Czym zajmuje się chirurg ogólny?

0
Czym zajmuje się chirurg ogólny?

Skalpel, znieczulenie, szycie – to rzeczy, z którymi najbardziej kojarzy się chirurg ogólny. W przeciwieństwie do kardiochirurga czy neurochirurga, taki lekarz wykonuje szerokie spektrum zabiegów chirurgicznych związanych z różnymi dolegliwościami. Warto dowiedzieć się, w czym może nam pomóc lekarz tej specjalności oraz gdzie szukać prywatnego chirurga w Gliwicach.

Skąd się wzięła chirurgia?

Istnieją źródła historyczne i archeologiczne, które potwierdzają, że pierwszych zabiegów chirurgicznych dokonywano już w starożytności. Starożytni Egipcjanie, Hindusi, Grecy posiadali pewną wiedzą, która umożliwiała im opatrywanie i zszywanie ran, usuwanie guzów i torbieli, a nawet prymitywne operacje na otwartej czaszce (tzw. trepanacja).

Oczywiście te procedury medyczne często kończyły się śmiercią pacjenta w wyniku dodatkowych uszkodzeń ważnych naczyń czy zakażeń. Nie znano powiem aseptyki (profilaktyki zakażeń) i antyseptyki (odkażania). Same operacje były także bardzo bolesne, ponieważ aż do połowy XIX w. zabiegi chirurgiczne w większości były robione bez znieczulenia we współczesnym rozumieniu. Sporadycznie stosowano opium i marihuanę. Narkozę wziewną wynaleziono i zaczęto stosować dopiero w II poł. XIX wieku.

Co robi chirurg ogólny?

Lekarz o specjalności chirurgia ogólna ma szeroką wiedzę medyczną i chirurgiczną oraz wykonuje różnego rodzaju zabiegi na całym ciele pacjenta. Między innymi usuwa barwnikowe zmiany skórne (kaszaki, włókniaki, tłuszczaki i inne guzy tkanki podskórnej), nacina i leczy ropnie powłok, usuwa wrastające paznokcie i blizny, leczy rany pourazowe i pooperacyjne, stopę cukrzycową, zajmuje się leczeniem przewlekłych ran i owrzodzeniami kończyn dolnych.

Chirurg ogólny ponadto diagnozuje i kieruje do leczenia operacyjnego dolegliwości takie jak przepuklina, choroby pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa, polipy pęcherzyka żółciowego), ostre choroby jamy brzusznej (zapalenia trzustki, niedrożności przewodu pokarmowego, perforacje żołądka i jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego), a także powikłania cukrzycowe (np. zespół stopy cukrzycowej).

Ponadto lekarz o tej specjalności diagnozuje i kieruje do leczenia skojarzonego guzy głowy i szyi, zmiany nowotworowe przełyku, inne guzy, stany zapalne, krwawienia z żołądka, z dwunastnicy oraz guzy jelita grubego. Dodatkowo udając się do chirurga ogólnego możemy wykonać biopsje tarczycy czy guzów sutka.

Gdzie chirurg w Gliwicach?

Mieszkańcy miasta Gliwice mogą skorzystać z pomocy chirurga ogólnego w poradniach NFZ lub w prywatnych klinikach medycznych. Chirurg w Gliwicach przyjmuje na przykład w klinice GlivClinic mieszczącej się przy placu Marszałka Józefa Piłsudskiego 6/1A.

Do chirurga ogólnego warto zgłosić się gdy zauważymy objawy sugerujące chorobę wymagającą postępowania chirurgicznego. Niepokojące objawy to na przykład przebarwienia na skórze, guzki pod skórą, czyraki, wrzody, przepuklina, krwawienie z ust lub odbytu, trudno gojące się rany czy nawracające kolki żółciowe.

Soczewki – jak często wymieniać, jak pielęgnować, jak dobrać?

