Problemy z zasypianiem

Trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy, bezsenność czy niepokojące koszmary to najpowszechniejsze zaburzenia snu, na jakie skarżą się dorośli. Pomimo że nasz organizm potrzebuje około ośmiu godzin regeneracji na dobę, to zwykle nie jesteśmy w stanie przespać tyle czasu. Jeśli chcemy poprawić jakość zasypiania i samego snu, warto zastanowić się, czy nie potrzebujemy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Zaburzenia snu – rozpoznanie przyczyn

Od czego rozpocząć leczenie zaburzeń snu? Przede wszystkim warto zaobserwować, w jakich okolicznościach zauważamy trudności ze spokojnym i długotrwałym snem. Często w wyniku stresu czy nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie, pochodzące z ekranów telefonu czy komputera, narażamy swój układ nerwowy na nadmierne pobudzenie, przez co nie jesteśmy w stanie zasnąć. Gdy sporadycznie w wyniku takich sytuacji gorzej śpimy możemy spróbować wyeliminować czynniki utrudniające zasypianie – nie trzymać telefonu w sypialni czy stosować techniki wyciszające, by odegnać stresujące myśli.

Jeśli jednak problemy ze snem stają się bardziej dokuczliwe i długotrwałe, towarzyszą im inne objawy fizjologiczne, na przykład bóle głowy czy trudności w trawieniu, połączone ze znaczącym pogorszeniem stanu psychicznego, wówczas warto udać się do specjalisty i znaleźć dokładną przyczynę problemu. Do najczęstszych źródeł problemów ze snem, które warto skonsultować ze specjalistą, należą:

  • stany lękowe;
  • traumy;
  • stany depresyjne i depresja;
  • permanentny stres;
  • niepowodzenia życiowe;
  • trudności w kontaktach interpersonalnych, konflikty rodzinne;
  • nieprzyjemna lub nadmiernie wyczerpująca praca;
  • kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia;
  • długotrwały spadek nastroju.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie zaburzeń snu oparte jest na pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej. Skuteczna terapia pozwala wykryć przyczynę problemu i uspokoić umysł na tyle, by był w stanie na nowo nauczyć się zdrowego i nieprzerwanego snu. Dodatkowo konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą wykluczyć schorzenia niemające podłoża psychicznego. Lekarz może zlecić między innymi badania krwi czy bardziej specjalistyczną diagnostykę (np. tomografię w przypadku towarzyszących bezsenności bólom głowy). W niektórych przypadkach konieczne może być wspomaganie terapii środkami farmakologiczymi, które ułatwią nam proces leczenia.

Warto rozpocząć go od wstępnej konsultacji, podczas której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, dopyta o występujące objawy i zaburzenia oraz o naszą sytuację życiową. Zaleci wstępne badania oraz zasugeruje możliwe doraźne rozwiązania, które ułatwią nam zasypianie. Na wizytę możemy umówić się za pośrednictwem Internetu, gdzie szybko wybierzemy dogodny dla nas termin. Usługi leczenia zaburzeń snu oferuje wiele poradni zdrowotnych, między innymi Harmonia Luxmed lub przychodnie rejonowe.