Naturalna flora bakteryjna kobiecych miejsc intymnych jest bardzo ważna dla prawidłowego utrzymania zdrowia. Jednak bardzo często dochodzi do jej zaburzeń, co może powodować infekcje intymne lub inne schorzenia. To z kolei może prowadzić nawet do zaburzeń miesiączkowania i w najgorszych przypadkach do bezpłodności. Czy warto stosować wtedy probiotyki ginekologiczne? Jak należy przechowywać tego typu preparaty?
Infekcje intymne a brak okresu
Probiotyki ginekologiczne zawierają żywe pałeczki kwasu mlekowego, które pozwalają na ochronę naturalnego środowiska pochwy. Utrzymują naturalne dla okolic intymnych pH, co pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienie infekcji intymnych różnego rodzaju – np. grzybic czy chorób wywołanych bakteriami i wirusami. Probiotyki można przyjmować profilaktycznie, żeby zapobiec infekcjom, ale szczególnie są zalecane w okresie, gdy organizm jest osłabiony i bardziej narażony na ataki różnego rodzaju mikroorganizmów wywołujących choroby. Probiotyki warto zatem przyjmować w okresach przeziębień i chorób takich jak np. grypa, w czasie antybiotykoterapii, w ciąży czy też okresie menopauzy. Jak się okazuje również niektóre leki mogą powodować zaburzenia flory bakteryjnej pochwy, więc w okresie ich przyjmowania warto stosować także probiotyki.
W jaki sposób należy przechowywać probiotyki, by nie straciły swoich właściwości?
Bardzo ważne jest to, aby preparaty probiotyczne, nie tylko te ginekologiczne, przechowywać w odpowiedni sposób. Przy dobrej jakości produktach, zawsze powinien być załączony sposób przechowywania produktu.
Produkty probiotyczne zawierają żywe kultury bakterii, które pomagają w zachowaniu właściwej flory bakteryjnej pochwy. Właśnie dlatego należy przechowywać je w chłodnym miejscu – najlepiej od razu po zakupieniu włożyć je do lodówki i przechowywać tam aż do zużycia całego opakowania. Preparaty probiotyczne przetrzymywane w temperaturze pokojowej bardzo szybko tracą swoje właściwości. Więcej na ten temat dowiesz się z publikacji umieszczonych na stronie www.lactovaginal.pl.