Szungit – naturalny filtr do wody

0
Szungit – naturalny filtr do wody

Aby korzystać z czystej i zdrowej wody, nie trzeba kupować jej w butelkach. Zamiast nich warto zdecydować się na zakupienie szungitu – naturalnego kamienia filtrującego do wody, który usuwa z niej zanieczyszczenia, a także nadaje jej dodatkowe właściwości prozdrowotne.

Filtrowanie wody jest dzisiaj w modzie

Coraz więcej osób decyduje się na kupowanie filtrów do wody. To nie tylko tańsze, ale również bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie.

Do filtrowania wody można wykorzystać specjalne dzbanki z wkładami filtrującymi. W użyciu jest jednak jeszcze jedno, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie – to szungit, który jest naturalnym minerałem stosowanym w filtracji wody. Co warto o nim wiedzieć?

Szungit – wyjątkowa odmiana węgla

Szungit to rodzaj węgla kopalnego, który posiada najwyższą zawartość tego pierwiastka węgla w swojej masie – aż do 99 proc. Jest to minerał o intensywnie czarnym kolorze oraz połyskliwej nawierzchni.

Skała ta wydobywana jest w proterozoicznych osadach, które znajdują się w pobliżu miejscowości Szunga w Karelii, w północno-zachodniej części Rosji. Od tej miejscowości pochodzi także nazwa tej odmiany węgla. Również wydobywany jest on dzisiaj w innych lokalizacjach, na przykład w Indiach, Szwecji czy w Kanadzie.

Węgiel szungit jest powszechnie stosowany jako mineralny filtr wody. Potrafi oczyszczać ją z różnych zanieczyszczeń, a także poprawia jej smak. Dodatkowo, woda szungitowa posiada także prozdrowotne właściwości, dlatego też jest to popularny, naturalny produkt, który stosowany jest jako wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń.

Właściwości szungitu:

 • dokładnie oczyszcza wodę z chloru, metali ciężkich, azotanów, pestycydów oraz innych zanieczyszczeń
 • pielęgnuje skórę – doskonale myje, a przy tym także poprawia poziom nawilżenia i odżywienia skóry, redukuje jej niedoskonałości, w tym trądzik, łuszczycę, leczy trudno gojące się rany, odleżyny
 • wspomaga działanie całego organizmu – ma właściwości przeciwzapalne, pomaga w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, schorzeń nerek, cukrzycy, chorób o podłożu alergicznym, zapalenia gardła

Woda szungitowa może być używana zarówno w celach spożywczych, czyli do picia, jak również kosmetycznych, czyli do przemywania twarzy i ciała. Aby przygotować taką wodę, należy zalać kamienie wodą i pozostawić na 2-3 dni. Z kamieni można korzystać wielokrotnie – nawet do 3 miesięcy.

Podsumowując, szungit to naturalny filtr wody, który dokładnie ją oczyszcza, a przy tym także nadaje jej dodatkowe właściwości. To także produkt przyjazny środowisku naturalnemu!

 

 

Czy dysplazja u psa jest groźna?

0
dysplazja u psa

Dysplazja to poważne schorzenie określane mianem zaburzenia rozwojowego. Dysplazja może występować zarówno u ludzi jak i psów. Dysplazja u psa i u ludzi to pewna grupa wad wrodzonych, polegających na zaburzeniu organizacji lub czynności komórek w określonej tkance. O ile człowiek sam będzie w stanie zgłosić się z objawami dysplazji do lekarza, o tyle w przypadku dysplazji u psa, to na nas opiekunach spoczywa konieczność wczesnego zdiagnozowania naszego pupila i skierowanie go do wyspecjalizowanego weterynarza, w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Dowiedz się czym dokładnie jest dysplazja u psa, jakie konsekwencje ma dla czworonoga to schorzenie i jak można je leczyć. Czytaj więcej!

Czym jest dysplazja u psa? 

Dysplazja u psa jest chorobą głównie o podłożu genetycznym – oznacza to, że istnieje większa szansa wystąpienia tego schorzenia u psów, których rodzice chorowali na dysplazję. Dysplazja u psa objawia się nieprawidłową budową stawu biodrowego, za którą w dużej mierze odpowiadają geny. Natomiast jeśli pies miał zdrowych rodziców, ryzyko zachorowania maleje i wynosi mniej niż 10%. Warto jednak wykonywać działania profilaktyczne, aby zapobiec rozwojowi choroby, szczególnie u ras, które mają predyspozycje do występowania dysplazji.

