Aparat słuchowy i czy łatwo się do niego przyzwyczaić

0
Aparat słuchowy

Ubytki słuchu mogą być czymś naprawdę uciążliwym dla człowieka. W końcu słuch jest jednym ze zmysłów, które pozwalają nam przeprowadzać procesy poznawcze. Słuch jest jednym z kryteriów komunikacyjnych, a dzięki niemu możemy słyszeć wszelkie dźwięki dochodzące z otoczenia, rozmowy, hałaśliwe ulice, śpiew ptaków. Jego siła jest niesamowita, choć nie każdy jest tego świadom, przez co zapomina o tym, aby dbać o niego, unikać dużych i długotrwałych hałasów, przeprowadzać odpowiednią pielęgnację uszu, które przecież są narządem słuchu. Kiedy już jednak dojdzie do trwałych uszkodzeń słuchu, bądź najzwyczajniej w świecie jest się nimi obciążonym od dnia narodzin, istnieją sposoby, dzięki którym można poprawić jakość i komfort słyszenia. Jednym z nich są oczywiście aparaty słuchowe. Są one urządzeniem, które ułatwiło życie wielu osobom, zarówno tym najmłodszym, jak i najstarszym. Jeśli jest to dla Ciebie coś nowego, z czym będziesz musiał się zmierzyć, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak przyzwyczaić się do aparatu słuchowego? Oraz czy jest to łatwe?

Jak wyglądają początki?

Początki mogą być ciężkie dla osoby, która musi zacząć nosić aparat słuchowy. Jednak kiedy już przejdzie się przez te najgorsze etapy, użytkowanie stanie się proste, a życie z aparatem słuchowym będzie znacznie bardziej komfortowe, niżeli było wcześniej. Jeżeli mierzysz się z ubytkiem słuchu, dźwięki, które do Ciebie dochodzą, są najpewniej przytłumione, a stopień tego zależy od stopnia w jakim ubytek słuchu Cię dotyka. Gdy już założysz aparat, początkowe wrażenie nie muszą być przyjemne, dźwięki mogą Ci się wydawać być zbyt głośnymi, uciążliwymi. Wszystko co dotychczas znasz, może teraz brzmieć dla Ciebie znacznie inaczej. Przyzwyczajanie się to nie jest jedynie kwestia doznań słuchowych, dodatkowo trzeba oswoić się z nim fizycznie, gdyż może być od odczuwalny. Hałasy w tle przez jakimś czas mogą być dla Ciebie wyjątkowo uporczywe, ale z czasem przestaną być na tyle słyszalne, żeby sprawiało Ci to problem.

Pierwsze kroki

Chyba najważniejszą zasadą jest w tym przypadku to, aby dać sobie czas na to, żeby się przyzwyczaić. To nic dziwnego, że jakieś ciało obce w Twoim uchu, jest dla Ciebie niekomfortowe. W pewnym momencie Twój mózg zacznie ignorować zarówno dźwięki z tła, jak i sam aparat, względem fizycznym. Pamiętaj, aby zapytać Twojego protetyka, jak dokładnie zakładać i ściągać urządzenie, może to znacznie ułatwić cały proces. Ważnym jest, abyś wiedział, jak się za to wziąć. Dodatkowo pamiętaj, jak ważne będzie czyszczenie, musi się ono odbywać regularnie, z wszelką dokładnością. Nie rzucaj się na głęboką wodę, początkowo spróbuj przyzwyczaić się do dźwięków, które będą słyszalne w Twoim domu, a dopiero potem wyjdź z nim poza niego.

Co dalej?

Kiedy już powoli zaczniesz oswajać się z obecnością aparatu słuchowego, zacznij stopniowo korzystać z niego podczas używania urządzeń technicznych, przykładowo podczas słuchania radia, czy też oglądania telewizji lub w trakcie rozmów telefonicznych. Ważnym jest, aby przyzwyczaić się do niego podczas rozmawiania z ludźmi. Zacznij od małej ilości rozmówców, jedna czy dwie osoby będą odpowiednie na pierwszy raz. Ostatnim etapem jest przyzwyczajanie się do głośnych dźwięków, które możesz napotkać w restauracjach, bądź też na ulicy. Każdy z kroków jest równie ważny do tego, aby sprawić, że korzystanie z aparatu stanie się szybko przyjemnie i komfortowe.

