Anemia w ciąży to przypadłość, która dotyka nawet 40% kobiet spodziewających się dziecka. Wiele kobiet zastanawia się, czy ich stan zdrowia wpływa bezpośrednio na zdrowie i rozwój płodu lub czy może stanowić poważne zagrożenie. Rozwiewamy wątpliwości.

O anemii mówi się wówczas, gdy morfologia krwi wskazuje na obniżone stężenie hemoglobiny, zmniejszenie objętości krwinek czerwonych (erytrocytów) oraz zaniżone wartości hematokrytu. Takiego stanu nie można bagatelizować szczególnie w ciąży – każdy nieprawidłowy wynik należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem prowadzącym.

Przyczyny anemii w ciąży

Anemia w ciąży zwykle jest wynikiem niedoboru żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Wiele kobiet zapomina, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na kilka kluczowych składników odżywczych. Nieprawidłowo zbilansowana dieta może zatem zwiększać ryzyko niedokrwistości.

Do pozostałych przyczyn anemii w ciąży zaliczyć można m.in.:

  • krwawienia spowodowane pęknięciem hemoroidów
  • silne wymioty
  • inne krwawienia i krwotoki.

Objawów anemii nie należy lekceważyć

Anemia w ciąży nie zawsze daje wyraźnych objawów Zawroty głowy, senność, ogólne osłabienie czy ból głowy mogą być symptomami mylącymi, dlatego łatwo je zlekceważyć i pominąć.

Twój niepokój powinny jednak wzbudzić takie dodatkowe objawy jak:

  • zwiększona łamliwość i wypadanie włosów
  • skurcze mięśni nóg
  • duszności
  • wrażenie kołatania serca
  • szybsze męczenie się – nawet po niewielkim wysiłku.

W razie wystąpienia powyższych symptomów, warto szybko skonsultować się z lekarzem i poprosić o skierowanie na badanie krwi.

Niedokrwistość w ciąży – jakie stwarza zagrożenie dla płodu?

Stanowi poważne zagrożenie, wpływając niekorzystnie na samą ciążę, jak i rozwój płodu.

  • Większe ryzyko poronienia

Może zwiększać prawdopodobieństwo poronienia w pierwszych tygodniach ciąży.

  • Większe ryzyko przedwczesnego porodu

Nieleczona, może być przyczyną przedwczesnego porodu w trzecim trymestrze ciąży. To dość ryzykowne, ponieważ płód nie zawsze jest na tyle rozwinięty, by móc samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki.

Chociaż prawdopodobieństwo przeżycia dziecka w trzecim trymestrze wynosi ok. 95%, zawsze istnieje pewne ryzyko.

  • Hipotrofia

Nieleczona niedokrwistość w ciąży może skutkować m.in. hipotrofią – wewnątrzmacicznym ograniczeniem rozwoju płodu. W przypadku anemii może dochodzić do powstawania tzw. hipotrofii asymetrycznej. Polega ona na nieproporcjonalnym zmniejszeniu rozmiaru ciała, np. obwód brzucha jest mniejszy, a głowa i kończyny rosną prawidłowo. Niedorozwój może dotyczyć wszystkich narządów, z wyjątkiem serca, mózgu i nadnerczy.

Warto przy tym podkreślić, że hipotrofia niesie ze sobą wiele innych niebezpieczeństw, do których zaliczyć można m.in. hipoglikemię, ryzyko niedotlenienia płodu, hiperlipidemię.

Anemia u kobiet ciężarnych nie tylko jest uciążliwa z uwagi na towarzyszące objawy, ale również niebezpieczna dla płodu. Dlatego warto regularnie wykonywać morfologię krwi i dbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, co pozwoli uniknąć niedokrwistości.