O czym warto porozmawiać z neurologiem? ABC przed wizytą

0
neurolog

Układ nerwowy pełni wiele, bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialny za przekazywanie i odbieranie sygnałów elektrochemicznych za pomocą specjalnych przekaźników nazywanych neuronami. Zbudowany jest z dwóch układów: ośrodkowego i obwodowego, w skład których wchodzi m.in. mózg oraz rdzeń kręgowy. Uszkodzenia układu nerwowego mogą prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do trwałego i nieodwracalnego kalectwa. Dlatego nie wolno ignorować żadnych objawów związanych z działaniem układu nerwowego! Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z neurologiem.

Kim jest neurolog?

Neurolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem różnego rodzaju chorób układu nerwowego takich jak zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenie opon mózgowych, nowotwory mózgu, Parkinson, Alzheimer, stwardnienie rozsiane czy udar mózgu. Neurolodzy współpracują z neurochirurgami, którzy oprócz diagnozy zajmują się leczeniem operacyjnym.

Z jakimi objawami udać się do neurologa?

Pierwsze sygnały, które powinny skłonić nas do kontaktu ze specjalistą zajmującym się leczeniem chorób układu nerwowego to m.in. chroniczne bóle głowy, problemy z pamięcią, równowagą i koordynacją ruchową, zaburzenia widzenia i czucia, zawroty głowy czy szumy w uszach. Nie każdy ból głowy musi świadczyć o poważnym schorzeniu neurologicznym! Bagatelizowanie pewnych objawów przez wiele miesięcy, a nawet lat może przyczynić się jednak do pogorszenia stanu chorego.

Jak przebiega badanie neurologiczne?

Wizyta u specjalisty zajmującego się leczeniem chorób układu nerwowego może wiązać się z dodatkowym stresem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak przebiega badanie neurologiczne? Pierwsza wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Lekarz zapyta o rodzaj dolegliwości oraz stopień ich nasilenia, przebyte choroby, urazy i operacje, a także przyjmowane leki lub inne sposoby leczenia takie jak np. rehabilitacja. Następnie przeprowadzi szczegółowe badanie głowy, nerwów, czucia i układu ruchu, a w razie konieczności zleci wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą wykryć nieprawidłowości m.in. w obrębie czaszki i rdzenia kręgowego. Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę zabrać wyniki dotychczas wykonanych badań takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy i kręgosłupa szyjnego.

Prywatne konsultacje neurologiczne na Pomorzu

Schorzenia układu nerwowego mogą być efektem urazu głowy lub kręgosłupa, ale nie tylko! Wiele z nich może mieć podłoże genetyczne. Do chorób neurogenetyczych zaliczamy m.in. padaczkę, autyzm, ADHD czy demencję. Wiele osób szuka pomocy w diagnostyce i leczeniu chorób neurologicznych w prywatnych gabinetach takich jak np. poradnia neurologiczna w centrum MedicaPark w Kartuzach. Niektóre schorzenia układu nerwowego takie jak zwyrodnienia mogą być związane z wiekiem oraz nieprawidłowym stylem życia. Dlatego szacuje się, że w niedalekiej przyszłości coraz więcej osób będzie potrzebowało pomocy specjalistów diagnozujących i leczących choroby neurologiczne. Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny coraz więcej chorób układu nerwowego jesteśmy w stanie wyleczyć lub zahamować za pomocą rehabilitacji. Aby ustalić plan leczenia, konieczna jest jednak konsultacja ze specjalistą.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://medicapark.pl/neurologia,76,pl

Jak dbać o zęby, by były zdrowe? 5 kluczowych zasad

0
Jak dbać o zęby

Prawidłowa pielęgnacja uzębienia opiera się na kilku prostych zasadach. Ich przestrzeganie pozwala zachować estetyczny wygląd zębów oraz zdecydowanie zmniejszyć ryzyko powstawania bolesnych ubytków. Jak dbać o zęby? Oto 5 najważniejszych zasad.

Zdrowe zęby to zdrowie całego organizmu

Utrzymanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej przynosi bardzo dużo korzyści. Nie tylko dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł, ale także dobrej kondycji całego organizmu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wybrane stany chorobowe powstające w obrębie jamy ustnej, np. zaawansowana próchnica i choroby przyzębia, zwiększają ryzyko rozwoju z pozoru niepowiązanych z zębami zaburzeń, takich jak schorzenia układu oddechowego czy układu krwionośnego. Z tego powodu, zdecydowanie warto wiedzieć, jak dbać o zęby prawidłowo i dokładnie przestrzegać zasad pielęgnacji jamy ustnej.