Ciąża – jak dbać o siebie?

Ciąża

Ciąża jest tym niesamowitym stanem, podczas którego kobieta nosi życie w swoim ciele. Te dziewięć miesięcy, to prawdopodobnie czas, w którym najbardziej nie można doczekać się końca. Nie tylko ze względu na to, że marzy się tylko o tym, żeby maluch w końcu wyszedł na świat, ale również przez wszelkiego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości, z którymi trzeba się mierzyć podczas bycia w ciąży. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna podczas tego wszystkiego jest higiena, gdyż ma wpływ nie tylko na matkę, ale również na rozwijający się w jej ciele płód. Nie chodzi tutaj tylko o zwykłą higienę, ale również o, można by rzec, higienę życia. Ważnym jest, aby w trakcie trwania całego procesu dbać o swoje zdrowie fizyczne, ale również fizyczne, jest to coś, co wpłynie pozytywnie zarówno na Ciebie, jak i na dziecko. Pamiętaj również, że ginekologia Warszawa odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości, które masz!

Życie poza ciążą

Wiele kobiet podczas ciąży rezygnuje z pracy oraz jakiegokolwiek podróżowania, a przecież siedząc dziewięć miesięcy w domu można oszaleć. Jeżeli lekarz, który prowadzi Twoją ciążę, nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, możesz kontynuować pracę do samego końca ciąży, oczywiście, jeśli nie jest to praca fizyczna! Wpłynie to pozytywnie na Twoje zdrowie psychiczne, jeśli tylko Twoja praca w żaden sposób go nie obciąża. Jeśli chodzi o podróżowanie, nie powinno ono być zbyt obciążające. Po pierwsze, w pewnym momencie powinnaś zrezygnować z prowadzenia samochodu, oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś nie zajmowała miejsca pasażera. Wszelkie podróże samolotem powinny być krótkie, długie loty w późniejszych miesiącach ciąży, mogą prowadzić nawet do przedwczesnego porodu, a dodatkowo stwarzają ryzyko poronienia. Jak już wybierasz odpowiednie miejsce, poczekaj z wymarzoną wycieczką na tropikalne wyspy do zakończenia ciąży. W miejscu urlopu nie powinno być zbyt gorąco.

Tryb życia

Oczywistym jest, że teraz tryb życia, jaki prowadzisz, powinien być jak najbardziej zdrowy, gdyż nie masz już wpływu tylko na siebie, ale również na drugą osobę. Po pierwsze, nie rezygnuj całkowicie z aktywności fizycznej, znajdziesz wiele świetnych ćwiczeń dla kobiet w ciąży, które mogą nawet ułatwić Ci poród. Oprócz tego, dobrym pomysłem będą spacery oraz pływanie. Jeżeli chodzi o dietę, w zasadzie nie powinna ona odbiegać od każdej innej normalnej diety. Ważnym jest, aby spełniać wszelkie zapotrzebowanie, witaminy i minerały są tutaj wyjątkowo ważne! Nie pochłaniaj jednak ogromnych ilości jedzenia, Twoja masa ciała nie powinna zwiększyć się o więcej niż 20% tej sprzed ciąży.

A przyjemności?

Warto zacząć tutaj od napisania, że spożywanie wszelkiego rodzaju używek, może bardzo negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży oraz na rozwijający się w ciele kobiety płód. Jeśli chodzi o ubrania, powinny być przede wszystkim wygodne, z dobrej jakości materiałów, naturalnych oraz przewiewnych. Gorące kąpiele należy sobie odpuścić na ten czas, a najlepszym pomysłem jest prysznic, zamiast uwielbianej przez wszystkich wanny. Kąpać należy się 1-2 razy dziennie, ze względu na wzmożoną potliwość oraz częste uczucie gorąca. A co ze współżyciem? Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli oboje partnerów odczuwają na to ochotę. Należy jednak pamiętać o odpowiednim nawilżeniu, gdyż suchość pochwy może powodować nieprzyjemne doznania.

