Rehabilitacja kolana po kontuzji na stoku

0
Rehabilitacja kolana po kontuzji na stoku.

Kontuzje więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL) są najbardziej powszechne wśród narciarzy zjazdowych, stanowiąc około 15% wszystkich urazów. Z uwagi na odmienne leczenie, rehabilitacja ACL i MCL przebiega nieco inaczej.

Co powinniście wiedzieć o wzdęciach

0
Co powinniście wiedzieć o wzdęciach

Najprostszą definicją tego pojęcia jest subiektywne wrażenie powiększenia objętości jelit, najczęściej związane ze zwiększoną ilością gazów. Towarzyszy temu uczucie dyskomfortu oraz ból.

Rola profesjonalnej aparatury medycznej w diagnostyce nadciśnienia

0
Rola profesjonalnej aparatury medycznej w diagnostyce nadciśnienia

Diagnostyka nadciśnienia to ważny etap w życiu pacjentów, u których wykrywa się pewne nieprawidłowości. Dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu można dobrać odpowiednie leki i zapobiec rozwojowi choroby. Warto o tym pamiętać i dbać o jakość sprzętu oferowanego pacjentom – dzięki temu będą oni mogli być pewni diagnozy.

Diagnostyka nadciśnienia: stosowane sprzęty

Podstawowym urządzeniem, które pozwala na zdiagnozowanie nadciśnienia jest oczywiście holter. To maszyna mierząca ciśnienie w cyklu całodobowym. Holter podłącza się do pacjenta za pomocą elektrod rozmieszczonych na klatce piersiowej. Następnie badany powinien wykonywać swoje codzienne czynności – iść do pracy, wykonywać aktywność fizyczną (jeśli robił to do tej pory), spotykać się ze znajomymi itd. Holter przez cały dzień będzie monitorował ciśnienie i wykrywał nieprawidłowości. Po zakończeniu badania pacjent powinien spotkać się z lekarzem, który przedstawi efekty pracy holtera i zadecyduje o ewentualnym dalszym leczeniu farmakologicznym. Holter ciśnienia Aspel posiada zasilanie bateryjne, dlatego można go spokojnie używać przez cały dzień bez konieczności podładowywania. To gwarantuje, że wyniki nie będą zafałszowane i nie trzeba będzie powtarzać badania.

Przed badaniem holterem, lekarz powinien sprawdzić ciśnienie pacjenta za pomocą ciśnieniomierza. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że takie badanie może nie być miarodajne – niektórzy pacjenci na widok lekarza doznają stresu i wówczas ciśnienie automatycznie wzrasta. W takiej sytuacji badanie holterem Aspel będzie o wiele lepszym rozwiązaniem – pacjent w warunkach domowych uniknie niepotrzebnego stresu.

Diagnostyka nadciśnienia obejmuje również wywiad lekarski. Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o swoim stylu życia. Mowa tu o diecie, ewentualnych używkach (alkohol, papierosy), przyjmowanych lekach i nietypowych objawach, które mogą sugerować powstanie nadciśnienia tętniczego.

Holter – na co zwrócić uwagę?

Po czym poznać dobry jakościowo holter? Przede wszystkim takie urządzenie powinno być lekkie i wygodne w użytkowaniu. Holter nie może przeszkadzać w codziennych czynnościach, w zasadzie powinien być w ogóle niezauważalny przez pacjenta. Dzięki temu nie będzie  myślał nad pomiarami ciśnienia – dokonają się one automatycznie, co zwiększy miarodajność samego wyniku. Myślenie o badaniu może niekorzystnie wpływać na efekty. Holter powinien być również maksymalnie precyzyjny. Wskazane jest, by dało się go podłączyć do komputera – dzięki temu lekarz będzie mógł zapisać wyniki i porównać je z późniejszymi badaniami już po włączeniu leczenia farmakologicznego. Holter Aspel posiada też bardzo wygodny wyświetlacz znakowy LCD, który umożliwia bezpośredni odczyt ostatniego badania. Cechuje go też duża pojemność, która pozwala na swobodne zapisywanie całego, dwudziestoczterogodzinnego cyklu pomiarów.

