Implantologia – najdoskonalsza metoda leczenia bezzębia

0
Implantologia – najdoskonalsza metoda leczenia bezzębia

Osoby cierpiące z powodu bezzębia nieraz nie decydują się nic z tym zrobić z obawy, że wybrane uzupełnienia protetyczne nie będą wygodne. Trudno się temu dziwić, bo choć współczesna stomatologia jest wysoko rozwinięta, rozwiązania, jakie może zaproponować protetyka, wciąż nie są doskonałe. Niewygodne zdejmowane protezy czy mosty pociągające za sobą konieczność szlifowania sąsiednich zębów są już jednak coraz mocniej wypierane przez nowoczesne implanty.

Jak wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

0
Jak wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Zdrowie powinno być dla nas niezwykle cenną wartością – raz utracone może dokuczać przez resztę życia. Dlatego właśnie dobrze jest zadbać o nie odpowiednio wcześnie. Nie wystarczą jednak zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Potrzebna okaże się także odpowiednia polisa.

Zakup ubezpieczenia zdrowotnego jest dobrym i niedrogim zabezpieczeniem na przyszłość. Nie możemy mieć pewności, że w najbliższym czasie nie czeka nas poważna operacja, pobyt w szpitalu lub dłuższe, kosztowne leczenie. Z polisą zdrowotną te wszystkie sytuacje mogą być znacznie łatwiejsze – przynajmniej od kątem finansowym.

Po co właściwie polisa zdrowotna?

Osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne, które opłaca pracodawca, wiedzą doskonale, że kontakt z lekarzem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bywa mało komfortowy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy panuje największa zachorowalność na grypę, przeziębienia i anginę.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% pensji, co oznacza, że miesięcznie płacimy całkiem sporo na należną nam opiekę medyczną. Wystarczy jednak dostać skierowanie do endokrynologa, dermatologa czy kardiologa, by okazało się, że na wizytę czekać możemy nawet miesiącami.

Aby uniknąć kolejek, warto zakupić właśnie prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Składka nie musi stanowić wysokich kosztów, a wsparcie medyczne możemy uzyskać naprawdę duże.

Polisa zdrowotna nie tylko zapewnia wizytę u lekarza od ręki, gwarantuje również odszkodowanie za każdy dzień pobytu w szpitalu, odszkodowanie za urazy i kontuzje, pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji, transport medyczny czy wsparcie psychologa. Liczyć można również na konsultacje przez infolinię medyczną, dowóz leków zaleconych przez lekarza czy darmowe badania. Widać zatem, że część zdarzeń pokrywa się z zakresem występującym w ubezpieczeniu na życie.

Tu od razu warto dodać, że posiadanie dwóch polis – zdrowotnej i na życie – z pokrywającymi się zdarzeniami oznacza, że za ten sam pobyt w szpitalu otrzymamy świadczenie z każdej polisy. Podobnie będzie także z innymi zdarzeniami, jak poważne zachorowanie czy leczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jak wybrać dobrą polisę medyczną?

Znalezienie dobrej polisy może stanowić pewnego rodzaju wyzwanie. Oczywiście najważniejsze, by jakość szła w parze z korzystną ceną. Sprawdzając ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne (www.ubezpieczeniaonline.pl), możemy dowiedzieć się, że cena składki nie musi być wygórowana.

Przede wszystkim ważne jest, by polisa odpowiadała naszym oczekiwaniom. Jeśli wymagamy od polisy zabezpieczenia finansowego – na to zwróćmy uwagę przy porównywaniu ofert. Dla wielu klientów odszkodowanie z tytułu pobytu w szpitalu czy poważnej choroby jest wystarczającą pomocą.

Są jednak osoby, które będą potrzebowały innej formy pomocy niż wyłącznie finansowa – np. transport medyczny, dowiezienie leków zapisanych przez lekarza, wizytę pielęgniarki w domu, darmowe badania czy dodatkowa konsultacja u specjalisty.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia? Należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy – to czy aktywnie spędzamy wolny czas, czy mamy kredyt hipoteczny, dzieci na utrzymaniu lub na przykład opiekujemy się ciężko chorymi rodzicami. W każdej z tych sytuacji nasza nagła choroba, kontuzja czy inna zdrowotna niedyspozycja może znacznie skomplikować życie nam oraz naszym bliskim.

Jeśli spędzamy wolny czas uprawiając jakiś sport – warto zadbać o ochronę dla sportowców – wówczas wszelkie złamania i inne kontuzje będą chronione przez polisę. Z kolei te osoby, które mają innych na swoim utrzymaniu – mogą woleć wsparcie finansowe, które pomoże utrzymać dotychczasowy poziom życia w razie nagłej niedyspozycji. Posiadanie kredytu na dom lub mieszkanie również wymaga od nas nieustannego zdrowia – na to jednak nie mamy wpływu, dobrze więc, by w trudnych chwilach być odpowiednio zabezpieczonym.