Najczęstsze objawy dysplazji u psa

W początkowych objawach wystąpienia dysplazji u psa, pupil może mieć trudności z wchodzeniem po schodach i wykonywaniem gwałtownych ruchów. Również raczej niechętnie będzie wychodził na spacery i biegał. Na dalszych etapach choroby, pies będzie miał widoczne trudności z poruszaniem się, będzie kulał i bardzo powoli wstawał lub siadał. Dysplazja u psa powoduje ból, wywołany nieprawidłową budową stawów biodrowych.

Powinieneś niezwłocznie zgłosić się z pupilem do weterynarza, jeśli zauważyłeś ostatnio pierwsze objawy dysplazji u psa, do których należą: ostrożny, powolny chód, odciążanie jednej łapy podczas siadania, kładzenie się, sztywny, nienaturalny chód, niechęć do biegania, królicze skoki, ostrożne wstawanie z posłania, problemy z wchodzeniem po schodach. Lekarz weterynarii dokona oceny i zdiagnozuje ewentualne objawy dysplazji u psa, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bardzo często bywa tak, że pierwsze symptomy dysplazji u psa są dla właścicieli czworonogów widoczne dopiero na późniejszych etapach choroby. Warto więc zachować czujność i jeśli podejrzewamy u czworonoga problemy genetyczne, obserwować go na bieżąco. Niektóre z objawów w początkowym stadium choroby może być niestety ciężko powiązać właśnie z dysplazją u psa.

Jeśli podejrzewasz u swojego pupila wystąpienie dysplazji u psa, koniecznie zgłoś się jak najszybciej do specjalistycznej kliniki weterynaryjnej: https://www.klinikakurosz.pl/pl/dysplazja.html. Każda, nawet najmniejsza różnica w codziennym zachowaniu naszego pupila, może sugerować jakąś dolegliwość. Nie warto ignorować pierwszych objawów choroby! Nie czekaj z zasięgnięciem profesjonalnej opinii, aż będzie za późno. Zwłaszcza, gdy podejrzewasz dysplazję u psa, należy jak najszybciej ulżyć pupilowi w cierpieniu. Nieleczone schorzenie może mieć daleko idące konsekwencje. Umów się na wizytę telefonicznie już dzisiaj. Zadbaj o swojego pupila tak, jak zadbałbyś o własne zdrowie!

Przyczyny krwawienia z nosa

0
krew z nosa

Krwawienie z nosa to często błahy problem występujący przez uraz czy niegroźny katar w przebiegu przeziębienia. Niekiedy jest też tak, że krew z nosa może lecieć z powodu poważnych chorób, takich jak np. nadciśnienie, miażdżyca, a w najgorszym przypadku nowotwór.

Krwawienie z nosa – przyczyny miejscowe

Do głównych przyczyn krwawienia miejscowego należą m.in. uraz miejscowy, który jest jedną z najpopularniejszych przyczyn krwawienia z nosa. Jego głównym powodem jest silne oczyszczanie nosa przez dmuchnięcie lub dłubanie w nosie. Inne przyczyny to np. uszkodzenia ściany naczyń krwionośnych poprzez silne kichnięcie lub gwałtowny kaszel.

Przeczytaj też: http://www.czasnaterapie.pl/kaszel-mokry-czy-suchy/

Inną przyczyną krwotoku jest wyschnięcie błony śluzowej nosa. Kiedy do niej dojdzie odczuwalne są takie objawy jak:  uczucie suchości w nosie, osłabienie węchu. Nierzadko dochodzi do stanów zapalnych.wyschnięcie błony śluzowej dotyka zazwyczaj osoby przesiadujące w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których powietrze jest suche.  Kolejną przyczyną jest nadżerka błony śluzowej nosa. Powoduje ona powstanie ubytku błony śluzowej nosa oraz powoduje ostry, piekący ból. Inną bardziej groźną przyczyną jest nowotwór. Wówczas widoczny jest guz w nosie lub jamie nosowo-gardłowej. Często powstają też polipy nosa, przy ich pojawieniu obecna jest wodnista wydzielina z nosa lub inaczej ropny katar, przez co oddychanie jest znacznie utrudnione.  Zdarza się również, że przyczyną krwawienia jest odbyta wcześniej operacja nosa.

