Jak rozpoznać, czy dziecko bierze narkotyki?

0
dziecko bierze narkotyki

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z urlopowym luzem, pojawiają się wzmożone problemy z narkotykami. Okazuje się, że pierwszy raz po te niedozwolone używki sięga młodzież już w wieku 15 lat. To czujni rodzice powinni rozpoznać niepokojące objawy, które mogą wskazywać na odurzenie narkotyczne swoich dzieci, a reakcja musi być natychmiastowa.

Sygnały ostrzegawcze, które powinny zaniepokoić

Osoby, które zażywają narkotyki, w tym pierwszym etapie uzależnienia potrafią się doskonale kamuflować, przez co ten groźny dla zdrowia i życia stan może być niezauważony przez bliskich. Pamiętajmy jednak, że od samego początku objawy brania narkotyków występują, zarówno w sferze fizycznej oraz tej psychicznej u osób, które po niedozwolone środki sięgają.

Aby wykonać test na obecność narkotyków typu https://www.argenta.com.pl/Szybkie-testy/Testy-narkotykowe, rodzice powinni mieć ku temu solidne podstawy. Priorytetem jest baczna obserwacja wyglądu i zachowań dziecka.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie sygnały mogą świadczyć o przyjmowaniu przez latorośl narkotyków? Wszyscy rodzice, którzy wychowują dzieci, szczególnie te w okresie dojrzewania (to wtedy najczęściej rozpoczyna się eksperymentowanie z narkotykami) muszą uwzględniać objawy, takie jak:

 • huśtawki nastrojów, w tym apatia albo nadmierna energiczność,
 •  brak apetytu albo nadmierny apetyt,
 •  szybka utrata wagi albo szybkie przybywanie na wadze,
 • przekrwione oczy i rozszerzone źrenice.

Wiele zależy oczywiście od rodzaju przyjmowanego narkotyku. Nie zawsze też symptomy zażywania takich środków zauważalne są w fizyczności dziecka. Najważniejsza jest zmiana jego zachowań. Osoba, która jest uzależniona od narkotyków, najczęściej ucieka od kontaktów z bliskimi, zamyka się w swoim pokoju, zerwała kontakty z dotychczasowymi znajomymi albo zmieniła towarzystwo. Zauważalny jest brak koncentracji uwagi i problemy z pamięcią oraz pogorszenie w nauce. Charakterystyczny jest bunt, opryskliwość, porzucenie dotychczasowych pasji. Nastolatek uzależniony od narkotyków zaczyna kłamać, częściej prosi o pieniądze, nierzadko dopuszcza się kradzieży nawet drobnych przedmiotów domowego użytku.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, która wymaga leczenia. Im szybciej zostanie podjęta terapia, tym lepsze efekty udaje się osiągnąć. Najczęściej zalecana jest terapia w ośrodku zamkniętym, konieczna jest stała pomoc specjalistów. Leczenie uzależnienia od narkotyków przebiega dwutorowo. Niweluje się skutki zdrowotne, potrzeba jest też psychoterapia.

Jeden pozytywny test na obecność narkotyków w organizmie nastolatka ma być motywem, dzięki któremu rodzice zareagują odpowiednio. Izolacja nie jest łatwa, ale często jest jedynym, skutecznym sposobem, by problem z narkotykami zniknął. Problemów z narkotykami nie można bagatelizować, weźmy też pod uwagę, że uzależnienie niekorzystnie wpływa nie tylko na osobę, która po zakazane substancje sięga, ale również na całe jego otoczenie.

Cukrzyca – rodzaje, objawy i sposób leczenia

0
Cukrzyca

Cukrzyca zalicza się do chorób metabolicznych i charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Wiąże się z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Rozróżniamy kilka typów cukrzycy. Na czym polegają? Jak się je leczy?

Najważniejsze rodzaje cukrzycy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podzieliła cukrzycę na cztery typy: cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, cukrzycę ciążową i grupę innych specyficznych typów cukrzycy. Nieleczona stanowi zagrożenie dla funkcjonowania narządów. Może powodować ich uszkodzenie, a nawet prowadzić do śmierci. Dlatego ważne jest jej wczesne wykrycie. Lekarz diabetolog w pierwszej kolejności powinien rozpoznać typ cukrzycy i wyjaśnić pacjentowi, na czym polega. To on ustala plan leczenia i kontroluje stan pacjenta.

