Czuję nadchodzący globus – czyli problem migren u kobiet

0
Czuję nadchodzący globus - czyli problem migren u kobiet

W dawnych czasach wiele kobiet skarżyło się na tzw. globus. W literaturze często spotykamy przykłady arystokratek cierpiących na tę, wiążącą się z silnymi emocjami, przypadłość.. Słynny globus to po prostu migrenowy ból głowy, który jest częstym problemem kobiet, niezależnie od statusu majątkowego czy miejsca zamieszkania. Szacuje się, że aż 75% osób cierpiących na migreny to właśnie kobiety. Dlaczego ból ten dopada głównie kobiety? Co go wywołuje? A przede wszystkim: jak go unikać i jak z nim walczyć?

Chronobiologia, czyli życie według naturalnego zegara dobowego

0
Chronobiologia, czyli życie według naturalnego zegara dobowego

Mimo postępu technologii, pędzącego życia, wielu zmian, jakie zaszły w naszej cywilizacji przez tysiące lat, nasz organizm wciąż nastawiony jest na naturalny rytm życia. Zarówno zegar dobowy, jak i pory roku odgrywają niemałą rolę w życiu codziennym. Zakłócanie ich skutkuje zmęczeniem, a nawet chorobami. Dostosowanie się do nich może natomiast przynieść nam wiele korzyści.

Czym jest tajemniczo brzmiąca chronobiologia? To nic innego jak nauka o tych wszystkich naturalnych „zegarach”, które kierują naszym życiem, a dokładniej – każdą komórką, tkanką, narządem naszego organizmu. To nauka o rytmach biologicznych. Być może poznanie sekretów tych naturalnych wyznaczników rytmu życia i poddanie się im pomoże nam uchronić się przed wieloma chorobami, zwłaszcza tymi, które określamy mianem cywilizacyjnych.

Rytmy dobowe i roczne – podstawa chronobiologii

Odkrycie elektryczności i wprowadzenie do naszych domów sztucznego światła nie zdołało zmienić naszej – podobnie jak mnóstwa innych organizmów – zależności od światła naturalnego, czyli słonecznego. Podstawą codziennego funkcjonowania człowieka od zawsze był zegar dobowy, czyli cykl dzień – noc. Wyznaczał on czas na sen i czas na aktywność.

Inaczej niż obecnie, w dawnych czasach człowiek kładł się spać po zmroku, a wstawał wcześnie rano, gdy tylko zaczynało świtać. Wedle zegara dobowego funkcjonują mózg, serce, wątroba, nerki, trzustka i inne organy. Wszystko po to, aby ich różne funkcje nie wykluczały się nawzajem. Jednocześnie pozwalają one na dostosowanie organizmu do zmieniających się warunków środowiskowych.

Wraz z nastaniem zmroku robimy się senni, gdyż wydziela się melatonina – hormon umożliwiający zasypianie. Istotne są tu jednak i uwarunkowania indywidualne – szczyt aktywności niektórych osób przypada na wieczór, natomiast rano są one senne i niezdolne do efektywnej pracy, inni z kolei najlepiej wykonują powierzone zadania rano.

Generalnie jednak to światło steruje naszą aktywnością – również w rytmie rocznym. Kiedy dzień jest najdłuższy, mamy więcej energii i sił witalnych (także dzięki syntezie skórnej witaminy D). Kiedy słońce świeci słabiej i krócej, mamy mniej energii. Wydziela się większa ilość melatoniny, jesteśmy bardziej senni i mamy gorszy nastrój. Czujemy też większą potrzebę jedzenia, zwłaszcza węglowodanów.

Dlaczego życie zgodnie z rytmem biologicznym jest właściwe?

Chronobiologia podkreśla przede wszystkim wagę cyklu 24-godzinnego, ponieważ zegar koordynujący pracę najważniejszych narządów – a więc nasze funkcje życiowe – zsynchronizowany jest ze światłem. Informacja świetlna odebrana przez oko przekazywana jest do zegara złożonym szlakiem neuronów.

