Jak dbać o wzrok dziecka i kiedy koniecznie należy udać się do okulisty?

0
dziecko w okularach

Wzrok dziecka jest szczególnie wrażliwy i delikatny, a jednocześnie maluszek nie jest w stanie się poskarżyć. Dlatego też rodzice powinni szczególną troskę przykładać do ochrony oczu maleństwa. Zatem tutaj pojawia się pytanie, jak dbać o wzrok dziecka i kiedy koniecznie należy udać się do okulisty?

Opuchlizna na powiekach jest normalna

Warto na samym początku wiedzieć, że opuchlizna na powiekach noworodka jest zupełnie normalna i nie należy się nią martwić. Wynika ona z tego, że dziecko przebywało w brzuchu matki, gdzie było ciemno, a po narodzinach otaczają go zewsząd przeróżne kolory i intensywne barwy. Ale taka opuchlizna powinna szybko zejść, można jednak delikatnie przemywać powieki solą fizjologiczną. W tym okresie bezwzględnie trzeba chronić delikatny wzrok dziecka przez słońcem, ostrym światłem czy nawet światłem ekranu telewizora czy smartfona. Dlatego jeżeli chcecie korzystać z tych urządzeń, to róbcie to z dala od maluszka. Pamiętajcie też, że nieznaczne uciekanie jednego oczka nie jest niczym dziwnym i może się tak zdarzyć, choć jeżeli martwi was do bardzo, to wybierzcie się do okulisty. My polecamy wam klinikę okulistyczną w Warszawie Optomedica.

Kiedy należy udać się na pierwszą wizytę u okulisty?

dziecko okulistaWielu rodziców zastanawia się, kiedy pójść pierwszy raz z dzieckiem do okulisty. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od wielu czynników. Typowo profilaktycznie należy udać się do okulisty, gdy dziecko ma 2 latka, najpóźniej 3. Jeżeli jednak czujecie niepokój bądź macie podejrzenie, że z jego wzrokiem jest coś nie w porządku to nie czekajcie, tylko jak najszybciej udajcie się do lekarza. Przypominamy, dziecko nie powie Wam, że coś jest nie w porządku, nawet w wieku 3 lat. Z kolei jeżeli któryś z rodziców miał zeza albo nadwzroczność czy inne wady lub choroby, to badanie oczu u dziecka trzeba przeprowadzić jak najszybciej, bo w pierwszym roku życia.

Pobudzaj oczy dziecka

Na samym początku należy chronić oczy przed intensywnym światłem, jednak już w pierwszym miesiącu życia warto pobudzać wzrok. Jest to bardzo proste. Wystarczy tylko nad łóżeczkiem umieścić karuzelę z zabawkami. Ale tutaj mamy dla Was radę, a dokładnie zabawki na karuzelą powinny być w intensywnych i mocnych kolorach, a nie w mdłych. Jednocześnie karuzela z zabawkami nie może znajdować się zbyt daleko, bo w pierwszych miesiącach życia dziecko widzi tylko na dystans 20 cm. Oczywiście nie spodziewajcie się, że maluszek będzie zaraz wodził wzrokiem czy wyciągał rączki i na samym początku brak reakcji o niczym nie świadczy. Nie jest też żadnym powodem do zmartwień. Warto też karmić mlekiem matki, gdyż w tym pokarmie znajduje się duża dawka witaminy A, zatem jeżeli matka ma pokarm i karmienie nie powoduje u niej bóli, to wielu lekarzy zaleca karmienie nawet do pierwszego roku życia.

A potem…sprawa jest prosta

dziecka wada wzrokuGdy dziecko jest już starsze, zadbanie o oczy nie jest już takie trudne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dziecko nie może spędzać wiele czasu przed ekranem, monitorem czy smartfonem. Do 5 roku życia najlepiej, aby oglądało tv tylko sporadycznie, a jeżeli już ogląda to nie dłużej niż 30 minut, ale nie codziennie. Nie od dziś wiadomo, że dzieci jak się czymś zainteresują, to chcą to zobaczyć z bliska. Dlatego też oglądając bajkę zaczynają się coraz bardziej zbliżać do tv i tego trzeba uniknąć. Odległość od ekranu nie powinna być mniejsza niż 2 metry. Ponadto należy pilnować by dziecko nie korzystało z Waszego smartfona czy nie patrzyło w ekran, gdy Wy z niego korzystacie (nie róbcie tego przy dziecku). Dla zdrowia oczu, ale i prawidłowego nawilżenia dziecko powinno też spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu. Tutaj posłużymy się badaniami, a więc dzieci, które spędzały więcej czasu na dworze rzadziej mają krótkowzroczność. Oczywiście nie można także zapomnieć o diecie, który musi być bogata w witaminę A, ale i E oraz kwasy Omega-3. Zatem dieta powinna być zróżnicowana.

Już od urodzenia rodzice powinni dbać o wzrok dziecka. Jeżeli zauważycie jakieś anomalie to bezwzględnie udajcie się do okulisty. Nie bagatelizujcie żadnego problemu. Pamiętajcie też, aby dzieci jak najmniej korzystały ze smartfona czy tabletu, a jeżeli już to puszczajcie im słuchowiska.

Operacje plastyczne nosa – bezpieczne i skuteczne

0
Operacje plastyczne nosa

Zmienienie pewnych cech swojego wyglądu od wielu lat możliwe jest dzięki medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej. Nierzadko obie te dyscypliny nauki łączą swoje siły, by uzyskać jeszcze lepsze i bardziej zadowalające efekty. Dzisiejsze techniki pracy chirurgów pozwalają na zmienienie niemal każdej cechy naszego wyglądu w sposób bezpieczny, przemyślany i w zasadzie całkowicie bezbolesny.

