Jak zadbać o zatoki zimą?

0

Zatoki to puste przestrzenie w twarzoczaszce, które normalnie wypełnione są powietrzem. W trakcie ich zapalenia, zostają wypełnione wydzieliną, która powoduje nieprzyjemny nacisk i bóle głowy. Choroba może trwać nawet kilkanaście tygodni i cały czas powracać, choć wydawała się już wyleczona. Uniknięcie tej nieprzyjemności nie jest trudne. Ważne jest, by pamiętać o kilku podstawowych zasadach dbania o zatoki, zwłaszcza zimą.

Najpopularniejsze objawy miażdżycy. Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby?

0

Miażdżyca stanowi chorobę przewlekłą i bardzo poważną. Nieleczona może doprowadzić do zawału lub udaru i zrujnować nasze dotychczasowe życie. W jaki sposób rozpoznać symptomy miażdżycy oraz jak jej zapobiegać?

Czym jest miażdżyca tętnic?

Na wstępie warto powiedzieć, że miażdżyca jest przewlekłą chorobą zapalną, dotyczącą najczęściej aorty, ale także tętnic wieńcowych, tętnic biodrowych, nerkowych oraz tętnicy szyjnej. Polega na powstawaniu blaszek miażdżycowych ze złogów m.in. cholesterolu. Blaszki zakłócają przepływ krwi, tym samym pogarszając transport tlenu i substancji odżywczych. Tętnice osoby chorej na miażdżycę sztywnieją i stają się węższe, aż w końcu dochodzi do zawału lub udaru.

Jakie są objawy miażdżycy?
Miażdżyca tętnic jest procesem wieloetapowym i rozciągniętym w czasie. Wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych. Problemy kardiologiczne zaczynają dotykać coraz młodszych pacjentów. O problemach z sercem i miażdżycy dowiadują się one zazwyczaj wtedy, gdy doznają udaru czy zawału. Tymczasem miażdżycę można skutecznie diagnozować i leczyć, a organizm wysyła nam sygnały zbliżającego się kryzysu. Jednym z symptomów choroby są bóle i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, szybkie zmęczenie nawet po niedużym wysiłku oraz zimne stopy i dłonie. U wielu pacjentów cierpiących na miażdżycę można zaobserwować wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie.

Jak zapobiegać występowaniu miażdżycy?

Miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze to częste choroby układu krążenia. Profilaktyka miażdżycy tętnic opiera się przede wszystkim na działaniach dietetycznych. Dietę warto skorygować pod względem występowania rafinowanej soli – należy całkowicie ją wyeliminować ze swojego menu. Znacznie lepszą alternatywą będzie sól morska, sól himalajska czy sos sojowy. Należy też uzupełnić niedobory koenzymu Q10, witamin z grupy B, witaminy D, E, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz naturalną witaminę C. Minerałów tych jest coraz mniej w żywności, dlatego szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto uzupełnić dietę o suplementy. W przypadku miażdżycy należy uważać z substancją, jaką jest żelazo. Suplementacja żelazem musi przebiegać pod nadzorem lekarza. Jego nadmiar jest kumulowany w mięśniu sercowym i może być bardzo niebezpieczny. Osoby narażone na miażdżycę muszą też unikać alkoholu, papierosów i produktów zawierających kofeinę – wywołują one pogorszenie wydolności organizmu. Na serce źle wpływa też siedzący tryb życia i nieradzenie sobie ze stresem.

Badanie od ręki

0

Zamawianie usług, wykonywanie przelewów, sprawdzanie stanu rachunków, rezerwacje hoteli i restauracji…Co łączy te wszystkie czynności? To, że da się je wykonać za pośrednictwem smartfona, a coraz częściej za pomocą aplikacji. Mobilna rewolucja spowodowała, że większość ważnych dla nas czynności możemy wykonać zdalnie, niezależnie od tego, gdzie akurat jesteśmy i jaka jest pora dnia. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nasze osobiste stawiennictwo jest jedyną dopuszczalną formą kontaktu. Ku uldze i satysfakcji pacjentów, nie dotyczy to już badań lekarskich.

Chirurg naczyniowy i operacja żylaków

0

Chirurgia naczyniowa to bardzo szeroka dziedzina medycyny, która zasadniczo zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych. Skupia się przede wszystkim
na chorobach związanych z układem naczyniowym człowieka.

Chirurg naczyniowy poznań zajmuje się wykonywaniem zabiegów polegających na udrożnieniu naczynia, usunięciu zmiany patologicznej lub implantacji protez naczyniowych. Przed planowanym zabiegiem operacyjnym niezbędne jest wykonanie wcześniej badań diagnostycznych takich jak usg, doppler, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa z kontrastem. O tym jakie badania dokładnie należy wykonać decyduje lekarz specjalista podczas jednej z konsultacji.