0
Soczewki – jak często wymieniać, jak pielęgnować, jak dobrać?

We współczesnych społeczeństwach, w których nie tylko pracę, ale i czas wolny spędza się przed elektronicznymi ekranami, problemy ze wzrokiem są coraz powszechniejszym problemem. Wybawieniem od konieczności noszenia okularów, zwłaszcza w przypadku osób bardzo aktywnych, są soczewki kontaktowe.

Noszenie soczewek kontaktowych. Sprawdź, od czego zacząć

Najlepiej zacząć od wizyty u lekarza okulisty, który przeprowadzi badanie wzroku i rozpocznie krótką naukę zakładania soczewek kontaktowych. Badanie wykonuje się pod kątem użytkowania soczewek oraz zapewnienia jak największego komfortu osobie je noszącej. Podczas wizyty specjalista zapyta o styl życia. Informacja ta przyda mu się, aby dobrać rodzaj soczewek (jednodniowe lub miesięczne). W przypadku osób wyjątkowo aktywnych, uczęszczających na basen lub często wyjeżdżających, zdecydowanie lepiej sprawdzą się szkła kontaktowe jednodniowe, które wymagają mniej pielęgnacji – w porównaniu z soczewkami miesięcznymi.

Podczas wizyty lekarz oceni również stan zdrowia Twojego wzroku – zrobi to przy użyciu lampy szczelinowej. Mając pewność, że soczewki kontaktowe nie zaszkodzą kondycji oczu, lekarz okulista nauczy Cię, jak powinno się je prawidłowo zakładać i zdejmować. Otrzymasz też soczewki próbne do domu, aby móc je na spokojnie przetestować. Po ich założeniu nie powinieneś odczuwać dyskomfortu. Po kilku dniach zostaniesz zaproszony na wizytę, na której przedstawisz swoje ewentualne problemy i wrażenia związane z początkowym etapem użytkowania soczewek. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://twojepierwsze.pl/nosze-soczewki/technologie-soczewkach-kontaktowych/.

Jak prawidłowo przechowywać soczewki?

Soczewki tygodniowe lub miesięczne należy przechowywać w specjalnym pojemniczku, pamiętając, aby prawidłowo umieścić prawą i lewą soczewkę (strony pojemnika są oznakowane). Tak ułożone szkła kontaktowe należy zalać płynem – jego optymalna ilość jest wtedy, gdy w pełni przykrywa soczewki. Warto również pamiętać o regularnej wymianie soczewek na nowe. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://twojepierwsze.pl/nosze-soczewki/warto-regularnie-wymieniac-soczewki/.

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Jeżeli masz astygmatyzm i dotychczas sądziłeś, że nie możesz nosić soczewek z uwagi na swoją wadę wzroku, mamy dobrą wiadomość: szkła kontaktowe są także dla Ciebie! Jeżeli chcesz zobaczyć, czy to rozwiązanie przypadnie Ci do gustu, wybierz się do lekarza okulisty. Specjalista doradzi Ci właściwy typ szkieł kontaktowych odpowiedni dla Twojej wady wzroku.

Czy dieta lekkostrawna po operacji jest ważna?

0
Czy dieta lekkostrawna po operacji jest ważna

Regularne spożywanie posiłków po operacji pozwala dostarczać energii i składników odżywczych dzięki czemu nie chudniemy i nie pogarsza się nasz stan odżywienia. To także większa szansa na szybsze gojenie rany pooperacyjnej i powrót do pełni sił. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta lekkostrawna po operacji.

Podnośnik basenowy jako wsparcie w rehabilitacji

0
podnośnik basenowy

Basen to doskonałe miejsce do przeprowadzania czynności rehabilitacyjnych. Woda i jej właściwości w wielu przypadkach wspomagają powrót do zdrowia lub częściowej sprawności osób cierpiących na dysfunkcje układu ruchu. Basen powinien być wyposażony w podnośnik, aby umożliwiać korzystanie z niego także osobom z większym stopniem niepełnosprawności.