Krwawienie z nosa – przyczyny ogólnoustrojowe

Do głównych przyczyn ogólnoustrojowych krwotoku z nosa zalicza się: 

 • choroby układowe (np. AIDS, sarkoidoza)
 • choroby ziarniniakowe, np. ziarniniakowatość Wegenera
 • choroby zakaźne, np. grypa, odra, różyczka, ospa wietrzna, mononukleoza zakaźna
 • zaburzenia krzepnięcia, np. małopłytkowość, hemofilia
 • niewydolność wątroby
 • niewydolność nerek
 • zaburzenia hormonalne
 • miażdżyca naczyń
 • nadciśnienie tętnicze
 • zespół Rendu-Oslera-Webera
 • choroby krwi – anemia, białaczka
 • niedobór witaminy C i witaminy K

Źródło: https://www.fundacjazdrowie.com.pl/

Kiedy warto zakupić osuszacz powietrza do domu?

0
Kiedy warto zakupić osuszacz powietrza do domu

Właściwe warunki temperatury oraz wilgotności panujące w domu to podstawa komfortu oraz bezpieczeństwa domowników. Gdy pojawiają się nieprawidłowe wartości wilgoci, a dokładnie jej nadmiar, konieczny może być osuszacz powietrza do domu.

Skąd bierze się nadmiar wilgoci w domu?

Nadmiar wilgoci nie jest korzystny nie tylko dla domowników, ale również dla całego budynku.

Najczęściej problemy z nadmierną wilgotnością w domach jednorodzinnych są rezultatem ich nadmiernej szczelności oraz niewystarczającej wentylacji. Mogą jednak pojawiać się również jako efekt niewłaściwie prowadzonych prac budowlanych, w starszych, podniszczonych już budynkach wymagających kompleksowego remontu, w tym termoizolacji.

W związku z tym wtedy, gdy pojawia się nadmiar wilgoci, kluczowe jest określenie jej przyczyny, a następnie rozwiązanie problemu.

Dlaczego nadmiar wilgoci w domu jest niebezpieczny?

Powietrze w domu nie powinno być zarówno ani za wilgotne, ani za suche. Szczególnie niebezpieczny jest nadmiar wilgoci, który może mieć szereg niebezpiecznych konsekwencji.

Konsekwencje nadmiernego zawilgocenia w domu:

 • skraplanie się wilgoci na oknach
 • rozwój pleśni i grzybów na ścianach, sufitach, uszczelkach okien
 • niszczenie nawierzchni tynkowanych
 • trudności z wysychaniem prania
 • zawilgocenie tkanin w pomieszczeniach
 • nieprzyjemny zapach we wnętrzach

Dodatkowo, skutkiem nadmiernego zawilgocenia w domach może być pogorszenie się zdrowia domowników. Nadmiar wilgoci, a także towarzyszące jej grzyby i pleśnie przekładają się na większe ryzyko alergii, astmy, chorób układu oddechowego, chorób reumatycznych.

Nadmiar wilgoci? Wybierz osuszacz powietrza do domu

Gdy pojawia się nadmiar wilgoci, najlepszym zakupem będzie odpowiedni osuszacz powietrza do domu. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na efektywne zmniejszenie ilości wilgoci w powietrzu, a tym samym normują jej poziom w pomieszczeniach.

Domowe osuszacze powietrza to najczęściej urządzenia o konstrukcji kondensacyjnej, które wyposażone są w sprężarkę oraz wymienniki ciepła. Powodują one skroplenie się wilgoci na elementach urządzenia i umieszczenie jej w odpowiednim pojemniku, który następnie należy opróżnić.

Odpowiedni osuszacz powietrza do domu najlepiej zakupić w specjalistycznej firmie zajmującej się sprzedażą tego typu sprzęty. Fachowiec będzie mógł wówczas doradzić, jaki typ osuszacza sprawdzi się najlepiej.

