Pierwsza wizyta u ginekologa niejednokrotnie wiąże się ze stresem. Młoda kobieta odczuwa lęk, wstyd, a nawet obawy wynikające ze swojej niewiedzy i zasłyszanych historii. Aby przezwyciężyć te złe emocje, które w wielu przypadkach zniechęcają panie do odbycia wizyty u lekarza, warto wiedzieć jak przygotować się do swojej pierwszej wizyty u ginekologa.

Istota badań ginekologicznych

Młode dziewczyny, które czeka pierwsza wizyta u ginekologa bardzo często odwlekają ją w czasie tak długo, jak tylko jest to możliwe. Stresują się głównie dlatego, że nie wiedzą co je tam czeka, a nerwy spotęgowane są przez odczuwanie wstydu. Jednak badania ginekologiczne są konieczne, a ich zaniechanie może spowodować konsekwencje gorsze od strachu przed wizytą.

Badania ginekologiczne dla wielu kobiet bywają krępujące, jednak nie można z nich zrezygnować. Warto przełamać swój strach i udać się na pierwszą wizytę, ponieważ może ona z jednej strony przynieść rozwiązanie wielu problemów powodujących dyskomfort, takich jak wyjątkowo bolesne miesiączki, a z drugiej wykryć chorobę, której pacjentka wcale się nie spodziewać. Oczywiście, mogą również potwierdzić, że nic pacjentce nie dolega, a tym samym zapewnić młodej kobiecie spokój – tłumaczy ekspert reprezentujący Gabinet Ginekologiczny w Białymstoku.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Aby zniwelować stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa, warto się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, należy zadbać o higienę osobistą, a więc dokładnie umyć miejsca intymne (nie należy jednak używać wtedy płynów do higieny intymnej). Nie trzeba się przejmować ich estetyką, ponieważ lekarz nie zwraca na nią uwagi – pacjentka nie ma obowiązku depilacji czy golenia się.

Niektóre gabinety oferują jednorazowe fartuszki, jednak jeśli nie ma się pewności czy otrzyma się takowy, warto założyć spódnicę lub sukienkę, którą wystarczy podwinąć dopiero na fotelu.

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Przed badaniem ginekologicznym lekarz zadaje kilka pytań, np. o datę ostatniej miesiączki, regularność miesiączek, ich bolesność, obecność upławów, a także o to czy pacjentka ma już za sobą pierwsze współżycie. Nie należy również bać się zadawania własnych pytań, na które lekarz chętnie udzieli odpowiedzi.

Badanie przeprowadzane jest na fotelu, a sposób w jaki należy na nim usiąść wyjaśnia lekarz. Samo badanie nie jest nieprzyjemne, jednak może się takowe wydawać z powodu odczuwanego stresu i wstydu. Młode kobiety posiadające błonę dziewicą mogą odczuwać delikatny ból. W ich przypadku lekarz może zdecydować się też na badanie przez odbyt.

Od czego zacząć?

Pierwsza wizyta u ginekologa, choć wielu kobietom taka się wydaje, nie jest wcale straszna. Szczególnie, jeśli pacjentka zdecyduje się na dobrego specjalistę, który cieszy się pozytywnymi opiniami. Tak naprawdę to jego wybór jest pierwszym krokiem w przygotowaniach do odbycia wizyty.