Po czym poznać profesjonalną aparaturę medyczną? Po tym, czy można jej używać do przeprowadzania badań naukowych. Mamy dobre wieści – wspomniany już rejestrator ASPEL spełnia kryteria dokładności pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, co czyni go odpowiednim sprzętem do testów naukowych. Tym samym może być śmiało używany do przeprowadzania profesjonalnych badań diagnostycznych u pacjentów z podejrzeniem nadciśnienia i innych zaburzeń.

Diagnostyka nadciśnienia: co musisz wiedzieć?

Szczegółowa diagnostyka obejmuje nie tylko kwestie związane z dolegliwościami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Nadciśnienie może też objawiać się poprzez nieprzyjemności związane z układem moczowo-płciowym. Panowie mogą mieć zwiększone problemy z potencją, a u pań pojawia się niemożność osiągnięcia orgazmu oraz spadek libido. Diagnostyka nadciśnienia pozwoli na dopasowanie odpowiedniego leczenia, które przywróci pacjentom satysfakcję z życia seksualnego.

Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał we współpracy z właścicielem sklepu medycznego Kredos.

Kiedy należy udać się do kardiologa?

0
Kiedy należy udać się do kardiologa?

Dział medycyny zajmujący się chorobami i wadami układu sercowo-naczyniowego to Kardiologia.

Kardiolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń serca, aorty i całego układu krążenia tzw. chorób sercowo-naczyniowych. W praktyce kardiologicznej często korzysta się z doświadczeń wielu dziedzin medycyny, pozornie niezwiązanych z sercem takich jak neurologia, pulmonologia, angiologia i wprowadzona w Polsce w 2006 r jako specjalność medyczna hipertensjologia.

Serce jako szczególny narząd  „od zawsze” wzbudzało zainteresowanie lekarzy i zwykłych ludzi.

W wielu wierzeniach uważano go za siedlisko duszy źródło życia całego organizmu.

Szczególny wzrost znaczenia chorób układu sercowo-naczyniowego, związany ze znacznie wyższą liczbą zachorowań i większą śmiertelnością z ich powodu, wystąpił od  początku XX wieku. Wpływ miało wiele czynników głównie: zmiana sposobu, tempa i długości życia, żywienia itp.

W XX wieku w nastąpił szybki rozwój diagnostyki (zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/diagnostyka) i metod leczenia chorób układu krążenia. Wczesne wykrycie i nowoczesne metody leczenia znacznie ograniczyły śmiertelność i poprawiły komfort życia wielu pacjentów.

Jakie objawy sygnalizują  konieczność wizyty u Kardiologa?

Układ krążenia jest obecny w każdym miejscu naszego organizmu. W związku z tym objawów świadczących o jego dysfunkcji może być bardzo wiele. Ograniczmy się do najczęstszych.

Z układem krwionośnym wiąże się wiele chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca nowotwory. Typowe objawy chorób krążenia to: permanentne zmęczenie, kłopoty z trawieniem, poranny tępy ból z tyłu głowy, zawroty głowy, omdlenia, napadowe szybkie bicie serca, obrzęki nóg, sinienie warg, chrapanie i częste oddawanie moczu w nocy. Objawy świadczące o niewydolności krążenia mogą być spowodowane przez wiele przyczyn takich jak: choroba niedokrwienna,  nadciśnienie tętnicze, zawał, cukrzyca, kardiomiopatie, nieodpowiednie leki, alkohol, narkotyki, papierosy itd. W razie wystąpienia w/w objawów należy bezzwłocznie udać się do specjalisty kardiologa.