Rodzaje podnośników basenowych

Każde kąpielisko czy basen powinny w myśl obowiązujących przepisów dysponować udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Jak wiemy, bywa z tym różnie, jednak w porównaniu do kilku lat wstecz, coraz więcej obiektów posiada już podstawowe rozwiązania, likwidujące bariery architektoniczne. Jednym z takich rozwiązań jest podnośnik basenowy (https://www.mobilex.pl/produkty/podnosniki-dla-niepelnosprawnych-produkty/podnosniki-basenowe/), urządzenie niezbędne dla wielu osób z dysfunkcjami układu ruchu, które chciałyby korzystać z rehabilitacji w wodzie. Woda poprawia krążenie, niweluje napięcie mięśniowe oraz pozwala na wzmocnienie mięśni. Zajęcia rehabilitacyjne przeprowadzane w wodzie są szczególnie cenne dla pacjentów mających problemy z chodzeniem. Wyporność wody pozwala im na wykonywanie ćwiczeń niemożliwych dla nich do wykonania w innym środowisku.

Kiedy wejście do basenu z wykorzystaniem tradycyjnej drabinki czy też stopni schodowych jest niemożliwe, powinno się zastosować podnośnik dedykowany osobom niepełnosprawnym. Na rynku znaleźć można takie urządzenia, dostosowane do różnego typu kąpielisk, wygodne w obsłudze i mobilne, zdolne do wykonania swoich zadań w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Przykładem jest podnośnik Panda One marki Digi Project, zasilany bateryjnie, który pomaga nie tylko w przenoszeniu osoby niepełnosprawnej z brzegu basenu do wody oraz w odwrotnym kierunku, lecz także pod prysznic czy do szatni basenowej. Większą i bardziej zaawansowaną wersją tego podnośnika jest Panda Pool o dłuższym zasięgu ramienia (150 cm) oraz większym obciążeniu maksymalnym. Oba podnośniki, ze względu na swoją mobilność, świetnie sprawdzają się w obiektach, gdzie blisko siebie znajduje się kilka basenów czy zbiorników typu jacuzzi. Wówczas jedno urządzenie jest w stanie obsługiwać wszystkie te miejsca. Zarówno Panda One jak i Pool posiadają systemy zapewniające bezpieczeństwo transportu, w tym specjalny układ hamulcowy. Panda Pool, który jest znacznie bardziej zaawansowanym sprzętem wyposażono m.in. w dodatkowy manualny system prowadzenia i obsługi (potrzebny w razie awarii sytemu elektronicznego) oraz 8-poziomowy system bezpiecznego opuszczania.

Podnośniki basenowe uznanej marki

Osoby poszukujące ekonomicznego wariantu podnośnika powinny zwrócić swoją uwagę na urządzenie Eco Pool, również marki Digi Project. Ze względu na doświadczenie producenta, który od lat specjalizuje się w tego typu produktach, Eco Pool można uznać za podnośnik w pełni bezpieczny i wygodny w eksploatacji. Również jest on zasilany bateryjnie i ładowany z gniazdka.

Do basenów, których ściany wystają ponad powierzchnię gruntu, przeznaczone są stacjonarne podnośniki takie jak F100 i F145. Pozwalają one na szybkie podnoszenie i opuszczanie pasażerów (w przypadku F100 nawet w kilkanaście sekund) oraz posiadają wysokie obciążenie maksymalne (140 kg). Ich trwała konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo.

Podnośniki basenowe powoli stają się standardem w polskich obiektach rekreacyjnych. Warto zadbać o ten element wyposażenia nie tylko ze względu na osoby niepełnosprawne, ale także ludzi starszych, dla których korzystanie ze standardowej basenowej drabinki może stanowić niebezpieczeństwo.

Wszystkie opisane wyżej podnośniki są dostępne w ofercie sklepu Mobilex: https://www.mobilex.pl/

Jakie produkty spożywcze powinien jeść każdy wegetarianin?

