Wykorzystywany od dawien dawna w chińskiej medycynie, znakomicie nadaje się do zastosowania nie tylko w sferze kulinariów, ale również w dziedzinie medycyny, w tym zwłaszcza medycyny naturalnej. Imbir, bo o niego tu chodzi, używany jest od tysięcy lat. W Państwie Środka zachwycają się nim specjaliści medyczni oraz znachorzy i mnisi. To znakomity środek na łagodzenie rozlicznych dolegliwości natury zdrowotnej. Warto również wspomnieć, że świetnie sprawdza się on jako swego rodzaju panaceum na szereg rozmaitych chorób, nie tylko zmniejszając ich objawy, ale także lecząc z nich kompletnie. O tym wszystkim dowiesz się natomiast z poniższych fragmentów naszej lektury.

Jak zrobić syrop z imbiru?

Kilka faktów

Imbir jest powszechnie znaną na całym świecie rośliną, jaka stanowi podstawę w wielorakich krajach. To, że w Polsce rzadziej się z niej korzysta, nie oznacza, że nie ma ona mnóstwa właściwości, jakie warte są przyjrzenia się imbirowi bliżej. Po pierwsze, należy wiedzieć, że długowieczność i świetną formę zdrowotną, a także nienaganną sylwetkę i doskonałą urodę Azjaci zawdzięczają właśnie imbirowi. Jest on tam niesamowicie popularny, jako nieodzowny składnik potraw na co dzień przygotowywanych. Poza gastronomią, stosuje się go także jako swego rodzaju naturalny, w pełni ekologiczny medykament – doskonały na infekcje różnego typu, w tym przeziębienia. Polecana jest zwłaszcza łagodząca negatywne skutki stanów zapalnych gardła czy krtani herbatka z imbirem, która na pewno dobrze znana jest i w naszym społeczeństwie. Co więcej, na obszarze krajów azjatyckich tworzone są specyficzne mikstury – napary z zastosowaniem imbiru jako głównego składnika, które mają być recepturą na zachowanie młodości. Imbir znany jest także pod postacią złotego środka normującego bóle miesiączkowe – w tym celu wykorzystywane są plasterki korzenia imbiru.

Cudowne właściwości

Imbir znakomicie działa na likwidowanie grypopodobnych symptomów, usuwanie wirusów wywołujących przeziębienia, a także eliminowanie intensywnych migren czy bolesnych menstruacji. Jest to także bardzo cenny składnik dla pań w ciąży, które cierpią na nadmierne uczucia nudności, omdlenia i czy mdłości. Co więcej, niweluje także wyżej wspomniane stany wynikające nie tylko z bycia w stanie błogosławionym, co również u osób mających kłopoty z chorobą lokomocyjną. Jest dobrym sposobem na ograniczenie negatywnych skutków w postaci wymiotów po narkozie, chemioterapii i podobnie szkodliwych terapiach czy znieczuleniach, jakie odbijają się na naszym organizmie. Jest to wartościowy składnik dla niejadków, ponieważ wzmaga apetyt. Musimy także wspomnieć o świetnym działaniu imbiru na proces trawienia. Wszystko dlatego, że jest w nim zawarty olejek, który znajduje się w sporych ilościach w kłączu i stymuluje produkcję śliny oraz soku żołądkowego. Ma działanie rozkurczowe, żółciopędne. Tym samym, z jego zastosowaniem można wyleczyć wzdęcia czy kłopotliwe gazy. Jest to także doskonały suplement codziennej diety chroniący przed powstawaniem groźnych dla zdrowia zakrzepów. Warto, aby po imbir sięgały kobiety w okresie PMS. Wreszcie- wykazuje działanie moczopędne oraz wpływa pozytywnie ja higienę jamy ustnej, bowiem odświeża, odkaża, likwiduje nieprzyjemny zapach w ustach. Pobudza wydzielanie śliny.

Syrop z imbiru

Dzięki syropowi z imbiru można rozgrzać całe ciało. Jest to także specyfik pobudzający organy płciowe, stosowany jako afrodyzjak w egzotycznej Azji. By go przygotować, trzeba zmieszać pół szklanki suszonego imbiru i jedną szklankę świeżego imbiru – posiekanego, wcześniej obranego. Dodajemy dwie szklanki wody, szklankę miodu i jeżeli sobie tego życzymy możemy miksturę uzupełnić o laskę cynamonu, ale niekoniecznie. Do naczynia wlewamy wodę, dodajemy imbir ora cynamon, zagotowujemy całość, a później gotujemy jeszcze kilkadziesiąt minut na wolnym ogniu. Cały proces przygotowywania mikstury powinien zająć jakieś 45 min. Kiedy syrop przestygnie, dodajemy miód. Przechowujemy go w słoiku w lodówce.