Póki jest jasno, jądra nadskrzyżowaniowe dają szyszynce sygnał hamujący wydzielanie melatoniny. Stężenie tego hormonu wzrasta jednak wieczorem, aby osiągnąć wartości szczytowe ok. godz. 2–3 w nocy. Przed świtem ponownie się obniża. Pamiętajmy, że nasz zegar biologiczny kontroluje m.in. dobowe zmiany temperatury ciała, ciśnienie krwi, szybkość pracy serca, stężenie innych hormonów, a także poziom glukozy we krwi.

W związku z tym chronobiologia i wywodząca się z niej chronomedycyna zalecają dostosowanie m.in. pór podawania leków pacjentom do zegara biologicznego oraz… „zegara” danej choroby – wówczas leki będą najskuteczniejsze. Przykładowo substancje odpowiedzialne za tworzenie stanu zapalnego stawów uwalniają się w nocy, przez co rano stawy są sztywne i bolesne. Stąd lek, który jest przyjmowany wieczorem, ale działa z opóźnieniem, najskuteczniej likwiduje stan zapalny.

Chronobiologia na co dzień

Powinniśmy dostosować się do rytmu wyznaczanego nie tylko światłem, ale i informacjami płynącymi z własnego organizmu. Ludzie aktywni wieczorem („sowy”) i rano („skowronki”) mają informacje o porach aktywności zapisane w genach. Co ciekawe, młodzież szkolna zwykle należy do grupy sów, co oznacza, że rozpoczęcie nauki o 8 rano jest nieefektywne – godzina 10 byłaby tu optymalna.

Większość z nas ma ograniczony dostęp do światła naturalnego – spędza czas w pomieszczeniach zamkniętych. To zakłóca pracę zegara wewnętrznego. Podobnie jak wymuszanie na „sowach” pracy porannej. Nie tylko przynosi to spadek ich efektywności, ale i przekłada się na problemy zdrowotne związane z chronicznym niewyspaniem (tycie, problemy żołądkowe, cukrzyca).

Okulistyka

0
Okulistyka

Wzrok stanowi jeden z podstawowych zmysłów, dzięki którym możemy odbierać bodźce ze świata, poznawać świat. Wzrok jest nam potrzebny, aby widzieć, co dzieje się wokół nas i poznawać nowe osoby. Niestety, również sporo osób dotyka kwestia pogarszającego się wzroku. To jednak pole do popisu dla specjalistów w dziedzinie wad wzroku. Są różne wady wzroku – tymi najczęściej spotykanymi są krótkowzroczność oraz dalekowzroczność. Są one związane z zamazanym obrazem w zależności do odległości od danego przedmiotu.

Krótkowidz będzie dobrze widział przedmioty z bliska, ale będzie miał problemy ze spojrzeniem na dalsze przedmioty, z kolei dalekowidzowi będą sprawiać problemy przedmioty bliskie, ale dobrze będzie widział te, które znajdują się daleko. Znaną przypadłością jest też zaćma, która wiąże się z częstym łzawieniem oczu, zamgleniem widoczności albo obecnością ciemnych plam. Jest to już znacznie poważniejsza przypadłość, która wymaga wielu wizyt u specjalisty, a często nawet operacji.

Według specjalistów zaćma jest ściśle powiązana ze starzeniem się organizmu. I faktycznie częściej występuje ona u osób starszych. Najczęściej jako osoby narażone na zaćmę klasyfikuje się palaczy, czy osoby chore na cukrzycę. Jest również możliwość dziedziczenia zaćmy. Aby wiedzieć, jaki zaradzić takim przypadłościom należy wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednie hasła, takie jak: „operacje zaćmy Warszawa„, „endokrynolog Warszawa„, „zaćma i operacje w Warszawie”, „specjaliści od zaćmy – koszt leczenia i specyfiki leczenia”, „gdzie znaleźć specjalistę od zaćmy”. To pozwoli nam sprawdzić, gdzie znajduje się pobliskie centrum okulistyczne i ile wynosi koszt operacji, a także jacy specjaliści najlepiej rozeznają się w potrzebnej nam kwestii i ile należałoby czekać na najbliższą wizytę. Wiele można wyczytać z profesjonalnych stron internetowych podlegających centrum okulistycznym, takim jak np. instytutoka.pl, gdzie można przeanalizować diagnostykę, ofertę usług oraz rodzaje zabiegów oferowanych w tym centrum.

Objawy zwyrodnienia stawów

0
Objawy zwyrodnienia stawów

Na zwyrodnienie stawów jeszcze niedawno chorowali ludzie starsi. Obecnie coraz częściej choroba dotyczy młodszych pacjentów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekła i nieodwracalna. Spowodowana jest postępującą degradacją chrząstki stawowej w połączeniu z niedostateczną jej odbudową. Zwyrodnienie stawów jest efektem starzenia się struktury stawu oraz procesów biochemicznych zachodzących w kościach i stawach.

Przyczyny zwyrodnieniowej choroby stawów

Bezpośrednią przyczyną choroby są zaburzenia procesów syntezy białek, będących budulcem chrząstek stawowych razem z kolagenem. Degradacja dotyczy także warstwy podchrzęstnej i macierzy otaczającej komórki chrząstki. Stopniowo postępuje pękanie, powstają szczeliny w chrząstce stawowej, która ulega ścieraniu, odsłonięte powierzchnie stawowe stają się szorstkie. Powstają zapalenia maźi stawowej  i zwłóknienia torebki stawowej. Narastają bóle. Czynniki sprzyjające zachorowalności to wiek, starzenie narządów ruchu, otyłość, niektóre rodzaje aktywności fizycznej, odmrożenia, zakażenia, przeciążenia, uszkodzenia mechaniczne, choroby przewlekłe, cukrzyca i inne choroby zwyrodnieniowe stawów (zobacz więcej: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/zwyrodnienia-stawu/).

Objawy zwyrodnienia stawów

Podstawowym objawem choroby jest głęboki, tępy ból wzrastający podczas aktywności fizycznej lub w reakcji na zmiany pogody. Po okresie bezczynności (rano) obserwujemy sztywność stawów. Ruchomość stawu jest ograniczona, pojawiają się zaniki, skurcze mięśni, ograniczające ruchomość stawu. Objawy zwyrodnieniowe są charakterystyczne dla poszczególnych „grup” stawów.

  • Objawy zwyrodnienia stawów rąk to występowanie guzków Heberdena i Boucharda na palcach.
  • Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego to ból promieniujący do uda i pachwiny, brak ruchomości.
  • Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego to ból, sztywność, szpotawość i ograniczenie ruchomości.
  • Objawy zwyrodnienia stawów stóp to paluch sztywny i paluch koślawy.
  • Zwyrodnienie stawów kręgosłupa to choroba cywilizacyjna. Narośla i uciski na nerwy powodują bóle w obrębie stawów obwodowych, bóle kręgosłupa, sztywność oraz objawy neurologiczne.

Diagnostyka zwyrodnienia stawów

Dolegliwości bólowe są ostatnim sygnałem żeby szukać pomocy u lekarza ortopedy lub specjalisty rehabilitacji medycznej. Ogólnie, diagnozę wydaje lekarz po zbadaniu pacjenta. Badania obrazowe jak RTG, badanie tomograficzne i rezonans magnetyczny pokazują obraz zmian w chorych stawach.

W razie podejrzenia wysięku  stawowego należy wykonać scyntygrafię lub artroskopię. Jeśli jest taka potrzeba wykonuje się badania laboratoryjne z krwi.

Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów

Leczenie niefarmakologiczne pozwalające zmniejszyć skutki choroby to: kontrola wagi ciała, fizjoterapia, termoterapia, wkładki ortopedyczne itd.

Leczenie farmakologiczne polega głównie na złagodzeniu bólu przez środki przeciwbólowe i jak paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne  (np. ibufen). Przy dokuczliwych bólach podaje się poprzez punkcję steryd działanie którego łagodzi bóle na dłuższy czas.

Najpopularniejszą metodą chirurgiczną jest endoprotezoplastyka, polegająca na wszczepieniu sztucznego stawu lub jego części. Szybki postęp nauki w tej dziedzinie pozwala mieć nadzieje, że wkrótce metody ortopedyczno-genetyczne wejdą do bieżącej praktyki medycznej.

