O tym jak ważną rolę w naszym organizmie odgrywa prawidłowo funkcjonujący układ krwionośny nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dzięki niemu komórki naszego ciała zaopatrywane są w tlen i substancje odżywcze, a także pozbywają się szkodliwych produktów przemiany materii. W układzie krwionośnym najdłuższą i najtrudniejszą drogę do pokonania ma krew płynąca żyłami kończyn dolnych. Jedynie zdrowe, nieuszkodzone naczynia, o elastycznych ścianach i sprawnych zastawkach są w stanie dostarczyć ją z powrotem do serca. Niestety problemy z układem żylnym są coraz częstsze. Wśród czynników zwiększających ryzyko ich wystąpienia są uwarunkowania genetyczne, wiek czy zbyt mało ruchu. Choroby żył jak zapalenie żył powierzchownych czy żylaki nie tylko są przyczyną nieestetycznych zmian, ale przede wszystkim wpływają na obniżenie jakości naszego życia. Dlatego jeszcze zanim pojawią się ich pierwsze symptomy warto zadbać o wzmocnienie żył nóg.
Dostarczaj wraz z dietą ważne dla zdrowia żył witaminy
Dla prawidłowego funkcjonowania żył szczególnie ważna jest witamina C. Witamina ta nie tylko działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie chroniąc przed uszkodzeniami ścian żył, ale również stymuluje produkcję kolagenu – białka odpowiadającego za elastyczność tych struktur. Wśród ważnych dla układu krwionośnego witamin jest również witamina K uczestnicząca w regulacji procesów krzepnięcia krwi (zapobiega krwotokom). Jej niedobory mogą przyczyniać się min. do powstawania żylaków.
Witaminę C możemy dostarczać w postaci suplementów lub w sposób naturalny wprowadzając do diety przetwory z dzikiej róży czy owoce cytrusowe. Witaminę K można znaleźć przede wszystkim w zielonych warzywach jak szpinak, sałata czy brokuły.
Sięgnij po bioflawanoidy w postaci suplementów
Bioflawanoidy są to aktywne biologicznie flawanoidy – substancje produkowane przez rośliny i odpowiadające za kolor ich owoców, zapach i smak. Dla naszych żył szczególnie ważną rolę odgrywają diosmina, hesperedyna i rutyna. Związki te dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym chronią główne składniki żył (kolagen, elastyna) przed degradacją, dzięki czemu wzmacniają ich ściany i chronią przed utratą ich elastyczności.
Ze względu na fakt, że najwięcej bioflawanoidów obecnych jest w częściach owoców, których nie jadamy (skórki, nasiona) chcąc zwiększyć zawartość tych związków w diecie musimy sięgnąć po odpowiednie suplementy, które be problemu dostaniemy w każdej aptece.
Unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji
Wracająca z nóg do serca krew ma znacznie niższe ciśnienie niż ta transportowana w drugą stronę tętnicami. Dodatkowo musi ona pokonać siły grawitacji. Dlatego w jej transporcie ważną rolę odgrywa tzw. pompa mięśniowa. Jej działanie opiera się na skurczach mięśni nóg, które naciskają na naczynia krwionośne tym samym stymulując przemieszczanie się krwi żyłami w stronę serca. Pompa mięśniowa może funkcjonować prawidłowo jedynie w trakcie aktywności fizycznej np. w trakcie biegu. Dlatego, aby uniknąć lub spowolnić wystąpienie problemów z żyłami kończyn dolnych musimy unikać zbyt długiego przebywania w jednej pozycji. Aktywność mięśni nie musi być skomplikowana i czasochłonna może na przykład polegać na skurczach i rozkurczach mięśni łydki w pozycji siedzącej czy naprzemiennym chodzeniu na palcach i piętach.
Co zrobić, gdy pojawią się pierwsze objawy niewydolności żył powierzchniowych w kończynach dolnych?
Mając tendencje do żylaków czy stanów zapalnych, nawet stosując się do wszystkich zaleceń, nie unikniemy problemów żylnych. W takim wypadku liczy się czas – im szybciej zaczniemy wspomagać krążenie i leczyć objawy choroby żył powierzchniowych nóg tym większa szansa na spowolnienie jej rozwoju. Dlatego, gdy po całym dniu nasze nogi coraz częściej są obolałe, ciężkie a czasem opuchnięte czas działać. Jednym ze skutecznych sposobów na poprawę krążenia w żyłach nóg jest noszenie podkolanówek/rajstop uciskowych. Dzięki odpowiednio rozłożonemu naciskowi na poszczególne elementy nogi usprawniają one działanie pompy mięśniowej. Ulgę mogą również przynieść żele zawierające heparynę, jak np. żel Lioton 1000. Potrójne lecznicze działanie heparyny: przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe w połączeniu z wodno-alkoholową formułową żelu, która szybko się wchłania i dodatkowo chłodzi, zapewni uczucie natychmiastowej ulgi i złagodzenia dolegliwości towarzyszących niewydolności żył powierzchownych kończyn dolnych.