Wskazania do plastyki nosa

Nieestetyczny nos, który jest zbyt szpiczasty, za duży, za mały, posiada garbki i inne cechy, których chcemy się pozbyć, to częste powody, przez które pacjenci decydują się na operację plastyki nosa. Oczywiście inne wskazania należy omówić z lekarzem specjalistą w czasie konsultacji, która ostatecznie zakwalifikuje nas do zabiegu bądź też nie. Lista przeciwwskazań jest jednak stosunkowo krótka i zwykle nie będzie problemu z kwalifikacją do zabiegu.

Czy operacje plastyki nosa są bezpieczne?

Operacje plastyczne są przy dzisiejszej medycynie i obecnych standardach niemal całkowicie bezpieczne dla pacjentki. Zdecydowanie lepsze są również efekty, aniżeli miało to miejsce przy operacjach wykonywanych przed kilkoma dekadami. Korekta nosa dla pacjentów zwykle jest zabiegiem niezwykle stresującym, z racji na to, jak istotny jest to element naszego wyglądu. Dzięki profesjonalnemu personelowi i najlepszym lekarzom pracującym w Linea Corporis możemy mieć pewność, że efekt będzie absolutnie oszałamiający. Więcej informacji o tym znajdziecie pod adresem https://www.lineacorporis.pl/operacje-plastyczne-dla-kobiet/plastyka-nosa

Jak odbywa się zabieg i jak długo trwa rehabilitacja?

Przed zabiegiem będziemy musieli wykonać kilka podstawowych badań, które sprawdzą nasz ogólny stan zdrowia. To przede wszystkim morfologia krwi z rozmazem, OB. i układ krzepnięcia, elektrolity, glikemia, a w niektórych przypadkach również zestaw badań dodatkowych. Następnie odbywa się zabieg i nawet tego samego dnia zostaniemy wypisani do domu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle mniej niż dwie godziny. Oczywiście po samym wypisaniu do domu nie powinniśmy od razu wracać do codziennego trybu życia. Czas rekonwalescencji zależnie od tego jak zareaguje nasz organizm zwykle wynosi do 14 dni, a już po 7-10 dniach możemy wracać do pracy i funkcjonować normalnie. Do tego czasu na naszej twarzy mogą pjawiać się obrzęki i zasinienia. Typowe są również minimalne problemy z oddychaniem.

Klinika LineaCorporis wykonuje swoją pracę również w czasie pandemii koronawirusa, dbając jednocześnie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa i zapewniając swoim pacjentom ciągłość korzystania z usług chirurgii plastycznej.

O co chodzi w osteotomii kolana?

0
O co chodzi w osteotomii kolana

Osteotomia to jedna z najbardziej innowacyjnych metod leczenia zmian wrodzonych i nabytych oraz urazów w obrębie stawu kolanowego, a także kości piszczelowej i kości udowej. Dzięki niej można z powodzeniem nie tylko skorygować oś kończyny i poprawić mechanikę stawu, ale też zmienić kształt chorej kończyny: wydłużyć ją lub skrócić. Pacjenci poddani zabiegowi osteotomii zauważają znaczną redukcję lub nawet całkowitą eliminację odczuwanych wcześniej dolegliwości bólowych.

Jakie są wskazania do osteotomii kolana?

Osteotomia kolana zalecana jest w przypadku wielu schorzeń zwyrodnieniowych i urazów przeciążeniowych o łagodnym lub umiarkowanym stopniu zaawansowania. Wskazaniem do tego zabiegu mogą być między innymi takie dysfunkcje jak szpotawość lub koślawość kolan czy uszkodzenie chrząstki stawowej. Aby jednak zakwalifikować się do osteotomii, trzeba spełnić określone warunki, zabieg ten jest bowiem przeprowadzany wyłącznie na osobach aktywnych fizycznie, bez nadwagi i w wieku poniżej 60 lat – wyłącznie w takim przypadku możliwa jest gwarancja jego bezpieczeństwa i skuteczności.

Jak wygląda osteotomia kolana?

Osteotomia kolana przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym (całkowitym uśpieniu) lub zewnątrzoponowym (pozbawiającym czucia od pasa w dół) i pod sródoperacyjną kontrolą RTG. W trakcie zabiegu chirurg dokonuje przecięcia kości, a następnie ustawia ją pod odpowiednim kątem w celu korekcji osi kończyny. Na końcu wykonywana jest stabilizacja przy użyciu metalowych implantów, pozwalających na prawidłowy zrost odłamów. Tak wykonana osteotomia pozwala na odciążenie poszczególnych struktur kolana i równomierny rozkład sił.

Gdzie można wykonać osteotomię kolana?

Zabiegi osteotomii kolana wykonuje między innymi Sport-Klinika w Żorach. Więcej informacji na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/osteotomia-korekcja-osi-konczyny/. To nowoczesna placówka medyczna wyposażona w innowacyjne sprzęty do diagnostyki i leczenia szerokiego zakresu schorzeń dotykających aparatu ruchowego i nie tylko. Sport-Klinika ma również tę zaletę, że zatrudnia wysoko wyspecjalizowany personel, który do każdego przypadku podchodzi indywidualnie i zawsze stawia dobro pacjenta na pierwszym miejscu.

Jak leczyć bezsenność?