Porowatość włosów a stosowanie olejków. Pomoc w wyborze odpowiedniego kosmetyku

0
Porowatość włosów a stosowanie olejków

Porowatość włosów to ważny parametr, który warto mieć na względzie w trakcie wyboru kosmetyków. Kluczowy jest pod tym względem wybór odżywki lub olejków, za pomocą których pragniesz poprawić kondycję włosów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat oraz podpowiadamy jakie grupy kosmetyków warto stosować, jeśli zależy Ci na ich dostosowaniu do potrzeb swoich włosów. 

Olejki do włosów – garść najważniejszych informacji 

Olejki zawierają w swoim składzie kwasy tłuszczowe, niezwykle pomocne substancje odżywcze, które wzbogacają włosy i wzmacniają ich strukturę. Cząsteczki kwasów tłuszczowych mogą mieć różny rozmiar, dlatego też należy dostosować je do kondycji i predyspozycji swoich włosów. Olejki można podzielić na dwie główne grupy – nasycone i nienasycone; te ostatnie dzielą się dodatkowo na jednonienasycone oraz wielonienasycone. Olejki, w których składzie przeważają kwasy nienasycone, mają dość duże cząsteczki, natomiast olejki z kwasami nasyconymi mają cząsteczki niewielkich rozmiarów. 

Ponadto olejki można podzielić według kryterium tempa ich wchłaniania. Pod tym względem wyróżnia się olejki szybko wchłaniające się, olejki o średnim tempie wchłaniania, a także olejki powoli lub nawet niewchłaniające się. 

Do włosów o niskiej porowatości polecane są przede wszystkim olejki, w których dominują kwasy nasycone. Najlepiej wypadają między innymi olejki mirystynowy, stearynowy, laurynowy, arachidowy, palmitynowy. Do włosów o średniej porowatości polecane są między innymi olejki z orzechów laskowych, migdałów, rzepakowy, arachidowy, awokado, arganowy, z pestek moreli, a także oliwa z oliwek. Do włosów o zwiększonej porowatości najlepiej wybierać olejki z pestek winogron, z orzechów włoskich, konopny, słonecznikowy, z pestek dyni, czarnuszki, lniany, makowy.

Olejek czy odżywka do włosów? 

Oprócz stosowania olejków na własną rękę masz także możliwość wyboru specjalnych odżywek dedykowanych do włosów o określonej porowatości. Polecamy pod tym względem korzystać z odżywek emolientowych, których rozbudowaną ofertę znajdziesz pod adresem https://www.ekobieca.pl/pol_m_WLOSY_Odzywki-do-wlosow_Odzywki-emolientowe-2362.html . Odżywki emolientowe zawierają w swoim składzie mieszanki olejków o cząsteczkach o określonej wielkości. Jest to duże ułatwienie, szczególnie jeśli do tej pory stosowałaś olejki na własną rękę, mieszając je ze zwykłymi odżywkami. 

Odżywki emolientowe należy stosować po dokładnym umyciu włosów, rozprowadzając na całej długości, od nasady po czubki. Warto pozostawić odżywkę na kilka minut, w czasie których kosmetyk uzupełni strukturę włosów, tworząc wokół nich ochronną warstwę. Odżywki emolientowe pomogą zatrzymać wodę wewnątrz włosa, przeciwdziałając ich wysychaniu, przetłuszczaniu się, klapnięciu lub innym niepożądanym zachowaniom. 

Następnie, należy odżywkę spłukać oraz wysuszyć włosy lub poczekać, aż woda samoczynnie odparuje. Nie zaleca się nakładania jakichkolwiek dalszych kosmetyków po zastosowaniu odżywki emolientowe. Przyczyna jest prosta – odżywka będzie utrudniać ich wchłanianie, dlatego powinna być stosowana jako ostatni kosmetyk, który nakładasz na włosy.

Sekret zdrowych i pięknych włosów

0
Zdrowe i piękne włosy

Kobiety poświęcają mnóstwo czasu na dbanie o swoją urodę. Poczucie bycia piękną i zadbaną przede wszystkim poprawia ich humor, ale też podnosi poczucie własnej wartości. Pewne elementy dbania o urodę wiążą się bezpośrednio z dbaniem o zdrowie. Bo żadna figura, cera czy włosy nie będą tak piękne jak te, które są po prostu zdrowe.