Dlaczego warto badać wzrok?

0
Dlaczego warto badać wzrok?

Oczy są naszym najważniejszym narządem, który często nie jest doceniany w życiu codziennym. Dopiero kiedy nasz wzrok zaczyna szwankować, czy też gdy pojawią się choroby związane z układem wzrokowym, dostrzegamy jak ważną rolę odrywa on w naszym życiu. Jak często powinniśmy wykonywać badanie wzroku, dlaczego warto to robić i jakim schorzeniom, dzięki temu możemy zapobiec?

Kiedy wykonać pierwsze badanie?

Pierwsze badanie powinniśmy wykonać już od narodzin dziecka, prawidłowy rozwój wzroku powinien być kontrolowany od samego początku naszego życia, czyli od 3 miesiąca życia. Okulista sprawdza wtedy ruchomość gałek ocznych. Kiedy dziecko jest już starsze, przeprowadza się również badania ostrości widzenia, za pomocą tablicy przystosowanej dla dzieci ( nie ma na niej liter, lecz obrazki, które dziecko jest w stanie rozpoznać).Często ma też akcesoria pomocnicze, dzięki którym obserwuje pracę oczu dziecka i przeprowadza tzw. test uprzywilejowanego widzenia. Zdarzyć się jednak może, że jako dzieci nie mieliśmy wykonywanych tych badań, w związku z tym, im szybciej skonsultujemy się z lekarzem, tym lepiej. Badanie wzroku pozwala bowiemi ocenić, czy z naszym wzrokiem jest wszystko w porządku, czy może potrzebujemy okularów korekcyjnych, aby zapobiec rozwijaniu się wady wzroku, lub przynajmniej, żeby ją zahamować. Zdrowy człowiek, poniżej 50. roku życia powinien przejść kompleksowe badanie okulistyczne co najmniej raz na dwa lata. Większość chorób wewnętrznych struktur oka w początkowym okresie swojego rozwoju przebiegają bezobjawowo i nie są dla nas zauważalne.

Jak dbać o wzrok?

Najlepszym rozwiązaniem dla naszych oczu jest wykonywanie okresowych badań. Najczęściej jednak decydujemy się na nie w momencie, kiedy sytuacja nas do tego zmusza, czy to robienia prawa jazdy, czy podjęcie nowej pracy. Lekarz medycyny pracy ma obowiązek skierowania nas na badania wzroku, aby okulista ocenił, czy pacjent nadaje się do wykonywania konkretnego zawodu. Jest to duży błąd, ponieważ ważne jest, żeby ewentualną chorobę wykryć jak najwcześniej, w momencie, kiedy będzie szansa na jej wyleczenie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które mają genetyczne obciążenie chorób i wad wzroku. Jednak częściej badać wzrok powinny również osoby, które często siedzą przed komputerami, czy też wykonują pracę, w której ich oczy narażone są na dodatkowe podrażnienia. Bardzo dobrym rozwiązaniem, oprócz oczywiście, wizyt kontrolnych, jest codzienne dbanie o oczy. W aptekach mamy szeroką gamę kropli do oczu, które nie dość, że nawilżają, to dodatkowo chronią przed podrażnieniami. Jak wiadomo, naturalną ochroną wzorku są łzy, w ciągu dnia wykonujemy dużo czynności, które wysuszają nasze oczy, właśnie dlatego powinniśmy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Doskonale w tej roli sprawdza się również napar ze świetlika, który też dostaniemy w aptekach. Służy on do przemywania kącików powiek, dzięki czemu przynosi ulgę na zmęczone oczy. Nie wolno, w żadnym przypadku zastąpić wizyty u specjalisty tylko tymi sposobami. Podrażnione i piekące oczy nie zawsze są oznaką jedynie zmęczenia. Może to być początek rozwijającej się choroby oczu, której samej nie zdiagnozujemy. Kiedy taki stan utrzymuje się dłużej niż 3 dni powinniśmy niezwłocznie umówić się na wizytę u specjalisty.