W jaki sposób należy dbać o zęby?

Po pierwsze, liczy się prawidłowa technika mycia zębów. Należy o tym pamiętać już od najwcześniejszych lat życia, zwłaszcza po pojawieniu się pierwszego zęba mlecznego. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o zęby niemowlaka. W przypadku bezzębnych wałów dziąsłowych wystarczające jest przemywanie ich gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Dla starszych dzieci korzystny jest ruch okrężny. W przypadku dorosłych, zaleca się ruch wymiatający zamiast intensywnie szorującego, zwłaszcza na powierzchniach policzkowych i wargowych. Nie wolno przy myciu zębów używać zbyt dużej siły. Mocne szorowanie włosiem szczoteczki istotnie przyczynia się do występowania m.in.: ubytków abrazyjnych lub krwawień z dziąseł. Szczotkowanie powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie.

Ważne jest również przestrzeganie zalecanego czasu mycia zębów. Wymierne korzyści przynosi co najmniej dwuminutowe szczotkowanie uzębienia. Zbyt krótkie mycie nie jest wystarczające do dokładnego usunięcia resztek pokarmu oraz płytki nazębnej

Kolejną kwestią jest odpowiedni dobór środków i akcesoriów. Należy dokładnie myć zęby pastą do zębów, zawierającą substancje zapewniające nie tylko dobrą ochronę przed próchnicą (np. fluor czy izomalt), ale także wspomagające proces regeneracji dziąseł (np. witaminę E). Szczoteczka powinna być zaopatrzona w miękkie, najlepiej stożkowe włosie. Nie wolno zapominać o tym, że szczotka ulega mechanicznemu zużyciu. Należy ją wymieniać na nową średnio co trzy miesiące.

Niezwykle istotne jest regularne czyszczenie przestrzeni zębowych. W tym celu możemy posługiwać się nicią dentystyczną lub znacznie bardziej wygodną w użyciu szczoteczką międzyzębową. To niewielki i poręczny czyścik wyposażony w ergonomiczny uchwyt i główkę z elastycznym włosiem, które precyzyjnie usuwa wszelkie pozostałości jedzenia i osad nawet z bardzo wąskich szczelin pomiędzy zębami.

Należy też dbać o czystość języka, bo na jego powierzchni osadzają się bakterie oraz spożywane jedzenie. Staje się to przyczyną m.in. nieświeżego oddechu. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia języka, która pomaga w utrzymaniu czystości jamy ustnej.

Sprawdź produkty GUM do codziennej pielęgnacji jamy ustnej: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/codzienna-pielegnacja.html

Co zrobić, żeby mieć zdrowe zęby?

W odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o zęby ważna jest też kwestia walki z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Należy ograniczyć spożywanie produktów zawierających cukry proste, stanowiące idealną pożywkę dla namnażania patologicznej flory bakteryjnej w ustach. Aby zęby były białe, doradza się też eliminację produktów bogatych w składniki silnie barwiące (te sztuczne, jak i pochodzenia naturalnego).

W dbaniu o zdrowie całej jamy ustnej ważne jest również zerwanie z nałogami. Warto zatem nie tylko rzucić palenie papierosów, ale także ograniczyć inne używki, w tym alkohol, mocną kawę i herbatę oraz dosładzane napoje gazowane.

Bioaktywne flawonoidy – co robią w organizmie?

0
Bioaktywne flawonoidy

Wszystkie owoce i warzywa przepełnione są nie tylko cennymi dla naszego zdrowia witaminami, czy też minerałami, ale również mnóstwo w nich rozmaitych przeciwutleniaczy, czyli innymi słowy tak zwanych antyoksydantów. To one stają na drodze szkodliwym dla nas wolnym rodnikom, które przyczyniają się do rozwoju szeregu poważnych chorób oraz pogorszenia funkcji życiowych, komfortu codziennego funkcjonowania, a także przyspieszają proces starzenia się organów i skóry. Jeśli natomiast mowa o wspomnianych wyżej przeciwutleniaczach, to do ich obszernej grupy zaliczyć warto tak zwane flawonoidy jakie stanowią związki bioaktywne.

