Kamień nazębny

Na swoich zębach zauważasz nieestetyczne przebarwienia? To może być kamień nazębny. Dowiedz się, czym jest, jak powstaje i w jaki sposób możesz się go pozbyć.

Czym jest kamień nazębny?

Powstawanie kamienia nazębnego jest procesem naturalnym, który dotyka wszystkich ludzi. Jest to zmineralizowana płytka nazębna, która zaczyna tworzyć się na zębach już kilka godzin po umyciu. Białko, bakterie próchnicowe, fosfor, a także resztki pokarmu pod wpływem enzymów i soli mineralnych znajdujących się w ślinie zaczynają odkładać się na szkliwie tworząc początkowo miękki osad, który z czasem zaczyna twardnieć.

Kamień nazębny – objawy

Pojawiający się na zębach osad początkowo widoczny jest w okolicach dziąseł. Najczęściej jest koloru żółtego bądź brązowego. Ciemniejsza obwódka z czasem staje się coraz twardsza i ciemniejsza. Osad pojawia się w przestrzeniach między zębami i zaczyna pokrywać coraz większych ich obszar. Pozbycie się kamienia nie jest możliwe poprzez dokładne szczotkowanie i nitkowanie. Jedynym skutecznym sposobem jest skorzystanie z pomocy stomatologa. Stale odkładający się kamień może być niebezpieczny dla zębów i dziąseł oraz prowadzić może do wielu schorzeń.

Jak zapobiegać odkładaniu się kamienia?

Kamień nazębny to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób. Należy się go pozbywać nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Kamień nazębny przyczynia się nie tylko do próchnicy, ale również parodontozy. Aby ograniczyć jego pojawianie się konieczna jest właściwa higiena jamy ustnej. Podstawą jest staranne i regularne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie bądź po każdym posiłku przez około 3 minuty. Istotne jest również nitowanie zębów, a także płukanie jamy ustnej specjalnie przystosowanymi do tego celu płynami. Istotne są również regularne wizyty u dentysty. Lekarz z pewnością zareaguje, gdy kamień nazębny będzie stawał się coraz bardziej niebezpieczny. W zapobieganiu odkładania się kamienia mogą pomóc również zabiegi profilaktyczne, takie jak fluoryzacja czy lakierowanie zębów, które wykonać możesz między innymi w klinice dentystycznej AllSmiles Dental. Zasięgnięcia porady specjalistów pozwoli podjąć odpowiednie kroki w walce o piękny i zdrowy uśmiech.

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia z powierzchni zębów możliwe jest jedynie w profesjonalnym gabinecie dentystycznym przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Jedną z najbardziej popularnych oraz skutecznych metod jest skaling, czyli rozbijanie pojawiających się zanieczyszczeń przy pomocy ultradźwięków. Często po zabiegu wykonywane jest również piaskowanie zębów, które pozwala na pozbycie się przebarwień i innych osadów.

Usuwanie kamienia nazębnego wykonywać należy przynajmniej raz w roku. Jeżeli jednak kamień odkłada się na Twoich zębach znacznie szybciej i bardziej intensywnie, warto indywidualnie podejść do tematu i wykonywać zabieg odpowiednio częściej. Zabieg jest bezbolesny i trwa od 40 do 60 minut. Wykonać go można w większości gabinetów stomatologicznych, a jego cena waha się w granicach 150-300 złotych.

Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa to podstawa w walce o piękny i zdrowy uśmiech. Wizyty kontrolne i szybka reakcja specjalistów na niepokojące zmiany często pozwalają uniknąć kosztownego i inwazyjnego leczenia.