Zatem wtedy, gdy w domu pojawia się problem nadmiaru wilgoci, ważne jest znalezienie jej przyczyny, a także bardzo pomocny będzie wydajny osuszacz powietrza do domu.

Rezonans magnetyczny – czym jest i jakie są wskazania aby go wykonać?

0
Rezonans magnetyczny

Wielu pacjentów, gdy słyszy od lekarza o konieczności wykonania badania diagnostycznego, takiego jak chociażby rezonans magnetyczny, przekłada termin wizyty na jak najpóźniej. Przyczyną są najczęściej wysokie koszty wykonania takiego badania prywatnie lub długa kolejka oczekujących do wykonania badania ze skierowaniem na NFZ. Te niedogodności nie wpływają pozytywnie na pacjentów. Dlatego też warto znaleźć zaufaną, czy polecaną przez rodzinę, sąsiadów lub znajomych placówkę rezonansu magnetycznego, w której wykonamy badanie sprawnie i bezboleśnie. Dowiedz się czym jest rezonans magnetyczny i w jakich przypadkach szczególnie zaleca się wykonanie tego badania. Sprawdź sam, że takiego badania wcale nie należy się bać i przekładać go na jak najpóźniej. 

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, w skrócie MR, to nieinwazyjne i nieszkodliwe badanie pozwalające na ocenę stanu wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek. Jest niezwykle precyzyjny – wskazuje na zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkieletowym, w tym również w szpiku kostnym. Umożliwia ocenę funkcjonowania naczyń krwionośnych i serca. W zależności od potrzeb diagnostycznych może być wykonany z podaniem kontrastu lub bez. Rezonans magnetyczny najczęściej wykonuje się w diagnostyce planowej i profilaktycznej chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych.

Jak przebiega rezonans magnetyczny? 

W wielu pracowniach rezonansu magnetycznego wykonywane są badania różnych części ciała, m.in.:  głowy, brzucha, kręgosłupa, piersi, zatok, mózgu i inne. Nie wymagane jest skierowania lekarskie, jednak placówki realizują zwyczajowo również badania na NFZ. W zależności od badanego obszaru cała procedura trwa od 15 do 60 minut. Podczas badania nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów. O wszelkich metalowych przedmiotach w organizmie (implanty, śruby, stabilizatory itd.) należy poinformować personel przeprowadzający badanie. 

Jeśli otrzymałeś od lekarza skierowanie na rezonans magnetyczny lub potrzebujesz wykonać badanie prywatnie, jednak nie chcesz czekać w długich kolejkach i przepłacać, koniecznie odwiedź stronę internetową placówek Tomma: tomma.com.pl i już dzisiaj zapisz się wygodnie na badanie. Rezonans magnetyczny w placówkach Tomma zlokalizowanych w wielu miastach na terenie całego kraju to gwarancja wykonania badania na najnowocześniejszym sprzęcie oraz przez wysoko wykwalifikowany personel. Dowiedz się gdzie znajduje się najbliższa placówka rezonansu magnetycznego Tomma w Twoim mieście i nie zwlekaj – udaj się na badanie. Nie warto przekładać zdrowia na później! Jeżeli masz podstawy do wykonania badania, udaj się na nie niezwłocznie. Zobacz jakie to proste! 

Artroskopia kolana – wszystko co musisz wiedzieć

0
Artroskopia kolana

Nieznajomość nazw schorzeń oraz skomplikowanych terminów używanych na określenie konkretnego rodzaju leczenia wywołują wśród pacjentów niepokój i lęk. Przez to odkładamy wizytę u lekarza specjalisty na jak najpóźniejszy termin i wmawiamy sobie, że ból po jakimś czasie na pewno minie. Jednak, nie tędy droga. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości bólowych, zwłaszcza w obrębie stawu kolanowego, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje problem i pomoże w dobraniu najodpowiedniejszych metod leczenia. 

W niektórych przypadkach, może się okazać, że artroskopia kolana będzie konieczna. Co ten termin jednak oznacza? Tłumaczymy na czym polega artroskopia kolana i zapewniamy, że wcale nie trzeba jej się obawiać! Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym jest artroskopia kolana? 

