Co można jeść przy biegunce

Biegunka jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Czas jej trwania, tak jak i przyczyny może być różny. Dowiedz się, jak sobie z nią radzić.

Ze względu na czas trwania biegunki dzieli się na ostre i przewlekłe. Te pierwsze zazwyczaj o nieznanej przyczynie lub wywołane infekcją bakteryjną czy wirusową trwają nie dłużej niż 14 dni, choć z reguły ustają w ciągu kilku dni. To właśnie z nimi spotykamy się najczęściej. Znacznie rzadsze są natomiast biegunki przewlekłe, które mogą trwać nawet 4 tygodnie i dłużej. Jak powinien wyglądać jadłospis w czasie trwania biegunki? Zależy to oczywiście od jej typu. W przypadku biegunki przewlekłej zalecenia są najczęściej bardzo indywidualne, zależne od jej przyczyny. Na szczęście dla biegunki ostrej znane są ogólne wytyczne, które mogą się okazać pomocne w czasie jej trwania. Znajdują się one poniżej.

Po pierwsze, płyny

Najważniejsze w czasie trwania biegunki jest regularne uzupełnianie płynów tak, aby zapobiec odwodnieniu. To dlatego przez cały czas należy małymi łykami pić wodę lub słabą herbatę. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy odwodnienia, takie jak znacznie wysuszone śluzówki, wzmożone pragnienie, słabość, senność, mała ilość moczu o ciemnej barwie, koniecznie trzeba rozpocząć intensywne nawadnianie. Jeśli nie udaje się przyjmować płynów, należy rozważyć konsultację z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie. Może wskazać także konieczność zastosowania doustnych płynów nawadniających dostępnych w aptece.

Po drugie, delikatne posiłki

Jeśli płyny są akceptowane, w drugiej kolejności powinno się rozpocząć spożywanie dodatkowo delikatnych posiłków. Na początek, poleca się dania na bazie kleiku ryżowego czy kaszy manny i jaglanej, a także sucharki, białe pieczywo i biszkopt. Jeśli nie tolerujemy glutenu, oczywiście wszystkie produkty należy wybierać w formie bezglutenowej. Następnie posiłki stopniowo wzbogacamy o dodatek gotowanych, delikatnych warzyw. Przykładami mogą być ziemniaki, marchew, buraki, dynia. Do dań możemy dodać także dojrzałych i gotowanych owoców, jak jabłka, banany czy jagody. Kolejno wprowadzamy do menu też chude, gotowane mięso lub ryby i jaja. W posiłkach może znajdować się także niewielka ilość masła, oleju rzepakowego lub oliwy. Warto wiedzieć, że dopuszczalne są też produkty mleczne, ponieważ aktualne zalecenia nie rekomendują stosowania rutynowo diety bezmlecznej w czasie biegunki. Warto w pierwszej kolejności skorzystać z tych bezlaktozowych.

Kiedy nic nie pomaga

Jeśli biegunka się przeciąga i nie znamy jej przyczyny należy skontaktować się z lekarzem, który zleci odpowiednią diagnostykę. Możliwe, że mamy do czynienia z biegunką przewlekłą, która w znacznym stopniu nie tylko pogarsza komfort życia, ale może przyczynić się do rozwoju niedożywienia. Jeśli takie ryzyko się pojawi, lekarz może zalecić żywienie medyczne. Taka żywność medyczna, jak np. Resource Protein w niewielkiej objętości zawiera energię, a także białko, witaminy i składniki mineralne. Dlaczego żywienie medyczne? Ponieważ z jego pomocą łatwiej jest dostarczyć organizmowi składników odżywczych w okresie braku apetytu i zwiększonej utraty składników. Takim czasem jest właśnie długotrwała biegunka.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko.