Podolog, czyli specjalista zajmujący się zdrowiem naszych stóp musi dokładnie się im przyjrzeć, aby móc zaproponować skuteczne rozwiązania naszych problemów. Warto więc wiedzieć, jak przebiega wizyta u podologa i jak się do niej przygotować.

Przed wizytą u podologa

Podolog wrocław z pewnością zobaczył już niejedne stopy, więc nasze nie będą dla niego żadną nowością. Nie należy na siłę poprawiać wyglądu stóp – nie usuwaj zgrubień, modzeli czy odcisków, jeżeli akurat się pojawiły. Przed wizytą dokładnie umyj nogi i osusz je, jednak nie stosuj żadnych kremów, maści do stóp, zasypek czy dezodorantów. Nie zakładaj nowego obuwia – podolog ocenia także buty, które zużywają się charakterystycznie dla każdego człowieka. Pomoże to w ocenie dolegliwości.

Przygotuj się do wizyty

Jeżeli stale zażywasz leki, wówczas powinieneś o tym powiedzieć podologowi. Zdarza się, że zażywane lekarstwa mają wpływ na zdrowie stóp. Osoby chorujące na cukrzycę lub inne choroby przewlekłe również powinny poinformować o tym podologa w trakcie wywiadu, który jest częścią pierwszej wizyty. Po wywiadzie podolog ocenia deformacje stóp oraz ich wpływ na oś kręgosłupa. Może to wymagać badania podoskopem, które jednak jest bezbolesne i krótkie. Następnie podolog ocenia stan skóry stóp i paznokci, aby zaproponować pacjentowi najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie. Bywa, że pacjent proszony jest o wykonanie badań dodatkowych. Na wizytę warto również przynieść dokumentację medyczną, jeżeli zawiera ona informacje o zabiegach wykonanych w obrębie stóp, na przykład w czasie leczenia chirurgicznego wrastających paznokci.

W wielu wypadkach leczenie może zostać zastosowane już na pierwszej wizycie, jednak bywa, że jest to proces dłuższy. Podolog jest jednak najlepszym specjalistą od stóp, dlatego warto wybrać się choć raz na wizytę, by ocenić stan swoich stóp,  a także rozwiązać ewentualne problemy, które mogą się pojawić. Dzięki temu, że zawód ten staje się coraz powszechniejszy, wizytę u podologa można odbyć praktycznie w każdym większym mieście.