Artroskopia kolana to procedura operacyjna wykonywana przez lekarza ortopedę, która pozwala na uzyskanie widoku wnętrza stawu oraz na diagnozę i leczenie problemu występującego wewnątrz stawu. Nazwa artroskopia kolana pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie „zajrzeć do stawu” co jest wierne temu, na czym dokładnie polega zabieg. 

Podczas zabiegu artroskopii kolana ortopeda wykonuje małe nacięcia na skórze pacjenta, a następnie przez te nacięcia wprowadza do stawu narzędzia o grubości mniejszej niż ołówek. Podstawowym narzędziem jest kamera z własnym źródłem światła, która w znacznym powiększeniu przekazuje obraz na ekran monitora. Światło do stawu jest przekazywane za pomocą specjalistycznego światłowodu.

Procedury wykonywane podczas artroskopii kolana

Dzięki artroskopii można zdiagnozować i rozpoznać liczne schorzenia, na przykład w obrębie stawu kolanowego. Do najczęstszych procedur leczniczych wykonywanych podczas artroskopii kolana można z kolei zaliczyć: usunięcie zmienionej zapalnie błony maziowej, usunięcie lub naprawę uszkodzonych fragmentów łąkotki, rekonstrukcję lub opracowanie ubytków chrząstki stawowej, rekonstrukcję uszkodzonych więzadeł, usunięcie zwłókniałych części fałdu maziowego przyśrodkowego, usunięcie ciał wolnych ze stawu czy płukanie stawu w trakcie infekcji. 

Wszystkie wymienione tutaj zabiegi wykonywane w ramach artroskopii kolana są mało inwazyjne, jednak mimo to wymagają znieczulenia i specjalistycznego sprzętu, w który wyposażona jest szpitalna sala operacyjna. Zabiegu nie należy się obawiać, ponieważ jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta poddanego znieczuleniu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o artroskopii kolana, a także o innych nowoczesnych metodach rehabilitacji i leczenia najróżniejszych schorzeń w obrębie stawu kolanowego, koniecznie odwiedź stronę specjalistów z https://chirurgia-kolana.pl/. Kadra wykwalifikowanych lekarzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób i urazów kolana z chęcią rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące artroskopii kolana i pomoże dobrać i wdrożyć najdogodniejsze metody leczenia. 

W zakładce „dla pacjenta” znajdziesz filmy edukacyjne i praktyczne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć jak działa staw kolanowy i dlaczego tak często w jego obrębie zdarzają się urazy. Nie czekaj i sprawdź koniecznie już teraz! Warto zadbać o swoje zdrowie!

Pochwica – leczenie toksyną botulinową

0
Pochwica - leczenie toksyną botulinową

Czym jest pochwica?

Pochwica jest dysfunkcją seksualną; przy próbie stosunku seksualnego czy badania u ginekologa, pojawia się niezależny skurcz mięśni pochwy, który uniemożliwia albo przynajmniej sprawia, że bardzo utrudniona jest penetracja. Około 3% kobiet na całym świecie może cierpieć na tę nieprzyjemną przypadłość.

Pochwica w większości przypadków jest kwestią zaburzeń osobowości. Osoby, które mają neurotyczną osobowość najczęściej cierpią na tę przypadłość. Dlaczego? Bo pojawia się u nich lęk, wzmożony strach przed bólem, uszkodzeniem ciała czy ciążą.

Również te osoby, które w przeszłości doznały traumatycznych sytuacji związanych z seksem (gwałt, molestowanie) skarżą się na pochwicę – jak te, którym wmówiło się iż seks to coś złego  i całkowicie niepotrzebnego, zbędnego w życiu.

Niechęć do partnera i przyczyny organiczne (suchość pochwy, owrzodzenia, gruba błona dziewicza – także mogą prowadzić do pochwicy.

Czy tak już musi zostać, czy jest możliwość „naprawy” swojej pochwy?

Trzeba przyznać, że bardzo ciężko jest znaleźć specjalistę, który pomoże wyleczyć pochwicę. Możliwe są 3 metody leczenia: farmakologiczne, psychoterapia i chirurgiczne. W Warszawie znajdziecie specjalistyczną Klinikę Medycyny Estetycznej OTCO , w której lekarz pomoże Wam w walce z tą nieprzyjemną, uniemożliwiającą normalne życie przypadłością.

