Dolegliwości ze strony narządów intymnych mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale również przedkładać się na inne sfery życia. Pieczenie pochwy po stosunku, które jest spowodowane niewystarczającym nawilżeniem lub infekcją czy podrażnieniami jest odczuciem bardzo nieprzyjemnym. Zdarza się, że pojawia się u kobiet aktywnych seksualnie i jest wynikiem otarć. Może również być sygnałem, że rozwija się jakiś stan zapalny lub mamy do czynienia z alergią na różnego rodzaju czynniki.
Nieprzyjemne dolegliwości
Pieczenie pochwy jest nieprzyjemne i dotyka kobiety w różnym wieku. Dyskomfort, ból po stosunku ogranicza radość ze zbliżeń oraz może być sygnałem o niewyleczonej infekcji lub też zmianach hormonalnych, które dotykają kobiety w różnym wieku. Na pewno każdy przypadek przedłużających się dolegliwości należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, który za pomocą takich badań jak na przykład cytologia może znaleźć przyczyny podrażnień, a tym samym wdrożyć skuteczne leczenie.
Warto wiedzieć, co wykrywa cytologia, ponieważ jest to jedno z najważniejszych badań okresowych, jakie kobiety powinny regularnie wykonywać, a w trakcie infekcji i innych stanów chorobowych wręcz obowiązkowym.
Co może powodować pieczenie pochwy?
Wielu lekarzy podkreśla, że problemem szczególnie u młodych kobiet które niedawno rozpoczęły współżycie może być niewystarczające nawilżenie pochwy. Stąd też pojawiające się otarcia. Poza tym jednym z istotnych czynników są różne alergeny. Uczulać wrażliwe miejsca może dosłownie wszystko – środki piorące, płyny do higieny czy też perfumowane podkładki lub podpaski. Wiele pań alergicznie reaguje również na krążki dopochwowe czy środki plemnikobójcze.
Poza tym pieczenie może być objawem infekcji, reakcją na leki czy też stanami grzybiczymi wywołanymi na przykład długotrwałą antybiotykoterapią. Wtedy dochodzi bowiem do zaburzenia równowagi naturalnej flory bakteryjnej.
Poza najczęstszymi infekcjami grzybiczymi prowadzącymi często do zapalenia pochwy lekarze diagnozują również bakteryjną waginozę, która jest niezwykle groźna i poza bólem często infekcji towarzyszą nieprzyjemne upławy. Poza tym ból może być również jednym z objawów chorób przenoszonych drogą płciową takich jak na przykład chlamydioza i rzęsistkowica.
Na dolegliwości ze strony narządów intymnych szczególnie powinny zwrócić uwagę kobiety w ciąży. Wtedy też organizm matki jest szczególnie narażony na groźne infekcje bakteryjne i grzybicze. A te nieleczone mogą być wyjątkowo groźne i dla kobiety, i dla dziecka.