0
Jakie produkty spożywcze powinien jeść każdy wegetarianin?

Dieta wegetariańskie wpływa pozytywnie na stan zdrowia, samopoczucie i figurę. Musisz jednak pamiętać, aby nadal dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych. Profesjonalna dieta do domu zawiera właściwą ilość składników odżywczych, w tym białko, żelazo, wapń, cynk, witaminy B12 i D3. Przechodząc na dietę wegetariańską, warto skorzystać z pomocy naszych specjalistów.

Tofu – poznaj jego zalety

Tofu to wspaniałe źródło białka, cynku i żelaza, które zawiera również zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 obniżające poziom cholesterolu. Co ważne, w jednej szklance tofu znajduje się ponad 200 miligramów wapnia. Tofu zawiera również dużo witaminy D, która pomaga organizmowi wchłonąć wapń, dzięki temu będziesz się cieszyć zdrowymi i mocnymi zębami i kośćmi. Poszukaj też wzbogaconego mleka sojowego – znajdziesz w nim odpowiednią ilość wapnia i witaminy D3.

Profesjonaliści przygotowujący dietę do domu, wiedzą, że tofu stanowi świetną alternatywę dla mięsa, drobiu i ryb. Ma wszechstronne zastosowanie i świetnie sprawdzi się w niemal każdym przepisie.

Soczewica – źródło białka

Soczewica, podobnie jak fasola, należy do roślin strączkowych. Oba warzywa stanowią doskonałe źródło białka i rozpuszczalnego błonnika. Warto przy tym wspomnieć, że soczewica zawiera dwa razy więcej żelaza niż fasola. Dlatego wegetariańska dieta do domu powinna obejmować m.in. soczewicę. Ta roślina strączkowa jest też bogata w witaminy z grupy B i kwas foliowego. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w wieku rozrodczym. Warto bowiem pamiętać, że folian zmniejsza ryzyko niektórych wad wrodzonych.

Specjaliści przygotowujący dietę do domu, mogą zaproponować m.in. zupę z soczewicy. Mogą ją również dodać do gulaszu warzywnego, chilli lub zapiekanek. Soczewica świetnie łączy się też z czerwoną cebulą i sosem winegret. Można ją dodać do curry lub ugotować z marchewką. Nasi kucharze eksperymentują z różnymi odmianami, dzięki temu nowoczesna dieta do domu nigdy nie będzie nudna.

Fasola

Filiżanka fasoli dziennie zaspokaja około jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na żelazo i białko oraz połowę na błonnik. Co więcej, przede wszystkim jest to rozpuszczalny błonnik, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Jedna szklanka fasoli zapewnia dużą ilość potasu, cynku, witamin z grupy B oraz wapnia. Nasi specjaliści przygotowujący dietę do domu, wiedzą, że fasolę należy dobrze opłukać. Dbają o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Fasolę i inne warzywa można wrzucić do makaronu pełnoziarnistego. Z kilku odmian fasoli można przyrządzić zupy, chilli i sałatek.

Warsztaty medyczne

0
Warsztaty medyczne

Poziom wykształcenia jest niesamowicie ważny w każdej branży. Nasza wiedza, prędzej czy później zostanie zweryfikowana. W związku z tym warto zadbać o to, aby była na jak najwyższym poziomie. Zwłaszcza, jeśli dotyczy medycyny, a co za tym idzie zdrowia i życia ludzkiego.

Oprócz studiów, wieloletniego stażu i praktyki warto zadbać o kursy i szkolenia, które w bardzo profesjonalny sposób potrafią uzupełnić niezbędną wiedzę. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim szeroki zakres przekazywanych treści, ale również możliwość spotkania z doświadczoną kadrą lekarzy po fachu. Szeroki wybór szkoleń dostępny jest na stronie https://gsusg.pl. Tak bogata oferta, przekłada się również na ogromne zainteresowanie wśród słuchaczy. Ponadto, świadczy o doskonałej renomie i wysokiej jakości organizowanych kursów. Profesjonalizm jest ogromnie ważny w tej branży.