Choroba nie wybiera. Skorzystaj z konsultacji medycznej online!

0
zwolnienie l4 online

Niestety, każda pracująca osoba, w jakiejkolwiek branży by to nie było, wie co to znaczy, wstać pewnego poranka i nie móc kompletnie przez chorobę wziąć się w garść. Choroba pochłania cały czas organizm i umysł i nie jesteśmy w stanie wtedy pracować, myśleć, normalnie funkcjonować. Nie można też narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo, dlatego pozostanie wtedy w domu to najlepsze rozwiązanie.

Odzieżowe prezenty na osiemnastkę — 5 niebanalnych pomysłów

0
Odzieżowe prezenty na osiemnastkę

Szukasz prezentu dla dziewczyny kończącej wkrótce osiemnaście lat? Jeśli jej ogromną pasją jest moda, to strzałem w dziesiątkę może okazać się upominek w postaci wymarzonych, ekskluzywnych czy też modnych ubrań. Wybór jest naprawdę spory, dlatego warto poznać nieco preferencje jubilatki. Dowiedz się, jakie elementy garderoby mogą sprawdzić się w roli prezentu z okazji osiemnastych urodzin.

Wymarzona sukienka

To propozycja dla osób, które dobrze znają jubilatkę i jej odzieżowe marzenia. Przykładowo ja dostałam na 18 urodziny sukienkę z SoItalian.pl, która już dawno przyciągnęła moją uwagę, ale szkoda było mi uszczuplać moje oszczędności. Jeśli twoja córka, dziewczyna czy też siostra również ma upatrzoną kreację w ulubionym sklepie, to warto zaskoczyć ją w ramach urodzinowego prezentu. Nie chodzi bowiem jedynie o dostanie wymarzonego ubrania, ale także o fakt zwrócenia uwagi na potrzeby nastolatki. W ustaleniu odpowiedniego rozmiaru mogą pomóc inne sukienki z szafy dziewczyny.

Elegancki szal

Młodej damie do gustu może przypaść upominek w postaci eleganckiego szala. Na osiemnaste urodziny warto wybrać produkt z wysokogatunkowej tkaniny. W ten sposób jubilatka naprawdę poczuje się niczym dorosła kobieta, która ma w swojej szafie ekskluzywne dodatki. Pierwszy szal z nutą luksusu na pewno zostanie zapamiętany na długo i zawsze będzie budzić przyjemne wspomnienia. Co więcej, ze względu na wysoką jakość może przetrwać naprawdę wiele lat. Jest to też jeden z tych dodatków, po które kobieta może sięgnąć nawet wtedy, gdy zmienią się jej waga i sylwetka.

Młodzieżowa bluza

Nie wszystkie prezenty na osiemnaste urodziny muszą mieć bardzo ponadczasowy charakter. Jeśli jubilatka uwielbia nosić bluzy i od dawna marzy o konkretnym modelu, to zdecydowanie warto spełnić jej marzenia. W sklepie online So Italian nie brakuje oryginalnych i modnych bluz, po które sięgają także nieco starsze kobiety. Taki element garderoby jest praktyczny i może towarzyszyć jubilatce podczas wielu ważnych momentów jej młodości np. pierwszego wyjazdu nad morze bez rodziców czy też koncertu ulubionego zespołu.

Skórzana ramoneska

Oszczędności kilkunastoletniej dziewczyny mogą nie wystarczyć na zakup ramoneski z prawdziwej skóry. Jeśli jubilatka jest fanką tych kultowych kurtek, to z pewnością ucieszy ją widok wymarzonego modelu zapakowanego w elegancki papier czy też gustowną torebkę. Szeroki uśmiech na twarzy może przynieść też ramoneska z ekoskóry bądź zamszu, jeśli to właśnie taka kurtka znajdowała się na liście jej odzieżowych życzeń.

