po zjedzeniu ulubionego posiłku, który prawdopodobnie nie należy do niskokalorycznych, mamy więcej motywacji do dalszej walki. Na tym jednak zalety oszukiwania na diecie się nie kończą. Twoje mięśnie potrzebują odpoczynku, dlatego trenerzy zalecają robienie przynajmniej jednego dnia przerwy w treningach. To czas na regenerację i odpoczynek, bez którego zrzucanie kilogramów jest niemożliwe. Możesz dodatkowo pomóc swojemu zmęczonemu ćwiczeniami ciału – idź na masaż odchudzający, zrób sobie długą kąpiel albo wybierz się do sauny. Starożytna teoria złotego środka wcale nie straciła na aktualności i powinna być stosowana również w trakcie odchudzania. Umiar to gwarancja sukcesu, dlatego nie powinnaś przesadzać w żadną stronę – ani z objadaniem, ani z głodzeniem się. Jeśli od czasu do czasu wypijesz kieliszek wina albo zjesz ulubiony deser, będziesz mieć lepsze samopoczucie, co na pewno wpłynie na tempo chudnięcia. Jeden dzień bez liczenia kalorii na pewno wpłynie na twoje nastawienie do procesu odchudzania. Jeśli kiedykolwiek próbowałaś zrzucić kilka kilogramów, na pewno wiesz, że prędzej czy później pojawią się pokusy. Od twojej silnej woli zależy, czy wytrwasz w diecie, czy skusisz się na „owoc zakazany”. Cheat day może być formą zaspokajania apetytu na niedozwolone przysmaki, zanim chęć na nie się w ogóle pojawi. Jeśli w niedzielę zjesz porcję lodów, prawdopodobnie przez następne dni nie będziesz miała na nie ochoty.

cheat meal to dobry pomysł

Czy cheat day może być niebezpieczny?

Chociaż oszukiwanie przez jeden dzień na diecie ma swoje plusy, nie jest wolne od wad. Dlaczego? Jeden dzień ze słodyczami i tłustymi potrawami, szybko może się przerodzić w tydzień, a ten w miesiąc i tak dalej. Niestety łatwo dać się ponieść folgowaniu zachciankom i zapomnieć o prawdziwym celu cheat day. Dla wielu osób powrót do dietetycznych posiłków po całodniowym obżarstwie może być trudny. Jeśli myślisz, że to zbyt ryzykowne, by pozwalać sobie na kaloryczne przekąski przez cały dzień, zastosuj cheat meal, czyli jeden grzeszny posiłek. Być może w ten sposób łatwiej będzie ci się kontrolować.

 

Coca-cola – omijaj ją z daleka.

0
CocaCola

Coca-cola – któż nie zna tego popularnego napoju? Chyba każdy z nas, jako dziecko, był wielkim wielbicielem słodkiego płynu o ciemnej barwie. Skuteczne kampanie reklamowe wpłynęły na rozpoznawalność coca-coli na całym świecie – niestety, nie wszystko złoto, co się świeci i w tym przypadku również nie możemy dać się nabrać na piękne słówka. Weźmy pod lupę szkodliwe działanie tego napoju.

Cukier w płynie

Coca-cola miała mieć zupełnie inne zastosowanie niż to, z czym nam się dzisiaj kojarzy. Miała być mianowicie lekiem na niestrawność, przygotowywanym z orzechów koli i liści koki – stąd nazwa. Jej początki sięgają końca XIX wieku, więc istnieje w społecznej świadomości niezwykle długo – może dlatego dziś jest tak popularna. Wydawać by się mogło, że napój, który stanowi element popkultury, ma jakiekolwiek zalety. Niestety, nic bardziej mylnego. Coca-cola to zwykły cukier w płynie, który zawiera dodatkowo barwniki, niezwykle szkodliwy benzoesan sodu, kwas ortofosforowy oraz kofeinę. Nie dostarcza nam ponadto żadnych cennych wartości odżywczych, a wręcz szkodzi naszemu organizmowi. Tak uwielbiana przez dzieci, absolutnie nie powinna być im podawana!

Coca Cola - omijaj z daleka

Uzależniający środek do czyszczenia

Standardowa puszka coli to 330 ml. Tymczasem w zaledwie 100 ml znajdują się aż 43 kalorie, a także 10 gramów cukru – to powoduje, że o wypiciu napoju następuje gwałtowne podwyższenie poziomu glukozy we krwi, a jej nadmiar jest dla organizmu jak śmiertelna trucizna. Nie mówiąc już o negatywnym wpływie na szkliwo naszych zębów i wywoływanie próchnicy. Osoby, które dbają o linię również powinny omijać colę z daleka. Ludzie, które piją coca-colę w nadmiarze, są o prawie 50% bardziej narażone na ryzyko zawału serca, a warto wspomnieć, że z uwagi na zawartość kofeiny, napój ten potrafi uzależnić. Napoje gazowane, takie jak coca-cola, zawierają dwutlenek węgla, który podrażnia żołądek oraz wywołują jego nadkwasotę, dodatkowo ma ona bardzo duży czynnik kwasowości. Niech przestrogą będzie to, że coca-cola stosowana jest jako… środek do czyszczenia. Nadal spragniony? W coca-coli znajduje się również kofeina, której spożywanie w nadmiernych ilościach, może uzależniać i negatywnie wpływać na pamięć długotrwałą. W połączeniu z ogromną ilością cukru, daje to mieszankę wybuchową, której spożywanie szybko może stać się szkodliwym uzależnieniem.

