Bezpieczniej jest dbać o zęby

0

Codzienne zabiegi sanitarne w obrębie jamy ustnej mogą uchronić każdego przed widmem popsutych zębów. Nasza dieta zachęca bakterie do wzmożonej aktywności, dlatego dbanie o higienę zębów jest priorytetem nad priorytetami.

Kiedy stada żarłocznych bestii dostają wciąż nowe porcje pożywienia, zaczynają produkować tyle kwasów, że można by nim wydrążyć drugi tunel pod kanałem La Manche. Zęby nie mają szans. Jeśli dbanie o higienę nie położy kresu procederowi, czeka każdego leczenie kanałowe.

Boli po zatruciu i czasem dochodzenie do stanu normalnego funkcjonowania jest długie i powolne. Leczenie kanałowe trzeba przeprowadzić, kiedy ząb jest zaatakowany próchnicą i bakterie wdarły się w delikatne struktury zakończenia nerwowego układu przewodzenia impulsów. Nerw w zębie kona zwykle dość długo i przysparza cierpienia pacjentowi. Jedynym rozwiązaniem jest skrócenie męczarni środkiem farmakologicznym i usunięcie zwłok.

Po zgonie nerwu należy posprzątać i odbudować spoistość tkanki budującej trzon zęba. Trwa to dość długo, czeka nas wtedy kilka wizyt. Niestety nie ma wyjścia i trzeba odcierpieć swoje. Jeśli leczenie nie pomorze to pozostaje jedynie usunięcie zęba, które jest ostatecznością.

Wioślarz – idealny sprzęt do domowej siłowni

0

Wybierając sprzęt do domowej siłowni warto rozważyć zakup wioślarza. Wprawdzie zajmuje on więcej miejsca niż orbitrek, rowerek treningowy czy bieżnia, ale niektóre modele wioślarzy można złożyć albo ustawić w pionie, dzięki czemu ten sprzęt nadaje się nawet dla osób posiadających niewielkie mieszkania.

Problemy z erekcja – jak pomóc mężczyźnie?

0

Do zaburzeń erekcji w dużej mierze przyczynia się stres. Co zrobić, kiedy mężczyznę ogranicza blokada psychiczna? Większość w rękach partnerki, która wykaże się wyrozumiałością i cierpliwością oraz będzie wspierać partnera w ewentualnym leczeniu. Na szczęście w wielu przypadkach pomogą tabletki na potencję bez recepty, a także długie ćwiczenia i rozmowy z partnerką.

Niedobory enzymów trzustkowych – co je powoduje?

0

Cierpisz na przewlekłe problemy trawienne? Odczuwasz gazy, wzdęcia, niestrawność lub zaparcia, bądź po posiłku masz refluks? Zauważyłeś, że masz niepokojący, pełen niestrawionego pokarmu lub tłustej substancji stolec? Prawdopodobnie Twoim problemem jest niedobór enzymów trzustkowych, bądź działają one nie tak, jak powinny.

Co powoduje niedobór enzymów trawiennych? Jak się okazuje przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej, aby móc wprowadzić prozdrowotne zmiany w trybie życia lub zastosować odpowiednie leczenie i suplementację.

Choroby a niedobory enzymów trzustkowych

Wśród przyczyn chorobowych, które powodują niedobory enzymów trawiennych, medycyna konwencjonalna wyróżnia jedynie najbardziej skrajne przypadki chorób takich jak:

 • ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki,
 • mukowiscydoza,
 • nowotwory trzustki,
 • problemy związane z usuwaniem pęcherzyka żółciowego,
 • choroby jelita cienkiego,
 • choroba Leśniowskiego- Crohna,
 • celiakia – nietolerancja glutenu.

Inne problemy zdrowotne a niedobory enzymów trawiennych

Medycyna funkcjonalna pokazuje jednak również inne przyczyny, które mogą stanowić jedne z podstawowych winowajców problemów z gospodarką enzymami trawiennymi, które prowadzą do ich niedoborów. Wśród głównych problemów wymienia się tutaj przeciekające jelito, które zaburza pracę układu trawiennego. Stany zapalne i nadwrażliwość na niektóre pokarmy i toksyny również może skutecznie zmniejszać produkcję enzymów. Podobnie jest ze stanami zapalnymi wywołanymi niezdrową dietą lub zakażeniem bakteriami Candida.

Enzymy trawienne – Do najczęstszych jednak winowajców niedoborów enzymów trawiennych, zaliczyć należy przewlekły stres, uwarunkowania genetyczne oraz starzenie się – wraz z wiekiem, funkcje trzustki związane z wydzielaniem enzymów zaczynają niedomagać. Można tutaj również wspomnieć niskie poziomy kwasu żołądkowego odgrywającego niemałą rolę w tworzeniu kwaśnego środowiska, które jest niezbędne dla aktywacji enzymów odpowiedzialnych za trawienie białek.

Poza powyższymi, uważa się również, że mogą pojawiać się również inne przyczyny niedoborów enzymów trzustkowych, takie jak poważne zaburzenie funkcjonowania tego organu – najczęściej wynikające z faktu, iż nie jest on wystarczająco rozwinięty, aby produkować odpowiednie ilości enzymów.

Słowo końcowe

Przyczyn problemów z produkcją enzymów trawiennych jest wiele, dlatego też zanim zaczniemy samodzielne „leczenie”, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże określić przyczynę, a następnie zaleci właściwą kurację.

