Czy implanty zębowe są bezpieczne dla zdrowia?

Implanty zębowe wciąż budzą obawy u wielu osób, a pytanie czy są one bezpieczne, jest jednym z najczęściej zadawanych przez pacjentów. Należy pamiętać, że wszczepienie implantów zębowych to zabieg ingerujący w nasz organizm, dlatego mogą wystąpić pewne powikłania. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pytania związane z wszczepianiem implantów.

Rodzaje implantów

Na rynku występują dwa główne rodzaje implantów zębowych. Najczęściej wybierane przez pacjentów są implanty zębowe tytanowe. Tytan jest używany do implantów od wielu lat. Jest to bardzo trwały materiał, który szybko integruje się z kością, stając się jej częścią. Takie implanty są wytrzymałe i stabilne. Tytanowe implanty zębowe występują w kolorze srebrnoszarym, co może być wadą, gdyż w przypadku obniżenia linii dziąseł, może dojść do odsłonięcia implantu. Alternatywnie pacjent może wybrać implanty cyrkonowe, które są bardziej estetyczne. Tego typu implanty są bardzo podobne do naturalnych zębów, a sam materiał jest odporny na ścieranie.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazań do takiego zabiegu jest sporo. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża. Również pacjenci z cukrzycą nie mogą poddać się zabiegowi, gdyż cukrzyca utrudnia gojenie się ran, przez co wszczepienie implantu może być trudne. Implantów nie można stosować również u osób, które chorują na nowotwory oraz u pacjentów, u których nieukończony jest proces wzrostu kości szczęki. Kości szczęki rozwijają się do 16-17 roku życia. Oprócz bezwzględnych przeciwwskazań, istnieją również takie, które należy przedyskutować ze specjalistą. Są to np. choroby psychiczne, wady serca, choroba Parkinsona czy schorzenia szpiku kostnego. Pacjenci, którzy mają schorzenia i stany zapalne błon śluzowych w miejscu, w którym zaplanowany jest implant, również nie mogą poddać się zabiegowi. Innym przeciwwskazaniem mogą być cechy szczęki – jeśli ma ona zbyt małą wysokość lub szerokość lub występuje zbyt mało miejsca na wszczepienie implantu. Warto pamiętać, że powinno się wykonać szereg badań przed zabiegiem. Lekarz oceni jakość, ilość kości oraz stan zębów sąsiadujących na podstawie RTG i tomografii komputerowej. Ważny jest także rozmiar zatok przynosowych oraz szczękowych.

Bezpieczeństwo dla zdrowia

Implantologia jest dziedziną, która została wszechstronnie zbadana i stosowana jest na masową skalę. Liczba wszczepianych implantów rośnie od lat, a na świecie występuje kilkaset systemów implantologicznych. Implanty zębowe są całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka. Jedyne ryzyko niepowodzenia (które towarzyszy każdej metodzie leczenia) wiąże się z możliwością utraty implantu, ale nie stanowi to ryzyka pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Szacunkowy odsetek niepowodzenia leczenia implantologicznego wynosi 1-2%, co oznacza, że 1-2 implanty na 100 nie przyjmują się. Warto podkreślić, że większość tego typu niepowodzeń, lekarz stwierdza już na etapie odsłonięcia implantu, jeszcze przed wykonaniem części protetycznej. Jeśli implanty na tym etapie przyjęły się, to ryzyko późniejszej ich utraty, przy zachowaniu należytej higieny, jest minimalne.

Jak po każdym zabiegu mogą wystąpić powikłania, takie jak bóle głowy, dyskomfort czy ogólne osłabienie. Są to objawy, które powinny ustać w krótkim czasie. Pacjent często otrzymuje wskazówki oraz polecenie wzięcia przeciwbólowych po zabiegu. Jeśli objawy są niepokojące i nie ustępują, należy zgłosić się ponownie do lekarza.

Poszukując zespołu specjalistów stomatologii, warto sprawdzić ofertę chirurgiatwarzy.pl. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w implantologii, doktorzy przeprowadzą cię bezpiecznie przez zabieg wszczepienia implantu i odpowiedzą na wszystkie twoje pytania.