0
Jak leczyć bezsenność

Na mniejsze lub większe problemy ze snem skarży się już prawie połowa naszego społeczeństwa. Bezsenność najczęściej dotyka ludzi przewlekle chorych, seniorów, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiącego na zaburzenia psychiczne, na przykład nerwicowe – mówimy wtedy o bezsenności wtórnej, czyli takiej, której przyczyną są inne schorzenia zdrowotne. Zdarza się jednak, że bezsenność pojawia się też u osób zdrowych, samoistnie albo jako wynik pracy na nocnych zmianach, która z czasem prowadzi do zaburzeń rytmu dnia. Niezależnie od przyczyny, kłopotów ze snem nie należy lekceważyć, ponieważ mogą mieć one bardzo poważne skutki. Nieleczona bezsenność zwiększa bowiem ryzyko rozwoju groźnych dla życia chorób, między innymi nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

Bezsenność – jak z nią walczyć?

Osobom, które uskarżają się na problemy ze snem, zazwyczaj poleca się ziołowe tabletki i medytację, doradza wieczorne ograniczanie bodźców utrudniających wyciszenie i niespożywanie posiłków na krótko przed pójściem spać, a także zachęca do zadbania o komfortowe warunki wypoczynku w sypialni: wygodny materac, syntetyczną pościel, optymalną temperaturę. Tego rodzaju zabiegi często pomagają w przypadkach bezsenności epizodycznej o słabym lub umiarkowanym stopniu nasilenia. Jeśli jednak mamy do czynienia z bezsennością utrwaloną, mogą się okazać nieskuteczne. Ratunkiem w takiej sytuacji będzie profesjonalne leczenie bezsenności, czyli terapia poznawczo-behawioralna. Więcej o metodach leczenia bezsenności znajdziecie pod adresem https://terapiabezsennosci.pl/leczenie-bezsennosci/

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Leczenie bezsenności za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej – w dużym skrócie – sprowadza się do zdiagnozowania i wyeliminowania negatywnych wzorców zachowań, które doprowadziły do wykształcenia się i utrwalenia problemów ze snem, oraz zastąpienia ich indywidualnie wypracowanymi zdrowymi nawykami poprawiającymi higienę snu. Ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania terapii poznawczo-behawioralnej, skorzystać z niej może każdy. Taki sposób leczenia bezsenności jest całkowicie bezpieczny, nie powoduje praktycznie żadnych skutków ubocznych i co równie ważne, daje długofalowe rezultaty.

Okulary relaksacyjne – idealne dla zmęczonych oczu

0
Okulary relaksacyjne

Soczewki relaksacyjne to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań współczesnej optyki okularowej, która niezmiennie stara się nadążać za naszymi aktualnymi potrzebami. Soczewki okularowe ze wsparciem akomodacji, potocznie określane jako szkła relaksacyjne, są w tym wypadku odpowiedzią na trapiące coraz większą część naszej populacji – cyfrowe zmęczenie wzroku, wywołane aktywnością przed komputerem, ekranem smartfona czy innym urządzeniem wyposażonym w monitor.

Kto powinien wybrać okulary ze wsparciem akomodacji?

Okularowe soczewki relaksacyjne dedykowane są głównie osobom w młodym i średnim wieku, które aktywnie – często i długo – korzystają z urządzeń cyfrowych, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Jeśli w ciągu dnia lub po całodziennej aktywności Twoje oczy stają się zaczerwienione, podrażnione, pieką i szczypią, tracisz ostrość widzenia, boli Cię głowa, kark lub plecy, a do tego łatwo się dekoncentrujesz i odczuwasz ogólne przemęczenie, to znak, że Twoje oczy pilnie potrzebują wytchnienia. Jedną z najskuteczniejszych form wsparcia Twoich oczu będą właśnie okulary z soczewkami relaksacyjnymi.

Jak działają soczewki relaksacyjne?

Relaksacyjne soczewki okularowe, dzięki swojej specjalnej konstrukcji wspomagają naturalną akomodację oczu. Kiedy intensywnie wpatrujemy się przez dłuższy czas w ekran, przez wiele godzin czytamy, przeglądamy dokumenty z bliskiej odległości lub nieustannie przenosimy wzrok z dali do bliży, nasze oczy wykonują potężną pracę i szybko odczuwamy ich przeciążenie i zmęczenie. Do tego nieświadomie ograniczamy mruganie, jesteśmy narażeni na promieniowanie emitowane przez monitory i nie zawsze pracujemy w komfortowych dla oczu warunkach. Okulary relaksacyjne pomagają oczom zminimalizować wysiłek potrzebny przy dostosowaniu ostrości obrazu do odległości, osłaniają je, zapobiegając nadmiernemu wysuszaniu, a przy tym chronią przed szkodliwymi promieniowaniem – oczywiście, jeśli będą to soczewki z powłoką antyrefleksyjną BlueControl, redukującą nadmiar wysokoenergetycznego światła niebieskiego emitowanego przez ekran komputera czy telefonu.

Dlaczego warto wybrać soczewki ze wsparciem akomodacji?