Jak wygląda zabieg usuwania stulejki?

0

Zdecydowanie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że o zdrowie powinniśmy dbać. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeżeli już raz zaniedbamy się w tej kwestii może okazać się, że nie będziemy się już nigdy tak dobrze czuć, jak kiedyś. Z tego powodu tak wielu rodziców w dzisiejszych czasach przestrzega tej reguły i uczą swoje dzieci od małego zdrowych nawyków. Jednak co powinniśmy zrobić w przypadku, jeżeli nasi rodzice nie przekazali nam tej wiedzy oraz w jaki sposób o siebie zadbać?

Jak radzić sobie ze wzdęciami?

0

Każdy z nas z pewnością doświadczył na własnej skórze, czym są wzdęcia. Przykre uczucie rozpierania i pełności, a także nieprzyjemne dźwięki dochodzące z jamy brzusznej, są typowi objawami nagromadzonych gazów. Czym są i jak powstają, a przede wszystkim, jak skutecznie je neutralizować?

Popularne składniki aktywne w kosmetykach – jak działają?

0

Obecność w kosmetykach składników aktywnych oznacza, że wykazują one potwierdzone badaniami działanie. Czytając skład produktu, warto zwrócić uwagę na obecność składników aktywnych. Powszechnie wiadomo, że im krótszy skład kosmetyku, tym lepsze jego działanie. Dobranie kosmetyku do konkretnego typu skóry nie tylko pozwoli na jego lepsze działanie, ale także na uniknięcie alergii i uczuleń.

Zasady odkażania ran

0

Preparaty do odkażania ran mają wyczyścić i usunąć z tkanek niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. Wyróżnia się m.in. takie środki antyseptyczne, jak woda utleniona, Octenisept, jodyna oraz Rivanol. Przed ich użyciem najlepiej opłukać ranę czystą wodą.

Nowości w medycynie estetycznej

0

Medycyna estetyczna to niezwykle szybko rozwijająca się dziedzina, która wykorzystuje najnowsze technologie. Dzięki temu nie tylko pozwala na opóźnienie procesów starzenia oraz widoczną redukcję jego oznak, ale także może likwidować problemy skórne. Kliniki medycyny estetycznej oferują między innymi leczenie łysienia, przywracanie napięcia tkankom mięśniowym czy lifting.

Jakie leki na alergię można kupić bez recepty?

0

Świąd skóry, łzawienie oczu, kichanie i katar to jedne z najczęstszych objawów alergii, spowodowanych przez kontakt z substancją uczulającą. Jeśli nie mamy zdiagnozowanej alergii i nie wiemy, jaka substancja nas uczula lub wiemy, co nas uczula, ale nie mamy pod ręką leków przepisanych na receptę, w takiej sytuacji możemy złagodzić objawy alergii, sięgając po ogólnodostępne preparaty z apteki. Warto pamiętać, że spora grupa leków na alergię to produkty dostępne bez recepty, które można zamówić nawet przez Internet. Wiele takich farmaceutyków ma w swojej ofercie m.in. apteka i-apteka.pl. Są to przede wszystkim leki antyhistaminowe, leki obkurczające naczynia krwionośne – zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła, maści i żele łagodzące świąd, zaczerwienienie i obrzęk skóry oraz preparaty ziołowe.

 • Leki antyhistaminowe – to preparaty mające za zadanie zahamować działanie histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za reakcję alergiczną. Preparaty tego typu mogą złagodzić pieczenie i swędzenie nosa oraz powstrzymywać odruch kichania, mogą ograniczyć zjawisko łzawienia oczu, a także zmniejszyć obrzęk gardła.
 • Leki obkurczające naczynia krwionośne – to preparaty zawierające różnego rodzaju substancje aktywne, na przykład ksylometazolinę, których zadaniem jest obkurczanie drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się w nosie i w gardle, a tym samym powstrzymanie narastającego obrzęku błony śluzowej przewodów nosowych i gardła. Najczęściej tego typu preparaty spotyka się w formie prostych w aplikacji aerozoli i kropli do nosa. Wszystkie tego typu produkty dostępne są bez recepty, ma je praktycznie każda apteka, poza tym można również zamawiać je przez Internet. Bogatą ofertę tego typu preparatów możemy znaleźć chociażby w aptece internetowej i-apteka.pl, a także w każdej aptece osiedlowej. Preparaty tego typu są tanie, sposób aplikacji niezwykle wygodny, a działanie niemal natychmiastowe.
 • Maści i żele łagodzące alergie skórne – to grupa preparatów najczęściej zawierających w swoim składzie hydrokortyzon octanu, substancję łagodzącą uczucie swędzenia i pieczenia, a także przyczyniającą się do zmniejszenia obrzęku i zaczerwienienia skóry. Niestety tego typu preparaty mogą być stosowane jedynie miejscowo i przy ogólnoustrojowych objawach alergicznych, zwyczajnie się nie sprawdzą.
 • Preparaty ziołowe na alergię – tego typu produkty ma w swojej ofercie praktycznie każda apteka. Są to produkty ogólnodostępne, charakteryzujące się łagodnym działaniem. Właściwie stosowane, nie powodują żadnych skutków ubocznych. Najczęściej stosuje się je w ramach profilaktyki antyalergicznej, w celu wzmocnienia naturalnej odporności organizmu.

ZOBACZ TEŻ