Pocenie się jest zjawiskiem jak najbardziej fizjologicznym. Pot jest produkowany przez gruczoły potowe, w ponad 90% składa się on z wody, ponadto w jego skład wchodzi też chlorek sodu, mocznik, kwas moczowy, tłuszcze oraz inne związki chemiczne. Pocenie się zapewnia naszemu organizmowi prawidłowy proces termoregulacji – dzięki produkcji potu nie dochodzi bowiem do przegrzewania się naszego organizmu. Należy jednak pamiętać o tym, że czasami pot produkowany jest przez nasz organizm w zdecydowanie zbyt dużej ilości. Istnieją bowiem sytuacje, w których dochodzi do nadmiernego pocenia się, czasami jest ono tak obfite, że trudno jest sobie z nim poradzić.
Jakie są zatem przyczyny nadmiernej potliwości?
Należy pamiętać o tym, że nadmierna potliwość naszego ciała może mieć czasami związek z różnego rodzaju chorobami. Jakie choroby mogą doprowadzić do nadmiernego pocenia się?
Nadmierne pocenie się może mieć przede wszystkim związek z nadczynnością tarczycy. Nadczynność tarczycy to stan, w którym zazwyczaj poziom hormonów tarczycy jest wysoki, zaś poziom TSH jest niski. U pacjenta obserwowane są bardzo charakterystyczne objawy. Człowiek z nadczynnością tarczycy jest zwykle bardzo drażliwy, nerwowy, niespokojny. Ma problem ze skupieniem uwagi, co często uniemożliwia mu normalną pracę czy naukę. Poza tym chory skarży się na bezsenność, osłabienie i męczliwość mięśni. Skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona, wilgotna, ciepła, pacjent bardzo się poci. Nadmierne pocenie się dotyczy zwykle całego ciała, stwierdza się nadmierną potliwość pod pachami, ale również bardzo charakterystyczne są cały czas spocone, wilgotne i ciepłe dłonie chorego. Charakterystyczna jest także biegunka, utrata masy ciała oraz kołatania serca. W ciężkiej postaci nadczynności tarczycy może pojawić się duszność. U kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn zaburzenia wzwodu, u obu płci może dojść do zmniejszenia libido. Może być także obecne wole.
Nadmierne pocenie się może też być obecne u osób z dużą nadwagą lub wręcz otyłością. Dla tych pacjentów charakterystyczna jest nadmierna potliwość pod pachami, ale również typowe jest pocenie się całego ciała, w tym również twarzy, która zwykle poza tym, że jest wilgotna, jest również dodatkowo prawie cały czas zaczerwieniona.
Należy pamiętać też o tym, że nadmierna potliwość jest też bardzo typowa dla różnego rodzaju chorób przebiegających z gorączką. W sytuacji, kiedy mamy zwykłą infekcję dróg oddechowych czy też cierpimy z powodu zdecydowanie bardziej poważnej choroby jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc i chorobie tej towarzyszy gorączka, wtedy zawsze nasze ciało zaczyna się oblewać nadmierną ilością potu. W ten sposób bowiem nasz organizm broni się przed przegrzaniem, nadmierne spocenie się może nawet doprowadzić do obniżenia się temperatury naszego ciała.
Ponadto, nadmierne pocenie się może mieć też związek z bardzo niebezpieczną dla naszego zdrowia chorobą, jaką jest cukrzyca. Nadmierna potliwość całego ciała pojawia się wtedy, kiedy dojdzie do znacznego spadku poziomu stężenia glukozy w krwi, czyli wtedy, kiedy dojdzie do rozwoju hipoglikemii. Poza nadmierną potliwością u pacjenta można wówczas również zaobserwować przyspieszone tętno, drżenia mięśniowe, zawroty głowy, bladość skóry oraz znaczne osłabienie, czasami dochodzi nawet do utraty przytomności, kiedy dojdzie do rozwoju naprawdę ciężkiej hipoglikemii. Takie sytuacje zwykle mają miejsce u pacjentów, którzy jeszcze nie wiedzą o tym, że chorują z powodu cukrzycy. Dlatego też powtarzające się tego typu epizody powinny nas skłonić do oznaczenia poziomu stężenia glukozy w krwi.
Dodatkowo, nadmierne pocenie się, zwłaszcza w nocy, może mieć związek z chorobą rozrostową, taką jak białaczka lub chłoniak. Pacjenci zwykle bardzo obficie pocą się w czasie snu, dodatkowo dochodzi u nich do powiększenia się węzłów chłonnych, stają się oni bardzo osłabieni, a ich skóra jest bardzo blada. Zlewne nocne poty mogą mieć też związek z gruźlicą, dodatkowo towarzyszy im też uporczywy kaszel, chudniecie, osłabienie oraz stan podgorączkowy lub też skoki temperatury.
Trzeba pamiętać też o tym, że nadmierna potliwość nie musi mieć jednak związku z żadną chorobą. Czasami po prostu zdarza się, że nasz organizm ma tendencje do produkowania nadmiernej ilości potu, co wyraża się przede wszystkim nadmierną potliwością pod pachami, jak również nadmiernym poceniem się dłoni, stóp i często też całego ciała.
Co zatem zrobić, żeby się nie pocić?
Przede wszystkim, jeśli mamy problem z nadmierną potliwością pod pachami, należy używać zamiast zwykłych dezodorantów – antyperspirantów z apteki, które zostały stworzone z myślą o ludziach cierpiących z powodu nadmiernej potliwości. Przy wyborze odpowiedniego dla nas preparatu warto skorzystać z porady farmaceuty lub zapoznać się z ofertą apteczną online np. https://www.doz.pl/apteka/k1557-Nadmierne_pocenie
Ponadto, w takiej sytuacji należy zawsze nosić bawełniane ubrania, które przepuszczają powietrze, jak również bardzo dbać o higienę i starać się myć pod pachami nawet kilka razy w ciągu dnia. W przypadku nadmiernej potliwości pod pachami warto też pić napar z szałwii, która skutecznie zmniejsza ilość wytwarzanego przez nasz organizm potu. W aptekach dostępne są również tabletki na bazie wyciągu z szałwii, które można zażywać. Dodatkowo, jeśli mamy problem z nadmierną potliwością całego ciała, ważna jest dbałość o higienę, można kąpać się w wodzie z dodatkiem naparu z szałwii. Dla osób z nadmierną potliwością dłoni i stóp zostały natomiast stworzone specjalne płyny i zasypki, które działają jak antyperspiranty, produkty takie również zawsze należy kupować w aptece, gdzie farmaceuta dodatkowo doradzi, jaki produkt będzie dla nas najlepszy. Zawsze też trzeba w takiej sytuacji nosić bawełniane skarpety oraz najlepiej dobre, skórzane buty, w których stopy na pewno będą pociły się znacznie mniej niż w butach wykonanych z tworzywa sztucznego.
Pamiętaj! Nadmierna potliwość może mieć czasami związek z chorobą. Dlatego, jeśli wcześniej nie obserwowaliśmy u siebie nadmiernego wydzielania potu, zawsze jest to sygnał ostrzegawczy, który powinniśmy sprawdzić u swojego lekarza POZ.
Artykuł sponsorowany.