O co chodzi w osteotomii kolana

Osteotomia to jedna z najbardziej innowacyjnych metod leczenia zmian wrodzonych i nabytych oraz urazów w obrębie stawu kolanowego, a także kości piszczelowej i kości udowej. Dzięki niej można z powodzeniem nie tylko skorygować oś kończyny i poprawić mechanikę stawu, ale też zmienić kształt chorej kończyny: wydłużyć ją lub skrócić. Pacjenci poddani zabiegowi osteotomii zauważają znaczną redukcję lub nawet całkowitą eliminację odczuwanych wcześniej dolegliwości bólowych.

Jakie są wskazania do osteotomii kolana?

Osteotomia kolana zalecana jest w przypadku wielu schorzeń zwyrodnieniowych i urazów przeciążeniowych o łagodnym lub umiarkowanym stopniu zaawansowania. Wskazaniem do tego zabiegu mogą być między innymi takie dysfunkcje jak szpotawość lub koślawość kolan czy uszkodzenie chrząstki stawowej. Aby jednak zakwalifikować się do osteotomii, trzeba spełnić określone warunki, zabieg ten jest bowiem przeprowadzany wyłącznie na osobach aktywnych fizycznie, bez nadwagi i w wieku poniżej 60 lat – wyłącznie w takim przypadku możliwa jest gwarancja jego bezpieczeństwa i skuteczności.

Jak wygląda osteotomia kolana?

Osteotomia kolana przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym (całkowitym uśpieniu) lub zewnątrzoponowym (pozbawiającym czucia od pasa w dół) i pod sródoperacyjną kontrolą RTG. W trakcie zabiegu chirurg dokonuje przecięcia kości, a następnie ustawia ją pod odpowiednim kątem w celu korekcji osi kończyny. Na końcu wykonywana jest stabilizacja przy użyciu metalowych implantów, pozwalających na prawidłowy zrost odłamów. Tak wykonana osteotomia pozwala na odciążenie poszczególnych struktur kolana i równomierny rozkład sił.

Gdzie można wykonać osteotomię kolana?

Zabiegi osteotomii kolana wykonuje między innymi Sport-Klinika w Żorach. Więcej informacji na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/osteotomia-korekcja-osi-konczyny/. To nowoczesna placówka medyczna wyposażona w innowacyjne sprzęty do diagnostyki i leczenia szerokiego zakresu schorzeń dotykających aparatu ruchowego i nie tylko. Sport-Klinika ma również tę zaletę, że zatrudnia wysoko wyspecjalizowany personel, który do każdego przypadku podchodzi indywidualnie i zawsze stawia dobro pacjenta na pierwszym miejscu.