Diagnostyka i leczenie chorób układu krążenia

Diagnostyka i leczeniem chorób kardiologicznych zajmują się wyspecjalizowane ośrodki medyczne posiadające placówki w wielu miastach. Przykładowo Scanmed S.A. udziela pomocy kardiologicznej 22 świetnie wyposażonych ośrodkach medycznych w Polsce: https://scanmed.pl/specjalizacje/kardiologia

W procesie diagnostyki oprócz badania podmiotowego stosuje się wiele urządzeń pomiarowych pozwalających dokładnie określić stopień i zakres schorzenia takich jak: EKG spoczynkowe i wysiłkowe, echokardiografię, USG, Holter EKG i Holter ciśnieniowy, USG naczyń obwodowych oraz diagnostykę laboratoryjną.

W zależności od diagnozy, stopnia i zakresu schorzenia, Kardiolog ustala optymalną dla pacjenta metodę leczenia. Zakres leczenia w kardiologii jest szeroki począwszy od leczenia zachowawczego polegającego na odpowiednim trybie życia, zrównoważonej diecie, aktywności fizycznej wspartej przez optymalne środki farmakologiczne, aż po kardiologię inwazyjną. Wybór i zakres leczenia ustala, porozumieniu z pacjentem lekarz kardiolog. Kardiologia zachowawcza i interwencyjna są ściśle ze sobą powiązane i umożliwiają pacjentowi znaczącą poprawę komfortu życia

Napięciowy ból głowy – czy istnieją sposoby żeby mu zaradzić?

0
Napięciowy ból głowy – czy istnieją sposoby żeby mu zaradzić?

Napięciowy ból głowy charakteryzuje się tępym, uciskowym, rozlanym bólem, zazwyczaj zlokalizowanym obustronnie. Najczęściej trwa kilkadziesiąt minut. Są jednak przypadki bólu trwającego nawet do kilku dni. Cechuje się on miernym nasileniem, w związku z tym nie zaburza codziennego funkcjonowania, co odróżnia ten rodzaj bólu, od bólu migrenowego.

Bolące stawy po treningu – co może pomóc

0
Bolące stawy po treningu - co może pomóc

Po wysiłku fizycznym bolą Cię stawy? To zły znak, który wskazuje, że gdzieś popełniasz błąd. Co poprawić? Jakie działania wdrożyć do swojego treningu? Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z garścią porad przydatnych każdemu, kto ćwiczy siłowo.

Jak rzucić palenie? Praktyczne porady

0
Jak rzucić palenie

Czy wiesz, że w Polsce spośród osób palących, aż 80% chce rzucić nałóg? Niestety, nie wszystkim się to udaje, ponieważ jest to proces trudny i długotrwały, wymagający ogromnego samozaparcia oraz dobrych, sprawdzonych metod. Z poniższego artykułu dowiesz się kilku skutecznych sposobów, które warto wypróbować. Zapraszamy do lektury!

Jak wiadomo, papierosy mają w sobie mnóstwo szkodliwych substancji, które mogą powodować liczne choroby i przyczyniają się do pogorszenia kondycji fizycznej. Właśnie z tego powodu większość osób decyduje się na rzucenie palenia. Niektórzy są w stanie poradzić sobie z nałogiem samodzielnie, inni potrzebują pomocy. Jedną z form takiego wsparcia są m.in. leki i suplementy dla palących.

Szukaj motywacji na każdym kroku

Z rzucaniem palenia jest jak z chodzeniem na siłownię – potrzebna jest motywacja. Bez niej, a także bez silnego samozaparcia jest bardzo trudno. Jak więc sobie pomóc i znaleźć siłę? Na pewno masz wśród znajomych kogoś, kto również boryka się z tym nałogiem i próbuje z nim skończyć. Spróbujcie przejść przez to razem. W grupie będzie Wam raźniej. A może zaczniecie wspólnie ćwiczyć? To skutecznie odciągnie Was od palenia. Na pewno będzie Ci łatwiej niż w pojedynkę.

leki i suplementy dla palących.