Dolegliwości związane z cyfrowym zmęczeniem wzroku potrafią być nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale także wpływają negatywnie na naszą efektywność i wywołują złe samopoczucie. Stajemy się nieskuteczni, a więc zestresowani i jeszcze mniej produktywni. Te przykre dolegliwości z czasem mogą się nasilić i prowadzić do innych problemów ze wzrokiem. Nie warto ryzykować i lepiej zawczasu zaoferować ulgę swoim oczom, tym bardziej że szkła ze wsparciem akomodacji potrafią w istotny sposób odciążyć zmęczony narząd wzroku. Rezultaty badań prezentowane na stronie Hoya Vision, producenta całej gamy soczewek okularowych klasy premium, dowiodły, że zastosowanie soczewek wspierających akomodację Sync III tej marki zmniejszyło nasilenie objawów cyfrowego zmęczenia wzroku w 84% przypadków. Szkła relaksacyjne Hoya, wyposażone w dolnej części soczewki w specjalną strefę wsparcia wzroku, wspomagają akomodację i pozwalają uzyskać pożądaną ostrość obrazu, zwiększając maksymalnie komfort widzenia. Warto wobec tego zaopatrzyć swoje okulary w soczewki relaksacyjne,  by bezpiecznie korzystać z nowych technologii, cieszyć się swoją pracą zawodową i czasem spędzonym w cyfrowym świecie.

Urządzenia do paznokci – dla perfekcyjnie wykonanego manicure

0
Urządzenia do paznokci

Perfekcyjnie udekorowane paznokcie u dłoni dodają blasku każdej kobiecie. Ich samodzielne przygotowanie jest możliwe, jednak wymaga nakładu odpowiedniej ilości czasu oraz zastosowania specjalistycznych urządzeń. Z roku na rok, pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, pozwalające na sprawniejsze i bardziej komfortowe przygotowanie manicure. Korzystają z nich nie tylko pracowniczki salonów kosmetycznych, ale także osoby prywatne. Szczególnie chętnie stosowanym jest frezarka do paznokci. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie frezarki do paznokci możemy znaleźć w sklepach oraz w które z nich warto się zaopatrzyć.

Urządzenia do paznokci – dla amatorek i specjalistów

Każda osoba, która miała okazję odwiedzić choć raz salon kosmetyczny, zdaje sobie sprawę z jak wielu urządzeń do pielęgnacji i poprawy wyglądu się w nich korzysta. Odpowiednie wyposażenie salonu to podstawa w codziennej pracy wszystkich kosmetyczek i kosmetologów. Dotyczy to także manicurzystek – gdyż pielęgnacja paznokci nie należy do najłatwiejszych.

Do grupy urządzeń najczęściej wykorzystywanych w salonach manicure należą: specjalne lampy LED lub UV, podgrzewacze do parafiny, pochłaniacze pyłu, kapturki ścierne oraz frezarki do paznokci. Z tych ostatnich korzystają coraz chętniej osoby prywatne, które pragną podjąć się samodzielnej pielęgnacji paznokci w swoim miejscu zamieszkania.

Frezarka do paznokci – co warto wiedzieć przed zakupem

Frezarki to urządzenia do paznokci stosowane w celu wyprofilowania ich wyglądu oraz regulacji ich szerokości i długości. Za ich pomocą możemy uzyskać bardziej owalny lub prostokątny kształt paznokcia. Tym samym, pełnią podobne funkcje co zwykły pilnik – pozwalają jednak na uzyskanie bardziej atrakcyjnych rezultatów. Są szczególnie chętnie używane przez kobiety o bardzo grubych paznokciach, a przez to – opornych na ścieranie. Frezarki wykorzystywane są zarówno do przygotowania manicure, jak i pedicure.

Frezarki do paznokci działają w oparciu o wymienne końcówki, przypominające pomniejszone „wiertła” – zwane frezami. Przeciętny zestaw zawiera pięć frez oraz tyle samo nakładek. Ich użycie przynosi odmienny efekt. Za pomocą niektórych możemy regulować kształt paznokci, inne z kolei będą polerować jego powierzchnię lub odchylać nadmiar otaczającego go naskórka.

Podczas pracy, frezarka wprawia frezy w ruch wirujący. W zależności od modelu urządzenia, mogą one wykonywać od 20 do nawet 30 tysięcy obrotów w ciągu minuty. Szczególnie korzystnie wypadają te urządzenia, które pozwalają na regulację prędkości ich pracy oraz – regulację kierunku wykonywania obrotów. Pozwala to na dostosowanie zakresu pracy urządzenia do potrzeb każdego pojedynczego paznokcia.

Zdecydowaną zaletą frezarek jest ich zautomatyzowany mechanizm pracy, który wyręcza nas w „piłowaniu”. Ponadto, ich praca przebiega bardzo szybko, co pozwala na jej częste wykonywanie. Warto podkreślić, że zastosowanie frezarki nie wymaga od nas żadnych szczególnych przygotowań – takich jak zmiękczanie naskórka lub suszenie dłoni.

Frezarki przeznaczone do domowego użytku to urządzenia o mocy około 35 W. Urządzenia wykorzystywane w profesjonalnych salonach kosmetycznych pracują w zakresie dochodzącym nawet do 45 W lub więcej.

Klimatyzator przenośny – wcale nie „ten gorszy”

0
Klimatyzator przenośny

Przez lata uwaga większości konsumentów skupiała się głównie na klimatyzatorach stacjonarnych, tzw. splitach. Inne rozwiązania, jak chociażby klimatyzatory przenośne uchodziły za rozwiązania niepełne, mniej wydajne – po prostu gorsze. Taką opinię dodatkowo nasilały liczne na rynku urządzenia imitujące przenośne klimatyzatory, kosztujące wielokrotnie mniej i w zasadzie nieoferujące żadnego chłodu podczas upałów. Jednak czy powszechna opinia o klimatyzatorach przenośnych nie jest krzywdząca?