Samodoskonalenie

To, że samodoskonalenie jest kluczem do sukcesu zawodowego, to już wiemy. Pytanie, dlaczego tak się dzieje? Jednym z głównych powodów, które przemawiają za samodoskonaleniem jest ogrom satysfakcji, jaką otrzymujemy w przypadku zwiększania swoich kwalifikacji. Pewność siebie jest niezbędna, aby wyjść poza szereg i zacząć zajmować się dokładnie tym, czym chcemy. Kursy organizowane przez gsusg.pl, pozwalają zwiększać zasób wiedzy i poszerzać swoje umiejętności. Ponadto, dają możliwości dalszego rozwoju. Nie warto zamykać się na oklepane stereotypy. Trzeba piąć się w górę i spełniać swoje ambicje w największym stopniu. Jeśli krok po kroku będziesz starał się robić postępy, to w końcu dojdziesz do takiej perfekcji, która pozwoli Ci opanować upragnione umiejętności. Wszelkie ograniczenia występują tylko w naszej głowie. Cała reszta jest możliwa do zrealizowania. Korzystając ze szkoleń dostępnych na https://gsusg.pl zyskasz nie tylko możliwość samodoskonalenia się, ale również szanse na osiągnięcie sukcesów. Nieustanne zwiększanie swojej wiedzy i podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest niesamowicie ważne w życiu każdego człowieka.

Moda na zdrowie

0
Moda na zdrowie

Ogromna ilość występujących chorób sprawia, że społeczeństwo coraz bardziej zaczyna interesować się swoim zdrowiem. Zaczynamy zwracać uwagę na to, co jemy i jak żyjemy, ponieważ powoli dociera do nas, że jednym z głównych powodów powstałych chorób jest zaniedbanie. Dodatkowo liczne badania i obserwacje, których możemy dokonywać sami dowodzą, że zdrowy i aktywny tryb życia może zapewnić nam długowieczność. Istotnym faktem jest również to, że częściej zaczynamy korzystać z pomocy lekarzy, a przede wszystkim z oferowanych badań. W nasze życie zaczyna wkradać się pewna systematyczność, zwłaszcza jeśli dochodzimy już do takiego wieku, w którym zdajemy sobie sprawę z tego, jak kruche jest życie.

Dokonując wyboru placówki, w której chcemy wykonać badania większość z nas patrzy na dostępność oferowanych usług. Im większy wybór, tym większa szansa na skorzystanie właśnie tej placówki. https://gzmedica.pl/ posiada bardzo bogatą ofertę usług medycznych, skierowaną zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci.

Dbaj o zdrowie

Z troski o siebie i swoich najbliższych, każdy z nas powinien korzystać z systematycznych badań kontrolnych. To podstawa, aby w odpowiednim momencie wykryć wszelkie nieprawidłowości występujące w organizmie. Centrum medyczne Medica posiada ogromną ilość poradni, z których może skorzystać każdy z nas. Ponadto, w ich szeregach znajduje się zespół doświadczonych lekarzy, którzy z ogromnym zaangażowaniem i otwartym sercem traktują każdego pacjenta. Komfort pacjentów podczas leczenia jest najważniejszą wartością dla każdej osoby z personelu, dzięki czemu atmosfera tam panująca zachęca do dalszych wizyt.

Jeśli szukasz sprawdzonej placówki, która posiada bogatą ofertę świadczonych usług i wie, jak skutecznie podejść do każdego pacjenta, to koniecznie zapoznaj się z działaniami centrum  Gzmedica.pl. To doskonałe miejsce, z którego skorzystało już szerokie grono zadowolonych pacjentów. Postaw na swoje zdrowie, bo to najważniejsze co otrzymaliśmy w tym życiu.

Sprzęt, który ułatwia poruszanie się: laski, rolatory i balkoniki ortopedyczne

0
Sprzęt, który ułatwia poruszanie się: laski, rolatory i balkoniki ortopedyczne

Pogarszająca się wraz z wiekiem sprawność ruchowa bardzo często wymaga stosowania sprzętów ortopedycznych ułatwiających chód. Stają się one wręcz niezbędne, gdy możliwość samodzielnego poruszania się zostanie dodatkowo utrudniona na skutek kontuzji bądź urazu, na które seniorzy narażeni są w stopniu szczególnym. Z pomocą przychodzą akcesoria medyczne w postaci lasek, balkoników oraz rolatorów.

