Fizjoterapia skierowana jest dla wszystkich osób, jednakże fizjoterapia sportowa została wyodrębniona z myślą o osobach aktywnych fizycznie i zajmujących się sportem zawodowo. Chociaż mówi się, że sport to zdrowie, to jednak zawsze istnieje ryzyko powstania przeciążeń, urazów czy kontuzji. W takich przypadkach wizyta u fizjoterapeuty jest jak najbardziej wskazana i wręcz nieoceniona. Zadaniem fizjoterapii sportowej jest zapobieganie urazom, stawianie diagnozy, rehabilitacja kontuzji i urazów, przywrócenie pacjenta do aktywności sportowej po kontuzji czy urazie oraz poprawienie wyników sportowych za pomocą dobrania odpowiedniego treningu.
Pomoc fizjoterapeuty coraz łatwiej dostępna
Obecnie można liczyć na znacznie łatwiejszy dostęp do fizjoterapeutów niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Pozwala to odzyskać zdrowie i sprawność znacznie większej liczbie osób. Osoby zarejestrowane w samorządzie fizjoterapeutów posiadają odpowiednie kwalifikacje i kompetencje, a więc korzystanie z ich usług jest w pełni bezpieczne. Jeśli chodzi o Poznań, to w celu umówienia się na wizytę, warto odwiedzić witrynę niku.pl. Wówczas można być pewnym, że proces usprawniania podczas zbiegów będzie przeprowadzany prawidłowo, czyli przez osobę wykształconą w tym kierunku. Trzeba pamiętać o tym, że nadal stosunkowo mało jest fizjoterapeutów, którzy mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, przez co kolejki na rehabilitację w ramach NFZ są bardzo długie. Potrzebne jest także skierowanie od lekarza specjalisty, do którego również nie łatwo jest się dostać. Na szczęście powstaje coraz więcej ośrodków prywatnych, świadczących szeroki zakres usług z fizjoterapii. Zamiast więc łykać kolejną tabletkę przeciwbólową czy też katować nadwerężoną część ciała treningiem, warto jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty. W wielu przypadkach jest to jedyny sposób na powrót do dobrego stanu funkcjonalnego.
Fizjoterapia sportowa dla osób aktywnych fizycznie
Fizjoterapia sportowa dąży do tego, aby jak najlepiej wykorzystać w pełni potencjał danego zawodnika, sięgając po różnego rodzaju metody. W każdym przypadku terapia dobierana jest indywidualnie, dzięki czemu kontuzjowany sportowiec może jak najszybciej i przy tym bezpiecznie powrócić do dalszej rywalizacji. W fizjoterapii sportowej chodzi także o zapobieganie kontuzjom, urazom i przeciążeniom. Terapia nie opiera się na objawach, ale na dociekaniu prawdziwej przyczyny wystąpienia urazu. Na organizm patrzy się całościowo, czyli stosuje się podejście holistyczne. Tak więc nie chodzi tylko o zredukowanie bólu, stanu zapalnego czy obrzęku, ale także o poprawienie techniki ruchu czy metodyki treningu. W każdym przypadku dąży się do poprawienia wyników sportowca i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia kontuzji do minimum. Należy pamiętać o tym, że nawet nieduża kontuzja może przyczynić się do znaczącego obniżenia się sprawności fizycznej, a te poważniejsze mogą wręcz wykluczyć danego zawodnika z dalszej gry na długie lata. W związku z tym tak ważna jest współpraca z fizjoterapeutą.
Fizjoterapia sportowa nie jest przeznaczona wyłącznie dla zawodowych sportowców, ale także dla osób uprawiających aktywność sportową dla własnej przyjemności. Z usług fizjoterapeutów sportowego mogą korzystać wszystkie osoby, które pragną odzyskać zdrowie i kondycję po urazach czy przeciążeniach o charakterze sportowych typu kolano skoczka/biegacza, łydka/łokieć tenisisty, zapalenia i uszkodzenia ścięgien, uszkodzenia wiązadeł stawów obwodowych, rzucający bark czy też uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów. Opieka nad sportowcem wiąże się z sięganiem po różnego typu działania fizjoterapeutyczne, za pomocą których dąży się do poprawy mobilności w stawach objętych ograniczeniami. Jest to możliwe dzięki usunięciu restrykcji powięziowych, punktów spustowych i densyfikacji. Zadaniem fizjoterapeuty sportowego jest również dbanie o trofikę tkanek pacjenta oraz odprowadzanie metabolitów powysiłkowych za pomocą masaży leczniczych. Wszystko to przekłada się na zwiększenie elastyczności i sprężystości mięśni oraz na poprawę kondycji ruchowej.