Operacje przeprowadzane są zarówno w ostrych jak i przewlekłych stanach chorobowych. Obecnie światowe trendy zmierzają w kierunku małoinwazyjnych metod z korzyścią dla pacjenta, choćby poprzez krótszy okres hospitalizacji, szybszą rekonwalescencję i mniejszą bliznę pooperacyjną.

Jedną z chorób, która nęka znaczny odsetek społeczeństwa i jest jednocześnie przewlekła i nieuleczalna są żylaki kończyn dolnych. Ta choroba układu sercowo – naczyniowego związana jest ze stylem życia, skłonnościami dziedzicznymi i niewydolnością określonych naczyń.

Żylaki są trwałymi, organicznymi uszkodzeniami żył powierzchownych objawiającymi się rozszerzeniami lub tak zwanymi „pajączkami”. Jest to objaw przewlekłej choroby żylnej, będącej zespołem zjawisk zarówno patofizjologicznych, biochemicznych, i immunologicznych w łożysku żylnym i mikrokrążeniu na podłożu zastoinowym i nadciśnienia żylnego.

Choroba częściej dotyka populację kobiet w wieku produkcyjnym. Żylaki według klasyfikacji dzielimy na pierwotne, gdzie żyły głębokie nie są uszkodzone i wtórne, które powstają w konsekwencji uszkodzenia tych struktur. Przede wszystkim należy wyjaśnić na czym polega żylaki operacja cena. Klasyczna operacja chirurgiczna polega na usunięciu żylaków kończyn dolnych przy pomocy niewielkiego nacięcia skóry. Czasem stosuje się też plastikową sondę, którą wprowadza się do światła żyły odpiszczelowej lub strzałkowej. Takie operacje wykonuje się w znieczuleniu podanym przez anestezjologa. To najlepsza metoda z wyboru dla pacjentów z dużymi żylakami, z przebytymi licznym stanami zapalnymi w wywiadzie lub u osób w podeszłym wieku, gdzie czynnik zdrowotny przeważa nad efektami kosmetycznymi.

Czym jest kompleksowa diagnoza psychologiczna?

0

Diagnoza psychologiczna stanowi podstawę przed rozpoczęciem terapii. Od prawidłowej, kompleksowej diagnozy psychologicznej, zależy bowiem powodzenie wdrożonego modelu.
Na czym polega kompleksowa diagnoza psychologiczna, z czego się składa i jak powinna wyglądać?

Co znajdziesz w ofercie sklepu medycznego Medicon z Bielska-Białej?

0

Oferta sklepów medycznych obejmuje wiele kategorii urządzeń specjalistycznych, wykorzystywanych jako rodzaj wsparcia w rehabilitacji, wspomagających codzienne funkcjonowanie osób o ograniczonej sprawności fizycznej, w tym osób w podeszłym wieku, a także urządzeń diagnostycznych i innych. Sklep medyczny Medicon dodatkowo prowadzi również wypożyczalnię sprzętu medycznego, takiego jak łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, balkoniki, kule i wielu innych. Dzięki temu z oferty sklepu skorzystać mogą osoby zdecydowane na zakup konkretnego typu sprzętu lub te, które chcą jedynie go przetestować lub potrzebują go na określony, zwykle niedługi czas.

Co kupisz w sklepie medycznym Medicon?

Podstawowa oferta sklepu to profesjonalny, zwykle markowy sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny. Są to w głównej mierze urządzenia wspomagające codzienne funkcjonowanie osób o stale lub czasowo ograniczonej sprawności ruchowej, takie jak balkoniki i krzesła, w tym krzesła pod prysznic lub specjalne siedziska nawannowe, a także kule, laski czy ortezy, z których korzysta coraz więcej osób przy różnego rodzaju urazach kończyn – przy złamaniach, zwichnięciach lub skręceniach stawów, a także po operacjach ortopedycznych lub specjalistycznych zabiegach usprawniających. Poza tym sklep medyczny Medicon (https://medicon.slask.pl/) zajmuje się sprzedażą wózków inwalidzkich. Ten rodzaj sprzętu dedykowany jest osobom, które z różnych względów nie są w stanie poruszać się w sposób samodzielny. Są to przede wszystkim wózki manualne, przydatne podczas pielęgnacji i przy opiece nad osobami ciężko chorymi oraz nad seniorami.

Dodatkowa oferta sklepu to inne kategorie sprzętów medycznych, w tym różne modele inhalatorów, ciśnieniomierzy, termometrów, a także takich sprzętów jak elektryczne szczoteczki do zębów czy odciągacze kataru – niezastąpiony sprzęt w przypadku opieki nad małymi dziećmi.

Sklep zajmuje się również sprzedażą peruk, po które chętnie sięgają osoby z problemem wypadających włosów, w tym osoby po radio- i chemioterapii oraz wielu kategorii produktów medycznych o działaniu rozgrzewającym czy pielęgnacyjnym, takich jak kremy, maści, żele czy krzem.