Czy możliwe jest leczenie „trucizną”? Skąd to pytanie, dziwicie się?

Toksyna botulinowa (powszechnie znana jako jad kiełbasiany) jest jedną z najsilniejszych trucizn, która występuje w przyrodzie. 1ng/kg masy ciała – ta odrobina jest już dawką śmiertelną. Gdzie występuje ta toksyna? Wytwarzana jest ona przez beztlenowe Gram-dodatnie laseczki Clostridium botulinum. Jeśli więc zarazimy się tego typu bakterią występuje duże prawdopodobieństwo zachorowania na botulizm – chorobę w wielu przypadkach śmiertelną.

Jak więc toksyna ta może nas leczyć?

Już w 1989 za sprawą Allana B. Scotta dopuszczono TB do użytku terapeutycznego, ponieważ właściwości związku okazały się bardzo pomocne w leczeniu wielu schorzeń. Dziś jednak toksyna botulinowa kojarzona jest raczej z zastosowaniem kosmetycznym, w celu redukcji np. zmarszczek.

Używa się jej również w dziedzinach medycznych takich jak: ginekologia, neurologia, urologia, gastrologia a nawet stomatologia.

My przejdźmy jednak do zastosowania TB w ginekologii.

Leczy się nim bowiem pochwicę (bądź inaczej mówiąc – waginizm).

Tak więc jeśli inne metody o których pisaliśmy wyżej zawiodą, wtedy można zastosować toksynę botulinową.

Leczenie pochwicy polega na ostrzykiwaniu toksyną botulinową. Zabieg jest bezbolesny (pod znieczuleniem). Po zakończonym zabiegu należy „ćwiczyć” pochwę, by mieć większy wpływ na jej mięśnie. Wstrzymywanie strumienia moczu na 3 sekundy, delikatne, seksualne zabawy z parterem, poznawanie swojej pochwy, używanie masturbatorów czy kulek waginalnych.

Tę przykrą przypadłość da się pokonać i wyleczyć, jeśli więc zmagacie się z nią, nie zwlekajcie dłużej i udajcie się po pomoc – niezależnie od tego jaki rodzaj pochwicy was dosięgnął.

Objawy pokrzywki naczyniowej – jak ją rozpoznać?

0
Objawy pokrzywki naczyniowej – jak ją rozpoznać

Do pojawienia się pokrzywki naczyniowej może dojść błyskawicznie. Jej objawy mogą także szybko zniknąć. Nie warto jej jednak lekceważyć, ponieważ może ona informować o poważnych, niezdiagnozowanych jeszcze chorobach.

Psychoonkologia i Psychodietetyka – Skuteczne wsparcie dla osób przewlekle chorych

0
Psychoonkologia i Psychodietetyka – Skuteczne wsparcie dla osób przewlekle chorych

Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich 10-leci udowodniły, występowanie związku pomiędzy stylem życia a zachorowalnością na przewlekłe choroby. Niewłaściwe nawyki żywieniowe, zbyt wysoki poziom stresu czy brak aktywności fizycznej negatywnie odbijają się na kondycji organizmu i zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się takich chorób jak np. nowotwory. W artykule tym przedstawione zostaną dwie dziedziny z pogranicza medycyny i psychologii stawiające sobie za cel zmianę sposobu funkcjonowania osób przewlekle chorych.

Psychoonkologia – co ma na celu?

Psychoonkologia jest dziedziną stawiającą sobie za cel działania prewencyjne, profilaktyczne i wspierające Osoby narażone na występowanie nowotworów lub zmagające się z tą straszną chorobą. Korzeniami Psychoonkologii są dwie sprzęgnięte ze sobą obszary wiedzy. Wywodząca się z medycyny onkologia zajmująca się diagnostyką i leczeniem nowotworów oraz psychologia zajmująca się całościowym spojrzeniem na funkcjonowanie ludzkiej psychiki.

Na jakich problemach skupia się Psychoonkologia?

Podstawowym założeniem Psychoonkologii jest występowaniu bezpośredniego związku  pomiędzy kondycją psychiczną a prawdopodobieństwem występowania i rozwoju nowotworów w ludzkim organizmie. Psychoonkologia postuluje, że takie czynniki jak np. zbyt wysoki poziom stresu mogą, przyczynić się  do rozwoju raka. Badania prowadzone w jej ramach potwierdziły prawdziwość stawianych tez, co w pełni legitymizuje ją jako odrębną dziedzinę wiedzy.

