Co powinniście wiedzieć o wzdęciach

Najprostszą definicją tego pojęcia jest subiektywne wrażenie powiększenia objętości jelit, najczęściej związane ze zwiększoną ilością gazów. Towarzyszy temu uczucie dyskomfortu oraz ból.

Objaw ten może występować zarówno w przebiegu różnych stanów chorobowych, w wyniku spożywania niektórych pokarmów jak i być związany z konkretnymi zwyczajami spożywania posiłków. Z grupy chorób są to między innymi zaparcia, nietolerancja węglowodanów czy zespół jelita drażliwego. Powodem mogą być też pasożyty, na przykład Giardia Lamblia[i]. Z kolei w grupie nawyków żywieniowych, związanych z powstawaniem wzdęć możemy wymienić nadmierne tempo jedzenia, picie dużej ilości gazowanych napojów oraz spożywanie pokarmów z dużą zawartością syropu glukozowo-fruktozowego. Stosowanie niektórych leków również może przyczynić się do powstawania wzdęć.

Jak powstają wzdęcia?

Razem z rozwojem medycyny ewoluowała również wiedza na temat tej dolegliwości. Dawniej sądzono, że powstawanie wzdęć jest związane tylko ze zwiększającą się, z różnych przyczyn, objętością gazów w przewodzie pokarmowym. Dzisiaj wiemy już, że nie jest to takie proste.
U części osób, u których występują dolegliwości, stwierdza się podobną ilość gazów jak
u grupy osób bez objawów. Przyczyną może być nadmierna reaktywność błony mięśniowych jelit. Jednakże gros przypadków związanych jest ze wspomnianymi wcześniej gazami. Gromadzą się one w przewodzie pokarmowym na skutek między innymi zachodzenia procesów fermentacyjnych, które przeprowadzane są przez bakterie znajdujące się głównie w jelicie grubym. Innymi przyczynami mogą być połykane wraz z pożywieniem powietrze czy też zaburzenie procesów trawiennych węglowodanów.

Metody zapobiegania  

W przypadku występowania związku pomiędzy powstawaniem wzdęć z procesem chorobowym, należy przede wszystkim leczyć chorobę podstawową. Jeżeli jednak brak jest konkretnego schorzenia, a objaw ten występuje, możemy wprowadzić różne nawyki, które pozwolą na uniknięcie dyskomfortu. Powinno się unikać szybkiego spożywania posiłków,
z każdym szybko połkniętym kęsem do naszego żołądka dostaje się powietrze, co przekłada się później na zwiększoną częstość występowania wzdęć. W wyniku redukcji przyjmowania gazowanych napojów również można ograniczyć ilość gazu występującego w przewodzie pokarmowym. Zwiększone ryzyko powstawania dyskomfortu związanego ze wzdęciami zaobserwowano również u palaczy, co sugeruje nam pozytywny wpływ zaprzestania palenia wyrobów tytoniowych na ograniczenie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Znaczna liczba używanych w codziennej kuchni produktów spożywczych może być odpowiedzialna za nasilenie występujących objawów. Należą do nich między innymi niektóre warzywa, takie jak fasola, cebula, rzodkiewka czy ogórek. Wśród owoców należy wymienić morele, jabłka oraz banany. Do grupy pokarmów, które również należy ograniczyć zalicza się posiłki z dużą ilością tłuszczu oraz bogatowęglowodanowe. Są to chociażby potrawy smażone na głębokim oleju czy wyroby cukiernicze.

W wyniku zastosowania się do powyższych wskazówek oraz zmiany swoich nawyków żywieniowych można ograniczyć występowanie dyskomfortu związanego ze wzdęciami. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zapobiec wzdęciom i odczuwasz dyskomfort z tym związany, warto spróbować preparatów na wzdęcia, które mogą pomóc Ci w ich zwalczaniu. Jednym z takich preparatów jest Espumisan, który jest środkiem stosowanym w leczeniu objawowym związanym z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym.

[i] J. Konturek, Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2006  s. 481

Artykuł zewnętrzny.