Jakie są rodzaje terapii psychologicznych i kto może z nich skorzystać?

0
Psychoterapeuta pomoże w rozwiązaniu problemów natury emocjonalnej
fot. Pixabay.com

Trudności z emocjami, lęki, brak poczucia pewności siebie, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem – z tymi problemami zmaga się dziś wiele osób. Psychologia jednak znalazła już dawno na nie rozwiązanie. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, gdy istnieje taka konieczność. Psychoterapia jest metodą, która pozwoli spojrzeć na własne życie z innej perspektywy, a przede wszystkim zmienić sposób myślenia o sobie i świecie. 

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/terapia-psychologiczna-rodzaje/

Jakie są metody psychoterapii?

Psychoterapia jest najczęściej cyklem spotkań pacjenta i psychologa, które trwają od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Pacjent opowiada terapeucie o tym, jak radzi sobie z emocjami, jakie trudności napotyka, próbuje szukać rozwiązań swoich problemów. Rolą psychoterapeuty jest przepracowanie problemów oraz ułatwienie pacjentowi poznania samego siebie.

Rodzaje psychoterapii:

 • psychodynamiczna – to długotrwały proces terapeutyczny, wywodzący się z psychoanalizy. Pacjent może dzielić się z terapeutą swoimi myślami, fantazjami, snami, wspomnieniami z przeszłości. Psycholog bada natomiast na tej podstawie, jakie procesy zachodzą w umyśle pacjenta bez udziału jego świadomości.
 • behawioralna – zakłada, że największe zaburzenia w naszym obecnym życiu powodują nabyte w przeszłości negatywne przekonania, reakcje i myśli automatyczne. Podczas spotkań psychoterapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć jego emocjonalne reakcje w trudnych sytuacjach, podpowiada, co jest bodźcem i dlaczego bodziec ten wywołuje taką reakcję.
 • poznawczo-behawioralna – skupia się na teraźniejszości. Podczas spotkań z terapeutą, pacjent poznaje, jakie bodźce wywołują dane sytuacje i reakcje, zachowania, sposób myślenia, emocje. Terapia ta opiera się głównie na zadaniach, edukacji i ćwiczeniach.
 • humanistyczna – również opiera się na teraźniejszości, a konkretnie na tym, jak wyznawane przez nas wartości wpływają na nasze wybory, szczególnie te, które prowadzą do lęku i niepokoju. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi przechodzić przez proces samorozwoju i budowy potencjału osobistego.

Jaki rodzaj psychoterapii wybrać?

W zależności od tego, z jakimi trudnościami się zmagamy, powinniśmy dobrać sposób prowadzenia psychoterapii do własnych potrzeb. Możemy to zrobić przy pomocy psychologa, możemy również rozważyć to sami na podstawie zdobywanej wiedzy z zakresu psychoterapii.

Warto wiedzieć, że terapia psychodynamiczna dedykowana jest osobom, zmagającym się z depresją, chorobami psychosomatycznymi, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami odżywiania, nałogami. Terapia behawioralna z kolei jest pomocna w leczeniu fobii i lęków, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzeń afektywnych, nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzeń opozycyjno-buntowniczych.

Terapię poznawczo-behawioralną warto rozważyć w przypadku zaburzeń nastroju, zaburzeń odżywiania, fobii i lęków, bezsenności, uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Terapia humanistyczna pomoże w przypadku depresji, niskiej samooceny, problemów z relacjami i wewnętrznymi konfliktami.

Zobacz też: http://www.lekarzzakaznik.pl/czym-jest-syndrom-sztokholmski-i-jakie-sa-jego-objawy/

Aparat ortodontyczny – kiedy jest potrzebny i jakie są jego rodzaje? 

0
aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny jest to narzędzie stomatologiczny, które pozwala na skorygowanie wad zgryzu oraz krzywizny zębów. Istnieje kilka rodzai aparatów ortodontycznych, które pozwalają na wyleczenie zębów zarówno dorosłych jak i dzieci. Duży nacisk wybierany jest na określony partię zębów. Aparat ortodontyczny prowadzi do stopniowego korygowania odpowiedniego położenia zębów. Kiedy aparat ortodontyczny jest potrzebny? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/aparat-ortodontyczny-jaki-jest-najlepszy-ile-trwa-leczenie/ 

Aparat ortodontyczny– kiedy potrzebny jest u dzieci? 