Słuchaj głosu rozsądku.

Nie wierzmy kosztownym kampaniom reklamowym, w których biorą udział największe osobistości show biznesu czy nawet ludzie ze świata sportu. Słuchajmy rozsądku i lekarzy, którzy przestrzegają przed szkodliwym działaniem coca-coli i innych napojów gazowanych. Nadal najlepszym napojem, który powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi, jest woda i to jej nie powinno zabraknąć na naszym stole. Zadbajmy o nasze zdrowie zanim samo upomni się o troskę, bo wtedy często bywa już za późno.

Błogosławieństwo przed ślubem – co i jak?

0
błogosławieństwo przed ślubem

Błogosławieństwo przed ślubem jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów dla pary młodej oraz rodziców. Bardzo często towarzyszy im niewypowiedziane wzruszenie i radość. Błogosławieństwo przed ślubem przez rodziców jest wielopokoleniową tradycją i praktykowane jest przez wiele rodzin po dziś dzień.

Błogosławieństwo przed ślubem to ważna tradycja

Według tradycji, rodzice powinni pobłogosławić młodą parę na nową drogę życia. Często również wnukom błogosławią ich dziadkowie. Zwyczaj ten najczęściej odbywa się w domu rodzinnym panny młodej i jest nad wyraz emocjonującym momentem. Osoby religijne wierzą w wielką moc rodzicielskiego błogosławieństwa. W Kościele Katolickim wierzono, że brak pozytywnego nastawienia rodziców do małżeństwa swych dzieci może nawet zakończyć się kryzysem i rozpadem związku. Księża zwracają baczną uwagę na istotność rodzicielskiego błogosławieństwa, które powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób

Jak powinno przebiegać błogosławieństwo?

Pobłogosławienie młodej pary przez rodziców powinno odbywać się w domu rodzinnym jednego z narzeczonych. Tradycja jednak wskazuje, że częściej jest to dom rodzinny panny młodej. W błogosławieństwie uczestniczą rodzice panny młodej oraz pana młodego. Mogą w nim także uczestniczyć rodzice chrzestni, dziadkowie oraz rodzeństwo młodej pary. Błogosławieństwo odbywa się najczęściej w sposób bardzo uroczysty. Na stole przykrytym odświętnym, białym obrusem należy przygotować pasyjkę (krzyżyk), kropidło oraz bukiet kwiatów dla dekoracji.

rodzicielskie błogosławieństwo to katolicka tradycja

Nie ma narzuconych ram dotyczących słów błogosławieństwa, zatem rodzice i młoda para mogą dowolnie wybrać słowa i formę jego przebiegu. Najczęściej Para Młoda klęka lub staje przed swymi rodzicami i wypowiada słowa „prosimy was o błogosławieństwo”. Każdy z rodziców powinien wtedy pobłogosławić swe dzieci. Ważne, aby sentencje były przygotowane przez rodziców nieco wcześniej, aby nie narażać się na niepotrzebny stres. W trakcie wypowiadania błogosławieństwa rodzice mogą uczynić na czole dzieci znak krzyża. Następnie rodzice podają pannie młodej i panu młodemu pasyjkę do ucałowania i kropią ich delikatnie przygotowaną wcześniej wodą święconą.

Błogosławieństwo młodej pary – lepiej przygotować się wcześniej

Jakich słów powinni użyć rodzice w trakcie błogosławieństwa? Najczęściej wybierają oni krótsze formy, ponieważ ze wzruszenia głos często więźnie im w gardle. Najbardziej popularna forma błogosławieństwa jest następująca: „Na nową drogę życia błogosławię was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju” lub po prostu „Błogosławię was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego na nowej drodze życia”. Rodzice mogą pokusić się jednak o przygotowanie własnego tekstu błogosławieństwa lub zainspirować się wieloma propozycjami zawartymi na portalach ślubno-weselnych. Para młoda po błogosławieństwie powinna podziękować rodzicom za trud ich wychowania oraz wszelką pomoc i dobro. Z reguły w ramach podziękowania młodzi całują dłonie rodziców w ramach gestu wdzięczności. Czasami również wręczają rodzicom prezent mający przypominać im ten wyjątkowy dzień.

ZOBACZ TEŻ