Najgroźniejsze choroby oczu

Największym problemem okulistyki światowej jest jaskra. Choroba ta pozostaje najważniejszą przyczyną obuocznej ślepoty w całej ludzkiej populacji, a prawdopodobieństwo zachorowania i utraty wzorku rośnie wraz z wiekiem pacjenta.

Kolejnym schorzeniem jest zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem – AMD (Age-related Macular Degeneration). Jest to choroba, która atakuje obszar na dnie oka, tzw. plamkę żółtą. Plamka jest częścią siatkówki i odpowiada za widzenie centralne, niezbędne do codziennego funkcjonowania, takie jak czytanie, rozpoznawanie twarzy, czy znaków drogowych. Choroba ta ujawnia się między 50. a 60. rokiem życia i najczęściej dotyczy obu oczu, chociaż objawy mogą pojawiać się w różnym czasie i mieć różne zaawansowanie. Przestrzega się, że najważniejszym pozaustrojowym czynnikiem jest palenie papierosów!|

Częstą chorobą jest także retinopatia cukrzycowa, będąca powikłaniem cukrzycy. Początkowo jest ona nie do wykrycia, gdyż nie powoduje żadnych objawów. W późniejszym stadium może pojawić się obniżenie ostrości wzroku, spowodowane wyciekiem płynu z uszkodzonych naczyń włosowatych plamki. Płyn gromadzi się w obrębie siatkówki, powodując powstanie cukrzycowego obrzęku plamki. Czasami pierwszym objawem choroby jest nagłe pogorszenie widzenia na skutek krwawienia do wnętrza oka. Najczęściej takie krwawienie świadczy o dużym zaawansowaniu procesu chorobowego i powstaniu retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej.

Najczęstszą przyczynę obniżenia ostrości widzenia jednak jest zaćma. Polega ona na powstaniu zmętnień i obniżeniu przejrzystości soczewki oka. Początkowo możemy odczuwać obniżenie kontrastu obrazu, a następnie stopniowe pogorszenie ostrości widzenia. Zaćma nie jest chorobą jednorodną, posiada szereg odmian, które są groźne. Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy jest operacja, polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków i zastąpieniu jej sztucznym implantem.

Nie bójmy się zatem okulistów. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na jej wyleczenie. Lepiej zdać sobie sprawę z cenności wzroku przed jego utratą.

Zmęczenie, senność, rozdrażnienie mogą świadczyć o niedoborach ważnych witamin i minerałów w twoim organizmie

0
Zmęczenie, senność, rozdrażnienie mogą świadczyć o niedoborach ważnych witamin i minerałów w twoim organizmie

Odpowiednia ilość witamin i minerałów powinna być dostarczana do naszego organizmu przede wszystkim dzięki zdrowej i zbilansowanej diecie. Jednak obecnie mocno modyfikowana i przetworzona żywność pozbawiona jest cennych wartości odżywczych. Wobec tego musimy sięgać po suplementy diety.

Choroby zewnętrznych narządów płciowych

0
Choroby zewnętrznych narządów płciowych

Zewnętrzne narządy płciowe, czyli członek i moszna u mężczyzn oraz srom u kobiety, pokryte są skórą i błoną śluzową. Oznacza to, że podobnie jak na skórze w każdej innej lokalizacji czy błonie śluzowej, np. w jamie ustnej, mogą powstać zmiany będące efektem zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy przemian nowotworowych. Dodatkowo za ich powstanie w tej okolicy w większości przypadków odpowiadają choroby przenoszone drogą płciową.

Bakteryjne przyczyny powstania zmian na zewnętrznych narządach płciowych

Najczęstszą bakteryjną przyczyną wystąpienia zmiany na narządach płciowych zewnętrznych jest krętek blady, wywołujący kiłę. Po około 3 tygodniach od zakażenia, w miejscu wniknięcia drobnoustroju, czyli np. na prąciu czy wardze sromowej, powstaje zmiana pierwotna. Jest to twarda grudka, która z czasem przekształca się w okrągłe owrzodzenie o równych brzegach i lśniącym dnie. Nie zwraca ona uwagi wielu chorych, ponieważ jest zupełnie bezbolesna i nawet bez włączenia leczenia zanika samoistnie po kilku tygodniach.