Kontroluj się

Kiedy w pracy wszyscy idą na papierosa, ciężko się powstrzymać, żeby również nie zapalić. Staraj się jednak unikać sytuacji, w których mógłbyś być narażony na kontakt z nałogiem. Nie przebywaj w gronie palących i w miejscach, w których zwykle paliłeś. Zastanów się, jakie okoliczności sprawiały, że chciało Ci się sięgnąć po papierosa i również postaraj się ich unikać. Imprezy i alkohol? Często właśnie wtedy idziemy zapalić. Także podczas bardzo stresujących sytuacji nałóg daje o sobie znać. W takiej sytuacji trzeba zająć swoją uwagę czymś innym. Napij się zielonej herbaty lub melisy – to powinno Cię uspokoić.

Sięgnij po suplementy

Kiedy inne sposoby nie zdają egzaminu, nie bój się sięgnąć po suplementy wspomagające proces rzucania palenia. To nic złego, jeśli nie uda Ci się zrobić tego bez wsparcia leków. Preparaty dla palących są w pełni bezpieczne i oferuje je praktycznie każda apteka. Skorzystaj z pomocy farmaceutyków. Leki wspomagające rzucanie palenia mogą okazać się naprawdę pomocne. Nie zapomnij o tym, by podczas rzucania palenia dużo się ruszać, pić wodę i wysypiać się, a co najważniejsze – mieć dobre nastawienie. Takie połączenie to początek drogi do sukcesu. Nie martw się, jeśli zdarzy Ci się raz, czy dwa zapalić papierosa. Proces rzucania palenia nie jest łatwy, ale najważniejsze to nie poddawać się.

Rozpoznanie i leczenie bezsenności

0
Rozpoznanie i leczenie bezsenności

Według Światowej Organizacji Zdrowia prawie połowa populacji ludzkiej cierpi na zaburzenia snu popularnie nazywane bezsennością. Aktualnie jest już uważana za chorobę cywilizacyjną ze względu na wysoką powszechność. Nieleczona bezsenność może prowadzić do chronicznego zmęczenia, spadku nastroju, koncentracji, problemów z zapamiętywaniem, uczeniem się, pracą, a nawet do depresji. Dlatego nie należy bagatelizować problemów z zasypianiem i utrzymaniem snu.

Dlaczego sen jest tak ważny? Sen to stan niezbędny do regeneracji fizycznej i psychicznej organizmu. Ale sen jest przede wszystkim potrzebny dla prawidłowej pracy mózgu. Podczas jego trwania ośrodkowy układ nerwowy jest nieaktywny i regeneruje się. Jednak aby poczuć się wyspanym sen musi mieć odpowiednią długość aby wszystkie jego fazy miały miejsce. Stan NREM ang. Non Rapid Eyes Movement to stan głębokiego snu bez szybkiego ruchu gałek ocznych, na który składają się następujące fazy.
Na początku mamy krótki stan pół jawy; w ciągu tych kilku minut spada poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu oraz wzrost poziomu hormonu ułatwiającego zasypianie czyli melatoniny.
Kolejno w drugiej i trzeciej fazie snu następuje pogłębienie snu; spada ciśnienie krwi i temperatura ciała, zwalnia oddech, tracimy świadomość.
Czwarta faza jest najgłębsza i jest to czas intensywnej regeneracji mózgu, gdy jego aktywność jest ograniczona do minimum.
W trakcie snu stan NREM przeplata się ze stanem REM ang. Rapid Eyes Movement czyli stanem aktywnego snu z szybkim ruchem gałek ocznych. W tej fazie mózg intensywnie pracuje i ma miejsce tworzenie marzeń sennych. Faza REM to także czas porządkowania i segregowania informacji oraz danych zgromadzonych w ciągu dnia a także czas odbudowy neuroprzekaźników i receptorów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców zewnętrznych. Po zakończeniu fazy REM jest chwila wyciszenia i relaksu organizmu oraz mózgu aby rozpocząć kolejny cykl. Im bliżej końca spania tym stan REM coraz dłuższy, dlatego dużo łatwiej zapamiętać nam długie sny jakie mieliśmy zaraz przed przebudzeniem niż te z pierwszych faz REM.
Zatem sen odpowiada za chemiczną i fizyczną regenerację mózgu, porządkowanie informacji, zapamiętywanie tych najistotniejszych, ale też podświadomie pomaga nam rozwiązywać codzienne problemy. Nic dziwnego, że po źle przespanej nocy nie jesteśmy sobą.