Jak wybrać laskę ortopedyczną dla seniora?

Laski świetnie sprawdzają się w przypadku osób z problemami utrzymaniem równowagi lub, przykładowo, po operacji biodra, kiedy większego podtrzymania wymaga jedna część ciała.

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, kupując laskę dla osoby starszej, jest jej wysokość. Powinna zostać tak dopasowana, by użytkownik podczas chodzenia swobodnie utrzymywał pionową postawę ciała.

Aby dobrać odpowiedni model, zmierzmy odległość pomiędzy nadgarstkiem seniora (ręka podczas wykonywania pomiarów powinna być ugięta maksymalnie pod kątem 30 stopni) a podłożem.

Upewnijmy się także, że rękojeść laski ortopedycznej zapewnia optymalne podparcie i prawidłowo dopasowuje się do dłoni. Ważna jest również obecność antypoślizgowych elementów. Kwestią drugorzędną jest materiał wykonania. Do dyspozycji mamy m.in. laski drewniane bądź aluminiowe.

Balkoniki dla osób starszych i niepełnosprawnych

Kolejną mechaniczną pomoc w samodzielnym poruszaniu się stanowią balkoniki. Dla niepełnosprawnych i seniorów są stabilną podpórką rehabilitacyjną, z której warto skorzystać, gdy osłabieniu uległa siła mięśni rąk i nóg. Zaopatrzone w dwa lub cztery kółka, pozwalają pokonywać dłuższe dystanse, stwarzając o wiele lepszą okazję do aktywności ruchowej niż wózki inwalidzkie.

Wyróżniamy chroniące przed upadkiem balkoniki ortopedyczne sztywne, wymagające delikatnego uniesienia przy każdym kroku, dostosowujące się do pozycji ciała balkoniki kroczące, angażujące kończyny górne, dolne i mięśnie tułowia, oraz przeznaczone dla osób aktywnych rehabilitacyjne balkoniki na kółkach, których nie trzeba unosić. Te ostatnie to dobre rozwiązanie dla pacjentów bez problemów z utrzymaniem równowagi, którym zależy na dynamicznym przemieszczaniu się.

Rolator do chodzenia

Rolator do chodzenia – co to jest?

Balkoniki dla chorych występują także w formie rolatora, czyli sprzętu wyposażonego w kółka, a często także w siedzisko i koszyk. Dodatkowe akcesoria ułatwiają przewożenie zakupów, a w razie potrzeby – w kolejce sklepowej bądź poczekalni – czynią z niego wygodny fotel.

Rolatory posiadają funkcję hamowania, dzięki czemu chodzik nie nabiera nadmiernej prędkości i łatwiej nad nim zapanować. Zwykle mają trzy duże koła, choć w sklepie medycznym znajdziemy także rolator dwukołowy. Poznaj ofertę Brandvital na balkoniki, kule oraz rolatory dla osób niepełnosprawnych na https://www.brandvital.eu/produkty-medyczne/balkoniki-i-kule/.

Rolatory i balkoniki na NFZ

Chodziki – balkoniki dla niepełnosprawnych i rolatory – można nabyć, korzystając z dofinansowania z Narodowego Funduszu zdrowia. W związku z tym, że cena sprzętu medycznego tego typu może przekraczać możliwości finansowe emerytów i rencistów, skorzystanie z refundacji staje się nieodzowne.

Warto pamiętać także o możliwości wypożyczenia balkoników i podpórek rehabilitacyjnych. Wynajem może być dobrym rozwiązaniem, kiedy chodzik jest potrzebny jedynie na pewien czas.