Niestety niezastosowanie antybiotykoterapii skutkuje dalszą obecnością bakterii w organizmie i często wystąpieniem w okolicach narządów płciowych objawów kiły wtórnej, np. kłykcin płaskich, przekształcających się w rozległe nadżerki. Możliwe są również kiłowe powikłania nerwowe i sercowo-naczyniowe.

Wrzód twardy, powstający w przebiegu kiły, należy różnicować z wrzodem miękkim, który również jest objawem zakażenia bakteryjnego. W tym przypadku patogenem jest Haemophilus ducreyi. Zmiana początkowo ma postać krosty, która przekształca się w ropne, wilgotne i bardzo bolesne owrzodzenie. Również w tym przypadku jedyną skuteczną metodą leczenia jest antybiotykoterapia.

Wirusowe przyczyny powstania zmian na zewnętrznych narządach płciowych

Dwa najczęstsze wirusy odpowiedzialne za powstawanie zmian na zewnętrznych narządach płciowych to wirus HPV i HSV. Ten pierwszy, a szczególnie podtypy 6 i 11, odpowiada za powstawanie w okolicach krocza tzw. kłykcin kończystych. Są to brodawkowate, a czasem nawet kalafiorowate wyrośla, które stanowią poważny problem estetyczny. Niestety powstałe kłykciny same nie znikną, a jedynym sposobem, żeby się ich pozbyć, jest usunięcie chirurgiczne lub za pomocą lasero- czy krio-terapii.

Wirus HSV 2 odpowiada natomiast za zachorowanie na opryszczkę narządów płciowych. Wówczas przede wszystkim na błonach śluzowych, czyli np. wargach sromowych mniejszych czy w okolicach napletka, powstają drobne pęcherzyki wypełnione zakaźną treścią surowiczą. Ich pokrywa jest bardzo delikatna, łatwo pęka i wówczas tworzą się bolesne nadżerki. Leczenie opiera się na zastosowaniu leków przeciwwirusowych, np. acyklowiru.

Jakie zmiany na narządach płciowych zewnętrznych mogą wskazywać na proces nowotworowy?

Nowotwory prącia czy sromu są na tle innych nowotworów diagnozowane stosunkowo rzadko. U mężczyzn najczęstszą przyczyną zachorowania jest niedostateczna higiena, prowadząca do gromadzenia się mastki pod napletkiem. U kobiet natomiast nowotwór sromu występuje częściej u pacjentek zakażonych wirusem HPV, ale tym razem jego onkogennymi podtypami są głównie 16 i 33. Oba nowotwory mogą mieć postać zarówno tzw. endofityczną – wrzodziejącą, drążącą, jak i postać egzofityczną, czyli naciekającą, brodawkowatą. Jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia nowotworu jest zabieg chirurgiczny.

Szybkie rozpoznanie choroby gwarantuje lepsze rokowanie. Dlatego każdy z nas powinien od czasu do czasu oglądać swoje narządy płciowe zewnętrzne. Jakakolwiek zmiana zabarwienia jakiegoś obszaru, powstanie stwardnienia, grudki, brodawki czy owrzodzenia powinna zaniepokoić. Pamiętajmy, że większość nowotworów rozpoznawana jest na późnym etapie, ponieważ przez długi czas nie wywołują żadnych niepokojących objawów, rozwijając się w ukryciu…

Więcej na TantumRosa.pl

Bibliografia:

[1] Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia tom 1 i 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015

[2] Pod red. Kaszuba A., Adamski Z., Dermatologia. Poradnik lekarza praktyka, wyd. Czelej, Lublin 2012

[3] Pod red. Jabłońska S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, wyd. PZWL, Warszawa 2010

[4] https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/99338,rak-sromu

[5] https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/101260,rak-pracia

Kiedy warto iść do ortodonty z dzieckiem?

0
Dziecko z aparatem ortodontycznym

Każdy z nas chciałby mieć piękny uśmiech, nie jest to jednak możliwe bez zdrowych i równych zębów. Osiągnięcie tego pierwszego wydaje się dość łatwe. Wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa. To drugie jest nieco trudniejsze. Uwarunkowania genetyczne czy dziecięce nawyki to tylko niektóre z czynników, które wpływają na kształt naszego zgryzu. Niemal wszystkie wady uzębienia można jednak poprawić. Należy tylko jak najwcześniej udać się do lekarza ortodonty i podjąć leczenie. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych.