Zaburzenia snu

Długość snu to indywidualna kwestia zależąca od trybu życia, aktywności fizycznej, pracy, wieku, pory roku. Dla osób starszych 5 godzin bywa wystarczające, dla osób dorosłych już 7 godzin, a dla niemowląt nawet kilkanaście godzin jest potrzebne do prawidłowego rozwoju i wypoczęcia.
2-3 dni bezsenności wywołanej stresem emocjonalnym, przejściowymi kłopotami prywatnymi, zmianą strefy czasowej, spaniem w innym miejscu niż własne łóżko bądź chorobą nie są powodem do większych zmartwień, pod warunkiem, że wszystko wróci do normy. Jednak jeżeli tygodniowo mamy 3-4 nieprzespane noce i taki stan zaobserwujemy przez miesiąc to mówimy już o bezsenności przewlekłej, którą powinniśmy leczyć.

Leczenie bezsenności należy rozpocząć od zidentyfikowania przyczyny tego problemu. Wyróżnia się bezsenność wynikającą z czynników zewnętrznych np: niewygodne łóżko, hałas, światło uliczne, złe nawyki przed snem. W tym przypadku warto spróbować usunąć czynniki negatywnie wpływające na komfort snu zamiast stosować leki nasenne. Co zrobić aby wspierać naturalny proces zasypiania?

Właściwa higiena snu:

 

 • Wydzielenie strefy przeznaczonej tylko na sen, czyli łóżka, które nie powinno służyć do oglądania TV, korzystania ze smartfona, czytania i jedzenia, a być strefą wyciszenia.
 • Unikanie drzemek w ciągu dnia sprawi, że senność przyjdzie o odpowiedniej porze.
 • Również regularny tryb życia, czyli kładzenie się spać i wstawanie o tej samej porze pomoże pozbyć się problemów z zasypianiem.
 • Przed snem warto wywietrzyć pomieszczenie i zadbać o odpowiednią temperaturę. Najlepiej jakby było to około 18 st. Celsjusza.
 • Komfort snu poprawi także odpowiednia wilgotność powietrza. Wystarczy powiesić mokry ręcznik na grzejniku lub postawić kilka doniczek z kwiatami i regularnie je podlewać.
 • Kolejna kwestia to dieta. Przed snem nie spożywajmy ciężkostrawnych posiłków i nie pijmy pobudzającej kawy, herbaty, coli i napoi energetycznych z kofeiną lub guaraną oraz nie zażywajmy pobudzających suplementów diety.
 • Jeżeli przeszkadza nam światło zainwestujmy w grubsze zasłony, rolety lub opaskę na oczy.
 • Natomiast docierający hałas możemy zmniejszyć stosując zatyczki do uszu.
 • Jeżeli nie czujemy senności możemy wyjść na odprężający spacer, zrobić sobie relaksującą kąpiel z olejkiem lawendowym lub wypić ziołową herbatę z melisy.

Drugi typ to bezsenność wewnątrzpochodna, czyli wynikająca z naszych problemów emocjonalnych, zdrowotnych i psychicznych. Jest ona trudniejsza do wyleczenia i często towarzyszą jej dodatkowe objawy wynikające z choroby podstawowej. Na bezsenność tego typu cierpią przede wszystkim osoby z zaburzeniami lękowymi, z zespołem stresu pourazowego, z niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą refluksową, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, schorzeniami układu oddechowego i chorobami reumatycznymi.

Leczenie bezsenności

Na bezsenność przygodną lub krótkotrwałą możemy sami zastosować dostępne w aptece leki na bezsenność bez recepty. Najczęściej są to uspokajające leki ziołowe zawierające wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego (waleriana), ekstrakt z szyszek chmielu, ekstrakt z melisy lub lawendy, które czasami wzbogacone są o składniki dodatkowe takie jak: melatonina, kwas alfa liponowy, magnez, witaminy z grupy B. W zależności od preferencji do wyboru są tabletki na bezsenność, syrop lub krople na bezsenność. Odnośnie formy preparatu może to być lek na bezsenność lub suplement diety i może kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Skuteczność preparatów nasennych na bazie ziół zależy od stosowania się do zaleceń producenta. Tylko zażywane w odpowiedniej dawce są skuteczne.