Działania Psychoonkologiczne skupiają się głównie na trzech obszarach:

 • Działania wspierające osoby chore na raka i osoby w ich najbliższym otoczeniu
 • Edukacji personelu medycznego
 • Działania zapobiegające pojawieniu się nowotworu

Najważniejszy z punktu widzenia artykułu jest obszar psychoonkologii koncentrujący się na działaniach wspierających osoby chore.  W tej materii psychoonkologia w Lublinie skupia się przede wszystkim na psychicznym wsparciu pacjentów. Wykorzystując różne techniki terapeutyczne stara, się łagodzić skutki wstrząsu psychicznego wywołanego przez niekorzystną dla pacjenta diagnozę, przedstawiać mu prawdziwy przebieg choroby i jak z nią sobie radzić oraz w jaki sposób komunikować się z osobami z najbliższego otoczenia.

Psychodietetyka – Jak skutecznie radzić sobie z otyłością?

Czym jest psychodietetyka i na jakich problemach się skupia?

Jedną z najbardziej groźnych obecnie przewlekłych chorób cywilizacyjnych jest otyłość. Nieleczona, w ostateczności może doprowadzić do różnego rodzaju zaburzeń, które w konsekwencji mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci. Naprzeciw problemowi nadwagi u coraz większej ilości ludzi wychodzi Psychodietetyka w Lublinie. Jest to dziedzina powstała na pograniczu dietetyki i psychologii.

Psychodietetyka oprócz zwykłych zaleceń dietetycznych takich jak odpowiedni sposób odżywiania czy odpowiedni rodzaj wysiłku fizycznego, tłumaczy ludziom, w jaki sposób wprowadzić je w życie by były one skuteczne i poprzez długofalową zmianę nawyków żywieniowych spowodowały stałe zmniejszenie wagi osoby chorującej na otyłość.

Dla kogo przeznaczona jest psychodietetyka?

 • Psychodietetyka jest skuteczna u osób z nadwagą lub niedowagą,
 • Psychodietetyka jest skuteczna u osób, którym nie udało się zmienić wagi z pomocą diet lub innych metod,
 • Psychodietetyka jest skuteczna u osób posiadających złe nawyki żywieniowe,
 • Psychodietetyka jest skuteczna u osób, którym brakuje wiedzy lub motywacji,
 • Psychodietetyka jest skuteczna u osób, które mają problem z akceptacją swojego wyglądu,
 • Psychodietetyka jest skuteczna u osób, które traktują jedzenie jako sposób radzenia sobie ze stresem lub formę relaksu,
 • Psychodietetyka jest skuteczna u osób zmagających się z chorobami zaburzenia prawidłowego żywienia takim jak anoreksja czy bulimia.

Jak skuteczna jest Psychodietetyka oraz czym różni się od Psychoonkologi?

Skuteczność psychodietetyki wynika z jej holistycznego spojrzenia na problem otyłości. Oprócz aspektów czysto fizycznych podkreśla ona kluczową rolę psychiki w skutecznym leczeniu otyłości.

Psychoditetyka może być  wykorzystywana komplementarnie w trakcie wsparcia psychoonkologicznego. Dzięki uświadomieniu potrzeby odpowiedniego żywienia podczas choroby nowotworowej może przyczynić się ona do poprawy funkcjonowania pacjenta.

Proste metody na długowieczność

0
Proste metody na długowieczność

Jak właściwie dbać o zdrowie? Istnieje mnóstwo zaleceń, które determinują naszą codzienność, a ich aktualność jest bardzo zmienna. W ciągu krótkiego okresu czasu dochodzą do nas zarówno wieści o korzystnym działaniu na nasze organizmy konkretnych produktów, jak wino, kawa, herbata, czerwone mięso, czy chleb, jak i opinie, że ich spożycie przynosi niekorzystne skutki. Istnieje jednak kilkanaście zasad, które możemy uznać za ponadczasowe:

 1. Postaraj się określić swój typ metaboliczny.

Nie wszyscy potrzebujemy takiej samej diety, niektórych z nas utrzymuje w dobrej formie jadłospis oparty na spożyciu mięsa, wysokobiałkowy; innym zdecydowanie lepiej służą węglowodany.