Nasiona konopi – kolekcjonerskie produkty w ogólnej sprzedaży

0
Nasiona konopi - kolekcjonerskie produkty w ogólnej sprzedaży

Temat marihuany oraz nasion konopi od lat wzbudza niemałe kontrowersje. Liczba zwolenników i przeciwników używania marihuany jest w obydwu przypadkach dość duża. W ostatnim czasie jednak, coraz bardziej docenia się jej pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz to, że może wspomagać konwencjonalne metody leczenia różnych chorób. To między innymi dlatego, kolejne kraje legalizują marihuanę, dla wszystkich użytkowników lub dla tych którzy stosują ją w celach medycznych. W Polsce, uprawianie, sprzedawanie i używanie marihuany jest wciąż zabronione. W sklepach znaleźć można jedynie nasiona konopi kolekcjonerskie, które również wzbudzają zainteresowanie wielu osób.

Nasiona konopi kolekcjonerskie – czy to legalne?

Polskie prawo jest bardzo restrykcyjne jeśli chodzi o uprawianie konopi indyjskich oraz stosowanie marihuany. Osobom oskarżonym o takie działania grozi nawet kara więzienia, dlatego warto mieć to uwadze, gdy będziemy się zastanawiać nad możliwością podjęcia, któregoś z tego typu poczynań. Okazuje się jednak, że nie istnieją jakiekolwiek obostrzenia dotyczące sprzedaży, czy posiadania samych nasion konopi. Pod warunkiem zatem, że nie będą one przez nas zasadzone i uprawiane, możemy je bez ograniczeń kupować i kolekcjonować.

Nasiona konopi kolekcjonerskie – gdzie można je kupić?

Liczba sklepów stacjonarnych, które oferują swoim klientom możliwość zakupu tego typu nasion konopi stale rośnie. Oczywiście znajdują się one przede wszystkim w większych miastach, takich jak Warszawa, czy Łódź. Jeśli zatem dowiemy się, że w naszej okolicy znajduje się taki punkt, możemy po prostu do niego podejść i nabyć nasiona, które nas interesują.

Zdecydowana większość osób, decyduje się jednak na zakupy online. Nasiona konopi kolekcjonerskie można kupić w wielu sklepach internetowych, zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Bardzo duża liczba sprzedawców oferuje je również na wszelkiego typu portalach aukcyjnych. Spokojnie możemy zatem zaznajomić się z ofertą różnych sklepów albo osób prywatnych, porównać ceny sprzedawanych przez nich produktów i zdecydować, które z nich chcemy kupić. Bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie w wygodny sposób przeprowadzić całą transakcję, a nasiona dotrą do nas za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej. Zobacz na ganjafarmer.com.pl

Nasiona konopi kolekcjonerskie - rodzaje

Nasiona konopi kolekcjonerskie – rodzaje

Tak naprawdę, oferta obejmująca nasiona konopi indyjskich jest ogromna. Sprzedawcy często posiadają całe katalogi produktów, spośród których mogą wybierać nasiona najróżniejszych odmian tej wyjątkowej rośliny. Pochodzą one między innymi z Holandii, czy Hiszpanii, ale także z innych państw. Decydując się zatem na to, aby zakupić nasiona konopi kolekcjonerskie, możemy przebierać wśród bardzo dużej liczby produktów.

Nasiona konopi kolekcjonerskie – ile kosztują?

Jak można się domyślić, koszt zakupu nasiona różni się w zależności od odmiany jaką wybierzemy. Warto także sprawdzać oferty kilku sprzedawców, którzy mogą proponować odmienne ceny. W większości przypadków jednak, ceny za jedno nasiono konopi wahają się od 20 do 50 złotych.