Gdzie szukać ubezpieczenia zdrowotnego?

Z całą pewnością warto korzystać ze stron w całości poświęconych tematyce ubezpieczeniowej. Znaleźć tam można porady, rankingi czy porównywarki ubezpieczeniowe. Zatem jeśli interesuje nas znalezienie dobrej oferty, prywatne ubezpieczenia zdrowotne na www.ubezpieczeniaonline.pl będzie dobrym pomysłem.

Rankingi ubezpieczeniowe są listą najlepiej ocenianych produktów w danym momencie. Specjaliści w branży ubezpieczeniowej przyznają dostępnym polisom oceny w kilku kategoriach (cena, suma ubezpieczenia, ilość umów dodatkowych, możliwość modyfikacji umowy). Dzięki temu dowiadujemy się zarówno o ciekawych polisach, jak również o towarzystwach ubezpieczeniowych, które wcześniej nie były nam znane, a które być może posiadają bardziej korzystne warunki.

Przydatnym narzędziem z pewnością jest też porównywarka ubezpieczeniowa. Pozwala ona zaoszczędzić nie tylko nasze finanse, ale również cenny czas, jaki musielibyśmy poświęcić na znalezienie dobrego ubezpieczenia. Porównywarka wymaga wypełnienia krótkiego formularza. Zaznaczamy w nim oczekiwania względem polisy oraz nasze możliwości finansowe. Na tej podstawie zostaje przygotowana oferta. Następnie dzwoni do nas konsultant, którego zadaniem jest przedstawienie oferty, podaniu niezbędnych informacji o produkcie. Z konsultantem rozmowa jest niezobowiązująca zatem nie musimy się jej obawiać, natomiast jeśli uznamy, że oferta rzeczywiście jest atrakcyjna – możemy umówić spotkanie z agentem w dowolnie wybranym miejscu, by móc podpisać umowę.

Zakup ubezpieczenia nie musi być trudny, dobrze jednak jest wiedzieć na co zwracać uwagę, mieć okazję do porównania kilku ofert oraz samodzielnego wyboru. Dzięki temu będziemy mogli czerpać korzyści z polisy, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba.

Kilka zasad, jak palić, by sobie nie zaszkodzić?

0
Joint

Palenie marihuany ma zarazem negatywne, jak i pozytywne skutki. To tylko ilość i częstotliwość palenia może nam zaszkodzić lub pomóc. Jest wiele sposobów, aby zmniejszyć negatywne skutki palenia marihuany.

1.Wybranie odpowiedniego sprzętu do palenia
Gdy mamy zamiar palić powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób będziemy to robić. Jointy są najprzyjemniejszym sposobem jednak są najbardziej szkodliwe ze wszystkich dostępnych środków. Jeśli chcemy, aby szkody w naszym organizmie były jak najmniejsze powinniśmy stosować się do tych wskazówek.
Powinniśmy unikać:
-lufek
-blantów
-jointów­­

Możemy korzystać z:
-bonga
-bańki
-wszystkich sprzętów z wodą

Najlepszym wyborem jednak są konwekcyjne parowniki, czyli waporyzatory.

2.Zachowanie równowagi w szczepie
Powinniśmy znaleźć dla siebie idealną marihuanę ,taką która nie ma za dużo THC albo CBD. Jeden i drugi środek, jeśli go przedawkujemy, ma negatywny wpływ na nasz organizm. Znalezienie idealnego szczepu może być trudne jednak warto poświęcić na to swój cenny czas, abyśmy nie popadli w paranoje.

3. Robienie przerw w paleniu
Jeśli dopiero zacząłeś swoją przygodę z paleniem konopi indyjskiej wraz z czasem twoja chęć na palenie będzie się zwiększać. Z dnia na dzień będziesz chciał palić coraz więcej zioła. Dlatego jak najwcześniej trzeba nauczyć się robić odstępy od palenia np. palić co tydzień. Jeśli palimy, często nasz organizm uodparnia się na działanie marihuany, więc będziemy potrzebować więcej zioła, aby poczuć stan, w którym czujemy się najlepiej. Nasz organizm będzie odporny na te pozytywne, jak i negatywne skutki palenia. Rozleniwiamy tym nasz układ endokannabinoidowy, co może zaburzyć jego późniejsze funkcjonowanie.

Przerwa w paleniu może być pomocna z kilku innych powodów. Badania wykazały, że przyjmowanie małych dawek konopi w umiarkowanych odstępach czasu może być dla nas niezwykle zdrowe.

Oto kilka faktów od naukowców:

-Jeśli palimy jednego skręta dziennie przez 20 lat to kompletnie nic nie zmieni się w naszych płucach.
-Jedynie rzadkie przyjmowanie małych dawek marihuany ma działanie prewencyjnie i może ochronić nas przed groźnymi chorobami.