Normy poziomu glukozy we krwi

Badanie poziomu glukozy w krwi wykonuje się na czczo. U dorosłej zdrowej osoby wartość glukozy powinna mieścić się w przedziale 70-99 mg/dl. Gdy jej poziom osiąga 100-125 mg/dl, oznacza to nieprawidłowość. Z cukrzycą mamy do czynienia, gdy wartość glukozy wynosi 126 mg/dl lub więcej. Jeżeli chcesz, aby diabetolog w Poznaniu jak najszybciej wdrożył leczenie, wejdź na stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/diabetologia/ i zarezerwuj wizytę.

Objawy cukrzycy

Najbardziej charakterystycznymi objawami, które mogą sugerować problem z poziomem cukru we krwi, są: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie, osłabienie, a nawet omdlenia. Może pojawiać się również świąd skóry i zaburzenia widzenia. Nie oznacza to zawsze, że diabetologia w Poznaniu lub innym mieście jest gabinetem, który należy natychmiast odwiedzić, ale należy wziąć pod uwagę, że może to być właśnie cukrzyca.

Charakterystyka głównych typów cukrzycy

Cukrzyca typu 1 ma charakter autoimmunologiczny. Dotyczy przede wszystkim dzieci i dorosłych do 35. roku życia, dlatego jest określana mianem cukrzycy młodzieńczej. Pojawia się nagle. Polega na tym, że organizm wytarza przeciwciała niszczące własne komórki beta trzustki, które produkują insulinę. Ten typ cukrzycy leczy się poprzez podawanie insuliny, dietę i aktywność fizyczną. Cukrzyca typu LADA zalicz się do cukrzycy typu 1, ale występuje u osób starszych.

Najczęściej występującą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2. Jest to typ choroby rozwijającej się długo, dlatego początkowe objawy zwykle są mniej intensywne niż w przypadku cukrzycy typu 1. W grupie osób chorujących na cukrzycę typu 2 są głównie osoby starsze. Czynniki, które sprzyjają wystąpieniu choroby tego typu to: otyłość, niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, stosowanie używek oraz nadciśnienie tętnicze. Do podwyższenia poziomu glukozy dochodzi wskutek słabego lub nieprawidłowego wydzielania insuliny.

Cukrzyca ciążowa, czyli cukrzyca rozpoznana w trakcie ciąży jest wywołana zachodzącymi wówczas zmianami hormonalnymi i zwykle ustępuje po narodzinach dziecka. Niekontrolowana cukrzyca zwiększa ryzyko poronienia oraz nieprawidłowości rozwojowych. Poziom cukry stabilizuje się dietą, a w razie konieczności stosuje się insulinę.

Zdrowie publiczne – kierunek pełen wyzwań i korzyści

0
Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne to stosunkowo nowy, jednak cieszący się dużą popularnością kierunek studiów. Jeśli chcesz mieć wpływ na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej oraz poprawę jakości życia, być może jest to dobry wybór również dla Ciebie.

O tym, jak ważna jest sprawnie funkcjonująca służba zdrowia oraz prawidłowe nawyki społeczne przekonujemy się każdego dnia. Szczególnie widoczne stało się to podczas pandemii. Ogromne znaczenie ma tu nie tylko odpowiednie zarządzanie jednostkami medycznymi, ale również liczne działania profilaktyczne. Aby jednak wszystkie te zadania były właściwie spełniane, konieczne jest wykwalifikowanie świadomego, dobrze przygotowanego do pracy personelu. Tym właśnie zajmuje się kierunek o nazwie zdrowie publiczne.

Gdzie studiować?

Osoby zainteresowane kształceniem w tym kierunku mogą wybrać cieszącą się dobrymi opiniami warszawską Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania. Realizuje ona Zdrowie Publiczne na kierunku I stopnia. Trwają one 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Studenci chcący kontynuować naukę, mogą później rozpocząć studia II stopnia na pokrewnym kierunku lub zdecydować się na podyplomówkę, by dalej podnosić swoje kwalifikacje.