Szczoteczka elektryczna czy manualna? Wady i zalety użytkowania

0
Szczoteczka elektryczna czy manualna? Wady i zalety użytkowania

Od kiedy na rynku pojawiły się szczoteczki elektryczne, trwa nieustanna debata na temat ich wyższości nad szczoteczkami manualnymi. Planując zakup nowej szczoteczki, warto nieco bliżej przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań. Dlatego przygotowaliśmy praktyczne zestawienie, z którego dowiecie się, jakie korzyści przynosi użytkowanie szczoteczki elektrycznej oraz jakie korzyści oferuje użytkowanie szczoteczki manualnej.

Szczoteczka elektryczna

Do głównych zalet szczoteczki elektrycznej należy przede wszystkim jej dokładność. Dzięki temu, że wykonuje więcej ruchów w ciągu minuty, potrafi dużo bardziej efektywnie usuwać płytkę nazębną. Wiele modeli posiada również czujnik siły nacisku, który umożliwia nam zachowanie optymalnego docisku szczoteczki do powierzchni zęba.

Do istotnych zalet szczoteczki elektrycznej należy jej wielozadaniowość. Możliwość stosowania wymiennych końcówek oznacza, że dla całej rodziny możemy kupić jedną szczoteczkę i po prostu wymieniać końcówki w zależności od potrzeb każdego użytkownika. Dzięki temu znacznie spadają koszty zakupu.

Prosta obsługa szczoteczki elektrycznej sprawia, że jej użytkowanie nie sprawi problemów zarówno dzieciom, jak i osobom niepełnosprawnym.

W wielu modelach szczoteczek elektrycznych występuje specjalny zegar, który informuje nas po upływie 120 sekund. Myjąc zęby szczoteczką manualną, często nie pilnujemy czasu, w efekcie czego myjemy zęby zbyt krótko, nie doczyszczając ich, lub zbyt długo, podrażniając dziąsła.

Skoro mowa o dziąsłach to warto zauważyć, że szczoteczka elektryczna masuje dziąsła co bardzo korzystnie wpływa na stan przyzębia.

Do najpoważniejszych wad szczoteczki elektrycznej możemy zaliczyć możliwość uszkodzenia płytki nazębnej. Dzieje się tak w przypadku zbyt mocnego dociskania włosia do powierzchni zęba. Na szczęście wiele modeli posiada już specjalny czujnik siły docisku, o którym wspominaliśmy wcześniej. Za pewną wadę szczoteczki elektrycznej można uznać jej cenę. Jest ona wyższa aniżeli w przypadku szczoteczki manualnej. Ponadto każda opcja wykraczająca poza standard wiąże się z wyższą ceną.

Szczoteczka elektryczna jest niestety uzależniona od prądu. Jeżeli wyjeżdżamy w miejsce, w którym będziemy pozbawieni możliwości naładowania szczoteczki, to może znacznie utrudnić korzystanie z niej.

Szczoteczka manualna

Dużą zaletą szczoteczki manualnej jest jej niska cena. Dobrej jakości szczoteczkę możemy kupić już za kilka lub kilkanaście złotych. Ponadto w każdym sklepie czy na stacji benzynowej są dostępne tzw. jednorazówki, które będą dla nas zbawieniem, jeśli zapomnimy zabrać szczoteczki w dalszą podróż. Nowoczesne szczoteczki manualne są wyposażone w dodatkowe nakładki, które pozwalają na czyszczenie języka lub dodatkowy masaż dziąseł. No i oczywiście szczoteczka manualna będzie działać niezależnie od tego, czy w danej chwili mamy dostęp do prądu. Mycie zębów szczoteczką manualną jest szczególnie zalecane dla najmłodszych. Pozwala to wypracować odpowiednią płynność ruchów w trakcie szczotkowania.

Za największą wadę szczoteczki manualnej uważa się fakt, że nie oczyszcza ona przestrzeni międzyzębowych równie efektywnie, jak szczoteczka elektryczna. Skuteczność szczoteczki manualnej jest dużo niższa od jej elektrycznego odpowiednika. Szczególnie przy nieumiejętnym szczotkowaniu.