-Palenie maksymalnie 4 jointów w tygodniu może zwiększyć nasze IQ. Z kolei przekroczenie tej liczby wpływa na zmniejszenie ilorazu inteligencji
4.Trenowanie głębokiego oddechu

Jeśli nie jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie powinniśmy spędzać kilkanaście minut dziennie na głębokim oddychaniu. Dzięki temu usuwamy cały dym z płuc, które jak każdy narząd i mięsień, trzeba ćwiczyć. Dymu nie powinniśmy trzymać zbyt długo w płucach ponieważ to nie zwiększa działania marihuany, lecz tylko szkodzi naszemu zdrowiu.

5.Zachowanie zdrowego, racjonalnego podejścia

Marihuana oddziałuje na naszą mentalność, wspiera leczenie chorób fizycznych i psychicznych, jednak musi być przyjmowana rozważnie. Nie można jej używać do tego, by ciągle uciekać przed światem i swoimi problemami. Marihuana może być wspaniałym wsparciem, dzięki któremu nie raz poczujemy się lepiej, jednak na pewno nie jest „cudownym środkiem”, który zrobi wszystko za nas. Do marihuany, jak do wszystkich używek, podchodźmy z głową, a na pewno nie stanie się nam krzywda.

Więcej informacji na temat marihuany można znaleźć na stronie Pechy.pl

Medycyna estetyczna – wylecz się z kompleksów!

0
Medycyna estetyczna – wylecz się z kompleksów!

Medycyna estetyczna ma za zadanie poprawić wygląd naszej twarzy lub całego ciała – w zależności, na jaki zabieg się zdecydujemy. Zabiegi stosowane w klinikach medycyny estetycznej charakteryzują się nie tylko skutecznością, ale i bezpieczeństwem, przez co nie musimy się obawiać zagrożeń dla zdrowia. Co więcej, zabiegi te są bezbolesne. Jeśli tylko niekomfortowo czujemy się we własnej skórze, nie powinniśmy się zastanawiać ani chwili dłużej. Podwyższona samoocena i pewność siebie w cenie zabiegu!

Medycyna estetyczna – efekty

Dzięki medycynie estetycznej możemy poprawić swoją urodę i odzyskać utraconą młodość. Technologia funduje nam wiele komfortowych rozwiązań, w tym ekspresową poprawę wyglądu. Jakich efektów możemy się spodziewać po terapii w klinice medycyny estetycznej? Osoby borykające się z nadwagą i niepożądanymi kilogramami mogą zmniejszyć lub całkowicie usunąć tkankę tłuszczową z konkretnych części ciała. Medycyna estetyczna idzie również na ratunek osobom, które od wielu lat nie mogą się pozbyć cellulitu i rozstępów. Ci, którzy mają problem z rozszerzonymi naczynkami, czyli tak zwanymi pajączkami, mogą udać się na zabieg laserem i wyeliminować tą nieestetyczną przypadłość. Wiele zabiegów na twarz oferuje odmłodzenie skóry, dzięki czemu odzyskuje ona swoją jędrność, elastyczność, owal twarzy jest podkreślony, zmarszczki i koloryt skóry wyrównane, a blizny zniwelowane.

Klinika medycyny estetycznej

Bardzo ważną kwestią jest zorientowanie się w klinikach, które oferują interesujący nas zabieg i wybranie miejsca najlepszego według ogólnej opinii. Co nie oznacza, że jedna klinika może wieść prym w wykonywaniu zabiegów kwasem hialuronowym, z kolei inna będzie najchętniej polecana ze względu na laser frakcyjny. Na co szczególnie zwrócić uwagę, wybierając gabinet?

Klinika medycyny estetycznej

Przede wszystkim warto jest zaglądnąć na stronę kliniki, sprawdzić czy klinika posiada wszystkie zezwolenia na prowadzenie swojej działalności, kwalifikacje personelu, zdobyte certyfikaty. Tytuły naukowe nie są tak istotne, jak zdobyte doświadczenie. Ważne też, aby na stronie były zdjęcia kliniki, dzięki czemu możemy sobie wyrobić zdanie o czystości obiektu, wykorzystanych zaawansowanych technologiach, itp.. Na koniec, powinniśmy się zasugerować opiniami osób, które wykonywały zabiegi w danej klinice oraz porównać jej cennik z ofertami innych placówek. Czasem jednak za wyższą ceną kryje się też wyższy profesjonalizm, więc w przypadku zabiegu, który ingeruje w nasze ciało, powinniśmy sugerować się komfortem i bezpieczeństwem, a nie najniższą ceną.

Jakie są przeciwwskazania?