Wydajność

Podstawowym argumentem zwolenników klimatyzatorów stacjonarnych typu split jest znacznie większa wydajność tego rozwiązania w porównaniu z modelami przenośnymi. Do niedawna było to twierdzenie najzupełniej prawdziwe, ponieważ z racji na swoją budowę i umieszczanie we wnętrzu chłodzonego pomieszczenia, a także straty cieplne spowodowane koniecznością dostarczenia świeżego powietrza z zewnątrz i wypychania ogrzanego na zewnątrz, klimatyzatory przenośne były wyraźnie mniej efektywne, niż split’y. Jednak ich producenci nie stali w miejscu – dzisiaj, dzięki znacznym ulepszeniom możliwe jest wykorzystaniu ich w układach dwururowych (jeden obieg z chłodzonym powietrzem, drugi mający na celu wyłącznie pozbywanie się emitowanego ciepła), a także ustawienie urządzenia na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia (wówczas wyłącznie chłodne powietrze jest wtłaczane do mieszkania) sprawiły, że sprawność obu rozwiązań kształtuje się na porównywalnym poziomie.

Hałas

Klimatyzator jako zaawansowana pompa ciepła pozwala na wysoką wydajność podczas pracy, jednak jego silnik emituje znaczne ilości hałasu. W urządzeniach stacjonarnych rozwiązano ten problem, umieszczając kompresor w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu stał się praktycznie niesłyszalny we wnętrzu. W urządzeniach przenośnych do niedawna był to spory problem, ale wraz z kolejnymi modernizacjami ich silniki usprawniono, a najnowsze rozwiązania pozwalają na umieszczenie całego urządzenia na zewnątrz, dzięki czemu stają się zupełnie niesłyszalne.

Cena

Tu swój potencjał pokazuje klimatyzator domowy przenośny, który jest wyraźnie tańszy od swojego stacjonarnego odpowiednika. Dotyczy to nie tylko ceny zakupu, ale również instalacji (w przypadku klimatyzacji przenośnej wystarczy podłączyć rurę wyrzutową i wpiąć urządzenie do gniazdka), a także konserwacji i przeglądów, które są wyraźnie niższe, niż w klimatyzacji typu split.

Mobilność

W tej kategorii również swój potencjał pokazują modele przenośne. Są lekkie, niewielkie i często wyposażone w kółka – czego nie można powiedzieć o instalowanych na stałe klimatyzatorach stacjonarnych. Dzięki temu w dowolnym pomieszczeniu mogą dostarczać chłód, znacznie uprzyjemniając dni latem.

Zdrowe odżywianie – najważniejsze zasady

0
Zdrowe odżywianie

Każdy z nas chciałby utrzymać zdrowe ciało i sprawność fizyczną jak najdłużej. Nic jednak nie przychodzi bez poświęceń. Aby nasz organizm odpowiednio funkcjonował i miał wszystkie potrzebne witaminy należy zadbać o spożywanie zdrowych posiłków i zbilansowaną dietę. Dzięki temu poprawimy nie tylko zewnętrzny wygląd, ale też wspomożemy funkcjonowanie naszych organów. Ale, co to znaczy zdrowo się odżywiać? Czy jest to proste i jak w ogóle zacząć? I najważniejsze, co należy jeść? W tym artykule odpowiemy na te wszystkie pytania, co pomoże Ci zmienić tryb Twojego życia na lepszy.

Zdrowe odżywianie – co to jest?

Coraz częściej słyszymy, że ktoś zaczął jeść zdrowe jedzenie. Znajomi mówią, że skończyli z niezdrowymi przekąskami. W mediach aż huczy o tym temacie. Powstały fanpejdże, strony internetowe czy kanały na youtubie, a nawet nie jeden sklep ze zdrową żywnością. Ale o co tutaj tak naprawdę chodzi? Czym jest zdrowe odżywianie i po co ta cała afera? Już śpieszymy z wyjaśnieniem.

Każdy z nas potrzebuje do funkcjonowania określonej liczby witamin i minerałów, jak również wartości odżywczych. Zadaniem zdrowego odżywiania jest dostarczenie organizmowi wszystkiego czego potrzebuje. Należy tak dobierać produkty, aby każdego dnia dostarczyły nam niezbędne wartości w odpowiednich ilościach. Nie możemy skupić się tylko na kilku ważnych składnikach ludzkiej diety. Należy zadbać o to, aby wszystko było zrównoważone.

zdrowie - jedzenie

Nie możemy przy tym „zaśmiecać” naszego organizmu nadmierną ilością fast foodów i innych niezdrowych przekąsek, jak np. słodycze. Niestety, obecnie mamy tendencję do objadania się tymi smakołykami, szczególnie młodzież, która potrzebuje najwięcej zdrowych produktów. To z kolei ma sporo negatywnych skutków, jak chociażby coraz częściej występujący problem nadwagi. Cukry proste czy duża ilość tłuszczy, jak również nadmiar węglowodanów może nam poważnie zaszkodzić, dlatego warto wybierać produkty o naturalnym składzie.

Tutaj jest podobnie jak z kosmetykami. Im bardziej naturalny skład tym więcej dobrego wniesie do naszego ciała i lepiej się z nim połączy. Wszelkie substancje mające na celu poprawienie smaku czy inne chemiczne dodatki często są zbyteczne. Naturalna żywność też może być pyszna! Istnieje mnóstwo świetnych przepisów, które pozwalają na przygotowanie zdrowych, dobrych potraw.

Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

To bardzo dobre pytanie. Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest banalna i brzmi: ” po prostu kup zdrowe produkty i je jedz”. Bardzo często wydaje nam się, że jak wprowadzimy do swojej diety tylko warzywa i owoce to już wykonaliśmy całą pracę. Nic bardziej mylnego. Nasz organizm potrzebuje wielu innych składników. Każdy z nas jest inny. Mamy różne zapotrzebowanie na tłuszcze, białko czy węglowodany. Warto dostosować rodzaj zdrowego żywienia do naszych indywidualnych predyspozycji. Kiedy już to zrobimy pora iść się na zakupy. Wybieraj zdrowe produkty, jak najbardziej naturalne. Zadbaj o to, aby dostarczały wszystkich potrzebnych Ci wartości.