Dużą zaletą WSEiZ jest fakt, że realizuje podstawę programową zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Zajęcia natomiast odbywają się w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Dzięki temu każdy student może wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Na dodatek uczelnia proponuje dwie interesujące specjalności:

 • Zarządzanie ochroną zdrowia i danymi medycznymi, przygotowującą do późniejszej pracy w strukturach administracyjnych jednostek medycznych;
 • Oraz Wellnes i SPA, odpowiednią dla osób, które chciałyby pracować w gabinetach odnowy biologicznej czy centrach medycyny estetycznej.

Jak wyglądają studia na kierunku Zdrowie Publiczne?

W czasie nauki studenci muszą przyswoić wiedzę z zakresu medycyny, ochrony środowiska, ekonomii, zarządzania, nauk społecznych czy podstaw prawa. Z pewnością przydadzą się więc zdolności analityczne, systematyczność i zapał do nauki. Kierunek ten przeznaczony jest dla osób, które interesują się biologią i chemią  (najlepiej, jeśli zdawały przynajmniej jeden z  tych przedmiotów na maturze) i chcą zdobyć kompleksowe wykształcenie. WSEiZ wyróżnia się nowoczesnym spojrzeniem na rynek pracy i holistycznym podejściem do nauczania. Dzięki temu absolwenci Zdrowia Publicznego są świetnie wykształconymi specjalistami, gotowymi do podjęcia pracy i rozwiązywania aktualnym problemów.

Gdzie szukać pracy?

Perspektywy zatrudnienia po ukończeniu kierunku Zdrowie Publiczne są szerokie. Absolwenci mogą szukać zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich w większości w różnorodnych zakładach opieki zdrowotnej (szpitale, przychodnie itp.), w domach opieki społecznej, hospicjach, sanepidzie, centrach odnowy biologicznej, gabinetach SPA&Wellnes czy firmach zajmujących się profilaktyką i promocją zdrowia. Zazwyczaj z łatwością znajdują oni ciekawą, satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Specjaliści w tej dziedzinie potrzebni są nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

SEIKO Prime – soczewki okularowe dla wymagających. Sprawdź, czym się wyróżniają!

0
SEIKO Prime

Opracowanie najważniejszych pionierskich technologii, które na zawsze zrewolucjonizowały optykę okularową, zawdzięczamy specjalistom firmy SEIKO, giganta cenionego na całym świecie za jakość i innowacyjność swoich produktów. To SEIKO stworzyło pierwsze organiczne soczewki progresywne, a potem udoskonalało je przez lata, by ostatecznie stworzyć całą gamę wysokiej klasy soczewek do okularów dla zmagających się z prezbiopią, a wśród nich okularowe soczewki progresywne SEIKO Prime – zindywidualizowane soczewki dla najbardziej wymagających użytkowników. Co sprawia, że soczewki okularowe SEIKO Prime są tak unikatowe?

Perfekcyjnie dopasowane soczewki progresywne do okularów

Standardowe soczewki progresywne do okularów nie zawsze zapewniają zadowalającą jakość widzenia na całej powierzchni soczewki. Osoby, u których zdiagnozowano różną korekcję dla lewego i prawego oka, mają zwykle kłopot z adaptacją do okularów progresywnych. Podobnie bywa w przypadku astygmatyzmu – zwykłe szkła progresywne mogą wywoływać dyskomfort widzenia, ograniczenie widzenia w bliży i zniekształcać obraz, zwłaszcza na obrzeżach soczewek. Z kolei konieczność zastosowania cylindrów czy szkieł o bardzo dużych wartościach korekcyjnych często negatywnie wpływa na walory estetyczne soczewek progresywnych. Aby wyeliminować wspomniane problemy i maksymalnie zwiększyć komfort i jakość widzenia u wszystkich zainteresowanych noszeniem okularów progresywnych, SEIKO opracowało szereg przełomowych technologii, które pozwalają precyzyjnie dostosować okularowe soczewki progresywne do wszystkich, nawet bardzo specyficznych potrzeb wzrokowych ich przyszłego użytkownika. Tak powstały soczewki progresywne do okularów SEIKO Prime X i SEIKO Prime Xceed, które oferują krystalicznie czyste i wyraźne widzenie na różne odległości, nawet w przypadku astygmatyzmu czy konieczności zastosowania innych wartości korekcyjnych dla jednego i drugiego oka.