Wydawać by się mogło, że zabiegi medycyny estetycznej są mało inwazyjne, jednak trzeba zachować ostrożność w kilku kwestiach. Osoba, która poddaje się zabiegowi nie powinna palić papierosów, ani pić nadmiernie napojów alkoholowych. Należy też poinformować lekarza, jakie leki przyjmujemy, ponieważ mogą mieć one wpływ na przebieg zabiegu (np. krwawienie). Każdy może indywidualnie skonsultować się z lekarzem, który odpowie na wszystkie pytania.

Dowiedz się więcej na: klinikamurano.com

MURANO Klinika Dermatologii, Medycyny Estetycznej ul. Pokorna 2 lok. U8 00-199 Warszawa, tel. 22 252 82 82.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

0
Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszeniem organizmu nazywamy zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym ciele. Z tym problemem spotyka się coraz wiecej osób, jednakże często jest on bagatelizowany, ponieważ jego objawy nie od razu są z nim kojarzone. Niestety, nieleczone zakwaszenie organizmu może prowadzić do bardzo wielu poważnych chorób. Co powoduje zakwaszenie organizmu i jakie są jego objawy? Jak zbadać zakwaszenie organizmu?

Co powoduje zakwaszenie organizmu?

Zakwaszeniu organizmu sprzyja dzisiejszy tryb życia wielu osób. Ciągły pośpiech i stres w połączeniu z niewielką ilością snu oraz nieregularnymi posiłkami, w prosty sposób mogą przyczynić się do zaburzenia naszej gospodarki kwasowo-zasadowej. Istnieją produkty, które mają działanie silnie zakwaszające. Należą do nich tłuste mięso i nabiał, a także kofeina, alkohol i słodycze. Dlatego bardzo duży wpływ na równowagę kwasowo-zasadową w naszym organizmie ma nasza dieta.

Zakwaszenie organizmu – objawy

Objawów zakwaszenia organizmu jest wiele i nie zawsze są one kojarzone z tym problemem. Do pierwszych z nich należą wzdęcia, zgaga, bóle stawów, ciągłe zmęczenie, wyczerpanie, bóle głowy, wysypki skórne, trądzik, świąd, wypadanie włosów, ogólna nerwowość oraz ociężałość. Nierzadko pojawiają się również migreny oraz bóle stawów i mięśni. Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie spowalnia trawienie oraz wydalanie szkodliwych substancji. Dlatego też dużo trudniej jest nam schudnąć. Niestety objawy te nie są zbyt charakterystyczne i kojarzy się je ze zwykłym zmęczeniem. Natomiast bagatelizowanie pierwszych objawów zakwaszenia organizmu może prowadzić do dużo poważniejszych powikłań, takich jak alergia, reumatyzm, artroza, zapalenie spojówek, grzybica, kamica żółciowa, astma, miażdżyca, zapalenie stawów, dna moczanowa, rwa kulszowa, choroba wrzodowa, czy nawet nowotwór. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów nie bagatelizować ich. Dowiedz się więcej z artykułu Zakwaszenie organizmu – objawy i przyczyny

Jak zbadać zakwaszenie organizmu?

Jeżeli podejrzewasz u siebie zakwaszenie organizmu, na początku możesz wykonać test odpowiadając na następujące pytania:

 • Czy czujesz się ciągle zmęczony/a, nawet jeżeli śpisz co najmniej 7 godzin?
 • Czy często się stresujesz?
 • Czy zdarzają Ci się problemy z koncentracją?
 • Czy masz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi?
 • Czy prowadzisz siedzący tryb życia?
 • Czy Twoje włosy i paznokcie są osłabione, a cera sucha?
 • Czy Twoja dieta jest bogata w mięso i nabiał?
 • Czy pijesz mniej niż 1 litr wody dziennie?

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco, istnieje duże ryzyko, że Twój organizm może być zakwaszony. Zanim zgłosisz się do lekarza, możesz jeszcze wykonać test na zakwaszenie organizmu dostępny w aptekach. Badanie należy powtarzać przez kilka dni. Jeśli Twoje obawy się potwierdzą, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Jak uniknąć zakwaszenia organizmu?

Już dziś możesz postarać się o utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w swoim organizmie. W tym celu, wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną i postaraj się mniej stresować. Twoja dieta powinna być bogata w produkty zasadotwórcze. Sięgaj po:

 • Warzywa, szczególnie bakłażany, dynie, cukinie, ogórki, sałaty liściaste, botwinę, szpinak, czarną rzodkiew,
 • Owoce, takie jak kiwi, arbuz, ananas, daktyle, figi, rodzynki,
 • Grzyby, na przykład prawdziwki i kurki,
 • Kasze, zwłaszcza kaszę jaglaną.

Dodatkowo, nie zapominaj o piciu wody mineralnej. Dzięki temu uda Ci się uniknąć przykrego doświadczenia, jakim jest zakwaszenie organizmu.

Dowiedz się więcej na prodeacid.pl

DuoLife S.A. ul. Topolowa 22, Więckowice k/Krakowa, infolinia 12 333 45 67.