Rodzicom bardzo ciężko jest rozpoznać, kiedy ich dziecko wymaga leczenia ortodontycznego. Jest to powszechne z racji tego, że często występują wady zgryzu, których zęby przednie wydają się być wyprostowane. Leczenie ortodontyczne odbywa się z reguły pomiędzy 9, a 14 rokiem życia. Wówczas większość lub wszystkie zęby mleczne został już zastąpione przez zęby stałe. 

Jednak już w wieku od 7 do 8 lat dziecko posiada wystarczającą liczbę zębów stałych, które pozwolą ortodoncję zdiagnozować, Czy w przyszłości wystąpi wada zgryzu. Badanie ortodontyczne we wczesnym wieku może być bardzo ważne, ponieważ w wielu okolicznościach wczesna diagnoza oraz zapobieganie ułatwia przyszłe leczenie zarówno pacjentowi jak i lekarzowi. 

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? 

Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych, z których można korzystać w zależności od sytuacji. 

Najpopularniejsze rodzaje to: 

aparaty stałe, które umieszczane są w górnej i dolnej szczęce, w celu rozszerzenia łuku lub korygowania położenia pojedynczych zębów. Leczenie aparatami stałymi trwa wiele miesięcy. Do wyboru mamy aparaty ortodontyczne metalowe, a także bardziej dyskretne tak jak aparat ortodontyczny ceramiczny lub szafirowe 

aparaty językowe, które mocowane są na tylnej powierzchni zębów i nie są widoczne 

ruchome aparaty ortodontyczne, które zakładane są na noc lub kilka godzin w ciągu dnia, zbudowany z plastikowej płytki przylegającej do podniebienia i drucików nachodzących na zęby. 

aparaty ligaturowe, które zbudowane są z zamków, ligatur oraz łuków 

aparaty nakładkowe, czyli nakładki na zęby, które wykonane są z przezroczystego i elastycznego materiału 

Noszenie retainera – czy jest konieczne po zakończeniu leczenia ortodontycznego? 

Leczenie ortodontyczne jest to długo trwa procedura, która trwa około 12 – 18 miesięcy. W celu sprawniejszego leczenia warto jest przestrzegać wszystkich zaleceń ortodonty, a także realizować wizyty kontrolne u specjalisty. Odzyskanie pożądanego efektu oraz zdjęcie aparatu nie oznacza jednak zakończenia leczenia. Konieczne jest bowiem stosowanie aparatu retencyjnego który utrwala efekty leczenia ortodontycznego i umożliwia powrót zębów w poprzednie położenie. 

Aparaty retencyjne są częścią fazy leczenia i są bardzo ważnym elementem. Odpowiadają bowiem za utrzymanie i wyrównanie zęba oraz poprawę zgryzu po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Zęby, które leczone są ortodontycznie, posiadają wrodzoną tendencję do powrotu do pierwotnych pozycji wad zgryzu. 

Zobacz też: http://www.czasnaterapie.pl/ropien-zeba-czym-jest-jakie-sa-jego-objawy-i-metody-leczenia/

Jak i ile jeść, aby tracić na wadze?

0
Podaż kalorii podczas odchudzania zmniejszamy o maksymalnie 20 procent
fot. Pixabay.com

O rozsądnym odchudzaniu bardzo dużo się dziś mówi. Kiedyś jeszcze wiele osób wierzyło w magiczną moc tabletek odchudzających lub też w głodówek, które błyskawicznie pozwalają tracić kilogramy. Obecnie coraz więcej ludzi podchodzi do tematu racjonalnie. Wiedza o tym, że dieta i aktywność fizyczna to najlepszy przepis na zdrowe odchudzanie to podstawa. 

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/ile-jesc-zeby-schudnac/

O ile zmniejszyć podaż kalorii podczas odchudzania?

Redukcja kalorii to temat rzeka i powstała o niej nie jedna książka. Jest jednak podstawowa zasada, której trzeba się trzymać. Należy to robić racjonalnie, a racjonalnie oznacza po prostu stopniowo. Nie możemy jednego dnia spożyć 3000 kcal, a następnego sięgnąć po 1500 i przy tej dawce pozostać na kilka tygodni. W ten sposób wyrządzimy sobie więcej szkody, niż pożytku. Metabolizm znacznie zwolni, organizm osłabnie, a efekty dietetyczne będą mizerne lub żadne. Gdy nagle znacznie obniżamy podaż kalorii, organizm traktuje to jako zagrożenie. Doprowadzamy w ten sposób do olbrzymiego stresu, a zamiast wydatkować energię, ciało zaczyna ją magazynować, niejako ze strachu przed gorszymi czasami. Jak więc zmniejszyć liczbę kalorii, aby miało to sens? O maksymalnie 10-20 procent.