Działanie kolagenu na stawy

0
Działanie kolagenu na stawy

Kolagen to jeden z najistotniejszych składników organizmu. Odpowiada między innymi za gęstość, jędrność oraz elastyczność naszej skóry. Za jego sprawą, komórki w naszym ciele nieustannie odnawiają się. Dlatego kolagen ma bardzo znaczący wpływ na nasz wygląd. To jednak nie wszystko. Ma on również ogromne znaczenie dla naszych stawów. Czym jest kolagen i jak działa na nasz organizm? Czym objawia się niedobór kolagenu w organizmie i komu on grozi? I wreszcie – w jaki sposób możemy mu zapobiegać?

Kolagen – białko młodości

Kolagen to niezwykle cenne białko, stanowiące podstawę tkanki łącznej w ludzkim organizmie. Można więc powiedzieć że jego obecność determinuje ogólną kondycję naszego ciała. W jaki sposób kolagen działa na nasz organizm? Stanowi on pewien rodzaj spoiwa dla tkanek. Włókna kolagenowe, które występują w przestrzeniach międzykomórkowych, są dla nich rusztowaniem. Dlatego też kolagen w dużym stopniu ma wpływ na nasz wygląd. Jest odpowiedzialny za elastyczność oraz młody wygląd skóry. Nasze włosy i paznokcie zawdzięczają mu zdrowy wygląd oraz mocną budowę. Dlatego też kolagen jest składnikiem wielu kosmetyków, stosuje się go także w zabiegach pielęgnacyjnych oraz odmładzających.

Wpływ kolagenu na stawy

Kolagen kojarzy się z młodością i witalnością. Jego działanie nie kończy się jednak jedynie na wpływie na nasz wygląd. Kolagen ma również niebagatelne znaczenie dla naszych stawów. Dlaczego tak jest? Kolagen to naturalne białko budujące tkanki w ludzkim organizmie. Wchodzi on również w skład stawów oraz ścięgien. Dzięki niemu są elastyczne, a poruszanie nimi nie sprawia nam problemu. Więcej na duocollagen.pl.

Gdy kolagenu zaczyna brakować

W związku z tym, jak istotną rolę odgrywa kolagen w naszym organizmie, jego niedobór niesie ze sobą bardzo negatywne skutki. Najprościej można je określić mianem starzenia. Gdy naszej skórze brakuje kolagenu, staje się ona zwiotczała i sucha. Na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, a na ciele może wystąpić cellulit. Cierpią również nasze włosy i paznokcie. Bez kolagenu stają się łamliwe, suche i tracą zdrowy wygląd. Niedobór kolagenu jest również bardzo niebezpieczny dla naszych stawów. Może objawiać się bólem, zaburzeniami ruchu oraz sztywnieniem stawów.

Komu grozi niedobór kolagenu?

Dopóki jesteśmy młodzi, nasz organizm nieustannie odnawia kolagen w naszym ciele. Niestety, już po 25. roku życia, ten proces powoli zanika. Już wtedy możemy zauważyć pierwsze oznaki starzenia się – pierwsze zmarszczki oraz zwiotczenie skóry. Jest to proces naturalny i nieunikniony. Utratę kolagenu odczuwamy nie tylko patrząc w lustro. Mogą na tym cierpieć nasze stawy. Proces ten zachodzi szybciej u sportowców, którzy są bardzo aktywni fizycznie. Wydawać by się mogło, że skoro stopniowa utrata kolagenu grozi każdemu, należy się z nią po prostu pogodzić. Istnieje jednak sposób, aby znacznie spowolnić ten proces, a tym samym o wiele dłużej cieszyć się zdrowymi stawami i młodym wyglądem.

Jak sobie radzić z utratą kolagenu?

Osobom podejrzewającym u siebie niedobór kolagenu, zaleca się jego suplementację. Naturalny kolagen dobrej jakości może niezwykle poprawić jakość naszego życia, odżywiając naszą skórę, włosy i paznokcie, a przede wszystkim mając pozytywny wpływ na nasze stawy. Szczególnie zalecanym suplementem jest Duo Life Collagen do picia. To naturalny produkt w płynnej formie, która ułatwia jego przyswajanie. Dzięki Duolife, zachowasz zdrowie i witalność na długi czas i nie będziesz musiał rezygnować z ulubionej aktywności fizycznej.

ZOBACZ TEŻ