Gustowne rękawiczki

W polskim klimacie rękawiczki są nieodzownym elementem damskiej garderoby. Z tego powodu dość często pojawiają się na liście popularnych prezentów dla kobiet. Osiemnaste urodziny wymagają oczywiście dość efektownego prezentu, dlatego rękawiczki dla jubilatki powinny być wykonane z wysokiej jakości skóry czy też pochodzić ze sklepu znanej marki. Taki upominek może posłużyć wiele lat i przypominać o osobie, która go podarowała.

Zdrowie – co robić, aby go zbyt szybko nie stracić

0
Zdrowie

Łatwo jest popełnić błąd, który skończy się dla nas źle – wszyscy dobrze o tym wiemy. Na co dzień jednak nie chcemy pamiętać o tym, że nasze wybory mają ogromne znaczenie – i to także te wybory, które pozornie wydają się być mało istotne. Odwołanie pojedynczej wizyty u lekarza, fast-food zamiast domowego obiadu, jeden drink, kilka papierosów na imprezie ze znajomymi. Wydaje nam się, że nic z tych rzeczy nam przecież jakoś bardzo nie zaszkodzi – to niemożliwe. Prawda jest jednak inna.

Dlaczego warto zainwestować w schodołaz?

0
schodołaz

Osoby z niepełnosprawnościami chcą uczestniczyć w życiu publicznym, pracować i funkcjonować tak samo jak osoby w pełni zdrowe. Takie zachowanie z ich strony nie powinno nikogo dziwić, gdyż niepełnosprawność fizyczna nie przeszkadza w podjęciu pracy umysłowej w biurze, na uczelni wyższej oraz w wielu innych miejscach. Dodatkowo coraz więcej firm myśli o zatrudnieniu pracownika z niepełnosprawnością w celu korzystania z jego doradztwa w zakresie wspierania klientów o podobnych potrzebach. Przeszkodą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich są jednak bariery architektoniczne w postaci schodów. Z pomocą przychodzą tu schodołazy.

  1. Czym są schodołazy dla niepełnosprawnych?
  2. Jakie są zalety schodołazów?

Schodołazy są przeznaczone do wspierania osób z niepełnosprawnościami, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Dotyczy to zarówno dorosłych i dzieci po wypadkach komunikacyjnych, jak i cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie rozsiane i podobne schorzenia. Dzięki schodołazom życie opiekunów osób niepełnosprawnych również staje się łatwiejsze. Sprawdź, co to za urządzenia i dlaczego warto z nich korzystać.

Czym są schodołazy dla niepełnosprawnych?

Schodołazy gąsienicowe i kroczące to urządzenia, które umożliwiają przemieszczanie się na wózku inwalidzkim po schodach w sposób bezpieczny. Wózek jest montowany do schodołaza, który bez użycia siły i skomplikowanej obsługi osób trzecich, transportuje wózek z osobą niepełnosprawną w dół lub w górę. Dzięki temu rozwiązuje się problemy z samodzielnym przemieszczaniem się mieszkańców kamienic i starych bloków bez windy, w których mieszkają lokatorzy z niepełnosprawnościami.

Schodołazy mogą być używane również w budynkach publicznych. Wykorzystuje się je w urzędach, przychodniach lekarskich, szpitalach, domach spokojnej starości i w innych instytucjach, które są nieprzystosowane do specjalnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Bariery architektoniczne w budynkach użyteczności publicznej przestają być dzięki temu problemem.

Zapoznaj się z ofertą nowoczesnych schodołazów gąsienicowych i kroczących na https://www.prolifter.pl/schodolazy-dla-osob-niepelnosprawnych-c-2.html

Jakie są zalety schodołazów?

Główną zaletą schodołazów jest ich niewielki rozmiar i możliwość użytkowania wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zamontowanie windy. Schodołaz bezpiecznie sprowadza wózki inwalidzkie po krętych i stromych schodach, zapewniając jednocześnie komfort osobie niepełnosprawnej. Dzięki temu żadna bariera architektoniczna nie stanowi przeszkody dla osób z niepełnosprawnością, wymagających rozwiązań ułatwiających poruszanie się.