Jak zmniejszyć ilość węglowodanów i tłuszczów w jadłospisie?

Redukowanie węglowodanów to temat, do którego podejść należy bardzo ostrożnie. Właściwie możemy przyjąć, że minimalnie spożywać ich powinniśmy około 4 g na kilogram masy ciała. Jeśli już musimy obniżyć ich zawartość, powinniśmy zrobić to o maksymalnie 15 procent, nie więcej. Węglowodany są nam niezbędnie potrzebne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych oraz termogenezy. Jeśli naszemu odchudzaniu towarzyszy trening, warto pamiętać o tym, że węglowodany uzupełniają zapasy glikogenu, który zużyliśmy podczas aktywności fizycznej. Jego niedobory lub braki skutkować będą znacznym osłabieniem organizmu, problemami z wydolnością oraz czerpaniem energii z tkanki mięśniowej, a tego należy uniknąć.

Jeśli natomiast chodzi o tłuszcze, to one również stanowią niezbędne dla naszego organizmu i procesów metabolicznych składniki odżywcze. Więc o całkowitej rezygnacji z tłuszczu w diecie nie może być mowy. Można jednak tłuszcze odzwierzęce, nasycone, zamienić na tłuszcze roślinne, nienasycone oraz te pochodzące z grupy Omega. Warto pamiętać o tym, że podczas diety energia płynąca z tłuszczów powinna stanowić około 20-25 procent dobowego zapotrzebowania kalorycznego.

Zobacz też: http://www.lekarzzakaznik.pl/jak-schudnac-bez-efektu-jo-jo/

Jak przygotować się do rzucenia palenia?

0
Jak przygotować się do rzucenia palenia

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że palenie papierosów nie jest zdrowe. Zwłaszcza teraz, kiedy tak ważna jest odporność naszego organizmu na bakterie i wirusy, palacze bez zastanowienia powinni rzucić palenie, ponieważ osłabione płuca zwiększają ryzyko zachorowania. Nie jest to jednak takie proste. Każdy palacz się tu zapewne zgodzi. Jak więc przygotować się do rzucenia palenia, aby zakończyło się sukcesem?

Pierwszym krokiem jest motywacja i przede wszystkim sam musisz tego chcieć. Zastanów się, z jakich powodów chcesz to zrobić. Czy chodzi o Twoje zdrowie, czy może nie chcesz szkodzić już swojej rodzinie, która jest narażona na wdychanie dymu papierosowego. Palenie bierne jest również szkodliwe dla zdrowia i może powodować wiele schorzeń. A może wolisz oszczędzić woje pieniądze i zabrać najbliższych na fajne wakacje, zamiast puszczać je z dymem? Znajdź coś, co Cię przekona i zmotywuje do dalszych działań.

Następnie warto popracować nad swoimi nawykami. Każdy z nas ma swoje rytuały. Zastanów się jakie czynności z życia codziennego kojarzą Ci się z papierosem. Bardzo często jest to podczas picia porannej kawy lub w momentach dla nas stresujących. Wyodrębnienie takich sytuacji pozwoli nam na kontrolę naszych zachowań lub zmianę naszych nawyków. Jeśli sięgasz po papierosa od razu po przebudzeniu, zamiast tego weź kąpiel albo idź na krótki spacer. Zapach kawy od razu sprawia, że chcesz zapalić? Zamień kawę na inny napój, chociażby herbatę. Przygotuj sobie zdrowe przekąski, na pewno przydadzą się, kiedy przyjdzie chęć sięgnięcia po papierosa.

Korzystanie ze środków farmakologicznych znacznie usprawni rzucenie palenia. Tabletki Recigar wspierają proces uwalniania się od papierosów, zmniejszają również głód nikotynowy. Stosowanie tych tabletek zgodnie z zaleceniami pomoże nam uporać się z nałogiem i na stałe uwolnić się od tytoniu. Pamiętaj jednak, że jest to uzupełnienie całego procesu. Bez Twojej silnej woli i szczerej chęci rzucenia palenia całe przedsięwzięcie nie ma szansy powodzenia. Dodatkowo warto skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza czy psychologa. Takie osoby pomogą nam przejść przez trudne momenty, a te na pewno się pojawią. Psycholog też pomoże nam zidentyfikować wspomniane wcześniej nawyki i zaproponuje odpowiednie dla nas rozwiązanie. Będzie też naszym wsparciem i z pewnością nasza motywacja stanie się większa.

