Na czym polega tomografia komputerowa

Wiele nazw badań i zabiegów medycznych ma skomplikowane i niejasne nazwy. Stąd częste uczucie lęku i niepewności wśród pacjentów, przed wykonaniem danego badania. Jeśli otrzymałeś od lekarza skierowanie na wykonanie tomografii komputerowej i nie wiesz gdzie się zgłosić, ani na czym polega badanie – spokojnie, wszystko Tobie wyjaśnimy!

Tomografia komputerowa jest badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej, które jest bezbolesne i nie należy się go obawiać. Dowiedz się w jakich przypadkach zaleca się wykonanie tego badania, jak się do niego przygotować i na czym dokładnie polega. Pamiętaj, nie warto odkładać terminu wykonania tomografii komputerowej na później, ponieważ im wcześniej przeprowadzona diagnostyka, tym szybciej możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w organizmie i podjęcie właściwego leczenie. Sprawdź koniecznie!

Czym jest tomografia komputerowa? 

Tomografia komputerowa to jedno z badań z zakresu diagnostyki obrazowej, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Nie należy się go obawiać, ponieważ technologia stosowana w nowoczesnych aparatach do tomografii komputerowej pozwoliła na zmniejszenie ilości promieniowania do minimum. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Tomografia komputerowa pozwala przeanalizować wybrane struktury organizmu pod różnym kątem. Najczęściej to badanie wykonywane jest w przypadku diagnostyki urazów, diagnostyki onkologicznej oraz w nagłych przypadkach zagrożenia życia. 

Wykonanie tomografii komputerowej

W ramach tomografii komputerowej, która odbywa się we wnętrzu specjalistycznej aparatury wykonuje się szereg badań, do których zaliczamy: angiografię głowy, angiografię kończyn dolnych, angiografię kończyn górnych, angiografię naczyń jamy brzusznej, angiografię naczyń klatki piersiowej, angiografię tętnic szyjnych, tomografię głowy, jamy brzusznej, jamy brzusznej i miednicy, klatki piersiowej, klatki piersiowej HRCT, klatki piersiowej w kierunku zatorowości, tomografię kości i stawów kończyny dolnej i górnej, kręgosłupa lędźwiowego, kręgosłupa piersiowego, kręgosłupa szyjnego, miednicy, naczyń wieńcowych, szyi, twarzoczaszki, uszu oraz zatok. 

Należy pamiętać, że na badanie tomografii komputerowej wymagane jest odpowiednie skierowanie lekarskie. Tomografii komputerowej nie wykonuje się kobietom w ciąży, a do najważniejszych przeciwwskazań do wykonania badania zalicza się: uczulenie na jod, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, astmę czy nadciśnienie.

Udając się na tomografię komputerową warto wybrać zaufaną i polecaną placówkę medyczną, która świadczy usługi zarówno prywatnie jak i na Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli otrzymałeś od lekarza skierowanie na tomografię komputerową lub po prostu musisz jak najszybciej wykonać to badanie, sprawdź gdzie w Twoim mieście znajduje się najbliższa placówka diagnostyki obrazowej Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/tk/. Tomma świadczy usługi w ponad trzydziestu pracowniach na terenie całego kraju, oferując badania takie jak m.in. tomografia komputerowa i inne. Nie odkładaj decyzji o wykonaniu badania na później. Wczesna diagnostyka pozwala na szybsze podjęcie skutecznego leczenia i poprawę stanu zdrowia pacjentów. Umów się na badanie i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!