USG noworodka. Rodzaje badań

Badanie ultrasonograficzne pozwala na kontrolę i ocenę stanu fizycznego nawet u noworodków. Jakie są najczęściej wykonywane badania w tym zakresie?

Badanie USG to bezbolesna i bezpieczna procedura, która nie wywołuje żadnych ubocznych efektów. Nie wiąże się też z emisją szkodliwego promieniowania, dzięki czemu stanowi idealną metodę diagnostyczną pacjentów dziecięcych. 

USG jamy brzusznej

Aby ocenić stan wątroby, śledziony, trzustki, pęcherza moczowego, pęcherzyka żółciowego oraz nerek noworodka, wykonuje się badanie ultrasonograficzne brzucha. Pozwala ono na dokładne zobrazowanie narządów wewnętrznych dziecka, a jednocześnie umożliwia sprawdzenie dopływu krwi do poszczególnych organów.

Przebieg badania jest całkowicie bezbolesny i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami u noworodka. USG jamy brzusznej wykonać można bez żadnych szczególnych przygotowań, także na początkowych etapach życia dziecka. Badanie najlepiej jednak przeprowadzić wtedy, gdy noworodek jest nakarmiony.

USG stawu biodrowego

Badanie ultrasonograficzne noworodka wykonuje się także celem oceny stawu biodrowego. Pozwala to na zdiagnozowanie lub wykluczenie dysplazji, a także zwichnięcia stawu biodrowego. W ten sposób wykrywane są również wszelkie niepożądane dysfunkcje, np. objawy niestabilności lub widocznych ograniczeń w odwodzeniu nóżek.

Badanie USG bioderek powinno się wykonać na określonym etapie życia noworodka. Niewykryte schorzenia mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla przyszłego zdrowia dziecka. Odpowiednio szybko je wykrywając, można wdrożyć stosunkowo proste i nieinwazyjne metody leczenia. Dzięki temu, rozwój stawu biodrowego noworodka będzie przebiegał prawidłowo także na późniejszych etapach życia.

Więcej o nowoczesnym sprzęcie do badań ultrasonograficznych przeczytasz na stronie https://noraxmedical.pl/.

USG przezciemiączkowe

Ultrasonograf wykorzystać można także do analizy komór i tkanek mózgowych dziecka. Badanie przezciemiączkowe najczęściej przeprowadza się u niemowląt, u których przez dłuższy czas utrzymuje się miękki obszar w czaszce – tzw. ciemiączko. USG noworodka w tym zakresie wykonuje się także w przypadku powiększenia obwodu główki dziecka.

Wskazaniem są badania przesiewowe ukierunkowane na krwawienie w mózgu, szczególnie u dzieci przedwcześnie narodzonych. Do USG skłania ponadto konieczność znalezienia śladów zakażeń lub też poszukiwanie wad wrodzonych. Przezciemiączkowe badanie ultrasonograficzne należy też wykonać, jeżeli w trakcie porodu miał miejsce jakikolwiek uraz.

Przebieg badania USG noworodka

Badanie ultrasonograficzne noworodka odbywa się w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na skórę dziecka żel, a następnie przyciska do badanego obszaru głowicę ultrasonografu i porusza nią. W ten sposób uzyskiwany jest dokładny obraz wnętrza organizmu. Badanie USG przebiega nieinwazyjnie i bezboleśnie, a do jego przeprowadzenia nie wykorzystuje się szkodliwego promieniowania jonizującego.

Do zalet ultrasonografów należy precyzja obrazowania. W przeciwieństwie do badania RTG, USG noworodka pozwala na uwidocznienie również tkanek miękkich organizmu. Badanie może być przeprowadzane podczas wykonywania zabiegów, np. cienkoigłowej biopsji aspiracyjnej.