Podczas rzucenia palenia warto zaplanować sobie wolny czas. Nuda to najgorszy nasz sprzymierzeniec, ponieważ właśnie wtedy nabieramy ochotę na papierosa. Sport będzie świetnym rozwiązaniem. Nie musi to być od razu przebiegnięcie maratonu. Nawet krótki spacer poprawi Twoje samopoczucie, doda energii na cały dzień, a przede wszystkim sprawi, że nie będziesz myślał o paleniu. Zdrowa, zbilansowana dieta też świetnie dopełni całość. Pamiętaj też, żeby w trakcie próby rzucenia palenia unikać kontaktu z innymi palaczami, gdyż znacznie utrudni Ci to zadanie i jest większe ryzyko, że ulegniesz swojemu nałogowi, zwłaszcza, że część z nich będzie Cię do tego namawiać.

Rzucenie palenia nie jest prostym wyzwaniem. Odpowiednie nastawienie, motywacja i wytrwałość to z pewnością dobra droga do osiągnięcia celu i pozbycia się nałogu, który szkodzi nam i naszym bliskim.

Organiczna siarka, czyli jak działa na człowieka MSM

0
Organiczna siarka

Pod medycznym skrótem MSM kryje się cenny dla ludzkiego organizmu element jakim jest związek siarki. W praktyce to coś na wzór wartościowego suplementu, który możliwy jest do dawkowania w postaci charakterystycznego bezwonnego, białego proszku przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie, albo jako gotowa kapsułka, jak przykładowo certyfikowane specyfiki dostępne na stronie sklepswanson.pl. Co daje regularne przyjmowanie tego składnika?

Do jakich powikłań może prowadzić cukrzyca?

0
Nieleczona cukrzyca prowadzi do ciężkich powikłań
fot. Pixabay.com

Nieleczona lub nieprawidłowo leczona cukrzyca może prowadzić do wielu różnych powikłań, które mogą być nawet zagrożeniem dla życia osoby, która się z nią zmaga. Każdy diabetyk powinien być też szczególnie wrażliwy na pewne objawy, które mogą świadczyć o tym, że coś w leczeniu cukrzycy przebiega nie tak. Jakie to objawy i jakie powikłania mogą z nich wynikać? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/powiklania-cukrzycy/

Gdy cukrzyca prowadzi do kwasicy ketonowej

Kwasica ketonowa wytwarza się wówczas, gdy stężenie glukozy we krwi jest bardzo wysokie, a trzustka nie nadąża z produkcją insuliny. Może rozwijać się długo, może również wystąpić gwałtownie i dać natychmiastowe objawy. Do najważniejszych zaliczamy wzmożone uczucie pragnienia, a co za tym idzie częste oddawanie moczu, senność, ból głowy, odwodnienie. Mogą również pojawić się mdłości i bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej oraz zapach acetonu z ust. Nieleczona kwasica ketonowa może prowadzić do zaburzeń świadomości, śpiączki, a nawet śmierci.

Hipoglikemia jako powikłanie cukrzycy

Jeśli diabetyk przyjmie zbyt dużą dawkę leku przeciwcukrzycowego lub insuliny może dojść do stanu zwanego hipoglikemią. Utrzymująca się dłużej hipoglikemia może również doprowadzić do śmierci. Stan ten również występuje wówczas, gdy osoba z cukrzycą nie dostosowuje odpowiednio dawki insuliny czy leków w trakcie wysiłku fizycznego czy spożycia mniejszej niż zazwyczaj porcji jedzenia.

Neuropatia i nefropatia cukrzycowa

Neuropatia objawia się w różny sposób, zależny od tego, jakie komórki układu nerwowego zostały przez nią uszkodzone. Chory może odczuwać zaburzenia czucia, osłabienie mięśni, częste mrowienie. Ponadto odczuwa również ból i skurcze mięśni.