Co różni progresywne soczewki okularowe SEIKO Prime od innych szkieł?

Zastosowanie przy produkcji soczewek SEIKO Prime unikalnych technologii m.in. Twineye Modulation Technology, która pozwala zniwelować różnice widzenia między prawym i lewym okiem oraz zredukować deformacje obrazu, dzięki czemu widzenie przez soczewki progresywne staje się jeszcze bardziej harmonijne i precyzyjne na całej powierzchni soczewki. Perfekcyjnie dostosowywane do potrzeb użytkownika soczewki SEIKO Prime gwarantują w rezultacie jeszcze bardziej komfortowe i wyraźne widzenie na różne odległości, a przy tym nie wymagają długiego czasu adaptacji, co bywało olbrzymim mankamentem szkieł progresywnych starszej generacji. Progresywne soczewki okularowe z serii SEIKO Prime deklasują konkurencję nie tylko swoimi właściwościami optycznymi, ale również swoją wytrzymałością oraz wyjątkowo atrakcyjną prezencją. To niespotykanie lekkie i cienkie soczewki do okularów, które wyglądają estetycznie nawet przy dużych wartościach korekcyjnych Soczewki progresywne SEIKO Prime można udoskonalać, doposażając je m.in. w nowoczesne uszlachetnienia, np. filtr neutralizujący nadmiar światła niebieskiego czy filtr polaryzacyjny, powłoki antyrefleksyjne, zapobiegające parowaniu czy ułatwiające czyszczenie.

Okulista w Warszawie

0
okulista warszawa

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów – za jego pomocą odbieramy aż 80% informacji z otoczenia. Co więcej, ułatwia nam odnajdywanie się w przestrzeni, pomaga zachowywać bezpieczeństwo i wyraźnie wpływa na komfort życia każdego z nas. Z pewnością warto więc dokładać wszelkich starań, jak najdłużej cieszyć się dobrym widzeniem. W jaki sposób możemy dbać o wzrok?

Higiena pracy oraz właściwa dieta

Statystyki poddają, że niemal 300 milionów ludzi na świecie ma jakiś rodzaj wady wzroku. Co prawda, na rozwój niektórych chorób nie mamy wpływu, jednak nasz styl życia, rodzaj pracy, a nawet dieta mają ogromny wpływ na ostrość wzroku.

Coraz więcej ludzi podczas pracy korzysta z komputera – niekiedy spędzając przy nim 8 lub więcej godzin każdego dnia. Aby chronić swój wzrok w miejscu pracy, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim odległość oczu od komputera powinna wynosić minimum 70 cm. W czasie wielogodzinnej pracy należy robić przerwy co 30 minut – wystarczy kilka minut, aby przewietrzyć pomieszczenie, wyjść na zewnątrz czy popatrzyć w dal. Niemałe znaczenie ma też światło w miejscu pracy – warto zadbać, aby było równomiernie rozproszone oraz nie powinno się siedzieć przodem do okna. Bardzo często wielogodzinna praca przy ekranie sprawia, że nasze oczy są wysuszone – w takiej sytuacji należy nawilżać je specjalnymi kropelkami.

Profilaktyką chorób oczu jest także dbanie o prawidłową dietę. Przed działaniem szkodliwych promieni ultrafioletowych chroni luteina, zawarta w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, brokuły, kapusta czy cukinia. Cennym składnikiem są także karotenoidy zawarte w żółtych i czerwonych owocach oraz warzywach. Do diety warto włączyć także ryby bogate w omega-3 oraz cynk.

Znaczenie regularnych wizyt u okulisty

Regularne wizyty kontrolne u okulisty to podstawa w profilaktyce chorób oczu. Wiele schorzeń, takich jak zaćma czy jaskra rozwijają się przez lata, nie dając żadnych objawów. Proste badania są jednak wystarczające, aby rozpoznać je we wczesnym stadium oraz wdrożyć leczenie, które nierzadko uchroni przed utratą wzroku. W ramach rutynowej wizyty okulista Warszawa zazwyczaj ocenia ostrość wzroku i pole widzenia oraz mierzy ciśnienie oka. Badania takie warto przeprowadzać przynajmniej raz na dwa lata. Osoby po 40 roku życia, z chorobami oczu w rodzinie, cierpiące na wady wzroku lub z niektórymi przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca powinny odwiedzać gabinet okulistyczny raz na rok. Nawyk kontrolowania wzroku warto wyrabiać również dzieciom już od najmłodszych lat.

