Dlaczego i kiedy warto wybrać koronę pełnoceramiczną?

0
841

Zęby to bez wątpienia wizytówka wielu z nas. Dlatego też zawsze staramy się, aby wyglądały pięknie: były śnieżnobiałe, lśniące, równe – a  przede wszystkim, aby nie było w nich braków. Niestety, wiek, choroby, a także wypadki mogą sprawić, że stan uzębienia wyraźnie się pogorszy. Wówczas niejedna osoba staje przed wyborem, jakiego rodzaju uzupełnienie powinna wybrać.

Wizyta u protetyka – czy jest konieczna?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina nauki dentystycznej, która zajmuje się uzupełnianiem poważnych braków w uzębieniu, powstałych na skutek choroby, wypadku lub wieku. Jej zadaniem jest odtworzenie brakujących zębów w jak najbardziej wierny sposób, aby nie tylko poprawić wygląd, ale również codzienny komfort życia pacjenta.

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle jest konieczne ich uzupełnianie, szczególnie jeśli nie posiadają tylko jednego lub dwóch zębów. Okazuje się jednak, że tak: brak nawet jednego zęba może bowiem prowadzić do poważnych problemów w codziennym życiu. Przede wszystkim może zostać upośledzone żucie pokarmów, przy jednoczesnych trudnościach z utrzymaniem higieny jamy ustnej. To z kolei prowadzi do kolejnych problemów zdrowotnych, takich jak nadmierne ścieranie okolicznych zębów czy też stany zapalne i próchnica. Nierzadko towarzyszą temu także inne dolegliwości, czasem niepowiązane bezpośrednio z tym brakiem przez pacjenta, jak choćby bóle głowy, szczęki czy języka.

Warto także zauważyć, że brak choćby jednego zęba może prowadzić do zmiany zgryzu i przesuwania się pozostałych zębów. Zmianie ulegają rysy twarzy, postarzając ją. Zmniejszają się także walory estetyczne całej jamy ustnej. Dlatego też, zarówno ze względu na wygląd, jak i zdrowie oraz samopoczucie, warto udać się do protetyka.

Korona pełnoceramiczna, czyli najlepszy wybór

W przypadku częściowego lub całkowitego braku zęba możliwe jest zastosowanie wielu różnych rozwiązań, wśród których znajdują się między innymi wkłady koronowe, koronowo-korzeniowe, korony protetyczne (w tym pełnoceramiczne), licówki i mosty. Każde z tych rozwiązań prowadzi jednak do jednego, ostatecznego celu: poprawy zdrowia i wyglądu.

Dlaczego jednak najlepszym rozwiązaniem jest właśnie korona pełnoceramiczna? Jest to przede wszystkim rozwiązanie bardzo trwałe, które zapewnia pacjentowi nie tylko doskonałe odwzorowanie naturalnego zęba, ale również sprawia, że przez wiele lat będzie mógł się cieszyć z wypełnienia bez żadnych uszczerbków. Korony pełnoceramiczne odznaczają się bowiem małą ścieralności i funkcjonują podobnie jak stałe zęby, gwarantując wiele lat spokojnego i bezstresowego użytkowania.

Warto zwrócić uwagę także na piękny wygląd koron pełnoceramicznych. Ze względu na to, że są one wykonywane indywidualnie i dostosowywane do potrzeb pacjenta, praktycznie nie odróżniają się od naturalnych zębów, sprawiając, że jama ustna prezentuje się doskonale.