Przewlekle występujący zbyt wysoki poziom glukozy we krwi przyczynia się również do uszkodzenia kłębuszków nerkowych. To sprawia, że do moczu dostaje się białko, a w konsekwencji może dojść do całkowitego upośledzenia pracy nerek. Koniecznością w takim przypadku staje się dializowanie pacjenta już do końca życia.

Stopa cukrzycowa

Hiperglikemia może również powodować uszkodzenia nerwów i zaniki mięśni w stopie, upośledzenie odczuwania bólu i dotyku, a związana z nią miażdżyca prowadzi do obumierania tkanek i miejscowej osteoporozy. Jeśli zmiany te są bardzo zaawansowane i nie można powstrzymać ich dalszego rozwoju, konieczna jest amputacja stopy.

Zobacz też: http://www.lekarzzakaznik.pl/jakie-znaczenie-dla-zdrowia-ma-indeks-glikemiczny/

Sprawdź, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu

0
Sprawdź, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża podzielona jest na 3 trymestry. Każdy trymestr trwa mniej więcej 13 tygodni. Który to tydzień ciąży a miesiąc? Jak to obliczyć? Od kiedy możesz mówić, że jesteś w ciąży? Pierwszy miesiąc ciąży to początek pierwszego trymestru. Czas ciąży i wiek płodu mierzony jest za pomocą „wieku ciążowego”. Wiek ciążowy rozpoczyna się w pierwszym dniu ostatniej miesiączki (LMP).

Jak liczyć wiek ciąży? Tydzień ciąży a miesiąc

Wiek ciążowy może być mylący. Sprawdź razem z nami, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu. Większość ludzi uważa, że ciąża trwa 9 miesięcy. I to prawda, jednak zauważ, że ciąża jest mierzona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki — około 3-4 tygodni przed faktyczną ciążą. Czyli ciąża w pełnym terminie zwykle trwa około 40 tygodni od ostatniej miesiączki.

Ciąża tydzień po tygodniu i kalendarz ciąży

Wiele osób nie pamięta dokładnie, kiedy zaczęła się ostatnia miesiączka – zdarza się to większości nas. Jednak chcąc zajść w planowaną ciążę najlepiej założyć sobie kalendarz ciąży. Jak najpewniej sprawdzić wiek dziecka w początkowym fazie ciąży? Najdokładniejszy wynik daje badanie ultrasonograficzne.

Jakie są oznaki ciąży?

Dla wielu osób pierwszą oznaką ciąży jest brak miesiączki. Większość testów ciążowych będzie pozytywnych od tego czasu, gdy Twoja miesiączka będzie się spóźniać. Inne objawy wczesnej ciąży obejmują uczucie zmęczenia, uczucie wzdęcia, częstsze oddawanie moczu, wahania nastroju, nudności oraz tkliwe lub opuchnięte piersi. Nie każda będzie mieć wszystkie te objawy, ale często występuje co najmniej 1 z nich. A co dzieje się w łonie? Zapłodnione jajeczko zaczyna się dzielić, a komórki mnożą się w niezwykłym tempie. Zlepek komórek zamienia się w zarodek na początku 6 tygodnia. Faza embrionalna ciąży trwa około 5 tygodni. Wtedy zaczynają się rozwijać wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne.

Co dzieje się w 5-6 tygodniu?

To już 2 miesiąc ciąży. Może jeszcze tego nie wiesz, ale w Twoim brzuchu rośnie małe ziarenko.

 • Zarodek ma około 4-5 mm długości.
 • Tworzą się początki serca i układu krążenia.
 • Rozwijają się zalążki rąk i nóg.
 • Cewka nerwowa zaczyna się formować — później nerwy utworzą mózg, rdzeń kręgowy i główne nerwy.
 • Pępowina zaczyna się rozwijać.

Co dzieje się w 7-8 tygodniu?

 • Zarodek ma długość od 7 do 14 mm.
 • Serce się uformowało.
 • Rozwijają się błoniaste palce u rąk i nóg.
 • Ramiona zginają się w łokciach.

Zaczynają się tworzyć uszy zewnętrzne, oczy, powieki, wątroba i górna warga.

Kiedy rozwijają się narządy płciowe dziecka w trakcie ciąży?

Narządy płciowe rozwijają się w 7 lub 8 tygodniu ciąży. Wcześniej nie można ich zdefiniować – zarodek nie jest ani żeński, ani męski. Jeśli zarodek posiada męski gen, powoduje on rozwój jąder i zarodek rozwija się jako biologiczny samiec. Jeśli nie ma wyzwalacza, zarodek rozwija jajniki i staje się biologicznie żeński.