Pieluszki bambusowe

0
Pieluszki bambusowe

Skompletowanie wyprawki dla nowo narodzonego dziecka wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Rodzice starają się aby wszystkie elementy wyprawki były najwyższej jakości były idealnie dopasowane dla dziecka.

Problemy z zasypianiem – jak zadbać o lepszą jakość snu?

0
Problemy z zasypianiem

Trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy, bezsenność czy niepokojące koszmary to najpowszechniejsze zaburzenia snu, na jakie skarżą się dorośli. Pomimo że nasz organizm potrzebuje około ośmiu godzin regeneracji na dobę, to zwykle nie jesteśmy w stanie przespać tyle czasu. Jeśli chcemy poprawić jakość zasypiania i samego snu, warto zastanowić się, czy nie potrzebujemy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Zaburzenia snu – rozpoznanie przyczyn

Od czego rozpocząć leczenie zaburzeń snu? Przede wszystkim warto zaobserwować, w jakich okolicznościach zauważamy trudności ze spokojnym i długotrwałym snem. Często w wyniku stresu czy nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie, pochodzące z ekranów telefonu czy komputera, narażamy swój układ nerwowy na nadmierne pobudzenie, przez co nie jesteśmy w stanie zasnąć. Gdy sporadycznie w wyniku takich sytuacji gorzej śpimy możemy spróbować wyeliminować czynniki utrudniające zasypianie – nie trzymać telefonu w sypialni czy stosować techniki wyciszające, by odegnać stresujące myśli.

Jeśli jednak problemy ze snem stają się bardziej dokuczliwe i długotrwałe, towarzyszą im inne objawy fizjologiczne, na przykład bóle głowy czy trudności w trawieniu, połączone ze znaczącym pogorszeniem stanu psychicznego, wówczas warto udać się do specjalisty i znaleźć dokładną przyczynę problemu. Do najczęstszych źródeł problemów ze snem, które warto skonsultować ze specjalistą, należą:

 • stany lękowe;
 • traumy;
 • stany depresyjne i depresja;
 • permanentny stres;
 • niepowodzenia życiowe;
 • trudności w kontaktach interpersonalnych, konflikty rodzinne;
 • nieprzyjemna lub nadmiernie wyczerpująca praca;
 • kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia;
 • długotrwały spadek nastroju.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie zaburzeń snu oparte jest na pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej. Skuteczna terapia pozwala wykryć przyczynę problemu i uspokoić umysł na tyle, by był w stanie na nowo nauczyć się zdrowego i nieprzerwanego snu. Dodatkowo konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą wykluczyć schorzenia niemające podłoża psychicznego. Lekarz może zlecić między innymi badania krwi czy bardziej specjalistyczną diagnostykę (np. tomografię w przypadku towarzyszących bezsenności bólom głowy). W niektórych przypadkach konieczne może być wspomaganie terapii środkami farmakologiczymi, które ułatwią nam proces leczenia.

Warto rozpocząć go od wstępnej konsultacji, podczas której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, dopyta o występujące objawy i zaburzenia oraz o naszą sytuację życiową. Zaleci wstępne badania oraz zasugeruje możliwe doraźne rozwiązania, które ułatwią nam zasypianie. Na wizytę możemy umówić się za pośrednictwem Internetu, gdzie szybko wybierzemy dogodny dla nas termin. Usługi leczenia zaburzeń snu oferuje wiele poradni zdrowotnych, między innymi Harmonia Luxmed lub przychodnie rejonowe.

O czym warto porozmawiać z neurologiem? ABC przed wizytą

0
neurolog

Układ nerwowy pełni wiele, bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialny za przekazywanie i odbieranie sygnałów elektrochemicznych za pomocą specjalnych przekaźników nazywanych neuronami. Zbudowany jest z dwóch układów: ośrodkowego i obwodowego, w skład których wchodzi m.in. mózg oraz rdzeń kręgowy. Uszkodzenia układu nerwowego mogą prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do trwałego i nieodwracalnego kalectwa. Dlatego nie wolno ignorować żadnych objawów związanych z działaniem układu nerwowego! Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z neurologiem.