Obok regularnej higieny jamy ustnej warto także odwiedzić centrum stomatologiczne morzeusmiechu.pl, w którym można uzyskać nie tylko kompleksową pomoc stomatologiczną, ale także szereg wskazówek dotyczących zasad higieny jamy ustnej.

Profesjonalna rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego

0
Profesjonalna rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego

Niestety, jest stosunkowo dużo Polek i Polaków, którzy mają tego typu właśnie kontuzje… Oczywiście, należy korzystać z tego, że branża medyczna naprawdę bardzo mocno poszła do przodu. W związku z tym nawet poważne dolegliwości mogą być szybko oraz efektywnie leczone.

Rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego Was interesuje w tym momencie? Macie takie właśnie problemy zdrowotne? Czym charakteryzuje się ta kontuzja? Jak długo należy dochodzić do siebie, aby zapomnieć o wszystkich objawach? Artroskopia stawu kolanowego to zabieg, który charakteryzuje się dwoma niewielkimi nacięciami na kolanie. Przez jeden z nich lekarz przeprowadza kamerę, a także ocenia stan konkretnego stawu. Długi otwór służy natomiast do wprowadzenia narzędzia. Po co się go robi? Trzeba zwrócić uwagę na aspekt, że jest to niezbędne, aby staw został oczyszczony. To również metoda służąca temu, aby doszło do naprawy mikrouszkodzenia. Artroskopia stawu kolanowego trwa mniej więcej pół godziny. Potem nie trzeba koniecznie leżeć w szpitalu, pacjenci mogą swobodnie wrócić do własnego domu lub mieszkania. Ogólnie przyjmuje się, że artroskopia stawu kolanowego to zabieg skuteczny oraz efektywny. Niemniej jednak warto zauważyć, że takie leczenie powinno być wspomagane leczeniem rehabilitacyjnym. Pamiętajcie, aby rehabilitacja została rozpoczęta najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Najlepiej zdecydować się na taki krok w ciągu jednego miesiąca po wykonaniu artroskopii.

Rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego powinna być wykonywana bez wątpienia przez fachowców z prawdziwego zdarzenia. Okazuje się, że można zdecydować się na nowoczesne formy, które są zdecydowanie bardziej skuteczne niż te całkowicie klasyczne. Rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego może być zatem efektywna i stosunkowo szybka. Dobrym wyborem jest tutaj bez wątpienia metoda ARPwave. Pochodzi ona ze Stanów Zjednoczonych. Codziennie korzystają z niej wybitni sportowcy. Okazuje się, że to również dobre rozwiązanie w przypadku tej konkretnej kontuzji. Jaka jest tutaj zasada działania? Metoda ARPwave stanowi połączenie stymulacji stawu kolanowego, ścięgien mięśni oraz wszystkich tkanek miękkich. Nie brakuje także właściwie dobranych ćwiczeń. Metoda ARPwave ma na celu zlikwidować kompensację. Dodatkowo przywraca prawidłową stabilizację kolana – na skutek tego można liczyć na o wiele szybszą regenerację oraz gojenie się tkanek. To również rozwiązanie, które uruchamia naturalny proces odbudowy obszaru, który został wcześniej niestety uszkodzony. Oczywiście, aby metoda ARPwave była skuteczna musi być przeprowadzona pod okiem dobrego fachowca, który będzie korzystał z odpowiedniego sprzętu. Jak długo to wszystko jednak istotnie trwa? Mniej więcej od 10 dni do około trzech tygodni – w zależności od stanu początkowego. W związku z tym zdecydowanie szybciej można dojść do pełnej sprawności – w porównaniu z klasycznymi metodami, prawda? To zatem bardzo ciekawa alternatywa.

Więcej o rehabilitacji po artroskopii stawu kolanowego: https://rehabilitacja-arpwave.pl/rehabilitacja-po-artroskopii-stawu-kolanowego-co-warto-o-tym-wiedziec

ZOBACZ TEŻ