tętno
fot: pixabay.com

To jakie mamy tętno ma duży wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, zwalając to na karb złej pogody czy niewyspania. Warto jednak regularnie kontrolować tętno, ponieważ wiele możemy z niego wyczytać na temat obecnej kondycji naszego organizmu. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/jakie-powinno-byc-tetno/

Prawidłowy puls

Tętno czyli inaczej puls to nic innego jak ilość uderzeń serca na minutę. Nie ma jednej prawidłowej wartości tętna. Jego norma jest uzależniona od wieku pacjenta, a także od jego ogólnej kondycji fizycznej. Najwyższe normy tętna dotyczą dzieci. U noworodków puls wynosi ok 100 – 180/min, a w następnych kilku miesiącach 100-220/min. Normuje się ono ok 2 roku życia i wynosi 70-110/min. U dorosłych tętno jest niższe, norma to 60-100/min, przy czym u osób starszych normą jest ta niższa wartość. Nie możemy więc porównywać pulsu dziecka i osoby dorosłej. Nie powinny tez nas dziwić tak drastyczne różnice w wyniku pomiaru. Wynikają one z różnic fizjologicznych. 

Oprócz wieku jest wiele innych czynników, które sprawiają, że serce bije szybciej. Dzieje się tak po intensywnym wysiłku fizycznym, jak również w wyniku stresu. Wysoki wzrost tętna jest również zauważalny po spożyciu alkoholu i kofeiny. 

Jak zmierzyć tętno

Najlepsza metodą na zmierzenie tętna jest użycie elektronicznego aparatu do pomiaru ciśnienia. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy założyć na rękę rękaw i zapiąć rzep. Zapnijmy go tak, aby nie było zbyt dużo luzu, ale niezbyt ciasno, ponieważ wypełniający się powietrzem rękaw ściśnie nam za bardzo rękę. Oprzyjmy rękę wygodnie na stole i wciśnijmy start na aparacie. Po 1-2 minutach na wyświetlaczu pojawi się wynik naszego ciśnienia i tętna. 

Ogólnodostępne aparaty

Jeśli nie mamy w domu takiego aparatu możemy skorzystać z niego w ośrodku zdrowia bądź aptece. Niemal w każdej znajdziemy takie urządzenie w ustronnym miejscu. Obsługuje się je jeszcze prościej – wkładamy rękę to specjalnego otworu i wciskamy start. W razie problemu poprośmy o pomoc farmaceutę. 

Przeczytaj też: http://www.pointsofview.pl/jak-sprawdzic-wartosc-netto-wynagrodzenia/