 1. Komponuj zdrowe śniadania.

Jeśli zadbasz o przyjmowanie większego zasobu wartościowego pożywienia na początku dnia, pozwoli Ci to zminimalizować jego ilość z upływem czasu i ograniczyć apetyt, zapobiegając otyłości!

 1. Nie jedz przetworzonej żywności.

Postaraj się nie spożywać produktów, które nie mają naturalnego pochodzenia. Wyrzuć z diety konserwanty, sztuczne słodziki, wzmacniacze smaku.

 1. Odpowiedni poziom witaminy D to podstawa!

W miesiącach zimowych koniecznie trzeba uzupełnić niedobory witaminy D – najlepiej właściwie zbilansowaną dietą, która zawiera mleko, jajka, jogurt i tłuste ryby!

 1. Pij filtrowaną wodę.

Możesz także kupować mineralną, ale w szklanych butelkach, by nie wchłaniać toksyn uwalnianych przez plastik.

 1. Tabletki przyjmuj w ostateczności.

Farmaceutyki co do zasady zawsze wpływają na wszystkie elementy organizmu i wywołują działania niepożądane. Stosuj je tylko w koniecznych przypadkach. Konsultuj wszystkie przyjmowane przez Ciebie leki z lekarzem. Poradnia specjalistyczna Łódź zapewni dostęp do odpowiedniego lekarza, który doradzi i podpowie, co przyjmować i w jakich dawkach.

 1. Dbaj o odpowiednie proporcje kwasów omega.

Zwiększ spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, a ogranicz omega-6, by zachować ich właściwe proporcje w organizmie.

 1. Unikaj zagrożenia w postaci nierównowagi kwasowo-zasadowej.

Wielu ludzi stosujących zachodnią dietę wysokobiałkową cierpi na poważne choroby przewlekłe.

 1. Wysypiaj się – śpij przynajmniej 7 godzin dziennie.

To idealna ilość snu, która zapewni właściwą ilość odpoczynku nocnego, niezbędnego do regeneracji sił.

 1. Uprawiaj aktywność fizyczną.

Nie musisz wypacać się na siłowni, wystarczy codzienny spacer w energicznym tempie – sto kroków na minutę przez 20 minut. Jeśli masz problem z chodzeniem, uprawiaj pływanie.

 1. Pozbądź się chemikaliów z domu.

Kupuj ekologiczne środki czystości, postaraj się utrzymać poziom szkodliwych substancji w swoim otoczeniu na rozsądnym poziomie, tak aby mógł sobie z nimi poradzić zdrowy układ odpornościowy.

 1. Nie walcz z gorączka za wszelką cenę!

Gorączka do pewnego poziomu jest zbawienna dla organizmu: wspomaga aktywizacje układu odpornościowego, pokonywanie wirusów i innych drobnoustrojów.

 1. Dbaj o właściwe oddychanie.

Wciągaj powietrze nosem i wydychaj ustami, staraj się, aby oddechy nie były bardzo płytkie.

 1. Ogranicz alkohol, rzuć palenie.

Alkohol w rozsądnych ilościach bywa nawet pożyteczny dla organizmu, pamiętaj jednak, by nie przesadzać z jego spożyciem.

 1. Utrzymuj dziąsła w zdrowiu.

Krwawiące dziąsła to sygnał, że w organizmie źle się dzieje. Koniecznie konsultuj wszelkie niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej – mogą być one sygnałem poważniejszych chorób.

 1. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne.

Dołóż wszelkich starań, by wyeliminować ze swojego życia czynniki, które mogą powodować depresję; może być ona uwarunkowana zarówno przewlekłym stresem, jak i niewłaściwym odżywianiem, a nawet obecnością w otoczeniu rożnego rodzaju toksyn.

Powyższe wskazówki wydają się być niezmienne w czasie, pozwolą Ci się odnaleźć w gąszczu niejednoznacznych rad, modnych diet i popularnych programów ćwiczeń, tak by zachować dobrą kondycję i świetne samopoczucie. Powodzenia!

ZOBACZ TEŻ