dziecko bierze narkotyki

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z urlopowym luzem, pojawiają się wzmożone problemy z narkotykami. Okazuje się, że pierwszy raz po te niedozwolone używki sięga młodzież już w wieku 15 lat. To czujni rodzice powinni rozpoznać niepokojące objawy, które mogą wskazywać na odurzenie narkotyczne swoich dzieci, a reakcja musi być natychmiastowa.

Sygnały ostrzegawcze, które powinny zaniepokoić

Osoby, które zażywają narkotyki, w tym pierwszym etapie uzależnienia potrafią się doskonale kamuflować, przez co ten groźny dla zdrowia i życia stan może być niezauważony przez bliskich. Pamiętajmy jednak, że od samego początku objawy brania narkotyków występują, zarówno w sferze fizycznej oraz tej psychicznej u osób, które po niedozwolone środki sięgają.

Aby wykonać test na obecność narkotyków typu https://www.argenta.com.pl/Szybkie-testy/Testy-narkotykowe, rodzice powinni mieć ku temu solidne podstawy. Priorytetem jest baczna obserwacja wyglądu i zachowań dziecka.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie sygnały mogą świadczyć o przyjmowaniu przez latorośl narkotyków? Wszyscy rodzice, którzy wychowują dzieci, szczególnie te w okresie dojrzewania (to wtedy najczęściej rozpoczyna się eksperymentowanie z narkotykami) muszą uwzględniać objawy, takie jak:

  • huśtawki nastrojów, w tym apatia albo nadmierna energiczność,
  •  brak apetytu albo nadmierny apetyt,
  •  szybka utrata wagi albo szybkie przybywanie na wadze,
  • przekrwione oczy i rozszerzone źrenice.

Wiele zależy oczywiście od rodzaju przyjmowanego narkotyku. Nie zawsze też symptomy zażywania takich środków zauważalne są w fizyczności dziecka. Najważniejsza jest zmiana jego zachowań. Osoba, która jest uzależniona od narkotyków, najczęściej ucieka od kontaktów z bliskimi, zamyka się w swoim pokoju, zerwała kontakty z dotychczasowymi znajomymi albo zmieniła towarzystwo. Zauważalny jest brak koncentracji uwagi i problemy z pamięcią oraz pogorszenie w nauce. Charakterystyczny jest bunt, opryskliwość, porzucenie dotychczasowych pasji. Nastolatek uzależniony od narkotyków zaczyna kłamać, częściej prosi o pieniądze, nierzadko dopuszcza się kradzieży nawet drobnych przedmiotów domowego użytku.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, która wymaga leczenia. Im szybciej zostanie podjęta terapia, tym lepsze efekty udaje się osiągnąć. Najczęściej zalecana jest terapia w ośrodku zamkniętym, konieczna jest stała pomoc specjalistów. Leczenie uzależnienia od narkotyków przebiega dwutorowo. Niweluje się skutki zdrowotne, potrzeba jest też psychoterapia.

Jeden pozytywny test na obecność narkotyków w organizmie nastolatka ma być motywem, dzięki któremu rodzice zareagują odpowiednio. Izolacja nie jest łatwa, ale często jest jedynym, skutecznym sposobem, by problem z narkotykami zniknął. Problemów z narkotykami nie można bagatelizować, weźmy też pod uwagę, że uzależnienie niekorzystnie wpływa nie tylko na osobę, która po zakazane substancje sięga, ale również na całe jego otoczenie.