żelazo
fot. pixabay.com

Żelazo to jeden z najistotniejszych składników, niezbędnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jego niedobory maja poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, co więcej trudno jest je uzupełnić w stosunkowo krótkim czasie. Wymaga to dłuższego okresu suplementacji. Warto więc zadbać o właściwie zbilansowaną dietę, która będzie dla nas źródłem również tego pierwiastka. Podpowiadamy, na czym oprzeć swoje codzienne menu i czym objawiają się niedoboru żelaza. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/niedobor-zelaza-we-krwi-przyczyny-objawy-skutki/

Produkty bogate w żelazo

Rola żelaza w naszym organizmie jest nie do przecenienia. To jeden z najważniejszych pierwiastków mineralnych. Nasz organizm nie potrafi wytwarzać go samodzielnie, dlatego powinniśmy zadbać, aby codziennie dostarczać mu odpowiednią jego ilość. W jakich produktach znajdziemy największą jego ilość? 

Najbardziej wartościowym źródłem zaleta jest wątróbka. Choć nie cieszy się ona zbytnia popularnością warto znaleźć sposób, aby od czasu do czasu włączyć ją do naszego jadłospisu. Może stanowić oddzielne danie, zastępując na talerzu sztukę mięsa lub możemy ją przetworzyć i wykorzystać jako składnik jakiegoś dania na przykład pasztetu. Drugim produktem, po który powinnismy regularnie sięgać ze względu na zawartość żelaza są jajka, a szczególnie żółtka jajek. W ich przypadku znacznie łatwiej przyrządzić nam dania, które zadowolą podniebienia domowników. 

Sporo żelaza kryje się też w zdrowych przegryzkach, którymi warto zastąpić słodycze i słone snacki. To przede wszystkim suszone owoce takie jak morele, jabłka, jagody, śliwki oraz nasiona w tym nasiona słonecznika, pestki dyni. 

Niedobór żelaza

Niedobór żelaza zazwyczaj jest konsekwencją nieodpowiedniej, ubogiej w składniki mineralne diety. Często borykają się z nim również kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ w tym okresie zapotrzebowanie na żelazo znacznie wzrasta. Niedobory mogą też być spowodowane znaczną utratą krwi, obfitymi miesiączkami, dlatego szczególnie kobiety powinny powinny być wyczulone na tym punkcie.

Przeczytaj też: http://zdrowietiens.pl/czestomocz/