Natomiast jeżeli chodzi o leczenie bezsenności długotrwałej to koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza, który odpowiednio zdiagnozuje przyczyny bezsenności i zdecyduje jak ją leczyć. Syntetyczne leki nasenne na receptę to najczęściej benzodiazepiny, które co prawda ułatwiają zasypianie ale często po przebudzeniu powodują ból głowy i otumanienie oraz mogą prowadzić do uzależnienia dlatego muszą być stosowane tylko jak jest to konieczne.

Najlepsze kosmetyki do redukcji cieni i worków pod oczami

0
Najlepsze kosmetyki do redukcji cieni i worków pod oczami

Skóra wokół oczu jest kapryśna i kontrowersyjna. Z jednej strony zawsze brakuje jej wilgoci z drugiej strony gromadzi się płyn, który prowadzi do obrzęków, cieni i worków pod oczami. Ludzie nauczyli radzić sobie z nimi za pomocą odpowiednich kosmetyków.  Cienie i worki pod oczami to defekt kosmetyczny, który w przypadku niepatologicznego pochodzenia jest podatny na przenikanie substancji zawartych w kremach dostępnych w aptece. Kosmetyki pomagają nadać skórze naturalny kolor i pomóc w wyeliminowaniu towarzyszących obrzęków.

Przyczyny cieni i worków pod oczami

 • Skóra powiek ma wiele cech fizjologicznych, dzięki czemu ma tendencję do gromadzenia się płynu, który jest wizualnie wyrażany w obrzękach.
 • Gęste sieci naczyniowe i limfatyczne, które dostarczają tkankom płyn. W przypadku powolnego krążenia płyn pozostaje w stagnacji.
 • Luźna tkanka podskórna, która stwarza warunki do gromadzenia się i stagnacji płynu.
 • Niski poziom kolagenu i elastyny. Z tego powodu skóra wokół oczu jest łatwo rozciągana, nie może wytrzymać nacisku obrzęku. Stąd worki pod oczami.
 • Mała grubość. Skóra strefy wokół oczu jest sześciokrotnie cieńsza, niż na przykład skóra policzków. Z tendencją do zatrzymywania cieczy, spoczywa na niej nadmierne obciążenie.

Pielęgnacja skóry powiek

Nawiasem mówiąc, jest ustalone: im większe oczy, tym większa skłonność do obrzęków w wieku dorosłym, ponieważ obszar gromadzenia się płynu jest większy. Można jednak walczyć o piękno oczu za pomocą najlepszych kosmetyków do redukcji cieni i worków pod oczami. Na początek należy przeanalizować nawyki żywieniowe i behawioralne, aby wykluczyć wszystko, co może wywołać stagnację płynów. Główni prowokatorzy cieni i worków pod oczami są znani. (Więcej tutaj: https://www.zaufane-apteki.pl/blog/najlepsze-kosmetyki-do-redukcji-cieni-i-workow-pod-oczami-192.html)

 • Słone jedzenie w godzinach wieczornych i nocnych. Sól zatrzymuje płyn, więc ogórki lub orzechy w wieczornym menu to zły pomysł.
 • Szklanka herbaty lub kieliszek alkoholu przed snem. Zarówno to, jak i inne produkty wywołuje stagnację płynu, stymuluje produkcję limfy, gdy ciało jest bez ruchu.
 • Aby zapewnić ogólnoustrojowe wydalanie płynów z organizmu, należy wypijać 1,5-2 litrów wody dziennie.
 • Siedzący tryb życia. Codzienne spacery to jeden z najlepszych sposobów na usunięcie worków pod oczami.
 • Słaba, jakość snu. Bezsenne noce nigdy dobrze nie wpływają na wygląd, szczególnie na oczy, których zmęczenie wyraża się w cieniach i workach.
 • Wraz z wiekiem mikrokrążenie spowalnia, a zwłaszcza w okolicach oczu. Prowadzi to do zastoju płynu, rozciągania skóry dolnej powieki, zmian pigmentacyjnych, zwiotczenia, obrzęku i zmarszczek. Plus, powiększenie obrzęku, czyli specjalnej tkanki tłuszczowej pod oczami.