Kim jest neurolog?

Neurolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem różnego rodzaju chorób układu nerwowego takich jak zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenie opon mózgowych, nowotwory mózgu, Parkinson, Alzheimer, stwardnienie rozsiane czy udar mózgu. Neurolodzy współpracują z neurochirurgami, którzy oprócz diagnozy zajmują się leczeniem operacyjnym.

Z jakimi objawami udać się do neurologa?

Pierwsze sygnały, które powinny skłonić nas do kontaktu ze specjalistą zajmującym się leczeniem chorób układu nerwowego to m.in. chroniczne bóle głowy, problemy z pamięcią, równowagą i koordynacją ruchową, zaburzenia widzenia i czucia, zawroty głowy czy szumy w uszach. Nie każdy ból głowy musi świadczyć o poważnym schorzeniu neurologicznym! Bagatelizowanie pewnych objawów przez wiele miesięcy, a nawet lat może przyczynić się jednak do pogorszenia stanu chorego.

Jak przebiega badanie neurologiczne?

Wizyta u specjalisty zajmującego się leczeniem chorób układu nerwowego może wiązać się z dodatkowym stresem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak przebiega badanie neurologiczne? Pierwsza wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Lekarz zapyta o rodzaj dolegliwości oraz stopień ich nasilenia, przebyte choroby, urazy i operacje, a także przyjmowane leki lub inne sposoby leczenia takie jak np. rehabilitacja. Następnie przeprowadzi szczegółowe badanie głowy, nerwów, czucia i układu ruchu, a w razie konieczności zleci wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą wykryć nieprawidłowości m.in. w obrębie czaszki i rdzenia kręgowego. Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę zabrać wyniki dotychczas wykonanych badań takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy i kręgosłupa szyjnego.

Prywatne konsultacje neurologiczne na Pomorzu

Schorzenia układu nerwowego mogą być efektem urazu głowy lub kręgosłupa, ale nie tylko! Wiele z nich może mieć podłoże genetyczne. Do chorób neurogenetyczych zaliczamy m.in. padaczkę, autyzm, ADHD czy demencję. Wiele osób szuka pomocy w diagnostyce i leczeniu chorób neurologicznych w prywatnych gabinetach takich jak np. poradnia neurologiczna w centrum MedicaPark w Kartuzach. Niektóre schorzenia układu nerwowego takie jak zwyrodnienia mogą być związane z wiekiem oraz nieprawidłowym stylem życia. Dlatego szacuje się, że w niedalekiej przyszłości coraz więcej osób będzie potrzebowało pomocy specjalistów diagnozujących i leczących choroby neurologiczne. Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny coraz więcej chorób układu nerwowego jesteśmy w stanie wyleczyć lub zahamować za pomocą rehabilitacji. Aby ustalić plan leczenia, konieczna jest jednak konsultacja ze specjalistą.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://medicapark.pl/neurologia,76,pl

Jak dbać o zęby, by były zdrowe? 5 kluczowych zasad

0
Jak dbać o zęby

Prawidłowa pielęgnacja uzębienia opiera się na kilku prostych zasadach. Ich przestrzeganie pozwala zachować estetyczny wygląd zębów oraz zdecydowanie zmniejszyć ryzyko powstawania bolesnych ubytków. Jak dbać o zęby? Oto 5 najważniejszych zasad.

Zdrowe zęby to zdrowie całego organizmu

Utrzymanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej przynosi bardzo dużo korzyści. Nie tylko dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł, ale także dobrej kondycji całego organizmu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wybrane stany chorobowe powstające w obrębie jamy ustnej, np. zaawansowana próchnica i choroby przyzębia, zwiększają ryzyko rozwoju z pozoru niepowiązanych z zębami zaburzeń, takich jak schorzenia układu oddechowego czy układu krwionośnego. Z tego powodu, zdecydowanie warto wiedzieć, jak dbać o zęby prawidłowo i dokładnie przestrzegać zasad pielęgnacji jamy ustnej.