Zdrowe przekąski

Początkowo możemy mieć trudność z trzymaniem się wszystkich reguł jakie niesie ze sobą zdrowe odżywianie. Zasadniczo można tutaj wyróżnić dwie szkoły przejścia na zdrową dietę. Chyba nie ma w nich priorytetu, każdy wybiera własną, odpowiednią dla niego. Poniżej krótko je opiszemy.

Małymi kroczkami

Ten rodzaj przejścia na zdrowe odżywianie zaleca stopniowo tonować posiłki. Wyznaczamy sobie okresy czasu, po których dodajemy kolejny element zdrowej diety, aż całkowicie na nią przejdziemy. Jest to jednak czasochłonny proces. Na początek proponujemy wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, które są bogatym źródłem witamin. Warto także urozmaicić posiłki o wszelkiego rodzaju ryby.

Dobrze jest zrobić sobie plan. Rozpisać wszystkie wprowadzane zmiany i się do nich stosować. Taki rodzaj zdrowego odżywiania jest szczególnie przeznaczony dla osób, które nie wyobrażają sobie rezygnacji z niezdrowych przekąsek. Mamy jednak pocieszenie! Z czasem, zdrowa dieta na tyle zagości w naszym życiu, że automatycznie zamienimy je na zdrowe wersje.

zdrowe śniadanie

Z dnia na dzień

Ten rodzaj zmiany w życiu jest coraz bardziej popularny. Tutaj po prostu postanawiamy, że od dzisiaj będziemy jeść zdrowo. Uzupełniamy wiedzę o kompleksowe informacje i gruntownie zmieniamy swoje życie. Rezygnujemy z niezdrowego jedzenia. Zmieniamy zawartość lodówki i działamy!

Wielu z nas nie ma na tyle silnej woli, aby przez długi czas wdrażać zmiany. Dlatego dobrze jest zmienić wszystko od razu. Tutaj też mamy słowo otuchy. Po dwóch tygodniach, może miesiącu to stanie się normalne, a ochota na niezdrowe smakołyki będzie sporadyczna, a z czasem odejdzie w zapomnienie.

Kiedy zaczniemy jeść zdrowe posiłki pamiętajmy o jednej, złotej zasadzie. Nigdy nie mówimy: ” przecież nic się nie stanie jak zjem sobie jedną czekoladkę”. Od tego zawsze się zaczyna. Jeżeli chcemy zjeść coś niezdrowego odpowiednio to przemyślmy. Przede wszystkim zastanówmy się, czy mamy na tyle silną wolę, aby skończyć na tej jednej przekąsce. Często niestety sięgamy po więcej. Pamiętajmy, wszystko jest dla ludzi ale z umiarem!

Co jeść, aby było zdrowo?

Wybór odpowiednich produktów bez wątpienia jest najtrudniejszy jeśli chodzi o zdrową dietę. W ciągu dnia jemy kilka posiłków. Należy zadbać o to, aby każdy z nich był wartościowy dla naszego organizmu. Poniżej znajdzie się wiele ciekawych wskazówek, które pomogą zrozumieć co należy jeść, a czego się wystrzegać.

Wybierajmy nieprzetworzone produkty

Czym jest żywność przetworzona? Wyjaśnimy to na przykładzie mleka. Rolnik pozyskał je od swoich krów i sprzedał do mleczarni. Tam zostały z niego zrobione sery, śmietany i kefiry. Te z kolei są składnikami np. serków homogenizowanych. Zastanówmy się, które z tych trzech faz będzie miało najzdrowszy skład. Nieprzetworzone mleko, prosto od krowy, sery i śmietany z dodatkami innych substancji czy może serki. Wiadomo, że odpowiedź brzmi – mleko od krowy. Właśnie dlatego ważne jest, aby wybierać naturalne rzeczy. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie sami w domu przygotować pożądane produkty, jak np. jogurt czy shake. Jeżeli już decydujemy się na przetworzone, gotowe produkty zwróćmy uwagę czy nie zawierają dużej ilości zbędnych substancji.

naturalne jedzenie

Zwróćmy uwagę na rodzaj spożywanych węglowodanów

Jeśli chodzi o rodzaj i ilość spożywanych przez nas węglowodanów to trzeba bardzo uważać. Nie trudno z nimi przeholować, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Szczególnie dotyczy to osób, które prowadzą bierny tryb życia. Należy wybierać głównie jedzenie zbożowe. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nie wszystkie posiłki muszą zawierać w sobie węglowodany. Warto zastąpić je innymi źródłami substancji odżywczych i energetycznych jak tłuszcze.

Jak to tłuszcze? Teraz obalimy jeden z największych mitów jeśli chodzi o diety. Człowiek tyje zwłaszcza przez węglowodany, nie tłuszcze. Dobranie odpowiednich tłuszczy z naturalnych źródeł pozwoli nam pozyskać energię w ciągu dnia i nas wzmocni. Co więcej, zbyt mała ilość tłuszczy jest bardzo szkodliwa dla organizmu.