Co dzieje się w drugim miesiącu ciąży?

Objawy ciąży często stają się bardziej zauważalne w drugim miesiącu ciąży. Częste dolegliwości, takie jak tkliwość piersi, uczucie zmęczenia, częstsze oddawanie moczu, zgaga, nudności i wymioty, zwykle się nasilają. Twoje ciało wytwarza dodatkowe lity krwi w czasie ciąży, a serce bije szybciej i mocniej niż zwykle.

Trzeci miesiąc ciąży – jakie są objawy?

Zarodek staje się płodem w trzecim miesiącu ciąży. Pępowina łączy płód z łożyskiem i ścianą macicy. Zaczynają się również rozwijać zewnętrzne narządy płciowe.

Co dzieje się w 9-10 tygodniu?

Zarodek rozwija się w płód po 10 tygodniach. Ma długość od około 21 do 40 mm. Palce u rąk i nóg ulegają wydłużeniu. Pępowina łączy brzuch płodu z łożyskiem. Łożysko przylega do ściany macicy i pochłania składniki odżywcze z krwiobiegu. To właśnie pępowina transportuje składniki odżywcze i tlen do płodu i odbiera produkty przemiany materii dziecka.

Co dzieje się w 11-12 tygodniu?

Płód jest teraz mierzony od czubka głowy do pośladków (CRL).

 • CRL płodu ma 6–7,5 cm.
 • Palce u rąk i nóg nie są już błoniaste.
 • Kości zaczynają twardnieć.
 • Zaczyna rosnąć skóra i paznokcie.
 • Nerki zaczynają wytwarzać mocz.
 • Pojawiają się wczesne gruczoły potowe.
 • Powieki są zrośnięte.

Zmiany wyzwalane przez hormony powodują, że pojawiają się zewnętrzne narządy płciowe — żeńskie lub męskie. Płód zaczyna wykonywać spontaniczne ruchy.

Jak wygląda trzeci miesiąc ciąży?

Wiele przykrych objawów ciąży jeszcze bardziej potęguje się w 3 miesiącu. Dotyczy to zwłaszcza nudności. Twoje piersi nadal rosną i zmieniają się w coraz to tkliwsze. Kup sobie miękki, bezszwowy i wygodny stanik na szerokich ramiączkach. Obszar wokół sutka — otoczka — może stać się większa i ciemniejsza. Jeśli masz skłonność do trądziku, możesz mieć wypryski przez zmiany hormonalne zachodzące w Twoim organizmie.

Kiedy przybiera się na wadze w ciąży? Kiedy brzuch ciążowy zaczyna być widoczny?

Prawdopodobnie nie przybędziesz dużo na wadze w pierwszych 3 miesiącach. Jeśli masz nadwagę lub niedowagę, możesz doświadczyć zupełnie innego tempa przyrostu masy ciała. Porozmawiaj z pielęgniarką lub lekarzem o utrzymaniu prawidłowej wagi przez cały okres ciąży.

Kiedy najczęściej dochodzi do poronienia? Poronienie zdarza się najczęściej w pierwszym trymestrze

Poronienie najczęściej ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. Około 15% ciąż kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak wygląda 4 miesiąc ciąży?

Twój drugi trymestr rozpoczyna się w czwartym miesiącu ciąży, zaczynając od 14 tygodnia.

Co dzieje się w 13-14 tygodniu?

Płeć biologiczną płodu można już zobaczyć (jak się uda), patrząc na zewnętrzne narządy płciowe w badaniu ultrasonograficznym.

 • Zaczynają rosnąć włosy.
 • Gruczoł krokowy zaczyna się rozwijać u biologicznie męskich płodów.
 • Jajniki przemieszczają się w dół z brzucha do obszaru miednicy u biologicznie żeńskich płodów.
 • Powstaje podniebienie.
 • Płód ma około 8 cm.

Co dzieje się w 15-16 tygodniu?

 • Długość CRL płodu wynosi około 12 cm.
 • W jajnikach biologicznie żeńskich płodów tworzą się setki tysięcy komórek jajowych.

Co dzieje się w tygodniach 17-18? Jak wygląda ciąża w tygodniu 19-20 i co dzieje się później? Sprawdź kalendarz ciąży.

ZOBACZ TEŻ