Żylaki to częste schorzenie, które spotyka około 40% mężczyzn i 20% kobiet. Nie jest to tylko kwestia niezbyt estetycznego wyglądu, lecz choroba ta stanowi zagrożenie dla zdrowia, dlatego warto podjąć leczeniu już na wczesnym etapie. Coraz bardziej popularne staje się laserowe usuwanie żylaków. Metoda ta charakteryzuje się dużą skutecznością oraz bezpieczeństwem, dlatego zainteresowanie jest coraz większe. Co trzeba wiedzieć o laserowym usuwaniu żylaków?
Jeżeli żylaki nie będą w porę leczone, mogą być przyczyną wielu powikłań. Najpierw występuje obrzęk nóg, pojawiają się zmiany w kolorze skóry, aż w końcu wystąpić może owrzodzenie kończyn dolnych.
Charakterystyka zabiegu
Przede wszystkim jest to zabieg skuteczny i przebiega w sposób łagodny dla pacjenta. Również po przebytej operacji nie czuć żadnego dyskomfortu. Laserowe usuwanie żylaków jest cięgle udoskonalane, aby stało się jeszcze bardziej efektywne. Do tej pory w tego typu operacjach, zazwyczaj używany był laser o długości fali 980 nm, który pochłania światło w hemoglobinie zawartej we krwi. Zmieniło się to w miarę upływu czasu i standardem staje się nowa fala o długości 1470 nm, absorbująca światło w wodzie. Zmiana ta jest oczywiście z korzyścią dla pacjenta, ponieważ tkanki zawierają dość dużą ilość wody. Efektem tego jest mniejszy ból pooperacyjny i mniej ewentualnych skutków ubocznych. Laserowe usuwanie żylaków może być stosowane w początkowym etapie schorzenia, jak i w bardziej zaawansowanym stadium.
Przebieg zabiegu
Pierwszym krokiem jest podanie przez lekarza miejscowego znieczulenia. Następnie do chorej żyły wprowadzany jest światłowód poprzez małe nakłucie. W momencie uruchomienia lasera naczynie jest naświetlane, a światłowód jest powoli wycofywany z żyły, które w efekcie są zamykane. Podczas laserowego usuwania żylaków może towarzyszyć delikatny dyskomfort, ale tylko podczas podawania znieczulenia w okolicy żyły. Po wykonanym zabiegu, na nogę zakładana jest pończocha uciskowa, a pacjent nie ma przeciwwskazań przed powrotem do codziennej aktywności. Czas trwania zabiegu to około 30-45 minut.