Jak walczyć z alkoholizmem, czyli odwyk alkoholowy

0
Jak walczyć z alkoholizmem, czyli odwyk alkoholowy

Alkoholizm to podstępna choroba, z którą zmaga się około 12 procent Polaków. Odwyk alkoholowy lub inaczej terapia odwykowa, to ogół zabiegów medycznych i psychologicznych, które mają za zadanie sprawić, że osoba uzależniona od alkoholu zauważy problem oraz podejmie walkę z nim. Jakie są objawy alkoholizmu? Na czym polega odwyk alkoholowy i ile trwa?

Czym jest alkoholizm?

„Alkoholizm (zespół uzależnienia od alkoholu) – określany jest z reguły jako ogół dysfunkcji fizycznych, psychicznych i osobowościowych (intelektualnych, emocjonalnych), powstałych na skutek uzależnienia od alkoholu etylowego. Według najnowszych statystyk stanowi najbardziej rozpowszechniony rodzaj uzależnienia na świecie” – wyjaśnia Michał Świerczek, terapeuta PCTU Koninki.

Objawy alkoholizmu

Alkoholizm określa się jako chorobę podstępną, ponieważ ciężko jest dostrzec jej pierwsze objawy. Dzieje się tak dlatego, że spożywanie alkoholu jest obecne w naszym życiu i wydaje się być czymś normalnym. Impreza rodzinna, wieczorne spotkanie ze znajomymi, czy też weekendowy relaks w domowym zaciszu – w żadnej z tych sytuacji sięgnięcie po alkohol nie wydaje się niczym złym. Stereotypowe wyobrażanie alkoholika to pijana do nieprzytomności, zaniedbana osoba w średnim wieku, przeważnie mężczyzna. Nadużywanie alkoholu jest również często kojarzone z bezdomnością oraz ubóstwem. Tymczasem alkoholizm może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć oraz status społeczny. Nadużywanie alkoholu nie musi oznaczać od razu nieustannego upijania się. Przeważnie zaczyna się niewinnie – od drinka lub lampki wina dla odstresowania, czy poprawy humoru. Początkowe objawy alkoholizmu przeważnie nie są dostrzegane przez uzależnionego, a przez jego najbliższych. U osoby uzależnionej pojawia się głód alkoholowy oraz koncentracja wokół picia. Zwiększa się również jego tolerancja na przyjmowany alkohol, a także upośledzenie kontroli podczas picia. Może pojawić się również otępienie alkoholowe, paranoja alkoholowa lub stany depresyjne.

Na czym polega odwyk alkoholowy?

Mianem odwyku alkoholowego określa się wszystkie działania medyczne oraz psychologiczne, które pomagają uzależnionemu w walce z nałogiem. Zdarza się, że niektórzy osiągają ten cel, korzystając z pomocy rodziny, przyjaciół, grupy wsparcia, a także sporadycznie chodząc na terapię psychologiczną. Dla większości uzależnionych takie rozwiązanie nie jest jednak wystarczające i potrzebują oni bardziej złożonej pomocy. W niektórych przypadkach konieczne jest również wsparcie medyczne ze względu na wystąpienia zespołu abstynencyjnego, który w skrajnych przypadkach może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Odwyk alkoholowy nie musi być koniecznie przeprowadzany w ośrodku zamkniętym, ale w wielu przypadkach właśnie ta forma pomocy sprawdza się najlepiej. W ten sposób, osoba poddawana terapii ma zapewnione pełne wsparcie medyczne i psychologiczne, co ułatwia jej pozytywne przejście przez proces trzeźwienia, a także daje większe szanse na to, że nie powróci ona do nałogu. Warto zaznaczyć, że alkoholizm jest niestety chorobą nieuleczalną. Leczenie odwykowe alkoholików powinno przede wszystkim prowadzić do zrozumienia mechanizmów, które prowadzą do nadużywania alkoholu i nabycia umiejętności unikania sytuacji, które mogą wywołać powrót do nałogu. Terapia powinna skoncentrować się na problemach psychicznych człowieka, gdyż prawdopodobnie to one stanowią podstawę do autodestrukcyjnego trybu życia.

alkoholizm

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Sam etap oczyszczania organizmu z toksyn i resztek substancji odurzających trwa około 3 dni. Po wyrażeniu zgody na terapię, osoba uzależniona bierze udział w zajęciach indywidualnych oraz grupowych. Dla osób uzależnionych od alkoholu, okres leczenia w ośrodku zamkniętym wynosi najczęściej przynajmniej 8 tygodni. Po zakończonym odwyku, do utrzymania abstynencji potrzebna jest terapia podtrzymująca, na którą składa się przede wszystkim terapia w grupach.

Więcej informacji o leczeniu alkoholizmu

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki” Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736

Implanty stomatologiczne – sposób na zdrowy uśmiech

0
Implanty stomatologiczne – sposób na zdrowy uśmiech

Implanty stomatologiczne są to wszczepy, które zastępują korzenie własnych zębów. Wprowadza się je chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, a na nim wykonuje się stałe uzupełnienie protetyczne w postaci koronki, mostu lub pełnej rekonstrukcji zgryzu (w przypadku, gdy nie ma ani jednego własnego zęba).

Implanty zębów służą, zatem do uzupełnienia lub odbudowania uzębienia. Częściowa utrata zębów, a nawet całkowite bezzębie to dość powszechny problem, który spowodowany może być nieleczoną próchnicą, różnymi chorobami lub po prostu wiekiem. Wszczepienie implantu zębowego jest najnowocześniejszym i najtrwalszym rozwiązaniem odbudowy uzębienia.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonywane. I tak wyróżnia się:

1. Tytanowe – są to najpopularniejsze implanty, ponieważ są wytrzymałe i mogą stanowić bazę dla protezy stałej bądź wyjmowanej, a do tego metal ten jest obojętny dla organizmu człowieka. Po wszczepieniu w kość implant tytanowy staje się sztucznym korzeniem zęba, który w przeciągu kilku miesięcy zrasta się z tkaną kostną. Minusem implantów tytanowych jest kolor metalu – srebrno-szary. Z biegiem lat może dojść do obniżenia linii dziąseł, a co za tym idzie, odsłonięcia implantu.

2. Cyrkonowe – zwane też implantami ceramicznymi. Sztuczny korzeń i jego korona wykonywane są z tlenku cyrkonu, który przypomina ludzką kość, a przy tym jest dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Ten rodzaj implantów jest odporny na ścieranie i co najważniejsze, nie reaguje na zmiany temperatury w jamie ustnej.

Implanty stomatologiczne dzielimy również ze względu na fazowość zabiegu.

1. Wszczepianie implantów jednofazowych – proces zajmuje około godziny i wskazany jest przy ubytkach dotyczących zębów przednich. Po tym jak stomatolog wszczepia w tkankę kostną implant, od razu zakłada sztuczną koronę zębową.

2. Wszczepianie implantów dwufazowych – jest to znacznie bardziej czasochłonny proces. W pierwszym etapie wszczepia się implant, czyli sztuczny korzeń, a dopiero po wygojeniu się rany (zajmuje to kilka miesięcy) na implant zakłada się koronę lub przymocowuje protezę.

Pacjenci dotknięci bezzębiem bardzo często sięgają po protezy zębowe umieszczane na implantach. Taka proteza przymocowywana jest na stałe do kilku wkręconych implantów, po to by nie przesuwała się i nie wypadała. Jeśli mamy do czynienia z brakami w uzębieniu dotyczącymi kilku sąsiadujących ze sobą zębów to stosuje się most protetyczny, który składają się z porcelanowych koron zębowych, a te z kolei przymocowane są do implantów stomatologicznych.

Implanty stomatologiczne – wskazania

Nowoczesne implanty zębowe są oczywiście najlepszym sposobem na pozbycie się niedostatków w uzębieniu i uzyskania efektu naturalnego, pięknego uśmiechu. Zakłada się je w przypadku:

– braku pojedynczego zęba,
– braku całkowitego uzębienia,
– braku kilku zębów, zarówno obok siebie, jak i różnych miejscach jamy ustnej,
– gdy chcemy uniknąć noszenia protezy wyjmowanej na noc.

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu zębowego mogą mieć charakter ogólny lub wynikać ze stanu zdrowia.
Wśród przeciwwskazań o charakterze ogólnym wymienia się:

– ciążę,
– paradontozę,
– cukrzycę, jeśli jest niewyrównana,
– nowotwory,
– AIDS,
– zaburzenia układu krzepnięcia, zwłaszcza, jeśli towarzyszą temu częste krwotoki,
– alkoholizm,
– narkomania,
– młody wiek, w przypadku, gdy proces rozwoju kości nie został jeszcze ukończony.

Osoby z chorobą Parkinsona i zaburzeni psychicznie mogą nie zostać zakwalifikowani do zabiegu, podobnie zresztą jak nałogowi palacze. Mogą wystąpić również przeciwwskazania miejscowe do wstawienia implantów zębowych, np. uraz w jamie ustnej czy zapalnie błon śluzowych, a także wady stomatologiczne, uniemożliwiające wprowadzenie implantu bądź założenie korony. W takich przypadkach decyzję o możliwości wszczepienia implantów podejmuje lekarz stomatolog.

Implanty – powikłania

Powikłania mają najczęściej charakter miejscowy i wynikają z wprowadzenia obcego ciała. Objawiają się w postaci opuchlizny, zasinienia lub bólu, który pojawia się po tym jak znieczulenie przestaje działać. Wówczas należy przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Może również po zabiegu wystąpić infekcja lub stan zapalny – objawów tych nie wolno lekceważyć. Jeśli pojawi się silny ból gardła, gorączka i osłabienie, sączenie się krwi bądź ropy lub powiększenie węzłów chłonnych niezbędna będzie interwencja medyczna.

