Jak prawidłowo dobrać wkładki ortopedyczne?

0
2662

Wkładki ortopedyczne to wyrób medyczny wykorzystywany w korekcji wad stóp i dolegliwości wynikających z deformacji w ich obrębie. Do dyspozycji mamy wkładki ortopedyczne dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jak wybrać je, by uzyskać możliwie najlepszy efekt terapeutyczny?

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie

Podstawowym zastosowaniem ortopedycznych wkładek do butów jest korygowanie płaskostopia. Wada polega na zniekształceniu fizjologicznych sklepień stopy, co prowadzi do częściowego lub całkowitego jej spłaszczenia. Odpowiednio dobrane wkładki pozwalają przywrócić prawidłowe ułożenie łuków kości stopy. Niweluje to dolegliwości bólowe i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu ruchu.

Wkładki na płaskostopie poprzeczne (metatarsalne) zaopatrzone są w specjalną pelotę, czyli wzniesienie, zlokalizowane w przedniej części śródstopia. Zapewnia ono podparcie dla łuku poprzecznego i wymusza prawidłowe jego ustawienie. W przypadku płaskostopia podłużnego stosuje się zaś wkładki ortopedyczne supinujące – wzniesienie zlokalizowane jest po wewnętrznej stronie, co zapobiega opadaniu łuku podłużnego.

Szukasz dobrej jakości wkładek ortoedycznych? Sprawdź na https://www.brandvital.eu/

Wkładki ortopedyczne dla dzieci

Leczenie płaskostopia przy użyciu wkładek korekcyjnych do butów daje najlepsze efekty w przypadku dzieci, u których kościec nie jest jeszcze w pełni ukształtowany (optymalnie do 5. roku życia). Stabilizują one stawy oraz wspierają rozwój mięśni piszczelowych, strzałkowych i podeszwowych, odpowiedzialnych za podtrzymanie łuków. Sprzyja to uzyskaniu fizjologicznego ustawienia stopy.

Wkładki ortopedyczne u dzieci wykorzystuje się również w leczeniu koślawości i szpotawości kolan, kifozy oraz lordozy.

Zastosowanie wkładek rehabilitacyjnych u dorosłych nie wyleczy rozwiniętej już wady, jednak zapobiegnie jej postępowi. Złagodzi ból stóp, kolan i kręgosłupa wynikający z nieprawidłowego podparcia ciała.

Wkładki ortopedyczne odciążające

Wkładki ortopedyczne odciążające

Ich zadaniem jest, jak wynika z nazwy, odciążenie punktów stopy podlegających w trakcie chodu największemu naciskowi – guza piętowego i przodostopia. Zaleca się je osobom cierpiącym na zapalenie rozcięgna podeszwowego czy ostrogi piętowe, jednak doskonale sprawdzają się także w profilaktyce odcisków i modzeli u sportowców.

Wykonane z miękkich materiałów, zwykle silikonu medycznego, poprawiają komfort chodu i chronią przed otarciami.

Wkładki ortopedyczne na stopę cukrzycową

Ortopedyczne wkładki dla diabetyków zmniejszają ryzyko rozwoju stopy cukrzycowej – poważnego powikłania choroby, w zaawansowanych przypadkach grożącego amputacją. Poprzez odpowiednie rozłożenie siły nacisku, jaki stopa wywiera na podłoże, zapobiegają powstawaniu nagniotków, owrzodzeń i innych trudno gojących się u diabetyków zmian skórnych. Działają odciążająco, ułatwiając prawidłową cyrkulacje krwi. Wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów pozwalają stopie oddychać, chroniąc przed nadmiernym namnażaniem się bakterii.

Jak wybrać najlepsze wkładki ortopedyczne?

Dobór wkładek rehabilitacyjnych powinna poprzedzić podoskopia stóp. To szybkie, nieinwazyjne badanie dokładnie uwidaczniające kształt stopy. Warto wiedzieć, że w niektórych punktach z asortymentem medycznym można wykonać je bezpłatnie, korzystając przy tym z fachowego doradztwa w zakresie doboru wkładek.

Przy niewielkich deformacjach wystarczające będzie zastosowanie gotowych modeli, od ręki dostępnych w sklepach medycznych. Jeżeli jednak zmiany są zaawansowane, konieczne jest wykonanie wkładek indywidualnych, robionych na zamówienie.

Należy pamiętać, że, niezależnie od rodzaju problemu w obrębie stóp, obuwie dobieramy do wkładek – nie odwrotnie. Stan wkładek powinien być regularnie kontrolowany – zależnie od częstotliwości noszenia, konieczna jest ich wymiana raz na 6-12 miesięcy.