W jaki sposób należy dbać o zęby?

Po pierwsze, liczy się prawidłowa technika mycia zębów. Należy o tym pamiętać już od najwcześniejszych lat życia, zwłaszcza po pojawieniu się pierwszego zęba mlecznego. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o zęby niemowlaka. W przypadku bezzębnych wałów dziąsłowych wystarczające jest przemywanie ich gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Dla starszych dzieci korzystny jest ruch okrężny. W przypadku dorosłych, zaleca się ruch wymiatający zamiast intensywnie szorującego, zwłaszcza na powierzchniach policzkowych i wargowych. Nie wolno przy myciu zębów używać zbyt dużej siły. Mocne szorowanie włosiem szczoteczki istotnie przyczynia się do występowania m.in.: ubytków abrazyjnych lub krwawień z dziąseł. Szczotkowanie powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie.

Ważne jest również przestrzeganie zalecanego czasu mycia zębów. Wymierne korzyści przynosi co najmniej dwuminutowe szczotkowanie uzębienia. Zbyt krótkie mycie nie jest wystarczające do dokładnego usunięcia resztek pokarmu oraz płytki nazębnej

Kolejną kwestią jest odpowiedni dobór środków i akcesoriów. Należy dokładnie myć zęby pastą do zębów, zawierającą substancje zapewniające nie tylko dobrą ochronę przed próchnicą (np. fluor czy izomalt), ale także wspomagające proces regeneracji dziąseł (np. witaminę E). Szczoteczka powinna być zaopatrzona w miękkie, najlepiej stożkowe włosie. Nie wolno zapominać o tym, że szczotka ulega mechanicznemu zużyciu. Należy ją wymieniać na nową średnio co trzy miesiące.

Niezwykle istotne jest regularne czyszczenie przestrzeni zębowych. W tym celu możemy posługiwać się nicią dentystyczną lub znacznie bardziej wygodną w użyciu szczoteczką międzyzębową. To niewielki i poręczny czyścik wyposażony w ergonomiczny uchwyt i główkę z elastycznym włosiem, które precyzyjnie usuwa wszelkie pozostałości jedzenia i osad nawet z bardzo wąskich szczelin pomiędzy zębami.

Należy też dbać o czystość języka, bo na jego powierzchni osadzają się bakterie oraz spożywane jedzenie. Staje się to przyczyną m.in. nieświeżego oddechu. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia języka, która pomaga w utrzymaniu czystości jamy ustnej.

Sprawdź produkty GUM do codziennej pielęgnacji jamy ustnej: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/codzienna-pielegnacja.html

Co zrobić, żeby mieć zdrowe zęby?

W odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o zęby ważna jest też kwestia walki z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Należy ograniczyć spożywanie produktów zawierających cukry proste, stanowiące idealną pożywkę dla namnażania patologicznej flory bakteryjnej w ustach. Aby zęby były białe, doradza się też eliminację produktów bogatych w składniki silnie barwiące (te sztuczne, jak i pochodzenia naturalnego).

W dbaniu o zdrowie całej jamy ustnej ważne jest również zerwanie z nałogami. Warto zatem nie tylko rzucić palenie papierosów, ale także ograniczyć inne używki, w tym alkohol, mocną kawę i herbatę oraz dosładzane napoje gazowane.

Bioaktywne flawonoidy – co robią w organizmie?

0
Bioaktywne flawonoidy

Wszystkie owoce i warzywa przepełnione są nie tylko cennymi dla naszego zdrowia witaminami, czy też minerałami, ale również mnóstwo w nich rozmaitych przeciwutleniaczy, czyli innymi słowy tak zwanych antyoksydantów. To one stają na drodze szkodliwym dla nas wolnym rodnikom, które przyczyniają się do rozwoju szeregu poważnych chorób oraz pogorszenia funkcji życiowych, komfortu codziennego funkcjonowania, a także przyspieszają proces starzenia się organów i skóry. Jeśli natomiast mowa o wspomnianych wyżej przeciwutleniaczach, to do ich obszernej grupy zaliczyć warto tak zwane flawonoidy jakie stanowią związki bioaktywne.

ZOBACZ TEŻ