Najlepsze kosmetyki do redukcji cieni i worków pod oczami

Kremy do redukcji cieni i worków pod oczami przede wszystkim powinny nawilżać i nie powodować stagnacji płynów. Aby wykonać to zadanie, powinny:

 • Mieć lekką teksturę
 • Łatwo się rozprowadzać, aby nie napinać skóry.

Bezpośrednia walka z workami i cieniami wynika z:

 • Właściwości drenażu limfatycznego
 • Poprawienia miejscowego krążenia krwi
 • Efektu chłodzenia.

Kosmetyki na cienie i worki pod oczami często są dostarczane z końcówką do masażu lub aplikatorem rolkowym wykonanym ze stopów o niskim przewodnictwie cieplnym. Metalowy aplikator chłodzi skórę, usuwając obrzęk.

Przykłady efektywnych kosmetyków redukujących cienie i worki pod oczami

 • Żel z arniką do niwelowania cieni i worków pod oczami, jest doskonałym kosmetykiem dla osób posiadających rozszerzone naczynka krwionośne. Arnika zawarta w produkcie wykazuje działanie obkurczające, usuwając obrzęki pod oczami, dodatkowo łagodzi ewentualne podrażnienia skóry.
 • Reduktor cieni pod oczami w sztyfcie działa rozjaśniająco na skórę usuwając cienie. Kosmetyk przeznaczony do stosowania w okolicy oczu zawiera w swoim składzie cenne witaminy A i E, które hamują proces starzenia się skóry. Efektem stosowania tego reduktora jest pozbycie się cieni pod oczami, może być zastosowany dla każdego rodzaju skóry, dodatkowo zapewniając nawilżenie okolicy wokół oczu.
 • Skuteczny dermokosmetyk o działaniu ujędrniającym i wygładzającym przeznaczony do nakładania w okolicy oczu w przypadku pojawienia się cieni i worków pod oczami. Składniki aktywne takie jak flawonoidy wyciąg z wiśni japońskiej mają działanie ujędrniające, odżywiające, zapewniając skórze elastyczność. Przy regularnym stosowaniu tego produktu skóra staje się odmłodzona a nieefektowne cienie i worki pod oczami znikają.
 • Sprawdzonym kosmetykiem do redukcji cieni i worków pod oczami jest krem wyprodukowany na bazie takich aktywnych składników jak: woda termalna, kwas hialuronowy, witamina E, Dermochlorella, alantoina. Regularne stosowanie kremu zapewnia efekt nawilżenia skóry pod oczami, ograniczenia tworzenia się worków, powstawania rannej opuchlizny. Krem pozwala uchronić skórę przed szybkim starzeniem się, wpływa na regenerację włókien kolagenowych, zapewniając jędrność i elastyczność skóry.

Czuję nadchodzący globus – czyli problem migren u kobiet

0
Czuję nadchodzący globus - czyli problem migren u kobiet

W dawnych czasach wiele kobiet skarżyło się na tzw. globus. W literaturze często spotykamy przykłady arystokratek cierpiących na tę, wiążącą się z silnymi emocjami, przypadłość.. Słynny globus to po prostu migrenowy ból głowy, który jest częstym problemem kobiet, niezależnie od statusu majątkowego czy miejsca zamieszkania. Szacuje się, że aż 75% osób cierpiących na migreny to właśnie kobiety. Dlaczego ból ten dopada głównie kobiety? Co go wywołuje? A przede wszystkim: jak go unikać i jak z nim walczyć?

ZOBACZ TEŻ