Jeśli szukasz nowoczesnego centrum stomatologii oferującego wszczepienia implantów stomatologicznych odwiedź: https://stomatologia-impla.pl/implanty/

Tomografia komputerowa

0
Tomografia komputerowa

Nowoczesna medycyna daje szerokie możliwości diagnostyki chorób i urazów wewnętrznych. Przy tym metody te są coraz bezpieczniejsze dla zdrowia. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest tomografia komputerowa. Pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu narządów wewnętrznych. Stosuje się ją do badania całego ciała lub tylko poszczególnych jego części, w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza. Metoda ta wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, zdjęcia wykonywane są pod różnym kątem i w różnych płaszczyznach, co po obróbce komputerowej daje dokładny obraz stanu narządów wewnętrznych.

Dawka promieniowania rentgenowskiego jest większa niż przy tradycyjnym zdjęciu rentgenowskim, ale nie jest uznawana za niebezpieczną dla organizmu. Lekarz jednak nie zleci badania kobietom w ciąży. Tomografia wykonywana jest często po wypadkach, które powodują duże uszkodzenia ciała, ale też w chorobach kręgosłupa, narządów jamy brzusznej, nowotworowych, płuc, układu krwionośnego, nerwowego, moczowego, narządów płciowych i innych.

Tomograf zbudowany jest ze stołu, na którym leży pacjent oraz z urządzenia w którym umieszczone są aparaty rentgenowskie, które skanują ciało pacjenta. Samo badanie jest bezbolesne, ale niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort i uczucie klaustrofobii. Podczas badania nie należy poruszać się, a lekarz ma stały kontakt z pacjentem. Badanie można przeprowadzić także z użyciem kontrastu, który, w zależności od badanej części ciała, podaje się doustnie, dożylnie lub doodbytniczo. Jest to substancja właściwie neutralna dla organizmu, choć jej zażycie może powodować uczucie ciepła lub nudności.

Tomografia komputerowa trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Po użyciu kontrastu należy pozostać pod kontrolą lekarską jeszcze przez kilkadziesiąt minut. Po badaniu nie ma zwykle przeciwwskazań do prowadzenia auta, chyba że zaszła potrzeba zastosowania znieczulenia lub leków uspokajających. Tomografia jest badaniem dającym duże możliwości diagnostyczne, szybkim, bezpiecznym i łatwo dostępnym.

Rehabilitacja – kierunek przyszłości

0
Rehabilitacja - kierunek przyszłości

Od momentu wejście w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, zawód ten cieszy się coraz większym prestiżem i polarnością. Nie powinien zatem dziwić fakt, że coraz więcej młodych osób decyduje się na studia z dziedziny rehabilitacji. Jest to jeden z nielicznych zawodów, który gwarantuje pracę w przyszłości. Wynika to z coraz większego zapotrzebowania na specjalistów potrafiących wykonać masaż leczniczy oraz profesjonalne zabiegi rehabilitacyjne.

Droga do tego zawodu nie jest jednak usłana różami, gdyż już na początku maturzysta musi wykazać się dobrym wynikiem egzaminu dojrzałości. Same studia nie należą też do najłatwiejszych i oprócz dużej dawki umiejętności praktycznych, dobry fizjoterapeuta musi posiadać obszerną wiedzę z dziedziny fizjologii, anatomii itd. Warto jednak podjąć ten trud, gdyż na końcu czeka dobrze płatna praca dająca satysfakcję i zadowolenie.

Rehabilitacja studia – wymagania

Edukacją na kierunku fizjoterapia zajmują się państwowe uczelnie medyczne oraz akademie wychowania fizycznego. Jednak także uczelnie prywatne kształcą bardzo dobrych specjalistów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem mum.edu.pl.

W większości szkół wyższych maturzysta musi wykazać się zdaniem biologii, chemii, fizyki na poziomie rozszerzonym. Każda uczelnia podaje inne wymagania, jednak najbardziej uniwersalnym i najczęściej spotykanym jest egzamin dojrzałości z biologii.

Rehabilitacja studia – praca

Społeczeństwo europejskie coraz bardziej się starzeje. Zapewne wiele razy słyszałeś już to zdanie, ale wynika z niego jedna bardzo ważna informacja. Z biegiem lat będzie coraz więcej osób starszych, schorowanych, którzy będą potrzebowali pomocy rehabilitantów, aby móc sprawnie funkcjonować w społeczeństwie. Warto także podkreślić, że obecnie duża część ludzi nie zwraca uwagę na odpowiednią ilość ruchu i prowadzi typowo siedzący tryb życia, co będzie powodowało problemy z kręgosłupem w przyszłości. Dlatego osoby studiujące fizjoterapię nie będą musiały martwić się o zatrudnienie. Państwowa służba zdrowia nie przekazuje odpowiedniej ilości środków na rehabilitację i nie zatrudnia zbyt wielu specjalistów w tej branży. Jednak społeczeństwo coraz częściej korzysta z prywatnych usług fizjoterapeuty, dzięki temu prywatne gabinety cieszą się naprawdę dużym powodzeniem.

