suplementy

Dbanie o wysportowaną, dobrze umięśnioną sylwetkę od wielu już lat urosło do rangi mody. Systematyczne wizyty na siłowni, regularne bieganie albo odwiedzanie basenu to w dzisiejszych czasach dowód troski o zdrowie, a niekiedy również doskonały pomysł na życie towarzyskie i kreatywne spędzanie czasu wolnego. Wielu regularnych bywalców sal treningowych, bieżni i siłowni czasami stawia przed swoimi organizmami nierealistyczne wymagania, oczekując od swoich mięśni i stawów wysiłku ponad miarę. Każdy, nawet najbardziej wydolny organizm ma swoje granice.

Powstaje zatem pytanie, czy można je w jakiś sposób przesunąć nie ryzykując przy tym zdrowia?

Odpowiedzi może udzielić osobisty trener, lekarz znający doskonale ogólny stan zdrowia pacjenta czy inni zawodnicy dysponujący większym doświadczeniem w tym zakresie. Wielu zniecierpliwionym brakiem natychmiastowych efektów amatorom sportu polecane są różnego typu odżywki.  O ile w ich zażywaniu zachowa się stosowny umiar, ściśle przestrzegając zaleceń producenta dotyczących dawkowania i diety, z reguły zamieszczonych na opakowaniach, to nie ma powodów do obaw.

Asortyment specjalistycznych sklepów z odżywkami jest niezwykle bogaty.

Podstawowe różnice dotyczą składu danej odżywki i na ten czynnik przede wszystkim zwracają uwagę nabywcy. Wiele osób szczególnie chętnie sięga po bardzo popularne i używane za bezpieczne odżywki białkowe, zawierające rozmaite białka lub ich składniki czyli aminokwasy. Zarówno białka, jak aminokwasy to podstawowy budulec wszystkich komórek mięśniowych w organizmie ludzkim.

Mechanizm działania suplementów białkowych albo aminokwasowych jest bardzo prosty i zna go każdy, kto w przeszłości chociaż w amatorskim stopniu interesował się uprawianiem jakiejkolwiek dyscypliny sportowej.

Powodują one szybszy niż zazwyczaj przyrost masy mięśniowej, ponieważ dostarczają mięśniom wyczerpanym w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego dodatkowych składników budulcowych. Uzupełniają w ten sposób niedobory, a także pomagają zwiększyć odporność komórek mięśniowych na zmęczenie pojawiające się podczas wysiłku. Zobaczenie szybkich efektów intensywnych ćwiczeń jest dla początkującego sportowca niezwykle motywujące do dalszych treningów.  Drugą dużą grupę odżywek stanowią odżywki węglowodanowe, które z kolei szybko uzupełniają paliwo potrzebne do wykonywania nieraz bardzo forsownych ćwiczeń.

W sklepie z odżywkami można również kupić suplementy, które w swoim składzie zawierają jakąś kombinacje tych składników. Zwykle w literaturze przedmiotu można spotkać podział na odżywki sprawdzone i polecane od lat, o udokumentowanych właściwościach, odżywki, których działanie nigdy nie zostało potwierdzone naukową, ale z pewnością nie są szkodliwe, odżywki spełniające raczej rolę przydatnego placebo, dające przede wszystkim efekt psychologiczny oraz takie, których nie należy przyjmować pod żadnym pozorem: niebezpieczne, nielegalne i szkodliwe dla zdrowia.

Wiele odżywek poza bardzo przydatną zawartością, ma również atrakcyjną formę. W ofercie są odżywki w płynie, w kapsułkach, tabletkach, drażetkach, pastach, a nawet w formie poręcznych batoników o różnych atrakcyjnych smakach, które można schrupać po wyjściu z sali ćwiczeń. Aby ułatwić potencjalnym klientom dokonanie wyboru najbardziej optymalnej i najskuteczniejszej odżywki sprzedawcy w sklepach ustawiają je w specjalnych działach skierowanych na przykład do kobiet (które mają nieco odmienny metabolizm od przedstawicieli płci brzydkiej), osób, które chcą szybko zwiększyć masę mięśniową albo wręcz przeciwnie – do takich, którym zależy na zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów i uzyskaniu upragnionej wagi.