Witrektomia oka – operacja siatkówki i ciała szklistego

0
Witrektomia oka - operacja siatkówki i ciała szklistego

Oko jest organem wyjątkowo skomplikowanym pod kątem jego budowy oraz sposobu funkcjonowania. Mimo to, rozwój medycyny pozwala z roku na rok na przeprowadzenie coraz bardziej zaawansowanych ingerencji w strukturę oka, pozwalających podnieść sprawność narządu zmysłu. Dla wielu pacjentów okulistyki, witrektomia oka to zabieg ostatniej szansy, który pozwala im uratować ten najcenniejszy zmysł. Poniżej skupiamy się na zabiegu witrektomii okra oraz udzielamy informacji związanych z jego przeprowadzeniem.

Witrektomia – w leczeniu chorób ciała szklistego, siatkówki i gałki ocznej 

Gałka oczna jest nie tylko wyjątkowo wrażliwym organem, ale również trudno dostępnym dla potrzeb chirurgii. Do niedawna jeszcze, przeprowadzenie niektórych zabiegów było po prostu niemożliwe. Szczególnie jeśli dotyczyły one tylnego odcinka oka, wypełnionego ciałem szklistym, w którym fale świetlne zostają przemienione na impuls nerwowy. Ze względu na sposób budowy oka oraz utrudniony dostęp do jego wnętrza, na możliwość przeprowadzenia niektórych zabiegów trzeba było poczekać. 

Obecnie, sytuacja wygląda o wiele korzystniej. Do nowoczesnych zabiegów na gałce ocznej zaliczana jest właśnie witrektomia, stosowana w leczeniu różnych chorób oraz niedyspozycji. Witrektomia może być wykonana na różnych strukturach szklistkowo-siatkówkowych. Sam zabieg polega na wycięciu wybranego fragmentu galaretowatej struktury (ulokowanej w tylnej części gałki ocznej, między siatkówką a soczewką). Dzięki temu możliwe jest uzyskanie przejrzystego obrazu. 

Witrektomia oka – w leczeniu chorób oczu 

Jakie choroby można wyleczyć, stosując witrektomię oka? Przede wszystkim zabieg ten jest zalecany w przypadku intensywnych stanów zapalnych wnętrza oka. Jeśli nie ustępują one, pomimo podjętego dotychczas sposobu leczenia, wówczas witrektomia może okazać się słusznym wyborem. Także leczenie tak zwanych „gęstych mętów” może być prowadzone za pomocą witrektomii. 

Krwotoki do wnętrza gałki ocznej, które nie wchłaniają się samodzielnie, również można usunąć za pomocą witrektomii oka. Najczęściej dotyczy to krwotoków powstających po urazach fizycznych, krwotoków anemicznych oraz cukrzycowych.

Jeśli ciało obce wniknęło do wewnątrz gałki ocznej – na przykład na skutek otrzymanego urazu – wówczas jego usunięcie może wymagać zastosowania witrektomii oka. Także różne uszkodzenia w obrębie soczewki – na przykład jej zwichnięcie w kierunku ciała szklistego – może być skutecznie leczone w ten sposób. Warto przy tym podkreślić, że witrektomia może dotyczyć zarówno urazów wynikających z soczewki własnej, jak i sztucznej.

Różne choroby siatkówki również kwalifikują się do leczenia witrektomią oka. Wymienić należy przede wszystkim odwarstwienie siatkówki, zaburzone zrosty pomiędzy siatkówką oraz ciałem szklistym, występowanie marszczących błon podsiatkówkowych (zniekształcających obraz lub uniemożliwiających widzenie), występowanie nadmiernie powiększonych otworów w plamce (utrudniających widzenie). 

Wymienione jednostki chorobowe wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań chirurgicznych, dla uzyskania pożądanego efektu. Pod tym względem witrektomia oka odznacza się wysokim poziomem skuteczności w leczeniu, a często także przeciwdziała nawrotom chorób.

Porady po zabiegu powiększania ust – co można, a czego nie można robić?

0
Powiększanie ust

Wstrzykiwanie naturalnych substancji do mięśni jest popularnym sposobem na zmianę wyglądu, konturu ust. Efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu, a sam proces nie jest bolesny. Nowoczesne metody wstrzykiwania preparatu pozwalają na uniknięcie urazu tkanek miękkich i zmniejszenie obrzęku.

ZOBACZ TEŻ