Perfumy na jesień – przegląd damskich zapachów

0
Perfumy na jesień - przegląd damskich zapachów

Jesienią zmienia się nie tylko otaczająca nas przyroda, ale również nasze postrzeganie świata za pomocą zmysłów, do których zalicza się oczywiście zmysł zapachu. Z tego właśnie powodu wiele pań szuka na jasień idealnego zapachu, który pomoże im pożegnać letnie dni i lepiej poczuć się w jesiennym klimacie. Kompozycje typowo na tę porę roku cechują się znacznie większymi pokładami wewnętrznego ciepła, które otula noszące dane perfumy kobietę i dodaje jej poczucia pewności siebie. Jesienne zapachy są odpowiednio nie tylko na słoneczne dni złotej, polskiej jesieni, ale oprócz tego doskonale sprawdzą się podczas długich wieczorów przed kominkiem czy też na romantycznym spacerze. Przyjrzymy się, jakie luksusowe wody perfumowane są zdecydowanie najczęściej wybierane przez panie w każdym wieku.

Wśród kobiet lubiących ponadczasowe i zawsze modne kompozycje króluje jesienią woda perfumowana Tresor Midnight Rose od Lancome. Eliksir ten już przy pierwszym zetknięciu się z nim daje wrażenie wysublimowanej, aksamitnej kompozycji. Zdecydowanie na pierwszy plan wysuwają się w przypadku tego zapachu akordy róży, z którymi idealnie współgrają kwiatowe nuty piwonii oraz jaśminu. Całość łagodzą nieco dodatek nut maliny i wanilii, zaś pieprz, piżmo oraz aromaty drzewne sprawiają, że pod warstwą kwiatową można wyczuć wielowymiarową głębię.

Mówiąc o kultowych zapach na jesień nie sposób nie wspomnieć o podbijającej serca wciąż nowych miłośniczek perfum kompozycji od firmy Chanel, jaką jest woda perfumowana Chance. Eliksir ten poza radosną wymową idealną na słoneczne dni wypełnione złotymi liśćmi, niesie ze sobą sporą dozę egzotyki. Przedstawicielami orientalnych inspiracji są w perfumach tych akordy paczuli, piżma i wetywerii, z kolei zestawienie aromatów ananasa, hiacynta, irysa, wanilii, cytryny oraz jaśminu nadaje całości radosnego oraz optymistycznego wydźwięku.

Już od kilkunastu lat w perfumeriach w okresie jesiennych wiele klientek sięga po uwodzicielską wodę perfumową Armani Code od Giorgio Armaniego. I nic w tym dziwnego, gdyż perfumy te posiadaj w sobie spore pokłady tajemniczości, która idealnie współgra z jesienną aurą. Na zasadzie kontrastu zestawione w kompozycji tej lekkie nuty kwiatowe z zapachami o bardziej orientalnym charakterze, co czyni zapach ten idealnym do noszenia zarówno na dzień, jak i na wieczór. W eliksirze tym niepodważanie królują akordy pomarańczy, miód, jaśmin i wanilia.

Jeżeli jesień budzi w Tobie skojarzenia ze stylem oraz luksusem, warto wybrać zapach, który doda Ci splendoru. Taką kompozycją jest bez wątpienia jest woda perfumowana Lady Million Prive od Paco Rabanne. Otulając się mgiełką tego eliksiru zapachowego łatwiej będzie z pewnością znosić kapryśną jesienną aurę i nawet przy niesprzyjającej pogodzie czuć się luksusowo, a zarazem uwodzicielsko. Wykwintny, a zarazem słodki wydźwięk tych perfum jest zasługą obecności akordów miodu, kakao, paczuli oraz wanilii.

Jesień to Twoja ulubiona pora roku i to właśnie wtedy odczuwasz przypływ energii? Zatem koniecznie dodaj sobie animuszu wybierając na co dzień wodę perfumowaną Si Passione od Giorgio Armaniego. Ta nowość w perfumiarskim świecie kusi kobiety swoimi pokładami namiętności, a także nieskrępowanej radości życia. Główne akordy w tym eliksirze to przede wszystkim gruszka, czarna porzeczka, róża, wanilia i różowy pieprz.

Więcej o najlepszych damskich zapach na jesień przeczytasz na stronie: https://perfumy.pl/TOP-10-damskich-perfum-na-jesien-blog-pol-1535977587.html.

ZOBACZ TEŻ