Jak dbać o zęby

Prawidłowa pielęgnacja uzębienia opiera się na kilku prostych zasadach. Ich przestrzeganie pozwala zachować estetyczny wygląd zębów oraz zdecydowanie zmniejszyć ryzyko powstawania bolesnych ubytków. Jak dbać o zęby? Oto 5 najważniejszych zasad.

Zdrowe zęby to zdrowie całego organizmu

Utrzymanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej przynosi bardzo dużo korzyści. Nie tylko dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł, ale także dobrej kondycji całego organizmu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wybrane stany chorobowe powstające w obrębie jamy ustnej, np. zaawansowana próchnica i choroby przyzębia, zwiększają ryzyko rozwoju z pozoru niepowiązanych z zębami zaburzeń, takich jak schorzenia układu oddechowego czy układu krwionośnego. Z tego powodu, zdecydowanie warto wiedzieć, jak dbać o zęby prawidłowo i dokładnie przestrzegać zasad pielęgnacji jamy ustnej.

W jaki sposób należy dbać o zęby?

Po pierwsze, liczy się prawidłowa technika mycia zębów. Należy o tym pamiętać już od najwcześniejszych lat życia, zwłaszcza po pojawieniu się pierwszego zęba mlecznego. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o zęby niemowlaka. W przypadku bezzębnych wałów dziąsłowych wystarczające jest przemywanie ich gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Dla starszych dzieci korzystny jest ruch okrężny. W przypadku dorosłych, zaleca się ruch wymiatający zamiast intensywnie szorującego, zwłaszcza na powierzchniach policzkowych i wargowych. Nie wolno przy myciu zębów używać zbyt dużej siły. Mocne szorowanie włosiem szczoteczki istotnie przyczynia się do występowania m.in.: ubytków abrazyjnych lub krwawień z dziąseł. Szczotkowanie powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie.

Ważne jest również przestrzeganie zalecanego czasu mycia zębów. Wymierne korzyści przynosi co najmniej dwuminutowe szczotkowanie uzębienia. Zbyt krótkie mycie nie jest wystarczające do dokładnego usunięcia resztek pokarmu oraz płytki nazębnej

Kolejną kwestią jest odpowiedni dobór środków i akcesoriów. Należy dokładnie myć zęby pastą do zębów, zawierającą substancje zapewniające nie tylko dobrą ochronę przed próchnicą (np. fluor czy izomalt), ale także wspomagające proces regeneracji dziąseł (np. witaminę E). Szczoteczka powinna być zaopatrzona w miękkie, najlepiej stożkowe włosie. Nie wolno zapominać o tym, że szczotka ulega mechanicznemu zużyciu. Należy ją wymieniać na nową średnio co trzy miesiące.

Niezwykle istotne jest regularne czyszczenie przestrzeni zębowych. W tym celu możemy posługiwać się nicią dentystyczną lub znacznie bardziej wygodną w użyciu szczoteczką międzyzębową. To niewielki i poręczny czyścik wyposażony w ergonomiczny uchwyt i główkę z elastycznym włosiem, które precyzyjnie usuwa wszelkie pozostałości jedzenia i osad nawet z bardzo wąskich szczelin pomiędzy zębami.

Należy też dbać o czystość języka, bo na jego powierzchni osadzają się bakterie oraz spożywane jedzenie. Staje się to przyczyną m.in. nieświeżego oddechu. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia języka, która pomaga w utrzymaniu czystości jamy ustnej.

Sprawdź produkty GUM do codziennej pielęgnacji jamy ustnej: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/codzienna-pielegnacja.html

Co zrobić, żeby mieć zdrowe zęby?

W odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o zęby ważna jest też kwestia walki z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Należy ograniczyć spożywanie produktów zawierających cukry proste, stanowiące idealną pożywkę dla namnażania patologicznej flory bakteryjnej w ustach. Aby zęby były białe, doradza się też eliminację produktów bogatych w składniki silnie barwiące (te sztuczne, jak i pochodzenia naturalnego).

W dbaniu o zdrowie całej jamy ustnej ważne jest również zerwanie z nałogami. Warto zatem nie tylko rzucić palenie papierosów, ale także ograniczyć inne używki, w tym alkohol, mocną kawę i herbatę oraz dosładzane napoje gazowane.