Sklep stacjonarny i online

Oferta przygotowana przez sklep medyczny Medicon dostępna jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla placówek medycznych, opiekuńczo-pielęgnacyjnych, rehabilitacyjnych i wielu innych. Sklep ma swój stacjonarny punkt sprzedaży zlokalizowany przy ulicy Komorowickiej 23 w Bielsku-Białej, w przyziemiu przychodni specjalistycznej oraz sklep internetowy, który można znaleźć pod adresem https://medicon.slask.pl/. Zamówienia można składać przez platformę internetową, osobiście, w stacjonarnym punkcie sprzedaży lub telefonicznie.

Sklep medyczny Medicon działa nieprzerwanie od 2009 roku, dostarczając klientom profesjonalny sprzęt medyczny, rehabilitacyjny i ortopedyczny, a także innego rodzaju produkty medyczne, znajdujące szereg różnorodnych zastosowań. Sklep, prócz działalności typowo handlowej, prowadzi również działalność usługową. Działająca przy sklepie wypożyczalnia sprzętu medycznego to ciekawa oferta dla osób, które potrzebują takich urządzeń na krótki czas i nie chcą ponosić wysokich kosztów ich zakupu.

Pęknięcie łąkotki

0

Kolejnym poważnym problemem jest pęknięcie łąkotki. Warto przypomnieć że w każdym z kolan znajdują się po dwie łąkotki przyśrodkowe i boczne. Pełnią wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim przenoszą obciążenia, pochłaniają drgania i wstrząsy, stabilizują i są pomocne w rozprowadzaniu płynu stawowego.

Jak zatem objawiają się urazy łąkotki ? Przede wszystkim cechą charakterystyczną jest ból, który nasila się w trakcie wysiłku, pojawia się opuchlizna, słychać charakterystyczne trzaski i pojawia się charakterystyczne uczucie braku stabilności kolana.

Co dzieje się w przypadku pęknięcia łąkotki? W zależności od rodzaju uszkodzenia występuje kilka technik leczenia. Nieduże poziome pęknięcia regenerują się samoistnie. Zszycie łąkotki przez lekarza jest konieczne przy rozległych pęknięciach. W tym celu stosuje się artroskop. Najpierw wprowadza się narzędzia do stawu. Następnie należy zszyć łąkotkę za pomocą biorozpuszczalnych nici. Często zastosowanie znajdują kolagenowe łatki i metody inżynierii tkankowej. Wtedy umieszcza się w organizmie implant wykonany z kolagenu i pokrywa się go komórkami macierzystymi. Są to komórki multipotencjalne, które po okresie roku pełnią funkcję zniszczonej łąkotki i zastępują po pewnym czasie całkowicie implant, który z kolei ulega biodegradacji.

Jednoznaczną diagnozę w tej kwestii może postawić lekarz specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii. Zazwyczaj w tym celu stosuje się wywiad z pacjentem wraz z badaniem fizykalnym oraz dodatkowe badania, takie jak USG lub rezonans magnetyczny.

Bardzo ważnym etapem jest prawidłowa rehabilitacja stanu po pęknięciu łąkotki. Usprawnianie powinno mieć miejsce już w pierwszej dobie po zabiegu. Kontynuacja powinna trwać przez 4 do 6 tygodni, ponieważ w tym czasie kolano powinno wrócić do pełnej sprawności. Konieczne jest noszenie stabilizatora, ponieważ pełne obciążenie stawu po pierwsze wywoła silne dolegliwości bólowe a po drugie może spowodować rozejście się szwów pooperacyjnych.

Badania prenatalne – podstawowe informacje

0

Ciąża to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. W końcu to wtedy dziecko przeżywa swój najbardziej intensywny okres wzrostu i rozwoju. Wówczas niestety także jest ono najbardziej narażone na przeróżne czynniki zagrażające jego zdrowiu a nawet życiu. Dlatego każda mama bardzo dba o siebie będąc w ciąży, jednak warto także.

Ciśnieniomierze automatyczne – idealne rozwiązanie do użytku domowego?

0

Ciśnieniomierz to jedno z niewielu urządzeń medycznych, które przydatne są w domu każdego z nas. Kontrola ciśnienia krwi jest ważna, gdyż jego odpowiedni poziom gwarantuje nam utrzymanie na prawidłowym poziomie funkcji życiowych. Częsty pomiar ciśnienia krwi jest wykonywany szczególnie u osób chorych, natomiast profilaktycznie, od czasu do czasu zalecany jest każdemu. Wśród sprzętów tego typu wyróżnić można najpopularniejsze ciśnieniomierze automatyczne, o których znajdziesz informacje w tym artykule.

Poznaj wodę H2 i jej niezwykłe właściwości

0

Z kranu, z butelki lub z generatora wody wodorowej – którą wodę wybierzesz? Okazuje się, że ta ostatnia jest najzdrowsza i wcale nie kosztuje wiele. Sprawdź, dlaczego warto regularnie sięgać po wodę H2.

ZOBACZ TEŻ