Zadbajmy o regularność posiłków

Wydawać by się mogło, że to błahostka, która nie ma znaczącego wpływu na nasze zdrowie. Optymalnie jest jeść 3 do 5 posiłków w ciągu dnia. Robiąc 2-3 godzinne przerwy pozwoli na wyregulowanie naszego zapotrzebowania energetycznego. Taki system sprzyja także utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Należy też całkowicie zaprzestać podjadania. Musimy zwrócić tutaj uwagę przede wszystkim na śniadanie. Nie bez powodu mówi się, że to najważniejszy posiłek dnia. Powinien być syty i pełny w wiele wartości dla naszego organizmu. Dobre śniadanie, to sposób na udany dzień!

Pijmy dużo wody

Istotnym aspektem zdrowego odżywiania jest odpowiednie nawodnienie naszego ciała. Zaleca się wypicie od 1,5l do 2l wody dziennie. Jednak te wartości mogą się zmieniać w zależności od masy ciała, aktywności fizycznej i wielu innych czynników. Kluczowy jest tutaj fakt, aby pić czystą wodę. Należy ograniczyć spożywanie soków i słodzonych napojów. Napoje gazowane powinniśmy całkowicie wyeliminować z naszej diety.

Ograniczmy spożywanie cukru

Cukry proste to najgorsze, co może spotkać nasz organizm jeśli chodzi o jedzenie. Powinniśmy je całkowicie wyeliminować z naszego jadłospisu. Dobrą alternatywą są tutaj owoce. Jednak i z nimi nie możemy przesadzić, gdyż pomimo dużej ilości witamin także mają w sobie sporo cukru. Zaleca się, aby dziennie spożywać maksymalnie 300g owoców.

śniadanie z awokado

Jedzmy dużo warzyw

Jeśli chodzi o posiłki bazujące na warzywach, nie mamy się czego obawiać. Ten rodzaj jedzenia możemy wykorzystywać do rozbudowanych dań, jak również jako przekąski. Są zdrowe, mają mnóstwo witamin i kompletnie nam nie szkodzą. Dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, trzeba zaznaczyć że są niskokaloryczne.

Zalety zdrowego odżywiania

Wielu z nas z pewnością zastanawia się teraz jakie korzyści daje zdrowe odżywianie. Czy jest sens poświęcić tyle czasu i wysiłku? Zdecydowanie tak. Jedząc zdrowe posiłki zyskujemy:

  • dobre samopoczucie,
  • więcej energii każdego dnia,
  • odporność na stres i choroby,
  • ładną, jędrną cerę, lśniące włosy, mocne paznokcie,
  • zgrabną sylwetkę.

Wysiłek fizyczny

aktywność fizyczna

Kiedy już zdecydujemy się na prowadzenie zdrowego trybu życia warto wzbogacić go o aktywność fizyczną. Nie ma tutaj narzuconego rodzaju. Wybierzmy tę, która odpowiada naszym predyspozycjom. Może to być przejażdżka rowerem, wyjście na spacer czy bieganie. Dobrym pomysłem jest również odwiedzanie siłowni lub basenu kilka razy w tygodniu. Może to być raz, dwa a nawet cztery razy. Jednak pamiętaj, by nie przesadzić, gdyż będzie to miało negatywne skutki i sprzyja powstawaniu urazów. Jeżeli nie chcemy wychodzić z domu, zawsze można pokusić się o domowe treningi. Mamy możliwość wykupienia ciekawych ekranizacji lub po prostu znajdźmy coś w Internecie. Opcji jest naprawdę sporo. Ćwiczyć może każdy, wystarczy dopasować aktywność do własnych potrzeb.

Zdrowy tryb życia jest ważnym elementem naszego funkcjonowania. Dzięki temu możemy zapobiec wielu groźnym chorobom, poprawić swój wygląd oraz samopoczucie. Zacząć nie jest łatwo, ale kiedy już to zrobimy bez wątpienia zmieni to nasze życie na lepsze. Pamiętajmy szczególnie o dobrym wybieraniu jedzenia oraz dołączeniu do tego aktywności fizycznej. Zacznij zdrową dietę i zmień swoje życie na lepsze! 

Stenoza kanału kręgowego objawy i leczenie

0
Stenoza kanału kręgowego

Stenoza kanału kręgowego nazywana jest również ciasnotą kanału kręgowego lub zwężeniem kanału kręgowego. Jest to patologiczne zwężenie, w efekcie którego dochodzi do ucisku struktur rdzenia kręgowego. Powstaje na skutek postępujących zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, gdy kanał kręgowy ochraniający delikatne tkanki rdzenia kręgowego staje się zbyt wąski i dochodzi do ucisków rdzenia. U osób zdrowych rdzeń nie przylega ściśle do struktur kanału kręgowego występują wolne przestrzenie, brak ucisków powodujących patologię. Objawy schorzenia są zależne od umiejscowienia zwężenia pojawiają się zarówno u kobiet jak i mężczyzn około 50-60 roku życia. Schorzenie to znacząco pogarsza jakość życia, gdyż jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców i rwy kulszowej.

Przyczyny stenozy kanału kręgowego

Przyczyny zwężenia kanału kręgowego mogą być wrodzone lub nabyte. U osób, które urodziły się ze zbyt wąskim kanałem kręgowym zazwyczaj patologia nasila się z czasem a dolegliwości pojawiają się najczęściej po 30 roku życia. Znacznie częściej przyczynami stenozy kanału kręgowego są zmiany nabyte w ciągu życia. Najczęstsze przyczyny stenozy to: zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy, zabiegi operacyjne, przerosty więzadeł w obrębie kręgosłupa, nowotwory w obrębie kości i w świetle kanału kręgowego, torbiele, wypukliny, dyskopatia, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, akromegalia i inne przyczyny powodujące długotrwały ucisk na rdzeń kręgowy. Zazwyczaj zwężenie kanału jest wynikiem procesów degeneracyjnych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej.

