Zima to bardzo ciężki czas dla naszych włosów. Są narażone na gorsze niż zwykle warunki atmosferyczne (mróz), częste zmiany temperatury (wchodzenie z mrozu do ciepłego pomieszczenia), dodatkowo częściej ociera się o nie czapka niszcząc tym samym ich strukturę. Chcąc utrzymać zdrowe włosy także zimą, powinniśmy szczególnie przyłożyć się do ich ochrony i pielęgnacji.

Czapka

Mimo, że czapka często niszczy wygląd fryzury, sprawia, że włosy szybciej się przetłuszczają oraz niszczy włosy ocierając się o nie – jej noszenie ma dużo więcej plusów niż minusów. Po pierwsze ważne jest zdrowie całego organizmu, a po drugie dużo bardziej destrukcyjny wpływ na włosy (i cebulki) ma mróz, przed którym czapka skutecznie chroni. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w czapkę z delikatnych materiałów lub dobrej jakościowo wełny, dzięki czemu ograniczymy jej negatywny wpływ na strukturę włosa.

Pielęgnacja

Pierwsza rzecz, którą powinniśmy ograniczyć zimą jest suszenie włosów suszarką – to niepotrzebne narażanie włosów na kolejne zmiany temperatur i suche powietrze. W pielęgnacji zima to dobry czas na stosowanie olejów. Po jesieni możemy mieć sezonowo przerzedzone włosy, więc intensywne odżywianie poprzez olejowanie jest im jak najbardziej potrzebne. W zimowym okresie nie bójmy się także silniejszych odżywek.

Stylizacja

Długie włosy mogą sprawiać poważne problemy, szczególnie z powodu ciągłego plątania i osłabiania poprzez ocieranie o czapkę, szalik czy kołnierz kurtki lub płaszcza. Łatwiej będzie fryzurę utrzymać w dobrej kondycji, jeżeli zdecydujemy się na upięcia (w ten sposób, przynajmniej częściowo, ochronimy końcówki przed nadmiernym łamaniem). Włosy, szczególnie krótkie, mogą też wydawać się wyjątkowo osłabione i cienkie. Przerzedzone włosy możemy optycznie zagęścić stosując preparat nanowłókna do włosów w posypce, który daje natychmiastowy efekt pełniejszej fryzury poprzez technologię nanowłókien, która pokrywa prześwitującą skórę między włosami. Na szczęście ten produkt jest odporny na warunki atmosferyczne, więc nie powinniśmy obawiać się w nim deszczu ani wiatru.

Zdrowie

Zima jest trudnym okresem dla całego organizmu, łatwo o choroby i osłabienie spowodowane mrozem, brakiem dostatecznej ilości światła słonecznego i uboższą w owoce i warzywa dietą. Powinniśmy więc szczególnie zwrócić uwagę na uzupełnianie brakujących składników odżywczych, a efekty na pewno będą widoczne także w naszych włosach.