Choć przypadłość ta rzadko bywa objawem groźnej choroby, to przeszkadza ona każdemu, kto się z nią boryka. Czy możemy się jej pozbyć domowymi sposobami, suplementami diety czy konieczna okaże się wizyta u lekarza okulisty?

Drgająca powieka – brak magnezu w organizmie

Magnez wypłukujemy z organizmu wraz z każdą wypijaną filiżanką kawy oraz podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Bolesne skurcze, a także nieprzyjemne drżenie powiek odczuwamy, gdy wypłukiwany magnez nie uzupełniamy o nowy.

Źródła magnezu – uzupełnij braki i pozbądź się drgającej powieki

Magnez najlepiej uzupełniać wprowadzając do diety: kakao (również gorzką czekoladę), pestki dyni, kaszę gryczaną, białą fasolę, orzechy pistacjowe i laskowe, banany, płatki owsiane, groch oraz mięso wołowe i wieprzowe. Wybierając produkty, za pomocą których chcemy uzupełnić braki magnezu, warto zwrócić nie tylko na zawartość tego minerału, ale również jego przyswajalność. Wybierajmy takie produkty, na których etykietach znajdziemy informację o organicznych związkach z magnezem, np.: asparaginian, cytrynian, mleczan czy chelat aminokwasowy. Cechuje je wyższa przyswajalność, od tlenku, chlorku czy węglanu magnezu.

Nie bez znaczenia pozostaje również sposób przyrządzania potraw. Wystrzegajmy się przede wszystkim rozdrabniania pestek (tracą one wtedy aż 90% magnezu!). W miarę możliwości unikajmy obierania warzyw, ich blanszowania i gotowania.

Inne przyczyny drgających powiek

Jeśli uzupełnienie magnezu i odstawienie lub zminimalizowanie wypijanej kawy nie pomaga, warto wspomóc się suplementami diety. Jeśli jednak i to zawiedzie, problem drgających powiek  najprawdopodobniej leży gdzie indziej. Najbezpieczniej zgłosić się do lekarza. Drugą najczęstszą przyczyną drgających powiek są mikrourazy rogówki przy suchym oku. W takiej sytuacji wystarczy nawilżanie gałek ocznych odpowiednimi kroplami, niezawierającymi konserwantów.

Inna przyczyna tej dolegliwości może mieć podłoże stresowe. W tym przypadku czasami wystarczy zmiana trybu życia i suplementacja ziołowymi herbatami, a niekiedy konieczna jest wizyta u specjalisty celem uzyskania leku na receptę.

Bez względu na przyczynę, problemu drgających powiek nie należy lekceważyć. Jest to bowiem objaw niedoboru magnezu, urazu rogówki lub problemów ze stresem, a tego nie można lekceważyć.