Jeden z najbardziej popularnych produktów spożywczych, pełen rozmaitych wartościowych składników – miód, stanowi często wybieramy środek kosmetyczny, który umożliwia właściwą pielęgnację skóry. O tym, w jaki sposób zmaga się m.in. z trądzikiem i ropnymi wypryskami, dowiesz się z fragmentów poniżej.

Miód – sprzymierzeniec w walce z trądzikiem

Kopalnia istotnych składników

Pszczeli nektar znakomicie oddziałuje na cerę zarówno wtedy, kiedy sięgamy po niego w celach spożywczych, jak również wówczas, gdy jest on naszym kosmetykiem. Znakomicie podnosi kondycję cery i jest świetną alternatywą wobec klasycznych preparatów drogeryjnych, które często zamiast polepszać wygląd naszej twarzy, wręcz go pogarszają, a wszystko to przez zawarte w owych specyfikach sztuczne substancje, wypełniacze, ulepszacze, alkohol, perfumeryjne dodatki czy też chemiczne elementy. W przypadku miodu obaw o taki skład nie ma. Tu jest sama naturalność i ekologiczność. Pszczeli nektar posiada bogactwo rozlicznych cukrów, dzięki który cera jest wyjątkowo nawilżona. Ma także wielorakie przeciwutleniacze znacząco hamujące działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za proces starzenia się skóry, a więc jednym słowem aplikując miód, dłużej nie będziemy mieć zmarszczek. Kolejnym istotnym komponentem miodu jest witamina C i katalaza, a więc enzym wykazujący właściwości przeciwzapalne. Ma także niacynę i ryboflawinę, które gwarantują regenerację skóry.

Działanie nektaru

Miód ceniony jest zwłaszcza za właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu rozmaitych ranek i także zmian trądzikowych, o czym wspomnieliśmy w powyższych częściach artykułu. Ze względu na cenne składniki w nim zawarte i ogólną zdrowotność używania miodu czy to w diecie, czy też jako swego rodzaju „eko” medykament, w Australii uznano go za oficjalny lek. W szczególności pod uwagę na tym kontynencie są miody z manuki i kanuki oraz koniczyny, jakie cechuje zwalczanie silnych, zagrażających organizmowi bakterii i drobnoustrojów. Jeżeli natomiast chodzi o ratowanie cery, miód jest jak najbardziej mile widzianymi środkiem doraźnym, profilaktycznym i zaradczym. Zabija wirusy, zmniejsza obrzęki skórne, prowadzi do złuszczenia skóry, a w konsekwencji tego oczyszcza cerę oraz likwiduje zatkane pory i zaskórniki.

Odpowiedni rodzaj miodu

To, jaki będzie skutek zastosowania miodu na naszą cerę zależne jest rzecz jasna od tego, z jakiego typu miodu zdecydujemy się skorzystać. W tym przypadku, gdy mowa o walce z trądzikiem, najlepiej sprawdzi się wyłącznie naturalny, organiczny produkt, który nie jest przetworzony. W sztucznych miodach brak tych wszystkich wcześniej omówionych składników leczniczych. Również wyżej wymieniony miód manuka jest chyba jednym z najbardziej wskazanych gatunków radzących sobie doskonale z wypryskami.

Zastosowanie miodu

Użycie miodu w kosmetyce jest banalnie proste. Bierzemy pewną jego ilość na dłonie i wmasowujemy w skórę okrężnymi ruchami. Pamiętajmy, żeby nie był podgrzany, bo przestanie mieć cenne właściwości. Pozostawiamy go na skórze 15 minut i spłukujemy. Tydzień używania i od razu widoczne efekty. Niektórzy mogą mieć jednak reakcje alergiczną, wiec dobrze jest nie aplikować nektaru od razu na całą twarz, zaś nanosić do fragmentami. Jeżeli nic się nie dzieje, położyć na całej twarzy.