Objawy stenozy kanału kręgowego

Najczęściej do zwężeń kanału dochodzi w odcinku lędźwiowym lub szyjnym kręgosłupa, znacznie rzadziej w odcinku piersiowym. Obraz kliniczny schorzenia zależny jest od tego jaki odcinek rdzenia jest uciskany. Najczęściej występującym objawem stenozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest ból ostry lub przewlekły w dolnej części pleców, ból nóg nasilający się po przejściu nawet krótkiego dystansu. Rwa kulszowa objawiająca się silnym bólem nogi podczas chodzenia. Pieczenie, mrowienie i drętwienie nóg. Nasilenie objawów prowadzi do osłabienia nogi, opadania stopy, upośledzenia czynności chodzenia. Efektem może być chromanie neurogenne, czyli kalectwo ruchowe a nawet całkowita utrata zdolności chodzenia. U osób ze stenozą kanału kręgowego może wystąpić utrata kontroli nad zwieraczami. Stenoza kanału w odcinku szyjnym objawia się bólem karku szyi i pleców, rwą barkową, zaburzeniem czucia, niedowładem kończyn górnych oraz bólami i zawrotami głowy.

Leczenie stenozy kanału kręgowego

Badanie podmiotowe i badanie neurologiczne oraz badania obrazowe jak RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny i inne umożliwiają wybór metody leczenia. Leczenie zachowawcze z zastosowaniem fizjoterapii, kinezyterapii, blokady nerwów, iniekcji oraz farmakoterapii ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych. Często zalecane jest pływanie, które pomaga odciążyć kręgosłup. W razie niezadowalających efektów leczenie konieczne staje się odbarczenie struktur nerwowych kanału kręgowego i jego poszerzenie. W nowoczesnych centrach leczenia chorób kręgosłupa jak Carolina Medical Center wykonywany jest pełny zakres zabiegów klasycznych oraz najnowocześniejszych procedur małoinwazyjnych. Zabiegi małoinwazyjne umożliwiają wysoką precyzję wykonania, mniejszą ingerencję w tkanki, większe bezpieczeństwo i szybką rekonwalescencję.

Paco Rabanne – zjawiskowe perfumy od Paco Rabanne

0
Paco Rabanne

Paco Rabanne to popularna marka we współczesnej światowej modzie, o której słyszeli praktycznie wszyscy. W latach 60. ubiegłego wieku projekty zaprezentowane przez Paco Rabanne zrewolucjonizowały świat mody. Historia tego domu mody sięga 1966 roku, kiedy to młody projektant Paco Rabanne (prawdziwe nazwisko Francisco Rabaneda Cuervo) zaprezentował swoją kolekcję na paryskim pokazie mody. Kolekcja zrobiła prawdziwą furorę. Publiczność wraz z krytykami była oszołomiona. Na wybiegu modelki pojawiły się w niesamowitych sukienkach z metalu, celofanu i folii. Z czego słynie marka Paco Rabanne? Dlaczego warto kupować perfumy Paco Rabanne?

Historia perfum Paco Rabanne

Linia perfum francuskiego maestro stała się prawdziwym cudem dla wielbicieli oryginalnych aromatów. Kreatywny i uzależniony od pracy Paco Rabanne nieustannie pracował nad stworzeniem własnego imperium mody. W 1969 roku światu został zaprezentowany pierwszy zapach marki – Calandre. Kompozycja tego lekkiego zapachu zawierała nuty świeżej zieleni, a także motywy kwiatowe – róży, konwalii, geranium i jaśminu. W perfumach czuć było lekkie drzewo sandałowe i bursztyn, wetywer i piżmo. Bardzo interesujący był również flakon tego zapachu: perfum był umieszczony we flakonie o kształcie prostokąta, zamkniętym w srebrnej metalowej ramie, z wieczkiem podkreślonym tym samym magicznym srebrnym odcieniem.

Paco Rabanne – od zawsze odważne zapachy

Pierwszy męski zapach marki został wprowadzony na rynek w 1973 roku i nosił nazwę Pour Homme. Szybko stał się hitem i był podstawowym wyborem gwiazd i celebrytów tego okresu. Pomimo sukcesów w perfumerii, Paco Rabanne przez kilka lat nie wydawał zapachów, skupiając się na tworzeniu ubrań i akcesoriów. W 1985 roku zaprezentowano perfumy La Nuit dla zmysłowych pań. Marka Paco Rabanne zaczęła skupiać się na produkcji perfum w 1993 roku. Od tego momentu minęło prawie ćwierć wieku i przez lata Paco Rabanne wypuścił na rynek zapachy, które przeszły do ​​historii mody. Kompozycje XS i XS Pour Elle po raz pierwszy trafił w ręce mężczyzn w 1993 i 1994 roku. W 1996 roku ukazał się zapach nazwany imieniem samego projektanta – Raso. W ciągu ostatniej dekady Paco Rabanne zaskoczył koneserów perfum śmiałym zapachem 1 Million. Nie mniej odważny jest także zapach Lady Million, wydany w 2010 roku. Paco Rabanne niejednokrotnie mówił o swoim zainteresowaniu astrologią, co mogło znaleźć swoje odzwierciedlenie w perfumach Ultraviolet. I oczywiście nie możemy zapominać o czarujących Ultraviolet Colours of Summer, które ukazały się w 2006 roku. Warto również wspomnieć o damskich perfumach Paco Rabanne Olympea Aqua.

ZOBACZ TEŻ