Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii oraz stomatologii możliwe jest wykonywanie skomplikowanych zabiegów przy jednoczesnym zmniejszeniu dolegliwości bólowych odczuwanych przez pacjenta. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest jednym z najnowocześniejszych zabiegów dostępnych w klinikach stomatologicznych. I choć zabieg z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większą popularnością pośród polskich pacjentów, to niestety ze względu na wysoką cenę, na jego wykonanie decydują się tylko nieliczni. Kiedy warto skorzystać z tej metody leczenia kanałowego? Jak wygląda zabieg?
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
Endodoncja potocznie określana mianem leczenia kanałowego jest metodą leczenia miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Tradycyjny zabieg jest przeprowadzany w dużym stopniu na wyczucie lekarza, co więcej wiąże się on z kilkukrotnym odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego oraz wystąpieniem wielu różnych powikłań związanych z głównie z pozostawieniem w systemie kanałowym niedoczyszczonych resztek miazgi . Chcąc uniknąć ekstrakcji zęba wiele osób podejmuje decyzję o przeprowadzeniu endodoncji. Nowością w branży stomatologicznej jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Zabieg umożliwia bardzo dokładne wyczyszczenie kanału zębowego, co w dużym stopniu skraca czas planowanego leczenia, a dodatkowo także zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.
Głównym wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego pod mikroskopem jest endodoncja zębów o atypowym kształcie oraz nietypowym umiejscowieniu, a także zębów po urazach mechanicznych, w celu usunięcia pozostałości ułamanych i ukruszonych zębów. Dodatkowo leczenie kanałowe pod mikroskopem jest niezwykle skuteczną metodą endodoncji zębów poddawanych wcześniej już leczeniu kanałowemu, które zostało przeprowadzone w sposób niewłaściwy.
Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Zastanawiasz się, jak wygląda ta innowacyjna metoda endodoncji? Do wykonania zabiegu wykorzystuje się profesjonalny mikroskop operacyjny, dzięki któremu możliwe jest powiększenie obrazu leczonego zęba nawet 25-krotnie. Obraz widoczny w mikroskopie umożliwia lekarzowi szczegółowy wgląd w komory zębowe oraz kanały korzeniowe, co z kolei przekłada się na dużą skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu. Niestety koszt tego zabiegu jest stosunkowo wysoki i wacha on się w granicach 400-900 zł.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.