Jak leczyć bezsenność

Na mniejsze lub większe problemy ze snem skarży się już prawie połowa naszego społeczeństwa. Bezsenność najczęściej dotyka ludzi przewlekle chorych, seniorów, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiącego na zaburzenia psychiczne, na przykład nerwicowe – mówimy wtedy o bezsenności wtórnej, czyli takiej, której przyczyną są inne schorzenia zdrowotne. Zdarza się jednak, że bezsenność pojawia się też u osób zdrowych, samoistnie albo jako wynik pracy na nocnych zmianach, która z czasem prowadzi do zaburzeń rytmu dnia. Niezależnie od przyczyny, kłopotów ze snem nie należy lekceważyć, ponieważ mogą mieć one bardzo poważne skutki. Nieleczona bezsenność zwiększa bowiem ryzyko rozwoju groźnych dla życia chorób, między innymi nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

Bezsenność – jak z nią walczyć?

Osobom, które uskarżają się na problemy ze snem, zazwyczaj poleca się ziołowe tabletki i medytację, doradza wieczorne ograniczanie bodźców utrudniających wyciszenie i niespożywanie posiłków na krótko przed pójściem spać, a także zachęca do zadbania o komfortowe warunki wypoczynku w sypialni: wygodny materac, syntetyczną pościel, optymalną temperaturę. Tego rodzaju zabiegi często pomagają w przypadkach bezsenności epizodycznej o słabym lub umiarkowanym stopniu nasilenia. Jeśli jednak mamy do czynienia z bezsennością utrwaloną, mogą się okazać nieskuteczne. Ratunkiem w takiej sytuacji będzie profesjonalne leczenie bezsenności, czyli terapia poznawczo-behawioralna. Więcej o metodach leczenia bezsenności znajdziecie pod adresem https://terapiabezsennosci.pl/leczenie-bezsennosci/

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Leczenie bezsenności za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej – w dużym skrócie – sprowadza się do zdiagnozowania i wyeliminowania negatywnych wzorców zachowań, które doprowadziły do wykształcenia się i utrwalenia problemów ze snem, oraz zastąpienia ich indywidualnie wypracowanymi zdrowymi nawykami poprawiającymi higienę snu. Ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania terapii poznawczo-behawioralnej, skorzystać z niej może każdy. Taki sposób leczenia bezsenności jest całkowicie bezpieczny, nie powoduje praktycznie żadnych skutków ubocznych i co równie ważne, daje długofalowe rezultaty.